!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Горивата поевтинуваат ноќеска на полноќ


Скопје, 15 мај, 2017 - 12:40 (META) 

Цената на бензинот се намалаува за три денари, а дизел-горивото поевтинува за два денари, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Цената на „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ се намалува за три денари, и еден литар од овие горива ќе чини 63, односно 65 денари.

Цената на горивото „еуродизел“ се намалува за два денари и еден литар ќе чини 49 денари.


Гориватa на полноќ ќе поевтинат за два денари


Скопје, 20 март, 2017 - 15:44 (META) 

Бензинот и дизел-горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 65 денари, а „еуросупер БС-98“ за 67 денари.

Дизелот ќе чини 52 денари за еден литар, а eкстралесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 40,5 денари за еден литар.

Новите цени се резултат на пониските цени на горивата на светските пазари во изминатите две недели.


Роамингот во регионот поевтини 30 отсто, се договара понатамошно намалување на цената


Брисел, 18 октомври, 2016 - 16:13 (META) 

Понатамашни мерки и активности за унапредување на заедничките политики на земјите од регионот на Балканот во поглед на поевтинување на роаминг-услугите, беа дискутирани на денешниот состанок во Брисел, на кој учествуваа и претставници од Македонија.

На средбата на претставници на влади и на националните тела за регулирање на комуникациски услуги, беше презентирана работна верзија на студијата која покажува дека има простор за понатамошно усогласување на сегашниот Регионален договор за роаминг, за негова хармонизација со политиките на Европската Унија, соопшти организаторот.

Состанокот во организација на Регионалниот совет за соработка (РСС) е продолжување на спроведувањето на успешна политика на договарање и на координација која веќе доведе до намалување на роамингот за 30 отсто во изминатите две години на териториите на Македонија, Србија, Црна Гора и на Босна и Херцеговина.

Спогодбата за намалување на овие услуги е потпишана во 2014 година на иницијатива на Агенцијата за електронски комуникации на РМ помеѓу четири земји, а намалувањето на услугите беше постигнато етапно во 2015 и во 2016 година, додека третата фаза се очекува да настапи во јуни 2017 година.

Процесот е цело време поддржан од Регионалниот совет за соработка со седиште во Сараево – оперативно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (SEECP), каде што Македонија е основач и полноправна членка.


Горивата поевтинуваат ноќеска на полноќ


Скопје, 11 јули, 2016 - 14:02 (META) 
Бензинот поевтинува за денар и половина, а дизел-горивото и екстралесното масло за домаќинство зa половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 61 денар, а еден литар „еуросупер БС-98“ ќе чини 63 денари.
Новата цена на дизел-горивото е 49 денари, а на екстралесното масло за домаќинство – 37,50 денари за еден литар.

Струјата поевтинува за минимални 0,25 проценти


Скопје, 30 јуни, 2016 - 15:15 (META) 

Цената на електричната енергија за домаќинствата ќе се намали за 0,25 проценти. Новата цена на струјата ќе почне да важи од 1 јули.

Причина за поевтинување се помалите трошоци кои енергетските компании ги пријавиле до Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), соопшти претседателот на РКЕ, Димитар Петров.

Кај ЕЛЕМ, цените се намалуваат за 0,01 процент, кај МЕПСО за 7,99 отсто, а кај ЕВН Дистрибуција за 9,71 процент.

Минатата година цената на струјата се намали за 0,33 проценти.


Минимално намалување на цената на горивата


Скопје, 13 јуни, 2016 - 13:54 (META) 

Еден литар „еуросупер БС-95“ поевтинува за половина денар и ќе чини 63,50 денари, а „еуросупер БС-98“ се намалува за еден денар и ќе се продава по цена од 65 денари за еден литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Цената на дизел-горивото останува непроменета, односно 50 денари за еден литар.


Бензинот поскапува, а дизел-горивото поевтинува


Скопје, 4 април, 2016 - 14:09 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар, а дизел-горивото и екстралесното масло за домаќинство поевтинуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе биде 61 денар за еден литар, а „еуросупер БС-98“ ќе се продава по цена од 63 денари за еден литар. Цената на дизел-горивото, пак, ќе биде 44 денари за еден литар, а екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 32,5 денари за еден литар.

 


Лебот ќе поевтини од два до пет денари


Скопје, 11 февруари, 2016 - 14:42 (META) 

Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари поради поевтинување на српското брашно кое Македонија го увезува, најавуваат од мелничарската индустрија.

Мелничарите побараа итно да се преземат мерки за да се спречи напливот на евтино увозно брашно, кое се увезува по цена колку што чини домашната пченица што мелничарите ја купуваа во жетва.

Тие предупредуваат дека доколку не им се помогне во најкраток можен рок, голем дел од нив ќе ги затворат своите објекти или нема да можат да откупуваат оваа година.


Слабеењето на доларот ја зголеми цената на нафтата во Азија


Женева, 4 февруари, 2016 - 11:55 (META) 

Цената на нафтата денеска закрепнува во Азија, што е поттикнато од слабеење на доларот, како и од шпекулациите за можно намалување на производството од членките на Организацијата на земјите-извозници на нафта (ОПЕК).

Трговците одлучиле да ги игнорираат информациите за уште едно зголемување на американските комерцијални резерви на сурова нафта.

Американското министерство за енергетика соопшти дека комерцијалните резерви на таа суровина во САД, кои се најголем светски потрошувач на нафта, се зголемиле на 7,8 милиони барели во неделата, заклучно со 29 јануари.

Нафтата се тргува со долари, па падот на американската валута ја прави поевтина за купувачите чиишто земји имаат послаба валута, што, пак, ја поттикнува побарувачката.

 


Цената на нафтата пониска од 30 долари за еден барел


Женева, 3 февруари, 2016 - 9:36 (META) 

Ценaта на нафтата денеска во Азија е пониска од 30 долари за еден барел, забележувајќи нов пад при очекувањето на дополнителен пораст на резерви во САД и на влошување на ситуацијата на и онака презаситениот глобален пазар.

Трговците очекуваат дека извештајот на американското министерство за енергетика ќе укаже на неделен пораст на резерви на нафта во САД, а секое зголемување значи помала побарувачка во земјите кои се најголеми светски потрошувачи на енергенти.

Русија вчера соопшти дека во јануари било произведено рекордно количество на нафта од околу 18,9 милиони барели дневно, бидејќи се бори да го задржи пазарниот удел.

Организацијата на земји извозници на нафта (ОПЕК) во декември ги отфрли повиците да се намали производството.