Денеска се одржува 31. Охридски пливачки маратон


Охрид, 19 август, 2017 - 12:57 (META) 

Денеска се одржува 31. Охридски пливачки маратон, на кој, за титулите во машка и во женска конкуренција се борат 15 пливачи и седум пливачки.

Патеката „Климе Савин“ на охридскиот маратон e долга 30 километри, започнува од манастирот „Свети Наум“ и завршува на градското пристаниште во Охрид.

Неприкосновен шампион во машка конкуренција со години беше Петар Стојчев од Бугарија со дури 11 победи. Минатата година златото го освои македонскиот пливач, Томи Стефановски.

Главен покровител на охридскиот пливачки маратон е претседателот на Република Македонија, а организатори се Меѓународната пливачка федерација (ФИНА) и Пливачката федерација на Република Македонија. Годинава како координатор се вклучува и Општина Охрид.


Денеска се плива Охридскиот маратон


Охрид, 20 август, 2016 - 10:43 (META) 

Традиционалниот Охридски пливачки маратон кој се плива на триесет километарската патека „Климе Савин“, ќе се одржи денеска.

Стартот е закажан за 12 часот од Св. Наум, а пристигнувањето на првите маратонци се очекува да биде околу 17 часот на градското пристаниште.

Пријавени се 18 натпреварувачи од повеќе држави во светот, меѓу нив е и минатогодишниот победник Евгениј Поп Ацев кој се смета за фаворит и оваа година.

Во машка конкуренција ќе учествуваат и Македонците, Томи Стефаноски и Александар Илиевски.

Во женска конкуренција ќе се натпреваруваат Чехињата, Силвие Рибарова, Русинките, Килик Дариа и Олга Козудуб, Аргентинките, Гарсија Рита Ванеса, Пилар Геијо и Викторија Мори, Хрватката, Дина Левачич, Италијанката, Елена Лионело и Венецуелката, Вичениа Наваро.

Маратонот кој годинава е јубилеен и се одржува по 30. пат е под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, додека негови организатори се Пливачката федерација на Македонија (ПФМ), градот Охрид, охридскиот Сојуз на спортови и Агенцијата за спорт и млади, која го финасира со 400.000 денари.

Охридскиот пливачки маратон е еден трите годинава кои се одржуваат во „Гран-при“ серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА).

 


Пливачот Марко Блажевски обезбеди Б-норма за учество на ЛОИ во Рио


Казан, 9 август, 2015 - 13:00 (META) 

Македонскиот пливач Марко Блажевски обезбеди Б-норма за учество на Летните олимписки игри, кои ќе се одржат во Рио де Женеиро во 2016 година.

Блажевски на Светското првенство во Казан на денешните квалификации на 400 метри мешано, постигна време од 4:25:57 што е за 12 стотинки подобро време од квотата за настап на игрите во Рио.


Чепишевски постави државен рекорд на 50 метри грбно


Гвангжу, 6 јули, 2015 - 20:03 (META) 

Македонскиот пливач Горазд Чепишевски постави државен рекорд на Летните универзитетски игри во Гвангжу, кога за време на квалификациите, патеката на 50 метри грбно ја исплива за 27,99 секунди.

Ова постигнато време на Чепишевски е за 16 стотинки подобар резултат од досегашниот рекорд на Љупчо Ангеловски, кој го постави на Летните европски олимписки игри во Баку.

Чепишевски заврши на второто мсто во групата и како 39. од вкупно 52 пливачи.


Пливачот Ангеловски постави нов државен рекорд


Баку, 26 јуни, 2015 - 10:30 (META) 

Македонскиот пливач и репрезентативец Љупчо Ангеловски, постави нов апсолутен државен рекорд во дициплината 50 метри грбно, на Европските игри во Баку.

Тој го сруши претходно поставениот младински и сениорски рекорд на пливачот Горазд Чепишевски, кој изнесуваше 28,18 секунди.

Ангеловски исплива за 28,15 секунди.


Чепишевски го сруши рекордот на 50 метри грбно


Доха, 5 декември, 2014 - 11:17 (META) 

Македонскиот пливач Горазд Чепишевски постави нов државен рекод во дисциплината 50 метри грбно. Тој на Светското првенство во Доха исплива со резултат 26,56 секунди и за 0,24 секунди го подобри државниот рекорд што самиот го постави пред три години во Зрењанин. Со овој резултат Чепишевски се пласираше на 60. место од 107 пливачи.
Денеска ќе плива и Марко Блажевски, кој веќе постави два државни рекорди во дисциплните 200 метри слободно и 400 метри мешан стил.


Руската шафета постави нов светски рекорд


Доха, 4 декември, 2014 - 14:49 (META) 

Машката штафета на Русија во дисциплината 4×50 метри мешовит стил, постави нов светски рекорд во малите базени на Светското првенство во Доха.

Делницата што во квалификациите ја исплива во слободен стил Евгениј Седов, во време од 20,62 секунди, ѝ донесе на Русија нов светски рекорд од 1:32.78 минути, што е за 87 стотинки подобрување во споредба со претходниот.

Покрај Седов, во штафетата беа и Станисла Донетц, Сергеј Гејбел и Алексадр Попков.

Второ место во штафетата освои Франција, додека третото место им припадна на Американците.

Тоа е четврти светски рекорд на шампионатот, по резултатите што ги оствари Миреја Болмонте Гарсија од Шпанија на 200 метри делфин и 400 метри мешано, и холандската женска штафета со 4×200 метри слободен стил.


Блажевски го урна рекордот на Маленко


Доха, 3 декември, 2014 - 20:23 (META) 

Марко Блажевски го собори државниот рекорд на 200 метри во слободен стил, поставен од Александар Маленко пред 20 години, и го освои 48. место меѓу 100 пливачи во оваа дисциплина на 12. Светско првенство во 25-метарски базени, што од 3 до 7 декември се одржува во Доха.

Блажевски ја исплива патеката за 1:49,80 минути, подобрувајќи го досегашниот рекорд на Маленко за 55 стотинки, а остварениот резултат е подобар за 4,46 секунди во однос на пријавеното време.

Блажевски на шампионатот ќе настапи и на 100, 200 и на 400 метри во мешан стил и на 200 метри во стилот пеперутка.


Блажевски го собори 20 години стариот рекорд на Маленко


Доха, 3 декември, 2014 - 12:30 (META) 

Најдобриот македонски пливач, Марко Блажевски, постави нов државен рекорд на 200 метри слободен стил, со што го урна рекордот на Александар Маленко, постигнат пред 20 години.

Блажевски го собори рекордот на Маленко од 1;50,35 минути и го постави новиот рекорд од 1;49,80 минути, со што го освои 48. место во конкуренција од 100 пливачи.

Државен рекорд постави и Горазд Чепишевски, пливајќи за 56,70 секудни, што беше за 55 стотинки подобро од својот најдобар резултат. Тој се пласираше на 58. место од 89 пливачи во дисциплината 100 метри грбно.

Македонските пливачи учествуваа на Светското првеснтво во мали 25-метарски базени што се одржува во Доха, Катар.


Gjatë fundjavës në “Boris Trajkovski” garë ndërkombëtare notimi


Shkup, 13 ноември, 2014 - 12:06 (META) 

Qendra Sportive”Boris Trajkovski” këtë fundjavë do të jetë nikoqire e garës ndërkombëtare të notit. Ajo do të mbahet në kuadër të Ditëve të sportit, të organizuara me rastin e 70 vjetorit të çlirimit të Shkupit.
Program i të shtunës fillon në orën 9 me kualifikimet, vazhdon me nxehjen në orën 16, ndërsa garat zyrtare fillojnë në ora 17. Orari i njëjtë vlen edhe për programin e së dielës, kur garat do të fillojnë në terminin e njëjtë.
Pritet një numër prej gjithsej 400 garuesve të klubeve nga Italia, Sllovenia, B e H, Bullgaria, Serbia, Kroacia, Rumania, Gjermania, Greqia, Shqipëria dhe nga Maqedonia.