!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Груевски за „Вечерњи лист“: Одлуката на Иванов е мудра и во корист на народот


Загреб, 21 март, 2017 - 11:06 (META) 

Одлуката на претседателот Иванов е мудра, таа е во корист на македонскиот народ и не би смеела да доведе до подлабока криза, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“, на прашањето дали одлуката на Иванов за недоделување на мандатот би можела да ја вовлече земјата во граѓанска војна.

– Земјата влезе во криза поради договорот меѓу СДСМ и ДУИ, кои сакаат да ја редефинираат државата и да го поткопаат македонскиот идентитет. Луѓето поради тоа имаат право да бидат вознемирени, бидејќи такво нешто, како што е платформата, и таквите услови не беа спомнувани пред изборите. Сега граѓаните се почувствуваа измамени и изманипулирани – вели Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повика тие што сметаат дека претседателот Иванов го прекршил Уставот со својата одлука, да поведат соодветна постапка пред надлежните тела.

Груевски во интервјуто вели дека сака да верува дека сонот за „голема Албанија“ е само минато и дека единственото обединување на целиот регион ќе се случи во рамките на европското семејство.

На прашањето дали Русија денес ѝ е партнер на Македонија, Груевски вели дека за ВМРО-ДПМНЕ евроатлантската ориентација останува главен избор.


Иванов – Орбан: Други држави да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Будимпешта, 20 март, 2017 - 19:51 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на Унгарија, се сретна со унгарскиот премиер, Виктор Орбан, кому му изразил благодарност за поддршка што Македонија ја добива од Унгарија во однос на уставното име, за предизвиците од илегалната миграција, како и за унгарската иницијатива за осуда на тиранската платформа на последниот состанок на Европскиот совет.

– За Унгарија неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија. Нови предвремени избори се единствено исправно решение за излез од политичката криза во Република Македонија – порачал унгарскиот премиер Орбан, соопшти кабинетот на Иванов.

Премиерот Орбан го информирал Иванов дека Унгарија има цврст став против тиранската платформа и додадал дека стабилноста на ЕУ е невозможна без стабилноста на Република Македонија.

Орбан, исто така, нагласил дека ЕУ има погрешен пристап кон Република Македонија и дека нашата држава одамна требало да стане членка на ЕУ и на НАТО.


Заев: Не е прифатлива широка коалиција со Груевски, тој треба да се подготви за опозиција


Скопје, 20 март, 2017 - 19:32 (META) 

Никола Груевски треба да биде подготвен да премине во опозиција и да се случи демократско предавање на власта затоа што зад нас стојат 67 пратеници, односно 700.000 гласови, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Ал Џезеира Балканс“.

– Не може за никого на светот, па ни за нас да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, кој прислушуваше десетици илјади граѓани, затвораше новинари, опозиционери и други невини луѓе, кој е осомничен за финансиски криминал, најголем во поновата историја на Македонија, да биде решение за кризата – истакна Заев.

Во врска со документот што го најави Груевски, што неговата партија би го подготвила како решение за кризата, Заев рече дека времето за каков било документ е веќе завршено.

– Само програмата на новата Влада е решение. Тој ќе се соочи со документи и со докази за криминалот направен во негово време, но тоа е работа на независните институции. Единствено решение е да дозволи мирен, демократски трансфер на власта, бидејќи со сопирањето на процесите ја турка Македонија во немило сценарио. Време е по 10 години да бидат конструктивна опозиција со која сакаме да соработуваме, но само така можеме да ги туркаме процесите за граѓаните и иднината на нашата земја. Остануваме во институциите, треба да се формира нова влада и ВМРО-ДПМНЕ треба да оди во опозиција. Да се зборува дека Македонија ќе биде уништена затоа што тој нема да е на власт, тоа е далеку од здрав разум – рече Заев.

Лидерот на СДСМ додаде дека немило сценарио веќе два месеци „виси“ над Македонија, но дека за конфликт се потребни двајца и дека нема да дозволат судир на народ со народ.


Данев: Последиците од реализирање на тиранската платформа ќе бидат несогледливи


Скопје, 20 март, 2017 - 16:47 (META) 

Мнозинството Македонци гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија и нивниот глас не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност, рече денеска на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

– Зоран Заев е свесен за последиците и затоа прифаќа секакви уцени, вклучувајќи и формирање влада по нотите од Тирана. Зоран Заев затоа замижува и го одобрува однесувањето на Зијадин Села, кој бара менување на знамето и на химната, го негира постоењето на македонскиот народ и најавува бркање од работа на Македонците. Последиците по однос на државата од реализирање на тиранската платформа ќе бидат несогледливи. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да поддржи малцинска влада на СДСМ и да гласа сè од програмата на СДСМ, само СДСМ да се откаже од тиранската платформа – вели Данев.

Од ВМРО-ДПМНЕ го повикаа Заев да излезе со платформата како своја изборна програма на избори пред граѓаните, за народот да му каже што мисли.


Хан за „Дојче веле“: Мешањето на Рама е контрапродуктивно


Скопје, 17 март, 2017 - 19:47 (META) 

Прво демократско предавање на власта, а потоа и спроведување на договорените реформи, порачува европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, во интервју за „Дојче веле“ во пресрет на посетата на Скопје, планирана за вторник, 21 март.

Тој апелира до македонските политичари да се држат до Договорот од Пржино, но и ги предупредува дека „не треба да мислат дека со изборите и со формирањето на новата влада, сите проблеми би биле решени“.

Мешањето на албанскиот премиер Еди Рама, кој се јави како посредник меѓу албанските политички партии при составувањето на платформата, Хан го оценува како контрапродуктивно.

„Сите ние кои сме долго во политиката, знаеме дека советите од соседството ретко добро се примени. Оттука, тоа е контрапродуктивно“, изјавил Хан.

Зголеменото мешање на Русија во македонската политика, Хан го смета за дополнителен прилог во и онака нестабилната атмосфера.

Хан ги отфрлил критиките дека ЕУ го загубила влијанието во однос на земјите од Балканот и особено Македонија.

Хан критикува дека ЕУ не му посветила доволно внимание на спорот за името со Грција и вели дека нерешениот спор предизвикува „лошо чувство“ во Брисел. Сепак, тој смета дека во меѓувреме „работите се промениле“, иако не открива во кој правец.


Иванов – Заниер: Кризата е правна и политичка – од правната лесно ќе излеземе


Скопје, 9 март, 2017 - 13:52 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, кому му соопштил дека кризата има правен и политички аспект, кои се проблем, но и услов за излез од неа.

„Во однос на правниот аспект поврзан со роковите за доделување на мандатот, Иванов истакна дека е лесно надминлив. Во однос на политичкиот аспект, претседателот Иванов истакна дека останува на ставот дека платформата од Тирана треба да биде осудена и отфрлена, исто како и мешањето во внатрешните работи на Република Македонија, кои не помагаат во напорите за добрососедски односи и за стабилноста и безбедноста во регионот“, се вели во соопштението од претседателскиот кабинет.

Од кабинетот на Иванов соопштуваат дека генералниот секретар на ОБСЕ изразил загриженост за меѓуетничките тензии и апелирал сите да направат конструктивни чекори за надминување на кризата. Тој се согласил со Иванов дека лидерите од регионот треба да се воздржат од штетна реторика.

Иванов и Заниер размениле и мислења во врска со безбедносната состојба во земјава и во регионот, како и за мигрантската и бегалската криза.

Претседателот Иванов изразил очекување за продолжување на соработката со ОБСЕ и на нивната поддршка во области како што се владеење на правото, полицијата, судството, и унапредувањето на меѓуетничките односи и соживот.


ВМРО-ДПМНЕ: Доаѓаат локални избори, разбирлив е стравот на СДСМ


Скопје, 9 март, 2017 - 11:14 (META) 

„Соберете храброст и соочете се со македонскиот народ. Извадете ја платформата и срамниот договор на виделина. Нека гласа народот. Наше е да го послушаме“, велат во редовното утринско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата нагласуваат дека е неприфатливо „виткањето кичма“ со државните и национални интереси.

„Доаѓаат локални избори. Разбирлив е стравот што го има СДСМ. Знаат дека платформата од Тирана е катастрофална за Македонија. Затоа кријат што договориле. Сепак, судот на народот е последен. Платформата беше наметната по изборите и граѓаните имаат право да се изјаснат. Доколку СДСМ нема храброст да се соочи со граѓаните, го повикуваме јавно да се откаже од платформата и од реализација на нејзините елементи, по што ќе ја добие поддршката од ВМРО-ДПМНЕ, иако лагите на Зоран Заев беа поразени на изборите“, велат од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, трагедијата е во тоа што „не само сегашната туку и сите идни генерации ќе плаќаат за криминалот на Зоран Заев и на криминогеното раководство на СДСМ“.


Арифи: Ќе се бара некое законско решение за распишување на локалните избори


Тетово, 8 март, 2017 - 13:57 (META) 

Албанците не се проблем во земјава и платформата на Албанците е во рамки на Уставот и на законите. Ова е одговорот на потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, на новинарско прашање околу влошената политичка ситуација во Македонија, откако претседателот Ѓорге Иванов не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за составување влада.

Таа додаде дека ДУИ, како партија, останува на ставот Иванов да ја повлече одлуката за недоделување на мандатот, која, како што рече, е во линија на барања и на американскиот Стејт департмент и на Европската Унија.

– Иванов со одлуката да не го додели мандатот, ја вовлече државата во институционална криза. Ние, како ДУИ, се однесувавме со сериозна одговорност и кога пристапивме кон платформата и кон нејзините точки, кои, како што реков, а уште еднаш да потсетам, не се надвор од Уставот на Македонија ниту од тоа што значи Охридски рамковен договор. Ние размислуваме да дадеме придонес за надминување на оваа ситуација и сакаме да посочиме дека секоја тенденција на злоупотреба на фактот дека Албанците постојат во оваа држава и тие да се демаркираат како проблем во земјава, е погрешна и како таква нема да помогне за излез од кризата – вели Арифи.

Арифи изјави дека ќе се најде и некое законско решение за распишување на локалните избори.

– Ова е проблем на сите политички партии. Ќе се бара некое законско решение, имајќи го предвид фактот дека општинските власти имаат директни ингеренции кои се однесуваат на граѓаните и на функционирање на градовите, така што мислам дека ќе се најде еден заеднички интерес, ако се одложуваат, да не се одложуваат многу и се тоа да биде во рамки на законите – рече Арифи.


Марш на жените за 8 Март за еднакви права, плати и за достоинствен третман


Скопје, 3 март, 2017 - 12:26 (META) 

Платформата за родова еднаквост ќе организира Марш на жените на 8 Март, по повод Меѓународниот ден на жената кога се одбележува женската борба за економска, политичка и за социјална рамноправност.

Маршот ќе почне во 12 часот пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот Филип Втори.

– Истовремено со жените низ светот, кои на овој 8 Март објавија општ женски штрајк, и ние јасно и недвосмислено порачуваме дека сакаме еднакво, солидарно и напредно општество. Ве повикуваме да марширате заедно со нас. За еднакви права, еднаква плата, достоинствен третман и за должно почитување – се вели во повикот на организаторите на „Фејсбук“.

Учесничките ќе се движат преку Камениот мост и плоштадот Македонија, па до паркот Жена-борец и ќе испратат порака дека се тука, дека се важни и дека нивниот глас ќе биде чуен.


Бушати: Исплашени се тие што мислат дека со Македонија може да се владее без Албанците


Тирана, 2 март, 2017 - 15:31 (META) 

Дитмир Бушати, министерот за надворешни работи на Албанија, на својот твитер-профил објави коментар за новиот развој на ситуацијата во Македонија, избегнувајќи притоа да ја спомене вчера соопштената одлука на македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, да не го додели мандатот правдајќи се со „платформата составена во Тирана“.

Шефот на албанската дипломатија порача дека само луѓе исплашени од вистинските вредности може да помислат дека со Македонија може да се владее без учество на Албанците.

„Ние постојано го поттикнувавме албанскиот фактор, без разлика каде е, вклучително и во Македонија, да игра конструктивна улога и активно да учествува во демократските процеси и своите проблеми да ги решава институционално. Тие што мислат дека со Македонија може да се владее без Албанците, се исплашени од социјалната еднаквост и од европските вредности и принципи“, порача преку „Твитер“ албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати.