Владата на Орбан лани потрошила 40 милиони евра на анти-Сорос пропагандата


Будимпешта, 7 февруари, 2018 - 10:50 (META) 

Вкупно 40,5 милиони евра потрошила минатата година Владата на Унгарија на пропагандата против невладините организации и Институтот „Отворено општество“ на американскиот мултимилијардер роден во Унгарија, Џорџ Сорос, пишува унгарскиот центар за истражувачко новинарство „Atlatszo“, изнесувајќи ги резултатите од своето истражување.

Притоа, истражувачките новинари утврдиле дека третина од тие пари завршиле во џебот на Леринц Месарош (Lőrinc Mészáros), близок пријател на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Atlatszo“ во текот на целата 2017 година следел колку владата троши на пропагандата, а откако на крајот на минатата година го побарале последниот комплет податоци, требало за него да платат 375 евра.

Во рамките на владините кампањи минатата година од април до ноември, со мала пауза во текот на летото, улиците во Унгарија беа исполепени со плакати против Сорос и против мигрантите.
Најголем дел од парите завршиле во џебот на Месарош, градоначалник на Фелчут, родниот град на Орбан и сопственик на неделник, портали и телевизијата „Ехо“. Станува збор за вкупно 12,8 милиони евра исплатени за реклами. На второ место е Андраш Томбор, бизнис-партнер на Арпад Хабоњи, советник кој работи за Орбан. На трето место е компанијата Одекс, која работи со билборди, а на четвртото е Енди Вајна, филмски автор кој тесно соработува со владата и сопственик на казина, кој „спечалил“ 3,3 милиони евра.


Активисти на Беса пријавиле пукање во Арачиново


Скопје/Битола, 9 октомври, 2017 - 13:41 (META) 

Активисти на партијата Беса синоќа пријавиле во полиција дека додека лепеле плакати во селото Арачиново, во нивна близина застанало возило „голф“, од кое непознато лице истрелало еден куршум од огнено оружје, по што заминало во непознат правец.

Активистите, како што информираат од МВР, на местото нашле чаура, која ја однеле во полициското одделение во Арачиново.

Од МВР велат дека се преземаат мрки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Инаку, од МВР информираат и дека ноќеска, четириестина минути по полноќ, на булеварот Први мај во Битола, полициска екипа од СВР Битола затекнала три лица како со црн спреј прскале на изборно пано со плакат од кандидатот за градоначалник на СДСМ.

Против тројцата битолчани се поднесени прекршочни пријави.


Искршени врата и излог на штаб на СДСМ, во Опила расправии за плакати


Скопје, 3 октомври, 2017 - 16:27 (META) 

Вчера, засега непознат сторител ги скршил стаклото од излогот и стаклото од влезната врата на изборен штаб на СДСМ во скопското село Инџиково. Според полицијата, се работи на откривање на сторителите.

Во друг инцидент, за кој извести МВР, завчера во општина Ранковце имало проблеми при лепење плакати.

Според полицискиот билтен, независниот кандидат за градоначалник на општина Ранковце, Ивица Тошевски, вчеравечер пријавил дека претходниот ден, додека негови активисти поставувале плакати на автобуските постојки во селата Петралица и Опила, дошол Роберт Симоновски, кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, и не им дозволувал да ги поставуваат плакатите. Тие, сепак, го сториле тоа, а откако вчеравечер Тошевски забележал дека поставените плакати биле искинати, пријавил во полиција.


ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за градоначалникот Блажо Велков е монтирана


Скопје, 26 септември, 2017 - 16:24 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека кривичната пријава што СВР Струмица ја поднесе за градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, е монтирана, но дека тоа нема да го спаси владејачкиот СДСМ од пораз на локалните избори на 15 октомври.

„Монтираните кривични пријави на хунтата СДС против нашите градоначалници нема да ги спасат од изборниот пораз кој ќе им го испорачаат граѓаните. Кривичната пријава против градоначалникот на Ново Село, Блажо Велков, е уште еден притисок на СДС и излезно сценарио од скандалот во кој полицијата на Спасоски малтретираше активисти на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што јавноста очекува се пријави за злоупотребата и за мешањето на државата и на партијата СДС и очигледото користење на службени возила на Зоран Заев на партискиот митинг во Битола. Обвинителството и партиското судство на СДС молчат“, порача ВМРО-ДПМНЕ.


МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот на Ново Село


Струмица, 26 септември, 2017 - 14:57 (META) 

Пријава за злоупотреба на службената положба против градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, поднесе СВР Струмица. Како што соопштија од полицијата, првиот човек на Општината се товари за одобрување службеници во општината да користат службени возила без патен налог за превезување пропаганден материјал за изборите.

СВР Струмица соопшти дека пријавата се темели на член 353, став 1 од Кривичниот законик  на Република Македонија.

Според пријавата, вчера во 19 часот, на магистралниот пат Струмица – Радовиш, патрола на сообраќајната полиција сопрела „фолксваген голф“ со струмички таблички, сопственост на Општина Ново Село, управувано од А.К. од Ново Село, службеник во општинната, а со него во автомобилот биле уште двајца ввработени во општинската администрација, односно В.К. и Е.П.

Според полицијата, возачот не поседувал патен налог за управување на автомобилот, во кој имало изборен пропаганден материјал, преземен од печатница во Кочани, а бил за кандидати за градоначалник на општините Ново Село, Босилово и Василево од една политичка партија.
За настанот бил известен јавен обвинител, пред кого биле изведени пријавените службеници во Општина Ново Село, кои претходно биле приведени.


Илиевска со пародија за Талески на седницата на Советот на Општина Битола


Битола, 25 октомври, 2016 - 12:01 (META) 

Со плакат со ликот на битолскиот градоначалник Владимир Талески и со натпис „Симбол за демократија и чесност“, советничката од ВМРО-НП, Габриела Илиевска, на денешната седница на Советот на Општината направи пародија за работата на градоначалникот.

Советот денеска требаше да одлучува за тоа каде да се постават плакати за предвремените парламентарни избори и како да се користат месните заедници.

taleski plakat

Плакатот што Илиевска бара да биде поставен на 12 локации во Битола

Илиевска побара промена на дневниот ред на седницата со предлог да се најде место за поставување на уште 12 плакати на локации низ градот, во пресрет на предвремените парламентарниот избори на 11 декември.

Илиевска рече дека дванаесетте плакати се симболика за годините што Талески ги помина во градоначалничката фотелја.

– Еве го ликот и делото на најчесниот битолчанец, ова е ликот на ДПМНЕ, затоа да им помогнеме на битолчани да го одберат вистинскиот – рече Илиевска.

Говорејќи од советничката говорница, таа образложи дека граѓаните на Битола треба да имаат пристап до она што се нуди како избор.

– Затоа предлагам измена на дневниот ред со следната точка, која гласи одлука за обележување на 12 места резервирани за овој плакат, на кој е Владимир Талески. По еден за секоја година помината на чело со симболот на чесноста и на демократијата во Битола. За да не згрешат битолчани и да имаат јасна слика за тоа кој треба да биде избран – рече Илиевска.

Советниците од власта не го прифатија предлогот за измена на дневниот ред , а што е уште почудно, на седницата владееше невообичаена тишина.

Инаку, Талески е првоосомничен во случајот „Транспортер“ за злоупотреби и за малверзации со превозот на ученици во Битола, тешки 360.000 евра.