Ракометарите на „Вардар“ пристигнаа на плоштадот Македонија, славењето почна


Скопје, 6 јуни, 2017 - 14:54 (META) 

Десетици илјади граѓани денеска се собраа на плоштадот Македонија во Скопје, каде ги пречекаа европските шампиони во ракомет, ракометарите на „Вардар“.

Час и половина ечеа навивачки и патриотски песни, а се вееја знамињата на ракометниот клуб „Вардар“, на Македонија и со сонцето на Вергина.

Ракометарите пристигнаа во 13.45 часот со двокатен автобус во боите на клубот. Тие беа придружувани од полиција, а кога пристигнаа, добија громогласен аплауз од граѓаните.

На почетокот на манифестацијата, химната на Македонија ја отпеја пејачката Викторија Лоба, а потоа водителите, по претставувањето на кратката историја за клубот, почнаа да ги прозиваат ракометарите на сцената.

Сите истакнаа дека ова е заслужена победа за Македонија и дека сè уште не можат да поверуваат дека успеале да се искачат на ракометниот врв на Европа.

Тренерот на женскиот тим на РК „Вардар“, Гордана Нацева, рече дека не треба да чекаме уште 15 години за да имаме вакви прослави. Таа истакна дека тоа што тимот на „Вардар“ е со меѓународен состав, покажал дека како народ, нација и држава заслужуваме ваква победа. На крајот од својот говор, Нацева ја повика „Пивара Скопје“ да ја смени својата реклама, во која се вели дека некои се радуваат и на четврто место, бидејќи Македонците знаат да се радуваат и на прво место.

Сопственикот на клубот, Сергеј Самсоненко, рече дека пред да заминат да ги одиграат последните натпревари, се договориле да се претставуваат како туристи, кои дошле да се прошетат, за на крај да им покажат дека се дојдени да бидат шампиони.

По говорот на Самсоненко, ракометарите, заедно со насобраните граѓани, заедно запеаја „Ој Вардаре, македонски, ти ја красиш Македонија“.


Камион пропадна во фонтаната на плоштадот Македонија


Скопје, 6 јуни, 2017 - 11:59 (META) 

Додека течат подготовките за пречек на ракометарите на „Вардар“ на плоштадот Македонија, камион пропадна во т.н. сува фонтана. Засега не е познато како се случил овој инцидент, ниту во чија сопственост е камионот.

Таканаречената сува фонтана во употреба беше пуштена пред помалку од две години, а Градот Скопје и тогашната Влада за неа потрошија 2,5 милиони евра.

На плоштадот Македонија во тек се подготовките за пречекот на ракометарите на РК „Вардар“, кои таму треба да пристигнат во 13 часот.

Освојувачите на европската шампионска титула во ракомет веќе слетаа на аеродромот „Александар Велики“.


На плоштадот Македонија се подготвува пречек на ракометарите на „Вардар“


Скопје, 6 јуни, 2017 - 10:13 (META) 

На плоштадот Македонија се подготвува пречекот на ракометарите на РК „Вардар“, кои таму треба да пристигнат во 13 часот. Сцената, на која ќе се одвива предвидената програма, е поставена во близина на Камени мост.

Ракометарите на „Вардар“, кои ја освоија европската шампионска титула, се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ во 11.15 часот, од каде ќе се упатат кон плоштадот Македонија, преку булеварите Александар Македонски, Гоце Делчев, Крсте Мисирков и Кочо Рацин.

Ракометарите на плоштадот Македонија ќе пристигнат преку Порта „Македонија“.


Градот Скопје постави осум патоказни табли за туристите


Скопје, 19 мај, 2017 - 10:12 (META) 

Градот Скопје постави осум патоказни табли, на осум локации во центарот на градот, за промоција на културно-историските објекти и за полесна ориентација на граѓаните и на туристите.

Како дел од проектот „Поставување туристички патоказни табли“, поставени се осум столба со три патоказни табли, кои ќе им послужат на посетителите и на граѓаните лесно да се ориентираат и да го посетат саканиот културно-историски објект или локалитет во централното градско подрачје.

Некои од нив се наоѓаат на плоштадите, наспроти Собранието, наспроти „Порта Македонија“, на улица Македонија и на други места.


Кривични пријави за групата што го симна македонското знаме во Куманово


Куманово, 4 април, 2017 - 16:46 (META) 

Против групата што во петокот попладнето го симна македонското знаме на плоштадот во Куманово и горе го закачи албанското, полицијата поднела кривични пријави.

Л.К. (21) и 17-годишно лице, двајцата од селото Слупчане, и две засега непознати лица, добија кривични пријави за предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост и за напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста. Имено, четворицата ги нападнале полицајците кои патролирале и побарале од нив да се легитимираат. Потоа двајцата, засега непознати, избегале.


На градскиот плоштад во Прилеп почна новогодишната прослава


Прилеп, 31 декември, 2016 - 14:43 (META) 

Со новогодишна програма за најмладите, почна новогодишниот дочек на градскиот плоштад во Прилеп.

Децата ги забавуваа „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и музичката група „Нокаут“.

Вечерниот новогодишен дочек на плоштадот Методија Андонов Ченто е предвидено да почне во 22.30 часот, со настапот на групите „Белинда“ и „Шило“, а по предвидениот огномет на полноќ ќе настапат диџеите „Д мод“ (The Mode).

Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески на сите граѓани им ја честита Новата година со желби за здравје, среќа и за просперитет.


По Велес и Скопје, и Кавадарци го откажа организираниот дочек на Нова година


Скопје, 26 декември, 2016 - 11:44 (META) 

Кавадарци го откажа дочекот на Нова година на градскиот плоштад, така што по Велес и Скопје, ова е трет град во земјава што го откажува организираниот новогодишен дочек. Финансиските средства кои биле предвидени (околу 5.000 евра) ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

– На наредната седница, Советот на Општината треба да одлучи за која хуманитарна намена ќе бидат насочени овие средства. Размислуваме и средствата планирани за новогодишниот коктел во Собранието да се пренаменат во хуманитарни цели – изјави градоначалникот Александар Панов.

Со планираните средства требало да се покрие настапот на Ристо Самарџиев, музички групи, огномет и слично.

Иницијативата за откажување на новогодишните прослави на градските плоштади за парите да се пренаменат за хуманитарни цели, почна во Србија.

Под влијание на апелите на македонските твитерџии на социјалните мрежи, ваквата практика да се примени и кај нас, општините почнаа да размислуваат да ги пренаменат планираните средства за прослава во хуманитарни цели.

Најпрво од организиран дочек на Нова година се откажа општина Велес, а потоа и Град Скопје. Продукцијата „Авалон“ се закани со тужба за Град Скопје доколку пејачите кои требаа да настапат на новогодишната вечер на скопскиот плоштад, побарале обесштетување.


И Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочек на Нова година


Скопје, 22 декември, 2016 - 10:50 (META) 

Градот Скопје се откажува од дочекот на Нова година што требаше да се одржи на плоштадот Македонија. Со оваа одлука, по Велес, Скопје е втор град во земјава што се откажува од прослава на Нова година.

– Средствата што беа планирани за организирање на дочекот и се во износ од околу 2 милиона денари, ќе ги донираме во социјални цели. Одлуката каде ќе бидат донирани средствата ќе ја донесе Советот на Град Скопје. Градот Скопје веќе 10 години наназад троши минимални средства за организирање на дочекот на Новата година затоа што забавата за граѓаните ја финасираа мибилните оператори во земјава, а годинава спонзор на забавата требаше да биде „Македонски телеком“ – се вели во соопштението на Град Скопје.

Иницијативата за откажување на новогодишните прослави на градските плоштади за парите да се пренаменат за хуманитарни цели, почна во Србија.

Под влијание на апелите на македонските твитерџии на социјалните мрежи ваквата практика да се примени и кај нас, општините почнаа да размислуваат да ги пренаменат планираните средства за прослава во хуманитарни цели.

Вчера и Општина Центар информираше дека прават анализа дали воопшто и колку од буџетот може да се заштеди и реално да се пренамени и ќе соопштат дали ќе се откажат од новогодишна прослава.


Плоштадот Македонија експресно исчистен од црвената боја на „Шарената револуција“


Скопје, 7 јуни, 2016 - 11:48 (META) 

Плоштадот Македонија во центарот на Скопје утринава беше целосно исчистен од црвената боја со која „Шарената револуција“ на вчерашниот протест го обои местото каде што пред точно пет години беше убиен Мартин Нешковски, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ.

По завршувањето на вчерашниот протест, освен екипите на Град Скопје, плоштадот го чистеa и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, и градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски.

Денеска на плоштадот има само неколку бледи црвени дамки.

Активистите и граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и од „Шарената револуција“, вчера на власта ѝ дадоа рок до 18 јуни да ги исполни нивните две клучни барања, Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО и да престане политичкиот прогон на демонстрантите.

 


Во демонстрациите во Косово повредени се 21 полицаец и еден новинар


Приштина, 27 февруари, 2016 - 10:32 (META) 

Еден новинар и 21 полицаец се повредени за време на насилните демонстрации во Приштина, соопшти полицијата во Косово, а пренесе новинската агенција „Танјуг“.

Како што соопштија од полицијата, демонстрантите кои носеле фантомки на глава, ги почнале нередите нешто пред 17 часот кога со молотови коктели, шишиња со боја и со камења почнале да фрлаат во правец на собранието, каде биле распоредени припадници на косовската полиција.

На протестите уапсени биле пет демонстранти.

Од безбедносни причини, полицијата ги отстранила шаторите од централниот плоштад во Приштина, во кои претходните три дена кампуваа приврзаници на опозицијата.