!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“


Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META) 

Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација.

Програмата денеска е во знакот на одбележувањето на верскиот празник Свети Василиј Велики, заштитник на вевчанските василичари и на Вевчани, додека формалниот почеток на карневалот е в четврток.

Денеска, со почеток во 17 часот, во Клубот на пензионери во Вевчани ќе се одржи трибина на тема „Перспективите на руралниот туризам во Република Македонија со осврт на општина Вевчани“. Утре ќе биде извршена промоција на романот „Пред шарени врати“ од Косте Шутиноски.

Изложбата на слики од академскиот сликар Ниче Василев ќе биде отворена на 12 јануари (четврток) во 12 часот, во Клубот на пензионери.

Забавниот дел ќе почне на 12 јануари во 21 часот, со настап на домашните групи „ДНК“ и „Нокаут“, а пред полноќ ќе се претстави групата „Фрајле“ од Србија.

На 13 јануари, во 21 часот, присутните ќе ги забавува фолк-пејачката Анета Наковска, додека православната Нова година ќе биде пречекана со настапот на вевчанецот Ефто Пупиноски.

Традиционалното дефиле на маските ќе се одржи на 13 јануари, по 14 часот.

Карневалот завршува на 14 јануари, со традиционалното палење на маските.


Хан: ДИК има доволно време да го подготви избирачкиот список


Драч, 31 март, 2016 - 19:27 (META) 

Несомнено треба да има избори во Македонија, а Државната изборна комисија треба да го подготви избирачкиот список, за што сега би требало да има доволно време, изјави денеска еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан во Драч, Албанија каде учествува на министерската конференција на Западен Балкан.

Еврокомесарот вели дека ако проблемите околу избирачкиот список претходно биле причина за меѓународен притисок за одлагање на датумот на изборите, сега, според него, нема индикации дека подготовката на списокот не може да се направи на време.

– Несомнено треба да има избори. Релевантните и одговорните власти, а особено Државната изборна комисија прават сè што е во нивна моќ да го подготват избирачкиот список што не е оспорено од никого. Немам индикации дека тоа не е возможно. Тоа беше причината поради која имаше меѓународен притисок да се одложат изборите, но сега би требало да има доволно време да се направи се што е неопходно. Го имаме договорот од јуни/јули, а конечната цел од тој договор се фер, транспарентни и меѓународно признати избори кои ќе бидат основа за натаможен развој на земјата особено кога станува збор за евро-атлантските интеграции – вели Хан.

Изборите на 5 јуни биле тема на разговорот меѓу Хан и министерот за надворешни работи, Никола Попоски на маргините на конференцијата, на кој било заклучено дека тие се најдобар пат за Македонија да ја врати агендата и почне со преговори за членство.


Демократскиот сојуз ќе ангажира експертска група за законот за амнестија


Скопје, 21 септември, 2015 - 14:55 (META) 

Демократскиот сојуз денеска соопшти дека има ангажирано експертска група што работи на подготовка на закон за амнестија.

Партијата истакнува дека поради комплексноста на прашањето, законот ќе се подготвува во соработка со Министерството за правда, Врховниот суд, Јавното обвинителство, невладиниот сектор и со експерти, доколку има интерес за тоа.

– Амнестијата е чин на простување, но и на корекција на неправда, како и можност за ресоцијализација. Демократскиот сојуз смета дека само со силни и со издржани аргументи и поширок општествен и политички консензус, можна е амнестијата – се вели во соопштението и се додава дека протестите како форма на изразување на револт се демократско право, но оти ескалацијата на незадоволството може негативно да се одрази на процесот на подготовка и на носењето на законот.

Во Македонија последната општа амнестија е спроведена во 1999 година.


Франција планира воздушни напади против ИД во Сирија


Париз, 7 септември, 2015 - 13:02 (META) 

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, наредил армијата да се подготви за почнување воздушни напади врз позиции на Исламска држава (ИД) во Сирија, јавуваат светските медиуми.

Според информациите, Оланд изјавил дека Франција утре треба да почне со извидувачки прелети, како дел од подготовките за напад на милитантите на ИД.

Тој, истовремено, отфрлил секаква можност за ангажирање копнени трупи во Сирија.

Според Оланд, станува збор за одговор по информациите дека ИД планира напади на повеќе земји, меѓу кои и Франција.

„Моја одговорност е да се осигураме дека сме информирани колку што е можно во однос на заканите кон нашата земја. Во таа насока, побарав од министерот за одбрана од утре да се почне со извидувачки летови над Сирија, како подготовка за воздушни напади против Исламска држава“, ја пренесува „Би-Би-Си“ изјавата на францускиот претседател.