Кривична пријава за арачиновецот што обвиткан со петарди дојде на „Диво Насеље“


Скопје, 23 ноември, 2017 - 14:31 (META) 

СВР Скопје поднесе кривична пријава за загрозување на сигурноста против арачиновецот Е.И.(57), кој на 2 ноември дојде со појас со петарди пред Врховен суд, во текот на изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“.

Тој првин отишол во адвокатска канцеларија во Стара чаршија, каде оставил лист испишани закани, а потоа се упатил кон судот.

Таму бил сопрен од полицијата, која по испитувањето утврдила дека прачките прицврстени на појасот за кои првично се мислело дека се динамит, биле петарди.


Во Париз пронајден појас со експлозив


Париз, 23 ноември, 2015 - 20:54 (META) 

Француската полиција во предградие на Париз пронашла појас, кој најверојатно е со експлозив и без детонатор.

Полицијата го анализира појасот за да утврди дали бил користен во нападите во Париз.

Појасот го пронашол уличен чистач во канта за отпадоци, во предградието Мунруж, 10 дена по нападите во Париз во кои беа убиени 130 лица.

Се верува дека Салах Абдеслам, главниот осомничен за нападите, кој моментално е во бегство, ноќта кога беа изведени нападите се наоѓал во предградието Мунруж.