!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Едно лице почина во автобуската несреќа, a 28 се хоспитализирани


Скопје, 21 август, 2017 - 0:04 (META) 

Едно лице им подлегна на повредите, а 28 се хоспитализирани поради тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Велес-Скопје, информираат од Министерство за здравство.

На Универзитетската клиника за хируршки болести „Св Наум Охридски“, се примени шест лица, од кои еден повозрасен маж е на интензивна нега, но е во стабилна состојба. Сите други пациенти се надвор од животна опасност.

„Во Општа болница Велес се примени четири пациенти и сите се надвор од животна опасност. Во клиничкиот центар „Мајка Тереза“ се донесени вкупно 17 пациенти од кои четири на КАРИЛ- еден пациент со абдоминално крварење, еден со сериозна торакална повреда и двајца со повреди на градниот кош. Еден пациент на Клиниката за детска хирургија е внесен итно на операција. Двајца пациенти се на Клиниката за неврохирургија и се примени на опсервација. Седум пациенти се на Клиниката за ортопедија, а тројца повредени се на опсервација во Ургентниот хируршки центар. Во Градската болница „8 Септември“ примен е само еден пациент со сериозни повреди, но е во стабилна состојба и надвор од животна опасност“, информираа од Министерството за здравство.


Извршена е дератизација и дезинфекција во Симница по двата смртни случаи


Скопје, 30 јули, 2017 - 18:26 (META) 

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство на 26 јули одржала итна седница поради двата смртни случаи од вирусна хеморагична треска, соопшти денеска Министерството за здравство.

Во соопштението се наведува дека стручен тим извршил епидемиолошки увид, анкета на домаќинствата на починатите, притоа е извршена дезинфекција и дератизација во домовите и во околината на починатите лица, земени се мостри од водата за пиење, извршена е едукација за лични превентивни мерки и совет за јавување на лекар при појава на први симптоми на болест.

Од анкетата со семејствата, добиена е информација дека починатите и поголем дел од семејството работеле и често престојувале на свое приватно бачило. Експертски тим излегол на терен и го посетиле бачилото во месноста наречена Буковиќ, во близина на преминот Стража.

„На бачилото не се затекнати ниту лица ниту овци. Извршена е дезинфекција во затворениот објект, во отворениот објект и во неговата непосредна околина како во близина на магацинот. Исто така, дезинфекција беше направена и на пошироката околина во самиот ограден простор и околу него“, се вели во соопштението од Министерството за здравство.

Од министерството соопштуваат дека Институтот за јавно здравје подготвил брошура за здравствените работници, но и за општата популација за едукација во врска со вирусните хеморагични грозници. Брошурата е објавена на веб-страницата на ИЈЗ, а е доставена и до центрите за јавно здравје за споделување со матични лекари и со други здравствени работници.


Таравари го смирува членството на ВМРО-ДПМНЕ и му порачува да не крева паника


Вашингтон, 29 јули, 2017 - 13:47 (META) 

Министерот за здравство, Арбен Таравари, денеска од САД им одговори на ВМРО-ДПМНЕ на барањето за оставка, порачувајќи им да престанат да шират паника.

„Одлучив да одговорам на барањето на ВМРО-ДПМНЕ, за моја оставка, поради тоа што сфатив дека не ја разбрале ситуацијава како што треба. Членовите на оваа партија, пред сè, ги гледам како граѓани на Македонија и имам должност во случај на паника да ги смирам. Другите граѓани на земјава ја разбрале состојбава и сфатиле дека сè е под контрола и одлучија да им веруваат на изјавите на армијата лекари. Не знам зашто поединци не можат да се смират“, напиша Таравари на својот профил на „Фејсбук“.

Таравари уште еднаш повторува дека трагичната случка со два смртни случаи од Гостиварско е резултат на акутна вирусна инфекција и е под контрола и дека седумте лица што биле во контакт со веќе починатите, се изолирани. Тој наведува дека лекарска должност е да им се помогне на сите.

„Потенцирам дека лекарите за разлика од луѓето на законот (судиите), треба да им помогнат на сите, а што е се однесува до законот, не можеме да ви помогнеме, секој ќе си одговара за тоа што го сторил во 11-годишното владеење на ВМРО ДПМНЕ, за добро или за лошо“, напиша Таравари.


ВМРО-ДПМНЕ: Две лица починаа поради негрижата на владата на Заев


Скопје, 29 јули, 2017 - 10:20 (META) 

За неполни два месеци владата на Зоран Заев дозволи две лица да починат поради нивната негрижа, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев и Таравари не се потрудија ниту да обезбедат реагенси за дијагноза на болеста, ниту обезбедија карантин, но затоа дозволија уште неколку лица да се заразат. Владата на СДС единствено се залагаше оваа вест да не стигне до македонската јавност, без притоа да се грижат за доброто на граѓаните“, стои во соопштението.

Од партијата наведуваат дека министерот за здравство, Арбен Таравари, преку видеопораката признал дека во време на ВМРО-ДПМНЕ пациенти не починувале од ваква болест.

– Таравари ја призна целата негрижа, неспособност и незнаење како да се справи со сериозна здравствена закана по граѓаните во Република Македонија. Неспособноста и неодговорноста на Таравари ја видоа и почувствуваа граѓаните на својот грб. Таравари нека престане да прави стратегии за односи со јавноста и да праќа честитки од луксузните хотели во Америка и нека се фати за работа. И како министер за здравство нека го спречи ширењето на оваа заразна болест во Гостивар и во Гостиварско“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, двете жртви се директна последица на потценувачкиот однос на Таравари и затоа тој треба веднаш да понесе оставка.


Еден од починатите на Инфективна најверојатно имал корејска хеморагиска треска


Скопје, 27 јули, 2017 - 15:09 (META) 

Постариот од двајцата пациенти од Гостиварско кои починаа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, за што вчера информираше Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, е жртва на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, дознава неофицијално „Мета“ од извори во здравствените институции.

Во очекување на резултатите од анализите, односно официјална потврда за причините за смртта на двајцата пациенти, кои најверојатно се татко и син, во „Журнал за вирусологија“ – научно списание, се вели дека дека хантаан-вирусот е предизвикувач на корејска хеморагиска треска.

Вирусот на луѓето го пренесуваат глувци, претежно домашниот глушец, и тој се наоѓа во нивниот измет и урина. Луѓето со овој вирус се заразуваат при вдишување на тие честички. Самиот вирус е припадник на опасната група ханта-вируси.

На Клиниката за инфективни болести моментално со истите симптоми, односно со системски напад на повеќе органи, со треска и со проблеми со засирувањто на крвта, се хоспитализирани уште седум пациенти.

Заменик-министерот за здравство, Гоце Чакаровски, денеска изјави дека најдоцна до утре ќе бидат објавени официјално причините за смртта на двајцата гостиварци.

– Екипите вчера не успеаја да се качат до бачилото, бидејќи тоа е на непристапен терен. Денеска обезбедивме теренско возило. Нашите екипи се на терен. Комисијата за заразни болести заседава постојано. Се надевам дека до крајот на денот, најдоцна до утре, јавноста ќе добие конкретна информација за сите настани со дефинирани резултати за причинителите – изјави Чакаровски.


Пет лица починале од високите температури во Бугарија


Софија, 2 јули, 2017 - 10:19 (META) 

Пет лица починале вчера од топлото време, со екстремно висока температура во Бугарија. Температурата на одделни места во земјата достигнала до 44 Целзиусови степени, јавуваат бугарските медиуми.

Меѓу починатите бил и 75-годишен маж, кој излегол да трча во паркот во Софија и починал на самото место.

Екипите на итната помош во Софија вчера интервенирале на околу 200 повици од граѓани, а 18 лица колабирале, меѓу кои и деца на возраст од 13 и од 17 години.

Поголемиот дел од Балканот изминативе неколку дена е зафатен од топлотен бран, со екстремно висока температура. Намалување на температурата и посвежо време се очекува од денеска попладне.


Наместо во капела, погребник од Охрид ги оставал покојниците во комбе во двор


Охрид, 26 мај, 2017 - 15:26 (META) 

Сопственик и управител на погребалното претпријатие „Мирен сон“ со Охрид, подолг период починатите лица наместо да ги остава во капела ноќта пред погребот, ги чувал во комбето паркирано во дворот на неговото претпријатие. Поради тоа СВР Охрид против 51-годишниот Д.Ш. поднесе кривична пријава за несовесно работење во служба.

Иако не плаќал за чување на покојниците во капела, тој по погребот на покојниците на гробиштата во некои села, на роднините им наплаќал и за превоз до градските гробишта, влез во нив и за чување на телата во капелата.

Согласно Закон за гробишта и погребални услуги, пријавениот бил должен телата на починатите лица да ги однесе на чување во капела во ЈП „Градски гробишта”, а потоа од таму да ги подигне и да ги одвезе до гробиштата.


Надлежната комисија не нашла пропусти во случајот со починатите во брзата помош


Скопје, 30 март, 2017 - 19:23 (META) 

Комисијата за стручен надзор на Министерството за здравство тврди дека немало лекариски пропусти во лекувањето и при транспортот на двајцата пациенти од Крива Паланка, кои, кон средината на овој месец, починаа во возило на брза помош на кое му откажаа сопирачките, пренесува „Телма“. Комисијата беше формирана од Министерството за здравство за да го испита случајот.

Комисијата, повикувајќи се на документацијата што ја добиле, тврди дека по дефектот на возилото на брзата помош, екипа на брза помош од Скопје пристигнала по само 14 минути, откако била повикана, а не по половина часа, како што тврдело семејството на еден од починатите пациенти.

Стручниот надзор, според комисијата, покажал и дека случајот бил навреме пријавен во полиција.

„Известени се и МВР и Центарот за управување со кризи и нивното мислење било дека штом има лекар кој констатирал смрт, нема потреба од нивен увид и од увид на обвинителството – изјавил претседателот на комисијата, д-р Слободан Ристовски.

Комисијата не гледа пропуст ниту во тоа што двајцата тешко болни пациенти биле превезувани во едно амбулатно возило.

Од надлежното јавно обвинителство сè уште нема информација дали ја добило документацијата од МВР и дали ќе отвори постапка за случајот.


За два дена повеќе од 100 лица починале од глад во Сомалија


Могадишу, 4 март, 2017 - 19:00 (META) 

Премиерот на Сомалија, Хасан Али Каире, денеска соопшти дека во последните 48 часа 110 лица умреле од глад само во регионот Бај и дека ваква опасност им се заканува на милиони луѓе во земјата, јавуваат светските агенции.

Станува збор за прв извештај за луѓе починати од глад, откако во вторникот Сомалија прогласи национална катастрофа поради сушата што им се заканува на милиони луѓе.

Според проценките на Обединетите нации, итна помош во храна им е потреба на околу пет милиони жители на оваа земја.

Сомалија, заедно со Нигерија, Јужен Судан и со Јемен, е еден од четирите региони за кои генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, минатиот месец побара помош од 4,4 милијарди долари за да се избегне глад од катастрофални размери.

За околу 363.000 акутно изгладнети деца „потребен е итен третман и нутритивна поддршка“, а поради недостиг од чиста вода, постои опасност од појава на болести како колера, велат од ОН.


Две деца неделава починале од грип, соопшти ИЈЗ


Скопје, 12 јануари, 2017 - 13:49 (META) 

Во текот на оваа недела регистрирани се два смртни случаи „асоцирани со грип“, соопшти денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија, кој го презентираше извештајот за состојбата со грипот во период од 1 до 8 јануари.

Според извештајот, станува збор за деца на возраст од три и од четири години од Кичево и од Гостивар, кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести во Скопје, на одделот за интензивна нега.

„Во текот на првата недела од 2017 година, во Република Македонија пријавени се 8.067 новозаболени лица на групни пријави за заболени од грип, што претставува намалување од 14,9 отсто во споредба со претходната недела, кога беа пријавени 9.485 случаи“, се наведува во извештајот.

Оваа недела, како и минатата, најголем број заболени, односно 1.046 лица, се регистрирани на територијата на Центарот за јавно здравје Скопје, а поголем број случаи пријавени се од центрите за јавно здравје Струмица -­ 935, Битола ­- 932 и подрачната единица во Кавадарци ­- 764.

Во првата недела од годинава, најголем број заболени, односно 70,4 отсто од сите случаи, се пријавени во најголемата возрасна група од 15­ до 64 години, што претставува мало зголемување на процентуалното учество од претходната недела, кога изнесуваше 65,9 отсто. Во пријавените случаи од првата недела, децата на возраст од 5 до ­14 години учествуваат со 11,7 отсто, лицата над 65 години со 10,7 отсто, а најмал процент отпаѓа на децата од ­4 години, односно 7,2 отсто.

„Највисока инциденца од 500 на 100.000 жители е регистрирана кај децата на возраст од ­четири години, a кај децата на возраст од пет­ до 14 години инциденцата изнесува 408,7 на 100.000 жители. Во однос на претходната недела, бројот на регистрирани случаи и инциденцата кај децата на возраст од 5 до ­14 години се речиси двојно намалени“, стои во извештајот на Институтот за јавно здравје на Република Македонија.