Столтенберг: Македонија ќе биде поканета во НАТО по позитивниот исход од референдумот


Брисел, 22 јуни, 2018 - 14:59 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтелнберг, изјави денеска по средбата со белгискиот премиер Шарл Мишел дека на Самитот на Алијансата во јули се очекува Македонија да биде поканета за преговори за членство во Организацијата.

– Оптимист сум дека ќе биде донесено такво решение, како и за тоа дека на референдумот во Македонија ќе има мнозинство за поддршка на договорот со Грција – нагласи Столтенберг, одговарајќи на прашање од новинарката на агенцијата „Анадолија“.

Генералниот секретар на НАТО повика за позитивен исход од референдумот и појасни дека поканата до Македонија за зачленување во Северноатлантската алијанса ќе уследи дури по ова народно изјаснување.


Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули


Брисел, 20 јуни, 2018 - 11:51 (META) 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името, јави МИА.

– Се надевам дека ќе има напредок со поранешната југословенска Република Македонија бидејќи тие постигнаа договор со Грција за проблемот со името. Ако тој договор биде финализиран и целосно применет, новото име ќе биде Република Северна Македонија и тогаш можеме да тргнеме кон членство на поранешната југословенска Република Македонија во НАТО. Искрено се надевам дека тоа ќе можеме да го направиме ако се се одвива според планираното околу ратификацијата и референдумот кој ќе се одржи подоцна оваа година – изјави Столтенберг во интервју за француската телевизија „Франс 24“.