Потрошувачката кошница во февруари чинела 32.383 денари


Скопје, 23 март, 2018 - 11:14 (META) 

На едно четиричлено семејство во Македонија му биле потребни 32.383 денари за основните месечни потреби во февруари, покажуваат податоците на Синдикалната минимална кошница.

Најмногу пари или 13.395 денари биле потребни за храна и пијалоци, 10.476 денари за комунални трошоци и покуќнина, за лична хигиена 927 денари, а за хигиена во домот 1.364 денари.

Превозот, четиричлено семејство го чинело 2.349 денари, а обувките 2.122 денари. Најмалку пари се одвојувале за културни активности и за здравје.

Потрошувачката кошница во јануари изнесувала 32.354 денари. Според последните податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во Македонија изнесува 23.850 денари.


Млад охриѓанец ограбил куќа на сограѓанин


Охрид, 18 април, 2017 - 13:33 (META) 

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.И. (22) од Охрид, кого го товари за тешка кражба. Според пријавата, тој делото го сторил во периодот од јануари до март годинава, во куќа на улицата Дејан Војвода, сопственост на С.М. од Охрид.

Крадецот насилно влегол во куќата, при што одзел три детски велосипеди, една машина за перење алишта, три брусилки, еден апарат за заварување, една дупчалка за бетон, десет столови, една стаклена маса, една машина за миење садови, една вградувачка рерна, една микробранова печка и разновиден кујнски прибор, еден ЛЦД-телевизор и четири собни врати.

На тој начин, пријавениот С.И. стекнал противправна корист од околу 250.000 денари, вели полицијата.


Во пожар изгоре куќа во Кочани


Кочани, 24 ноември, 2014 - 11:16 (META) 

Пожар вчера избувнал во домот на 59-годишна жителка на Кочани, која во тој момнет била сама во куќата, пренесува „Плусинфо“.

Пожарот ја зафатил покуќнината, а жената, поради чадот кој го вдишувала, била пренесена во медицинскиот центар во Кочани.

Денеска, стручни тимови треба да извршат увид во домот на кочанката за да се утврдат причините за пожарот.