Порој однесе најмалку 10 животи во јужна Италија


Рим, 21 август, 2018 - 12:42 (META) 

Најмалку 10 жртви однесе порој што се појави по обилните дождови во јужниот италијански регион Калабрија. Загинатите биле туристи, главно Италијанци, кои вчера биле на планинарење и се движеле во исушената клисура, кога ненадејно надошла водата од обилните дождови.

Според италијанската цивилна заштита, 18 луѓе се спасени, а шестмина се во болница. По преживеаните и телата загинатите се трагало вчеравечер и во текот на ноќта, со големи рефлектори.

Трагедијата се случила во кањонот на Раганело во  источниот дел на националниот парк Полино. Во времето на инцидентот во кањонот имало најмалку две туристички групи.

Спасувачката операција е во тек, оти уште три лица се водат како исчезнати.

Карло Танси, раководител на Отсекот за цивилна заштита на Калабрија вели дека клисурата бргу се наполнила со вода и луѓето ги катапултирала од карпите.

Според Лука Франчезе од Горската спасителна служба во Италија водата во клисурата достигнала 2,7 метри височина, а ваквиот порој типично се случувал зиме, а никогаш на лето, поради што многу туристи се упатуваат во разгледување токму во летните месеци.

Ова е втора голема трагедија во Италија во две седмици. На 14 август се урна мост на автопат во Џенова, при што загинаа вкупно  43 лица.

 


Граѓанските организации повикуваат да се спаси Водно


Скопје, 23 март, 2018 - 10:28 (META) 

Граѓанските организации ги повикуваат граѓаните во недела во 8 часот да дојдат кај Полициската станица во подножјето на Водно за да упатат порака против изградбата на гасоводот преку Водно.

Тие бараат од надлежните институции запирање на градежните активности во парк-шумата Водно и таа да добие статус на заштитено подрачје.

Како што велат во нивниот апел на Фејсбук, тие не се против изградбата на гасоводот, но не преку Водно.

„Сите кои го сакате Водно непрекопано и без непотребни градби и штетени проекти, дојдете на закажаното место каде што ќе биде стартот на трката „Водно-Матка треил маратон-Навивај на планинскиот маратон Водно – Матка“, се вели во поканата за настанот.

Инаку, оваа реакција на граѓанските активисти следува откако планинарите открија дека на месноста Седло на Водно, има градежна механизација која започнала да го прекопува теренот за изградба на гасоводот.


Одземена лиценцата на водичот од „Трансверзалец“, Зоран Костадиновски


Скопје, 16 февруари, 2018 - 16:38 (META) 

Федерацијата на планински спортови му ја одзеде лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од планинарското друштво „Трансверзалец“ и забрани организирање планински тури на планини повисоки од 2.000 метри до 21 март, откако во саботата при качување на планината Ниџе животот го загубија Калина Велевска и Александар Миновски.

Одлуката е донесена на денешниот состанок на кој бил разгледан извештајот за тоа што се случувало во кобните часови на врвот Кајмакчалан.

Според претседателот на Федерацијата, Јовица Угриновски, лиценцата на Костадиновски му се одзема поради мали технички пропусти во организирање на турата, а повеќе од морални причини.


Извлечени телата на двајцата планинари што ги загубија животите на Ниџе


Скопје, 11 февруари, 2018 - 17:51 (META) 

Телата на двајцата планинари што загинаа на планината Ниџе, односно на Кајмакчалан, и беа пронајдени од грчките служби се пренесени во болницата во грчкиот град Јаница (Ениџе-Вардар), известуваат на социјалните мрежи планинари од Македонија.

Смртта на 28 – годишната К.В. и 35 – годишниот А.М., ја потврдија и од грчката противпожарна служба.


МВР: Се трага по маж и жена на планината Ниџе, не се знае во каква состојба се


Скопје, 11 февруари, 2018 - 10:47 (META) 

Според тоа што е пријавено околу 3 часот утрово. на планината Ниџе од страна на Република Грција се губи трагата на двајца планинари, жена и маж, кои биле во поголема група. По дојавата, почната е постапка за нивно откривање, во која покрај македонската страна се вклучени и грчките погранични служби. Македонското МВР нивните мобилни телефони ги лоцирало на 100 метри од државната граница во македонска територија и не знаеме каква е нивната состојба.

Активирана е Хеликоптерската единица на МВР, а потрагата на терен од утрово се одвива многу отежнато, поради густа магла, соопштија од МВР за „Мета“.

Повеќе информации се очекуваат наскоро.


МВР: Чекаме точни информации дали има загинати на Кајмакчалан


Скопје, 11 февруари, 2018 - 10:36 (META) 

Медиумите објавуваат на своја одговорност, она што можам сега да го кажам е дека наскоро ќе ве контактирам со проверени информации, изјави за „Мета“ Ивица Илиевски, од МВР за случајот за кој медиумите известијата претпладнево.

Според неофицијалните информации што некои медиуми ги пласираат, двајца македонски државјани загиналe на планината Кајмакчалан.


Непал им забрани на планинарите да се искачуваат на Монт Еверест без придружба


Катманду, 30 декември, 2017 - 16:53 (META) 

Непал им забрани на планинарите без придружба да се искачуваат на планинските врвови, вклучително и Монт Еверест за да се намали бројот на несреќи со смртни последици, пренесува „Би-би-си“.

Новите безбедносни мерки им забрануваат на слепите планинари и на оние кои имаат две или повеќе ампутации да се искачуваат на највисокиот врв на светот.

Оваа година рекорден број на планинари се обиделе да го освојат Монт Еверест, што довело и до зголемување на бројот на несреќи.

Во текот на овогодинешната сезона загинаа шест лица, меѓу кои и 85-годишен планинар кој се обиде да ја врати титулата за најстаро лице кое успеало да се искачи на Монт Еверест.

Според новите правила, странските планинари на патот кон највисокиот врв на светот ќе мораат да имаат водичи.

Повеќе од 200 луѓе загинале од 1920 година досега во обид да го освојат Монт Еверест, а најголем број на загинати планинари е забележан во 1980 година. Најголем број планинари настрадале во лавини, поради падови или од недостаток на кислород.


Европскиот ден на знамето се одбележа со традиционален марш на Водно


Скопје, 6 мај, 2017 - 11:11 (META) 

Европското движење во Република Македонија во партнерство со Делегацијата на Европската Унија го одбележаа Европскиот ден на знамето со традиционалниот планинарски марш на Водно.

Настанот почна пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, каде што се разменија знамињата на Македонија и на Европската Унија.

Потоа, колона од планинари, ученици и активисти на граѓански организации тргнаа кон врвот на Водно каде што ќе ги постават двете знамиња.


Исчезнал планинар во тиквешко Мариово


Галиште, 2 март, 2017 - 12:57 (META) 

Планинар е исчезнат веќе четврти ден во тиквешко Мариово и по него се трага, а полицијата вчера спасила четворица негови придружници, кои биле без храна и вода близу врвот Орле кај селото Галиште.

Пријавата е добиена вчера попладне, па бил ангажиран хеликоптер. Спасувачката екипа пронашла четворица скопјани на возраст од 19 до 33 години, кои кажале дека два дена претходно загубиле контакт со петтиот член на групата.

МВР известува дека се прават напори за пронаоѓање на исчезнатиот.


Галичица ги привлекува најголемиот број туристи што го посетуваат Охрид


Охрид, 23 ноември, 2016 - 19:00 (META) 

Најголемиот број странски туристи што го посетуваат Охрид, наоѓаат време да се искачат на Галичица. Патеката која води до врвот сè уште е пристапна, како за почетници, така и за рекреативци и за професионални планинари.

– Нема кому не му се допаднала Галичица. На Галичица се добива едно поинакво чувство на слобода. Се добива впечаток дека Охридското Езеро ни е на дланка. Целиот тој пејзаж од една поинаква перспектива е навистина моќен. Секој ден од Галичица се гледа еден поинаков колорит. На туристите досега тоа им е една од омилените дестинации – вели познатата алпинистка и туристички водич, Илина Арсова.

На падините на Галичица, селата како Коњско, Елшани, остануваат на листата на омилени места за туристите, кои сакаат убавината која ја затекнале сега, да ја видат повторно кога ќе се вратат.

Меѓу омилените локации за туристите од странство е и локалитетот Св.Наум, но, за жал, таму комерцијализацијата веќе го зела својот данок. Еколошките организации предупредуваат дека тамошните објекти за комерцијални услуги ја загадуваат околината.

– Таму, за жал, отпадните води се пуштени во самите извори. Тоа беше навистина трагично, бидејќи сведочат и домашните посетители и туристите. Св. Наум може да биде навистина убаво место, само што премногу е урбанизирано, тие убави стари дрва се исечени, малку е без вкус и неплански уредено – додава Арсова.