!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Пратениците на Груевски си газат по достоинството додека тој се крие на Малта


Скопје, 28 март, 2017 - 10:58 (META) 

Неопходно е сите политички субјекти и поединци во државата да ја сфатат својата обврска да овозможат да се реализира мнозинската волја на граѓаните, кои избраа промени, заедништво и очекуваат нова реформска влада, велат од СДСМ.

Од партијата велат дека граѓаните на Република Македонија имаат итна потреба од деблокирање на демократските процеси и нагласуваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, нема аргументи за политичката криза, со која ги загрозува егзистенцијата на граѓаните, бизнисите, мирот и стабилноста на Македонија.

„Да имаше што да им објасни Никола Груевски на граѓаните околу ова што го прави, немаше да ги остави своите пратеници со апсурдни реплики сами на себе, да одат против нивното човеково достоинство и против достоинството на Собранието. Ниту, пак, ќе ги оставеше граѓаните, кои ги возменирува со лаги, да ги минуваат деновите сами по улиците. И сето тоа додека тој се шета и крие на Малта“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму нагласуваат дека има парламентарно мнозинство, видливо за целата домашна и меѓународна јавност и „програма на новата реформска влада за унитарна Македонија која носи квалитетен живот за сите граѓани и евроатлантски перспективи“.


Груевски замина на конгрес на сестринските партии на Малта


Скопје, 27 март, 2017 - 13:16 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од денеска па во наредните неколку дена, заедно со партиска делегација ќе присуствува на конгресот на Европската народна партија (ЕПП), што се одржува на Малта, потврди за „Мета“, директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски.

Посетата на Груевски на Малта и учеството на конгресот на ЕПП, доаѓа во време кога Собранието треба да биде избран нов претседател на законодавниот дом, како услов за продолжувањето на процесот за формирање на влада, по изборите на 11 декември, минатата година.

Престојот на Груевски на конгресот на ЕПП, како што ни изјави Котевски, меѓудругото „ќе биде искористен за билатерални средби со луѓе од европскиот политички естаблишмент.“

– На конгресот на Европската народна партија ќе присутвуваат политичките функционери од Европа кои припаѓаат на десничарските политички партии кои се највлијателната политичка сила во рамките на Европската Унија. Во рамките на престојот меѓудругото ќе се презентираат ставовите во однос на актуелните домашни случувања, политичката криза, како и стратешките интереси на Република Македонија – вели Котевски.

Во Малта, на самитот на ЕПП се очекува да присуствуваат германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот на Шпанија Марио Рахој, премиерката на Норвешка, Ерна Солберг, ирскиот премиер, Енда Кени, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, претседателот на ЕПП – Јозеф Дол, како и претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ, Жан Клод Јункер, односно Доналд Туск.


Што негира Вајгл: Дека Груевски спомнал „затвор“ или дека нему му се испуштило?


Скопје/Брисел, 27 март, 2017 - 11:17 (META) 

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје.

Сепак, во демантот никаде не се споменува зборот „затвор“. Односно никој, ниту Вајгл, ниту пак ВМРО-ДПМНЕ во својата реакција, не демантираат и не негираат дека бил споменат овој збор, што го наметнува прашањата: Кој рекол затвор, а кој не смеел да каже?. Што демантира и негира Вајгл: Дека тој споменал „затвор“ или дека Груевски така му кажал? Или дека Груевски го спомнал зборот, а на Вајгл му се испуштило да каже?

– Јас како човек никогаш не персонифицирам одговорност и не се плеткам во македонската политика со прозивки на некои имиња и луѓе. Јас не знам да ја редуцирам вината на некое одредено име. Јас зборував за тоа што и претходно го кажав за „НоваТВ“, а се разбира тоа е дека Македонија мора да ја доживее својата катарза на сопствената политика и патот за понатаму е и преку тоа што го прави Специјалното јавно обвинителство. Доколку се утврди низ правосудството дека постои некаква индивидуална одговорност на кој било, тогаш тој, се разбира, ќе мора во правната држава за тоа да сноси консеквенци – вели Вајгл.

На прашањето дали тој лично во некоја изјава или интервју го споменал поранешниот премиер Груевски и нешто што наводно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ му го кажал лично, словенечниот европратеник демантира дека зборувал нешто такво.

Медиумите пренесоа изјава од европратеникот Иво Вајгел за турската новинска агенција „Анадолија“, во која европратеникот вели дека Груевски рекол дека ќе инсистира (ќе оди) до крај затоа што не му се оди во затвор.

„Најкарактеристична е, сепак, изјавата што ни ја даде Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ќе инсистира до крај, дека не му се оди во затвор. Доколку тој е мотивот на сето ова, тогаш тоа значи дека уште долго нема да има компромиси“, ја цитираше „Ал Џезеира“ изјавата на Вајгл дадена за „Анадолија“.

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека лидерот на партијата, Никола Груевски рекол такво нешто пред европратеникот и во партиското соопштение наведуваат дека Иво Вајгл „или нешто не разбрал или свесно се става на страна аболираниот криминалец Зоран Заев и на неговите сценаристи со пласирање лаги и измислици, доколку воопшто дал таква изјава каква што е објавена“.

„Најостро демантираме дека претседателот Никола Груевски дал изјава каква што Иво Вајгл пренесува преку медиумите. Со ваквите малициозни дезинформации, доколку воопшто ги дал Иво Вајгл, тој, служејќи на нечии интереси, само долева масло на огнот во актуелната политичка криза, наместо јавно да ја осуди Тиранската платформа и мешањето на соседни држави во внатрешните работи на Република Македонија“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, од каде побараа Вајгл да се огради од невистините и да ги демантира, доколку не ги кажал, или да се извини за „политичките манипулации“, со кои ја доведува јавноста во заблуда.

Според ВМРО-ДПМНЕ, главниот акцент на разговорите со Вајгл и со другите европретставници бил ставен на неопходноста од нови предвремени парламентарни избори како најдобар начин за излез од актуелната криза.

Вајгл, од друга страна, во интервјуто за порталот „НоваТВ“, хипотетички, но мошне експлицитно ги спомена санкциите доколку „политичарот бега од разговори и компромиси, а кризата ескалира“.

– Ако политичарот бега од разговори и од компромиси, тогаш тој не е одговорен политичар. Тогаш мора да смета дека ќе го осудат не само луеѓо во неговата држава, ако кризата ескалира, за тоа ќе добие и свое место во меѓународната заедница и ќе понесе последици за тоа – рече Вајгл, додавајќи дека деструктивното дејствување се санкционира без разлика дали станува збор за политички партии или поединци.


Бошкоски ги повика „браќата и сестри вмровци“ да му дадат поддршка на Заев


Велес, 27 март, 2017 - 10:59 (META) 

Излез од политичката криза преку прифаќање на волјата на најголемиот број граѓани на Македонија и формирање на реформска влада од страна на мандатарот, кој обезбеди 67 мандати. Ова се заклучоците од редовната седница на претседателството на партијата на Љубе Бошкоски – Обединети за Македонија, одржана вчера во Велес, соопштуваат од партијата.

На редовната седница на претседателството на Обединети за Македонија, одржано во Велес на 26.03.2017, на дневен ред меѓу другото беше завземање став, околу актуелната општествено-политичка ситуација која што продуцира продолжена политичка криза. Обединети за Македонија притоа донесе заклучок дека: Македонија мора и може да излезе од криза со конституирање на парламентот; Прифаќање на волјата на најголем број граѓани на Република Македонија, изразена преку мандати; Формирање реформска влада од мандаторот кој обезбеди 67 мандати“, стои во соопштението од ОМ.

Од партијата на Бошкоски велат дека ќе ги прифатат сите решенија кои се во рамки на Уставот на Република Македонија, кои преку дебати ќе отворат го отворат патот на земјата кон Европската Унија и НАТО.

„Обединети за Македонија како партија, со јасна вмровска идеологија ги повикува своите браќа и сестри вмровци на разбирање на сериозноста на ситуацијата, да дадат поддршка на демократските процеси“, нагласуваат од Обединети за Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ: Народот се чувствува навреден и изигран од СДСМ


Скопје, 27 март, 2017 - 9:54 (META) 

Народот се чувствува навреден и изигран од страна на СДСМ, кој пред изборите најавуваше план за живот, а по изборите започна да реализира план за разнебитување на Македонија, базиран на неуставната тиранска платформа, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата уште еднаш го повторуваат ставот дека единствено решение за излез од политичката криза, за која го обвинуваат СДСМ, се нови предвремени парламентарни избори.

„Аболицираниот криминалец Зоран Заев не може и не смее да тргува со националните и државни интереси само за да си ја спаси кожата и да не одговара за криминалите што ги сторил. Аболицираниот криминалец Зоран Заев ја прифати неуставната тиранска платформа во која се пропишува целосна двојазичност и промена на името по грчки терк. Граѓаните се чувствуваат излажани и изиграни, бидејќи СДСМ под превезот „За живот“ им донесе двојазичност и федерализација на државата. Заради тоа народот е на нозе! Заради тоа Македонија се буди!“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


СДСМ: Изјавата на Вајгл е потврда дека Груевски од личен интерес ја продлабочува кризата


Скопје, 25 март, 2017 - 12:31 (META) 

Домашната и меѓународната јавност очекуваат државничко однесување од Собранието на Република Македонија и од институцијата претседател на државата, кои мора да овозможат составување нова влада, велат од СДСМ.

„Слушна јавноста во Македонија од пратеник од Европскиот парламент, кој беше дојден во Македонија заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, дека Никола Груевски бил решен да оди „до крај“ затоа што не сакал „да оди во затвор“. Ова е потврда од самиот Груевски на сè што предупредуваме, дека тој исклучиво за лични интереси ја продлабочува политичката криза. Недозволиво е граѓаните и Република Македонија да бидат заложници на стравовите на Груевски“, велат од СДСМ.

Од партијата додаваат дека низ институциите на системот, ќе биде избран новиот претседател на Собранието и тој ќе го извести претседателот Ѓорге Иванов дека е должен веднаш да му го даде мандатот за составување влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.


Заев – Бабиќ: Очекуваме в понеделник да се избере новиот претседател на Собранието


Скопје, 24 март, 2017 - 14:25 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, со која разговарал за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија.

– Очекуваме в понеделник да се избере новиот претседател на Собранието, кој ќе го извести Ѓорге Иванов дека е должен веднаш да ми го даде мандатот за составување на новата реформска влада – изјавил Заев.

На средбата се разговарало и за очекувањата на домашната јавност, граѓаните и на бизнис-секторот за стабилизација и за развој на Македонија, како и за продлабочување на економската и на културната соработка помеѓу Македонија и Босна и Херцеговина.

– Европската Унија и НАТО ги поддржуваат демократските процеси во Македонија и отвораат врати за овие стратешки перспективи на земјата. Имаме демократски обезбедено парламентарно мнозинство од 67 пратеници и програма на новата реформска влада за унитарна Македонија, посветена на потребите на граѓаните. Не смее никој да ги блокира институциите за лични цели и за затскривање од одговорност за направени криминални дела. Знаеме дека имаме работа со неразумно и со исплашено раководство на ВМРО-ДПМНЕ, кое е подготвено да ги жртвува интересите на граѓаните и државата и затоа внимателно ги движиме процесите. Но, граѓаните избраа промени и тие ќе се случат – рече Заев.


Собранието бргу ќе ја избере новата реформска влада, порачуваат од СДСМ


Скопје, 24 март, 2017 - 10:05 (META) 

Собранието бргу ќе ја избере новата реформска влада на Македонија бидејќи граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари, кои се грижат за нивните и за интересите на државата, наспроти политиките на криминалците од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кои се обидуваат да ја втурнат земјата во длабока политичка криза и во изолација, стои во денешното соопштение на СДСМ.

Од СДСМ велат дека внимателно, како и досега, ги водат политичките процеси што водат кон реализација на мнозинската волја на граѓаните.

„Порачуваме дека никој нема право да ја спречи демократски изразената волја на мнозинството граѓани на избори. 67 пратеници застанаа зад претседателот на партијата, Заев. Има демократски формирано парламентарно мнозинство. Има програма на новата влада што ја штити унитарноста на државата и ги обезбедува потребите на сите граѓани. Нема време за губење“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму го повикуваат Собранието и претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да овозможат мирен трансфер на власта.


Вајгл: Ако кризата продолжи, можни се санкции за политички партии и за поединци


Брисел, 23 март, 2017 - 23:44 (META) 

Демонстрациите во Македонија се организирани и како такви не се добродојдено оружје во рацете на демократијата, оцени европратеникот Иво Вајгл во интервју за „Нова ТВ“ по неговата посета на Скопје.

– Тежиштето на полемичкиот одзив на ситуацијата сè повеќе се движи кон меѓуетнички конфликт – вели Вајгл.

Во однос на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со еврокомесарот Јоханес Хан, со него, како и со другите европратеници, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, бидејќи доцна се враќал во Македонија, Вајгл вели дека доволно долго останале и дека ако сакал, Иванов можел да се сретне со нив.

– Тој очигледно не сакаше да се сретне со нас. Ја прочитав неговата порака дека кажал што има да каже, па сега нека зборува народот. Таа порака не може да се разбере поинаку освен како повикување на луѓето на улица и мислам дека тоа е еден многу неодговорен повик. Јас и во разговорите со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, реков дека демонстрациите секогаш се право луѓето да го изразат своето мислење, но опасно е кога постои реален сомнеж дека демонтрациите се, всушност, организирани за да се подгрее ситуацијата и со намера да се продлабочат поделбите меѓу луѓето – вели Вајгл, додавајќи дека тогаш тие стануваат опасни и не се одраз на демократијата, туку на желбата за популизам и за немир.

На прашање зошто не се сретнале со претставниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ и со новинарите на „Телевизија Нова“, Вајгл рече дека секогаш е подготвен за разговор и дека имал ад-хок средба со нив, но дека тие не биле подготвени за разговори.

– Во некој весник прочитав дека со нив сум имал некаков разговор и дека ме информирале за своите ставови. Ние, всушност, немавме разговор. Јас бев подготвен, но тие не беа спремни за тој разговор. Ним им беше доволно тоа да го објават како информација, дека си ја завршиле својата работа. Имавме една многу полна програма и во неа не беше предвидена средба со претставници на граѓанските организации, но ако прифатевме, ќе мораше да бидат присутни и други групи затоа што сум сигурен дека оваа група не го претставува мислењето на сите граѓаните на Македонија, тие ги споделуваат само ставовите на една политичка опција – вели Вајгл.

Тој ги оцени како бесмислени обвинувањата дека меѓународната заедница и посредниците на Договорот од Пржино имале скриена агенда да ја сменат власта и Македонија, каква што е.

Вајгл вели дека мора да се смири топката и да се седне да се разговара.

– Ако политичарот бега од разговори и од компромиси, тогаш тој не е одговорен политичар. Тогаш мора да смета дека ќе го осудат не само луеѓо во неговата држава, ако кризата ескалира, за тоа ќе добие и свое место во меѓународната заедница и ќе понесе последици за тоа – рече Вајгл, додавајќи дека деструктивното дејствување се санкционира без разлика дали станува збор за политички партии или поединци.

Доколку кризата не се реши, Вајгл рече дека ќе поведат расправа во Европскиот парламент за да се утврди кој е ставот кон Македонија и кон политиката во земјата и македонските државјани.

– Нема да се гласа за извештајот. Тоа може да се сфати како опомена или како некој вид санкција. Јасно е дека ЕУ има и други инструменти, почнувајќи од финансиски. Ако кризата се продолжи, ако тоа може да доведе до сериозни реперкусии, до нестабилност во регионот и во Македонија, ќе треба да се разговара и за други чекори – вели Вајгл.


Ерлер: Однесувањето на Иванов се регистрира во Германија, но и во другите европски земји


Берлин, 23 март, 2017 - 15:31 (META) 

Германскиот социјалдемократот и член на парламентарната Комисија за надворешна политика на Бундестагот, Гернот Ерлер, во интервју за „Дојче веле“ ја оценува ситуацијата во Македонија како „државна и уставна криза од највисок ранг“.

– Се надевавме дека по изборите ќе дојде до стабилизирање на ситуацијата, а сега сме сведоци на тоа претседателот Ѓорге Иванов да не го дава мандатот за влада, иако опозицијата е во состојба да состави мнозинска влада. Тоа е државна и уставна криза од највисок ранг – вели Ерлер.

Тој го коментира и одбивањето на Иванов да се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, за време на неговата посета на земјава на 21 март, и нагласува дека такви работи се регистрираат не само во Германија, туку и во другите европски земји.

– Ме радува што госпоѓа Могерини, како висок претставник за надворешна политика на ЕУ, многу јасно се изјасни околу тоа и му упати јасна порака на претседателот Иванов. И еврокомесарот Јоханес Хан беше во посета на Скопје. Повторно се случи нешто прилично невообичаено – претседателот одби да го прими. Такви работи, сосема јасно, се регистрираат не само во Германија, туку и во други европски земји. Сега повторно има прилично силен повик дека ваква ситуација, во која земјата практично нема влада иако има мнозинство за влада, е недозволива и тоа мора да заврши – нагласува Ерлер.

Тој во интервјуто доста јасно ги посочува луѓето за кои смета дека се виновни за ваквата ситуација, односно неможноста за составување нова влада во Македонија.

– Тоа не е можно, затоа што господинот Груевски стравува дека ако дојде до промена на власта, ќе се најде пред суд, па со помош на претседателот спречува промена на власта. Тоа е неприфатливо. Тоа многу ќе влијае на напорите на Македонија да стане призната членка на ЕУ-семејството. Најлошо е што Груевски и неговите луѓе во моментов се обидуваат да предизвикаат етнички тензии, со тоа што се полемизира против платформата на Албанците, за која има барања да стане дел од владината програма, при што главна точка е признавање на албанскиот јазик како државен. Се разбира дека може да се биде против такво нешто, тоа е нормално во една демократија – да се имаат различни ставови. Но, апсолутно е недозволиво и неразбирливо што се организираат демонстрации против Албанците. Тоа што се создаваат етнички тензии, кои се засилуваат, е неприфатливо и напорите на ЕУ сега се насочени против тоа. Ме радува што ЕУ сега стана многу активна во овој случај – заклучува Ерлер.

Гернот Ерлер, покрај член на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот, е и специјален пратеник на германската влада за Русија.