Владата поддржa 11 печатени медиуми со 692.000 евра


Скопје, 28 јануари, 2019 - 16:59 (META) 

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска на прес-конференција во Владата, ги соопшти резултатите од реализацијата на средствата од Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година.

Од вкупно 13 пристигнати барања, одобрени се средства на 11 новинско-издавачки компании, при што, согласно критериумите, им се распределени 42.568. 620 денари (692.173 евра) од вкупно 50 милиони денари за поддршка на печатените медиуми што беа предвидени за оваа намена во буџетот за 2018 година.

Овие средства од Буџетот, наменети за поддршка на печатените медиуми на компаниите издавачи им се доделени за веќе остварени трошоци и тоа на весниците на македонски јазик во висина од 50 проценти за направените трошоци за печатење и 50 проценти за трошоците за дистрибуција, а на печатените медиуми кои се издаваат на јазиците на етничките заедници во висина од 70 проценти за направените трошоци за печатење и 70 проценти за трошоците за дистрибуција.

„Иницијативата за поддршка на печатените медиуми дојде од страна на Здружението на новинарите на Македонија, кое потоа реализацијата на овој проект го препушти на Асоцијацијата за заштита на печатените медиуми на (АЗПМ), кое, во соработка со Владата ги подготви критериумите според кои, Комисијата на Генералниот Секретаријат на Владата, во која членуваа и двајца претставници на АЗПМ, ги распредели предвидените средства за поддршка на неделните и дневни, национални и локални весници во земјата“, соопшти Поповски.

Претседателот на Асоцијацијата за заштита на печатените медиуми Лирим Дулови, на прес-конференцијата ја изрази благодарноста за оваа поддршка за егзистирањето и работата на печатените медиуми и истакна дека Македонија е единствената земја од регионот која оваа иницијатива ја спроведува според модел кој веќе се применува во повеќе земји членки на ЕУ.


Милошоски го поддржува Ѓорчев за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 24 јануари, 2019 - 11:48 (META) 

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ја поддржа кандидатурата на неговиот колега Влатко Ѓорчев за претседател на државата. Тој на својот „Фејсбук“ профил му честиташе на Ѓорчев за мотивираноста и му вети дека ќе гласа за него на конвенцијата на партијата во Струга.

„Најбитното за ваквата поддршка е тоа што со Ѓорчев споделуваме блиски гледишта за надворешно-политичките приоритети на Република Македонија (втемелени на македонско-американското стратешко партнерство што го потпишав во 2008 година, стратешкото партнерство со Турција, партнерските односи со државите членки на ЕУ и определбата за проактивна мултилатерална дипломатија во ОБСЕ, ОН и Советот на Европа). Го ценам тоа што Влатко Ѓорчев како личност цврсто се залага за промоција на семејните вредности како темелна основа во општеството, а како пратеник одлично знае што значи да се биде непосредно избран од граѓаните, како темелна вредност во демократијата“, вели Милошоски.

Тој го оцени како правилен ставот на Ѓорчев да не гласа за, како што вели, незаконскиот референдум, „каде мнозинството Македонци јасно беа против октроираниот проект на Заев за менување на уставното име на Македонија“.

Милошоски е убеден дека Влатко Ѓорчев има потенцијал да ја добие поддршката на најголемиот број на делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ на 16 февруари.


Армијата со „Центри за прва поддршка“ ќе се грижи за семејствата на војниците во мисија


Скопје, 26 декември, 2018 - 16:28 (META) 

Министерството за одбрана и АРМ ќе формираат Центри за прва поддршка, кои треба да се грижат за семејствата на војниците додека се на мисија надвор од земјава, најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Таа и началникот на Генералштабот генерал-мајор, Васко Ѓурчиновски во Домот на АРМ во Скопје организираа средба со семејствата на припадниците на АРМ кои се во мисии и воспоставија видео-линк со мировниците во мисиите НАТО, ООН и ЕУ во Авганистан, Либан и Босна и Херцеговина.

– Центрите за транзиција кои веќе постојат во Армијата и Министерството за одбрана, ќе направиме да бидат центри за прва поддршка на сите семејства и затоа денеска кога ќе заврши убавиот, ќе продолжи корисниот дел од средбата каде што ќе разговарате со колегите од Министерството и АРМ како семејствата да бидат повеќе помогнати додека вашите блиски се надвор, во мисија. Ние сме свесни дека за еден татко или мајка, сопруг, сопруга, син или ќерка да може спокојно да врши многу тешка работа, прво што треба да му помогнеме е да не се грижи за своите најблиски – рече Шекеринска.

По средбата, стручни лица од Министерството и Армијата разговараа со семејствата на мировниците, им дадоа поддршка во делот на функционирањето на семејството во отсуство на еден родител, како и обединувањето на семејството по враќањето на мировникот од мировна мисија, а го презентираа и Правилникот за начинот на грижа за семејствата на воениот и цивилен персонал упатен во активности надвор од нашата држава.


ЕУ ќе обезбеди 68,6 милиони евра за модернизација на железницата


Скопје, 14 декември, 2018 - 13:15 (META) 

Владата потпиша Договорот за грант во износ од 68,6 милиони евра наменет за ко-финансирање, доделен од Европската унија преку Инвестициската програма за Западен Балкан (ИПЗБ), за модернизација на железницата.

Овој грант ќе биде искористен за ко-финансирање на изградбата на приближно 34 километри железничка инфраструктура, од Бељаковце до Крива Паланка, втора фаза на проектот за Коридор 8, кој откако ќе биде финализиран, ќе биде дел од трансевропската транспортна мрежа, поврзувајќи ја Македонија со Албанија на запад и Бугарија на исток.

Поддршката следи по одобрување на двата суверени кредити од 46,4 милиони евра и 145 милиони евра од страна на ЕБОР на македонската влада, за натамошно имплементирање, преку Јавното претпријатие „Македонски железници – инфраструктура“.

Првата фаза на проектот, рехабилитација на железничкиот сектор во должина од околу 31 километар помеѓу Куманово и Бељаковце, е во фаза на имплементација. Втората фаза на активности поврзани со набавки веќе започна, и се избира изведувачот кој ќе ги реализираат работите поврзано со проектот.

ИПЗБ обезбедува и грантови за техничка соработка во износ од 5,7 милиони евра, за подготовка на проекти и имплементација. Развојот на македонската економија зависи од поврзаноста на главните меѓународни транспортни копнени рути, по кои стоката може слободно да се транспортира. Низ земјата поминуваат и 215 километри од железничкиот Коридор 10.

На церемонијата на потпишување на Договорот за грант присуствуваа министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, министерот за финасии, Драган Тевдовски, амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар, и Анка Јоана Јонеску, претставник на ЕБОР за Македонија.


Кирацовски ги повика прaтениците да се вклучат во дефинирање на нацрт-амандманите


Скопје, 22 октомври, 2018 - 15:05 (META) 

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски денеска на прес-конференција во Собранието ги повика сите пратеници во Собранието, особено оние кои не гласаа во првата фаза од уставните измени, активно да се вклучат во процесот на дефинирање на нацрт-амандманите.

Целта, како што рече тој, е заеднички да се дојде до национално до прифатливо решение кое ќе биде од национален интерес за Македонија и нејзините граѓани.

– Ајде заедно да ги поддржиме процесите за целосна имплементација на Договорот од Преспа и заеднички да дадеме поддршка на сите неопходни реформи, да дадеме поддршка на помирувањето и обединувањето. Приклучете се, историјата ќе не вреднува, обезбедуваме иднината за државата, идните генерации ќе бидат горди на сите нас. Сега е моментот со конкретни примери да допринесеме за суштинско помирување и обединување кое ќе тргне од овде, од Собранието – рече Кирацовски и додаде дека верува оти поддршката за уставните измени и Договорот од Преспа ќе расте и дека сите пратеници ќе се приклучат на процесот што обезбедува европска иднина.

– Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски по сопствен избор реши да остане изолирано. Но пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ имаат шанса да ги надминат поразените политики на Мицкоски и да дадат шанса на процесите – рече Кирацовски.


Започна аплицирањето за субвенции за откупувачите на сливи и на пченица


Скопје, 22 октомври, 2018 - 14:19 (META) 

Сите откупувачи на сливи и преработувачи на пченица, од денеска до 25 декември, ќе може да поднесуваат барања за финансиска поддршка за откупени сливи и пченица од домашно производство од овогодинешната реколта. Висината на поддршката изнесува два денари по килограм.

„Сите заинтересирани кои ги исполнуваат условите за добивање на финансиската поддршка барањата за подмерките може да ги поднесуваат во писарницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, лично или по пошта на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Булевар „Трета Македонска Бригада“ бр. 20, 1000 Скопје. Образците за поднесување на барањата може да се подигнат во Агенцијата или да се превземат од веб страната www.ipardpa.gov.mk, во делот „Директни плаќања 2018“, „Обрасци““, информираат од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.


Бушати ги повика Албанците кои живеат во Македонија да го поддржат референдумот


Скопје, 13 септември, 2018 - 15:06 (META) 

Апелирам на сите граѓани на вашата земја, особено на Албанците кои живеат тука да дадат поддршка на историскиот Преспански договор, затоа што тој има исклучително значење за демократската стабилност на регионот, изјави денеска шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати на прес-конференцијата со неговиот македонски колега Никола Димитров.

– Сите се согласуваме дека Албанците кои живеат во Македонија ќе бидат огромни поддржувачи на процесите кои течат и уште еднаш сакам да апелирам да излезат масовно да учествуваат во изградбата на иднината и на подобар живот тука. Во оваа насока ќе продолжиме блиско да соработуваме со цел да создадеме што подобра и поинклузивна средина – рече Бушати.

Во однос на македонското малцинство во Албанија, Бушати рече дека се направени чекори напред со новиот Закон за малцинствата, со што, истакна тој, македонското малцинство е признаено како едно од малцинствата што составуваат поширок мозаик на малцинства во Албанија.

Во однос на положбата на Албанците во Македонија, Бушати рече оти тука има подобрена реалност, подобрена клима на соработка и на разбирање и подобра претставеност на Албанците, пред се, како што рече, преку позицијата претседател на Собранието и вицепремиер за европски прашања. Додаде оти очекува Законот за јазици што побрзо да стапи во сила.

Ја повтори поддршката што Албанија како членка на НАТО и ја дава на Македонија, и оти 2019 е многу значајна година за Македонија и ЕУ.


Мичел на средбата со Димитров ја повторил поддршката од САД за членство во НАТО и ЕУ


Скопје, 13 септември, 2018 - 11:51 (META) 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска имаше средба со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел со кого разговарал за евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и за актуелните политички состојби во земјата и во регионот, информираат од МНР.

Димитров ја потенцирал важноста од натамошна поддршка на САД во евроатлантските интеграции на Република Македонија и соработката заснована на стратешкото партнерство.

-Нашето заслужено членство во Алијансата, значително ќе придонесе кон градење на просперитетна и побезбедна Република Македонија, што ќе биде од значење и за целиот регион – му рекол Димитров на Мичел.

Помошник државниот секретар Мичел, повторно ја реафирмирал силната поддршка на САД за полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ.

„Тој ги поздрави напорите на Република Македонија на тој пат, особено со конструктивната политика со соседите, како и постигнувањето на решение за спорот околу името со Грција. Во тој контекст, тој ги повтори очекувањата за успешен референдум и имплементација на Договорот со Грција, со цел заокружување на процесот на зачленување во НАТО и Европската Унија“, стои во соопштението од кабинетот на Димитров.


Курц: Позитивно ќе биде да излезете на референдумот и да гласате за перспектива


Скопје, 7 септември, 2018 - 11:11 (META) 

Австрија е пријател на Македонија и на целиот регион и би сакале да живееме и во заедничка иднина. Како претседавач со Европската Унија, можам да кажам дека ЕУ ќе биде комплетна кога во неа ќе биде интегриран и Западен Балкан. За Македонија решението за спорот за името ќе донесе динамика. Најпрво сакам срдечно да го поздравам тоа што е постигнат компромис на ова поле, и би сакал да ги поканам граѓаните на Македонија да учествуваат на референдумот и да се изјаснат за решавање на спорот со името и за европската перспектива на земјата.

Со таква порака до македонските граѓани се обрати канцеларот на Австрија, Себастијан Курц, од заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Владата. Курц стаса утрово во Скопје, по што имаше средба со Заев, а потоа ја одржаа прес-конференцијата.

Одговарајќи на новинарско прашање рече дека ќе се сретне и со македонската опозиција и истото ќе го побара од нив.

– Истата порака ќе ја упатам до опозицијата. Независно со кого разговарам, мојот став е секогаш ист – рече Курц.

Заев повтори оти верува во успешноста на референдумот и дека посетата на високи државници деновиве на Македонија јасно кажува дека Македонија е добродојдена во ЕУ.

– Посетата на господинот Курц ни дава до знаење дека сме на вистинскиот европски пат. Светот го препозна отвореното чувство на оптимизам. Сигурен сум дека зад поканата за членство во Европската Унија стои и австриското претседателство со Унијата. На крајот дозволете ми да ја изразам благодарноста што Австрија ја вбројуваме во најзначајните економски партнери – рече Заев.


Фирмите ќе можат да користат 100 милиони евра од ЕИБ на есен


Скопје, 31 јули, 2018 - 9:36 (META) 

100 милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка ќе им станат достапни на малите и средни претпријатија, на есен информираат од Министерство за финансии. Од таму додаваат дека министерството изготвило Закон за гаранција, кој ќе се најде денес на владина седница, по што ќе биде доставен до Собранието.

„Откако Собранието ќе го усвои законот, ќе се потпише договор помеѓу Европската инвестициска банка и Македонската банка за поддршка на развојот, како и Министерството за финансии во својство на гарант на заемот. Со потпишување на договорот 100 милиони евра ќе станат достапни за малите и средни претпријатија. Македонската банка за поддршка на развојот ќе ја пласира оваа кредитна линија преку деловните банки, како посредници до крајните корисници. Со ова ќе се обезбеди свеж капитал за малите и средни претпријатија, ќе се поддржат нови проекти, нови вработувања, ќе се зголеми ликвидноста во стопанството и ќе се зголеми извозот“, се вели во соопштението на Министерство за финансии.