!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Португалија победи на натпреварот за песна на „Евровизија 2017“


Киев, 14 мај, 2017 - 9:48 (META) 

Португалија е победник на годинашниот избор на песна на „Евровизија“, европската мрежа на национални радиодифузери, кој се одржа во Киев, Украина.

Со 758 поени, 27-годишниот Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ ги освои симпатиите на Европа и на својата земја ѝ ја донесе првата евровизиска победа. Португалија е земја со најдолг стаж како натпреварувач, но досега никогаш го нема освоено ова музичко натпреварување.

За време на својот настап, младиот Салвадор, кој важеше за еден од фаворитите, предизвика огромни овации кај публиката. Песната со која тој ја претстави својата земја е напишана од неговата сестра.
Во финалето се натпреваруваа 26 земји. Меѓу нив не беше Македонија, но беа соседните земји Грција и Бугарија.


Обложувалниците му даваат најголеми шанси за победа на Вучиќ


Белград, 15 март, 2017 - 10:44 (META) 

Според обложувачките коефициенти што ги објавија двете најголеми облажувалници во Србија, на претстојните претседателски избори ќе победи актуелниот премиер и лидер на Српската напредна партија, Александар Вучиќ, но процентите се разликуваат во поглед на тоа дали победата ќе се случи во првиот или вториот круг.

Во двете обложувалници, по Вучиќ како фаворит, следуваат опозициските кандидати, поранешниот омбудсман, Саша Јанковиќ, и поранешниот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ.

Обложувалницата „Моцарт“ за победата на Вучиќ нуди коефициент 1,03, а обложувалницата „Меридиан“ – 1,02, што значи дека за секој вложен динар се добива динар и две пари.

Саша Јанковиќ е втор фаворит во двете обложувалници, со коефициент 30 во „Моцарт“ и 18 во „Меридиан“, а трет е Вук Јеремиќ со коефициент 35, односно 32.

Во случајот со Воислав Шешељ, прогнозите на двете најголеми обложувалници значително се разликуваат. За негова победа „Моцарт“ нуди коефициент 200, а „Меридијан“ 50, додека за лидерот на движењето „Двери“, Бошко Обрадовиќ, коефициентите се слични – 800 во „Моцарт“ и 750 во „Меридијан“.

Најголем хаос во обложувалниците предизвика последниот пријавен кандидат, 24-годишниот Лука Максимовиќ од Младеновац, познат како „Љубиша Прелетачевиќ – Бели“ и предводник на движењето СПН (Сарму пробо ниси). Кога во понеделникот вечерта беше прифатена неговата кандидатура, коефициентот за неговата победа во „Меридијан“ беше 1.000, но вчера беше намален на 100.


Дачиќ го повика Вучиќ да се кандидира за претседател на Србија


Белград, 12 февруари, 2017 - 15:55 (META) 

Потпретседателот на српската влада и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека на претседателските избори победа во првиот круг, како кандидат на владејачката коалиција, може да обезбеди само актуелниот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, кого го повика да донесе „рационална одлука“.

„Го повикувам Вучиќ да донесе рационална одлука која ќе донесе победа, а формулата за победа е Вучиќ плус Дачиќ еднакво на победа во првиот круг“, изјави тој.

Дачиќ рече дека нема да поддржи заеднички кандидат кој не може да победи во првиот круг.

„Не сакам мојата судбина да зависи од тоа дали некој има амбиција која не е реална во овој момент. Така се играа (Слободан) Милошевиќ, (Борис) Тадиќ, и се надевам и сигурен сум дека тоа нема да го направи и Вучиќ. Ако Вучиќ биде кадидат ние го поддржуваме, а ако биде некој друг, тогаш јас сум кандидат за претседател во име на нашата коалиција и нема дилеми околу тоа, а потоа ќе видиме кого ќе поддржиме во вториот круг“, изјави Дачиќ.

Во очекување Вучиќ да ја соопшти одлуката за тоа дали ќе биде кандидат на неговата партија за претседател на Србија, што претходно ја најави за 15 февруари, неговата кандидатура ја поддржаа и повеќе министри и влијателни членови на владејачката СНС.


Македонските ракометари со 34:30 го совладаа Тунис на СП во Франција


Мец, 12 јануари, 2017 - 21:21 (META) 

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада тимот на Тунис со резултат 34:30 и со победа го почна настапот на Светското ракоментно првенство што се одржува во Франција.

Најефикасен стрелец на мечот беше капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, кој постигна 12 гола, а по седум запишаа Дејан Манасков и Стојанче Стоилов. Кај селекцијата на Тунис најефикасен беше Теџ Исам, со седум гола.

Првото полувреме репрезентацијата на Македонија го заврши со еден гол негатива (13:14), но второто го доби со пет гола разлика (21:16), за конечен резултат од 34:30.

Следниот натпревар македонската репрезентација го игра задутре против Ангола.


Груевски: Фокусиран сум на формирање нова влада, не сум се слушнал ниту видел со Заев


Скопје, 15 декември, 2016 - 22:50 (META) 

Со Заев по изборите се немаме ниту видено ниту слушнато, иако очекував да ми ја честита победата. Но, се покажа дека нема сили за тоа. Во минатото, нормално, повремено, кога имало потреба, сме се гледале или слушале телефонски, вклучително и во саботата пред изборите кога Оливер Спасовски најпрвин го побара Никола Тодоров, по што и ние се слушнавме за да размениме информации во правец на избегнување проблеми во изборниот ден – напиша лидерот на ВМРО-ДПНЕ, Никола Груевски, на својот профил на „Фејсбук“ по изјавата на Заев денеска во Битола дека со Груевски си немаат вперено пушки, туку седат и разговараат заедно за иднината на Македонија

Според Груевски, Заев прави максимални напори да ја продолжи политичката криза во Македонија.

– Согласно изборот на граѓаните на Македонија и меѓународната потврда за тоа дека изборите поминаа во најдобар ред и беа фер и демократски, јас во овој период сум фокусиран кон формирање на новата влада за реализација на ветената програма за подобрување на животот на граѓаните на Република Македонија – напиша Груевски.


Манојлоски побара СДСМ да ги признае резултатите во шестата изборна единица


Тетово, 14 декември, 2016 - 11:49 (META) 

Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ, кому СДСМ му го оспорува пратеничкиот мандат, побара политичките опоненти да ги признаат изборните резултати.

Горан Манојлоски, кој според првичните официјални резултати на ДИК освои пратеничко место како четврти на листата од кандидатите за пратеници од шестата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција го повика СДСМ да ги признае изборните резултати.

– Почитувани наши политички опоненти, сите вие знаете дека изборите беа фер и коректни и поминаа во најдобар ред, нашата победа е многу чиста и јасна, тоа го знаат сите, го знаат дури и членовите на СДСМ, кои преку целиот ден ни честитаа на победата. Никој досега немаше никакви забелешки, затоа ве повикувам сите вас да ја почитувате волјата на граѓаните и да ги признаете изборните резултати – изјави Горан Манојлоски, претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово и кандидат за пратеник во шестата изборна единица.

Реакцијата следува откако СДСМ до Државната изборна комисија поднесе приговор за изборни нерегуларности во шестата изборна единица, со кој го оспорува мандадот на Манојловски.

Според СДСМ, доколку ДИК ги прифати приговорите, нивната партија ќе добие 50 пратенички мандати, исто колку и ВМРО-ДПМНЕ.


Социјалдемократите победија на изборите во Романија


Букурешт, 12 декември, 2016 - 10:22 (META) 

Социјалдемократската партија на Романија (ПСД) победила на парламентарните избори во земјата, покажуваат резултатите објавени утрово, по преброени 99 осто од гласовите, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

На изборите што вчера се одржаа во Романија, социјадемократите освоиле 46 отсто од гласовите, а Националната либерална партија на десниот центар е на второ место со повеќе од 20 отсто освоени гласови.

Во парламентот ќе влезе и сојузот Да ја спасиме Романија, нова партија која својата кампања ја засноваше на борбата против корупцијата.

Излезноста на изборите во Романија била 39,5 отсто, што е за два отсто помалку во споредба со парламентарните избори во 2012 година.

Претседателот на ПСД, Ливиу Драгнеа, синоќа, по објавувањето на првите резултати за излезноста на изборите, изјавил дека „Романците сакаат да се чувствуваат како дома и како во своја земја“.

Драгнеа во април годинава беше осуден на двегодишна условна казна затвор поради кражба на гласови на референдумот за смена на поранешниот претседател Трајан Басеску, во јули 2012 година.


Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е победник на овие избори


Скопје, 12 декември, 2016 - 0:46 (META) 

Ова е десетта изборна победа по ред на ВМРО-ДПМНЕ и десетти пат по ред мнозинството граѓани во Македонија гласаа и ги поддржаа ВМРО-ДПМНЕ и нашата програма, визија, тим и начин на кој работиме, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски  вечерва во партиското седиште.

– Им се заблагодарувам на оние граѓани кои ја дадоа поддршката на ВМРО-ДПМНЕ, која според резултатите од 88,61 процент обработени гласови е поддршка со 434.051 глас за ВМРО-ДПМНЕ наспроти поддршка за СДСМ од 415.258 гласови, е победник на овие избори во Република Македонија. Денеска победи Република Македонија. Задоволен сум што победивме и во четвртата изборна единица со разлика од 7.476 гласа. На овие избори имавме тежок противник затоа што тоа не беше само СДСМ. Овие избори имаат една посебна тежина, една посебна важност, особено кога ќе се погледне наназад во изминатите две години низ што сè поминавме. Видливо е дека бројот на гласови за ВМРО-ДПМНЕ е во рамките на константата поддршка која ја имавме во изминатиот период, а поголеми изненадувања имаше во албанскиот блок. СДСМ доби значителна поддршка од албанскиот електорат, но анализите ќе ги правиме во идниот период и ќе извлечеме поуки – рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ќе следува процес на формирање коалиции и формирање влада, а дека кризата мора да заврши и Македонија да оди напред. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде секогаш со народот и секогаш ќе работи за интересите на државата, а дека народот може да смета на нивната поддршка.


Ахмети: Без ДУИ нема да функционираат ниту владата, ниту законите


Куманово, 3 декември, 2016 - 23:29 (META) 

Демократската унија за интеграција е најлегитимната партија што ги претставува Албанците и која најмногу придонела за промена на нивната нова историја, нагласи лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на вечерашниот митинг во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, каде партијата ја презентираше платформата „Заедно одлучуваме“.

Ахмети истакна дека очекува ДУИ да победи на изборите на 11 декември, бидејќи без оваа партија нема да функционираат ниту владата, ниту законите.

Тој најави реализација на повеќе проекти, кои треба да го подобрат животниот стандард на граѓаните, додавајќи дека во Западна Македонија веќе биле отворени 2.000 работни места, а во план е изградба на економска зона во Липково.

На митингот во Куманово, пред присутните граѓани, се обрати и носителот на листата на ДУИ во втората изборна единица, Ејуп Аљими, кој рече дека со досега реализираните и со планираните проекти ќе биде изградена иднина за секое албанско семејство.


Груевски од Тетово: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи затоа што има квалитетна и реална програма


Тетово, 29 ноември, 2016 - 22:39 (META) 

Победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 11 декември е јасна бидејќи произлегува од сиот минат труд и од квалитетот и од реалноста на новата програма на партијата и на коалицијата, порача лидерот на владејачката партија и носител на листа во изборната единица 4, Никола Груевски, на вечерашниот митинг во Тетово.

– Победата е изработена со сите проекти и дела кои ги ветивме и ги исполнивме. Изработена е со повеќе од 160.000 нови работни места… Таа победа доаѓа и од квалитетот и од реалноста на новата програма „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, од повеќе од 500 страници долго подготвувани, обмислени, реални проекти, со рокови за нов напредок на сите граѓани на Република Македонија – рече Груевски.

Тој повторно порача дека најсилната гаранција за завршување на кризата е во добивањето на 63 пратенички места за ВМРО-ДПМНЕ. Груевски и од Тетово го обвини лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, дека ги распродава државните и националните интереси на Македонија.

– Да престанат да веруваат дека премиер може да те намести некој од надвор, затоа што во секоја држава во Европа, во секоја демократска држава се станува премиер ако народот те избере…СДСМ ќе претрпи десетти по ред пораз, затоа што го потценува народот со лажни и нереални ветувања – истакна Груевски.

Пред насобраните граѓани во Тетово говореше и носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, која повика на одбрана на унитарноста на Македонија.

– Во Тетово граѓаните имаат јасен избор и ќе можат да гласаат за личност која силно ќе ги брани државните интереси, ќе стои зад технолошки индустриската зона и многу други проекти – рече Ѓорчев.

Претходно вечерва, ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата одржаа митинг и во Гостивар.