Португалија победи на натпреварот за песна на „Евровизија 2017“


Киев, 14 мај, 2017 - 9:48 (META) 

Португалија е победник на годинашниот избор на песна на „Евровизија“, европската мрежа на национални радиодифузери, кој се одржа во Киев, Украина.

Со 758 поени, 27-годишниот Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ ги освои симпатиите на Европа и на својата земја ѝ ја донесе првата евровизиска победа. Португалија е земја со најдолг стаж како натпреварувач, но досега никогаш го нема освоено ова музичко натпреварување.

За време на својот настап, младиот Салвадор, кој важеше за еден од фаворитите, предизвика огромни овации кај публиката. Песната со која тој ја претстави својата земја е напишана од неговата сестра.
Во финалето се натпреваруваа 26 земји. Меѓу нив не беше Македонија, но беа соседните земји Грција и Бугарија.


ВМРО-ДПМНЕ: Пратеникот Димитриевски не бил нападнат, туку тој нападнал момче


Скопје, 6 април, 2017 - 13:49 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека пратеникот на СДСМ, Максим Димитриевски, вчера физички нападал 23-годишно момче и бара санкционирање на ваквото однесување. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се реакција на соопштението на СДСМ за вчерашниот напад токму врз пратеникот на СДСМ, Димитриевски од, како што беше пренесено во медиумите, неколку полициски службеници, облечени во цивилна облека.

„Врв на криминалното и насилничко однесување на злосторничкото здружение околу криминалецот Зоран Заев е вчерашниот срамен физички напад од страна на пратеникот Максим Димитриевски. Насилникот Димитриевски, без никаков повод и причина, се дрзнал со тупаници да нападне и да се пресмета со 23-годишно момче само заради тоа што не му се допаднала македонската песна што била нарачана. Овој скандал мора да се расчисти докрај. СДСМ е уценет и избезумен. СДСМ гледа дека македонскиот народ ја отфрла тиранската платформа и дека нема да дозволи криминалецот Заев да го испорача тоа што го ветил. Тиранска влада нема да се формира“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


„Лавиринт“ нова книга од Ристо Лазаров


Скопје, 13 март, 2017 - 10:16 (META) 

Издателството „Везилка 2011“ ја објави новата, 32. поетска книга „Лавиринт“ од Ристо Лазаров. Како и последните десетина книги на овој автор, и оваа содржи 50 песни, седум циклуси со седум песни и една воведна песна.

Авторот на поговорот кон книгата, професорот Ферид Мухиќ, оваа книга ја нарекува поетска ревизија на архетипските митови. Класичните антички митови, оценува Мухиќ, од Тројанската војна и сите најважни херои и ликови што одиграле клучна улога во овој настан опеан од Хомер, преку Зевс и Хермес.

Инаку, „Лавиринт“ пред извесно време беше одбиена на конкурсот на Министерството за култура за финансирање на проекти од национален интерес за 2017 година.


Дипломатски скандал меѓу Турција и Германија поради сатирична песна за Ердоган


Анкара, 29 март, 2016 - 16:31 (META) 

Песна на германска телевизија, која го исмејува претседателот на Турција поради опресивниот режим и апсењето новинари предизвика дипломатски скандал.

Турските претставници на германскиот амбасадор Мартин Ердман му ја пренесоа официјалната осуда на сатиричното видео и побараа телевизијата, која на 17 март ја објави спорната песна да прекине со емитување, потврди претставник на министерството, кој побарал да остане анонимен.

Песната на германски јазик, која се уште може да се види на сајтот на државната АРД и на социјалните мрежи, меѓу другото алудира на апсењето на опозициските новинари, насилството над демонстрантите и наводите дека Турција повеќе сака да преземе мерки против курдските бунтовници, отколку против терористичката Исламска држава.

Во видео записот за песната, ставена е и снимката на која претседателот Реџеп Таип Ердоган паѓа од коњ. Во една од строфите се напоменува дека „новинарите кои пишуваат нешто што нема да му се допадне на Ердоган, следниот ден завршуваат во затвор“.

Претседателот на германскиот Сојуз на новинари, Франк Уберал рече дека Ердоган „очигледно изгубил контрола“. Тој додаде дека реакцијата на претседателот е „смешна“, но дека луѓето не треба да го занемаруваат фактот дека „прогонот на новинарите е горчлива реалност во Турција“, стои во соопштението на Сојузот на новинарите на Германија.

Повеќе од 1.800 судски случаи се покренати против лица за навреда на Ердоган, откако е избран за претседател во 2014 година. Судски процеси се водат против бројни познати личности, новинари, па дури и студенти и ученици.


Необична промоција на нов македонски видео запис


Скопје, 24 јуни, 2015 - 12:17 (META) 

По два успешни дуети на младиот и енергичен бизнисмен воедно и пејач Дон, едниот со Роберт Билбилов – „Ти се промени”, другиот со Андреј ДНК – „Круг“, кои доста добро поминаа кај македонската публика, конечно направена е и негова соло песна „Сама си крива”. Текстот е на Дон, а музиката и аранжманот се на Лазар Цветковски. Видеото е во продукција на студио 2C.

Интересното во сето ова е начинот на кој овој пејач реши да го промовира својот видео запис.

Заедно со ДОН Маркетите, креираше интересен предизвик за сите љубители на македонската музика.Тој за неговата прва соло песна „Сама си крива”, ќе донира храна во Црвен Крст на Град Скопје. За секој преглед на неговиот нов видео запис кој е објавен на официјалниот јутјуб канал на 2C продукција ќе биде дониран по 1 денар.

Предизвикот започнува од денес и трае се до крајот на месецот, заклучно со 30.06.2015 година, точно на полноќ.

Спотот е сниман на повеќе локации низ Македонија при што изобилува со прекрасна природна глетка.

Покрај Дон во спотот се појавуваат и статисти кои го преточуваат текстот на песната во сликовита реалност, која воедно е случка од реалниот живот која секојдневно се случува.

Песната „Сама си крива“ веќе е во етерот, а спотот веќе се наоѓа на официјалниот јутјуб канал на 2C продукција.


Калиопи со нова песна „Пожели“


Скопје, 9 јуни, 2015 - 10:22 (META) 

Калиопи има нова песна, насловена „Пожели“. Песната е снимана и продуцирана во „ГМП студио“ во Базел и во „М1 студио“ при МРТ во Скопје, а мастер-продукцијата е правена во „МСМ студио“ во Минхен. Автор на песната е Ромео Грил.


Финална евровизиска вечер


Виена, 23 мај, 2015 - 13:34 (META) 

Финалето на избор на песна за „Евровизија“ ќе се случи вечерва во Виена, а за првото место ќе се натпреваруваат претставници од 27 земји. Слоганот на годинашното издание на евровизискиот избор за најдобра песна е „Градиме мостови“.

За победникот ќе одлучуваат публиката и жирито, во однос 50:50. Оваа година поради 60 години јубилеј на оваа манифестација, со свој претставник настапува и Австралија.

Македонија не успеа да се пласира во финалето, но има право да гласа.


„Фолтин“ со нова песна – „Ела си в кревет“


Скопје, 10 април, 2015 - 17:24 (META) 

По мини-албумот „Антитело“, објавен во 2012 година, култниот битолски состав „Фолтин“ има нова песна, насловена „Ела си в кревет“.

Покрај подготовката на новиот материјал, битолчаните се зафатени и со настапи низ регионот, а во текот на април и на мај ќе гостуваат во повеќе градови во Хрватска и во Словенија.

https://soundcloud.com/foltin-1/ela-si-v-krevet-teaser


Промовиран видеоспотот за евровизиската „Лисја есенски“


Скопје, 16 март, 2015 - 18:23 (META) 

Денеска официјално беше промовиран видеоспотот за песната „Autumn leaves“ (Лисја есенски), со која Даниел Кајмакоски ќе настапува на „Евровизија“ оваа година во Виена, Австрија.

На англиската верзија на песната, музиката и текстот ги изработи Швеѓанецот Јоаким Персон, а аранжманот и продукцијата ги подготви Роберт Билбилов.

– Искрено верувам во Роберт Билбилов, тој е вистински генијалец и креативен човек. Среќен сум што соработувам со него и мислам дека сега песната доби и емотивност, но со една многу подлабока и посуштинска нишка, со мојата вистинска приказна – рече Кајмакоски.

Даниел на 19 мај ќе настапи на првата полуфинална вечер на „Евровизија“, а големото финале е закажано за 23 мај.

 


Фарел Вилијамс и Робин Тик треба да платат отштета од 7,4 милиони долари


Лос Анџелес, 11 март, 2015 - 13:32 (META) 

Фарел Вилијамс и Робин Тик треба да им платат отштета од 7,4 милиони долари на децата на Марвин Геј, откако е утврдено дека тие ја копирале музиката  на песната „Got to give it up“  за потребите на нивниот најголем хит од 2013 година „Blurred lines“.

„Иако ја почитуваме одлуката на судот, исклучително сме разочарани и веруваме дека се работи за преседан што истовремено ќе донесе штета и на музиката и на креативноста. Песната е создадена од срце и не е преземена од никого. Размислуваме за одлуката и за тоа кои ни се опциите и наскоро повторно ќе се огласиме на оваа тема“, пишува во заедничката изјава на музичарите.