!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Улиците околу градскиот стадион ќе бидат затворени од 15 часот


Скопје, 11 јуни, 2017 - 10:50 (META) 

Министерството за внатрешни работи информира дека од 15 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим на возила и на движење на пешаците во непосредна близина на Градскиот парк во Скопје.

Ограничувањето на движењето ќе биде поради одигрувањето на меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Шпанија со почеток во 20.45 часот.

„Ќе биде ограничено движењето на возилата по булеварот Илинден и по улиците Ристо Шишков, Аминта Трети, Наум Наумовски-Борче, како и по сервисните улици во Градски парк околу фудбалскиот стадион. Ограничувањето нема да важи само за возила кои имаат акредитација за движење по горенаведените сообраќајници за влез кон фудбалскиот објект, а во однос на пешаците ограничувањето нема да важи само за лица кои поседуваат билети за фудбалскиот натпревар“, велат од МВР.


Автомобилот што уби жена и повреди 23 лица на Тајмс сквер го возел 26-годишен војник


Њујорк, 18 мај, 2017 - 20:08 (META) 

Една жена загина, а 23 лица се повредени во денешниот крвав инцидент на Тајмс сквер, во срцето на Њујорк, кога автомобил „хонда акорд“ косеше пешаци на тротоар во време на паузата за ручек. Со автомобилот управувал Ричард Роџас, 26-годишен припадник на вооружените сили на САД и државјанин на САД, кој е во притвор.

– Нема знаци дека станува збор за терористички напад – рече градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио.

Загинатата е 18-годишна девојка, а нејзината 13-годишна сестра е една од повредените. Црвената „хонда“ застанала откако удрила во столпче на аголот на 45. улица и Бродвеј и стои навалена.

Овој инцидент морничаво потсетува на трагичните теористички напади напади кога возила удираа минувачи во Ница, Берлин и во Лондон.

Инцидентот на Тајмс сквер го истражува и ФБИ, иако засега нема потврда за поврзаност со тероризам.

Њујоршката полиција соопшти дека Роџас е жител на Бронкс, кој и претходно бил апсен поради возење под влијание на одредени супстанци, што вообичаено подразбира алкохол или дроги.

Очевидците раскажуваат дека автомобилот се движел со голема брзина во спротивната лента, а потоа удирал во пешаците и застанал по ударот во столпчето, по што од хаубата почнал да избива оган.


Автомобил соборувал пешаци на Тајмс сквер во Њујорк, едно лице загина, 12 се повредени


Њујорк, 18 мај, 2017 - 19:05 (META) 

Најмалку една жртва и 12 повредени луѓе е резултатот од инцидент во срцето на Њујорк, Тајмс сквер, кога автомобил удри во група пешаци. Автомобил „хонда акорд“, движејќи се со голема брзина, преминал на спротивната лента, по што се качил на тротоарот и почнал да ги соборува пешаците.

Автомобилот потоа удрил во столб на тротоарот на крстосницата на 7. авенија и на 45. улица, по што полицајци го привеле возачот, чиј идентитет засега не е соопштен.

Веднаш по инцидентот, полицијтаа го блокираше реонот околу Тајмс сквер.

Како што јави „Њујорк тајмс“, претставник на противпожарната служба соопшти дека засега нема информации за состојбата на повредените лица. „Си-ен-ен“ информира дека при претресот на автомобилот во него не е пронајдена никаква експлозивна направа, па полицијата претпоставува дека не станува збор за терористички напад.


Возач налета на пешаци во Лондон, пет лица се повредени


Лондон, 26 февруари, 2017 - 17:30 (META) 

Пет лица се повредени откако возач налета на пешаци во југоисточен Лондон.

Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција.

Според надлежните, најверојатно инцидентот не претставува терористички чин.


Во три сообраќајки во Полошко, повредени четворица пешаци


Тетово, 24 април, 2016 - 13:27 (META) 

Во три одделни сообраќајки изминативе два дена во Полошко, повредени се четворица пешаци.

Вчера попладне на улицата Ѓоце Стојчески Амбарче во Тетово, повредено е петгодишно дете, кое ја преминувало улицата. Детето било удрено од автомобил „мерцедес“, управуван од 63-годишник од Тетово. Детето е веднаш пренесено во тетовската болница, каде по укажаната помош, пуштено е на домашно лекување

Во Гостивар синоќа повреден е 49-годишен пешак. Тој бул удрен од автомобил „голф“ на улицата Браќа Гиноски. Пешакот, жител на Гостивар, од ударот добил тешки телесни повреди, скршеници на ребрата.

Полицијата изминативе два дена регистрираше и уште една сообраќајка, во која се повредени две жени од гостиварско Зубовце. Во нив удрил автомобил „БМВ“. Незгодата се случила на крстосницата од улиците Браќа Гиноски и Мајор Чеде Филиповски во Гостивар

Во последниве две недели, во Полошко се случиле десетина сообраќајни незгоди во кои се повредени повеќе пешаци.


Инцидентот во Лас Вегас не е терористички напад


Лас Вегас, 21 декември, 2015 - 12:20 (META) 

Несреќатa во Лас Вегас, во која автомобил налетал на минувачи во централното шеталиште во градот, не е терористички напад, соопшти денеска полицијата.

Во несреќата најмалку едно лице загина, а 37 се повредени.

– Не станува збор за тероризам, тоа е исклучено – рече заменик-началникот на полицијата, Берт Зимерман, додавајќи дека возачот, можеби, намерно налетал на минувачите.

Очевидците велат дека зад воланот била жена.

Сообраќајот по инцидентот е затворен на булеварот Лас Вегас, популарна улица во градот познат како Стрип, каде што се наоѓаат најголемите казина и хотели.


Деветгодишно дете загинало во сообраќајка во Сопот, Кумановско


Куманово, 25 ноември, 2015 - 13:24 (META) 

Деветгодишно момче го загубило животот во сообраќајна незгода што вчера попладне се случила во кумановското село Сопот, кога движејќи се пеш било прегазено од камион, соопшти полицијата.

Во несреќата било повредено уште едно лице, кое по укажната помош е пуштено на домашно лекување.

Според полициските информации, сообраќајната незгода се случила околу 17.45 часот, на локалниот пат во селото Сопот, кога товарното возило, марка „мерцедес“, што С.Џ. (46) од Арачиново предходно го паркирал, поради товарање стока, во еден момент самото се придвижило и со предниот дел удрило во Х.С. (35) и во деветгодишното дете, двајцата од Сопот.

По несреќата, тие веднаш биле пренесни во медицинскиот центар во Куманово, каде од страна на доктор кај детето била констатирана смрт, додека Х.С., кој имал телесни повреди, по укажаната помош бил пуштен на домашно лекување.

Увид на местото на несреќата извршила екипа на Секторот за внатрешни работи Куманово.


Од денеска, секој ден во 18 часот, протести „Доста е“ пред Владата


Скопје, 26 октомври, 2015 - 14:37 (META) 

Почнувајќи од денеска, секој ден, во 18 часот, пред Владата ќе се одржува протест под мотото „Доста е“.

Граѓаните ги повикуваат надлежните да преземат одговорност за загубените животи по булеварите и во болниците.

„Доста беа сериски убиства по болниците и на улиците! Имаме право на живот, имате одговорност за оставка. Еден живот завршен на пешачки премин на зелено, друг од страна на пијан лекар, десетици други од дозволени и неказнети грешки. Уште колку загубени животи треба да се случат за надлежните да понесат одговорност и да ги напуштат функциите како чин на морална одговорност?“, прашуваат организаторите на настанот, креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Организатор на настанот е левичарското здружение „Солидарност“.


Црна скопска сообраќајна статистика: За осум месеци загинале 27 лица, од кои 15 пешаци


Скопје, 25 септември, 2015 - 11:04 (META) 

Зголемен е бројот на загинати пешаци во Скопје во однос на минатата година, покажуваат последните анализи на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата.

Во апсолутни бројки, за првите шест месеци во 2015 година имаше 20 загинати, за разлика од лани, кога имало 15. Најголемиот дел од загинатите се пешаци. Во првите осум месеци, пак, земајќи ги и јули и август, од вкупно 27 загинати во Скопје, дури 15 се пешаци.

Во просек во Македонја има 160-170 загинати лица годишно, а повеќе од 40 отсто од сообраќајките се на територија на главниот град.

Бројот на незгодите што резултирале со потешки последици е речиси идентичен – 1.727 за првите шест месеци од годинава, а споредбено лани биле 1.731. Меѓутоа последиците, оние најтешките (загинатите лица) се зголемиле за 30 отсто.

Статистиката покажува дека во 2014 година во Македонија, 11 деца го загубиле животот во сообраќајни несреќи. Само за првите шест месеци од оваа година, пак, бројката изнесува 12 детски животи.

Оваа година за осум месеци имаше 98 жртви, што е исто на нивото и динамиката од 2014 година.
РСБСП годинава има цел да се намали бројот на загинати лица во сообраќајни незгоди на ниво на земјите-членки на ЕУ. А тоа е помалку од пет жртви на 100.000 жители или сто жртви годишно по македонските патишта.

Денеска за безбедноста во сообраќајот ќе разговараат министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Во сабота, во 13 часот, граѓанската инцијатива „Коце врати ни ги улиците“ ќе одржи мирен протест за оддавање почит на прерано загинатиот велосипедист, 13-годишниот Давид и сите трагично загинати жртви на скопските улици-пешаци и велосипедисти.

Протестот ќе почне на булевар „Илинден“, пред фонтаната „Лотосов цвет“, а ќе заврши пред канцеларијата на градоначалникот Коце Трајановски, кого од иницијативата го посочуваат како директно најодговорен за црниот биланс и бројните несреќи по скопските улици.


Ние намаливме на 50, ЕУ размислува за зони со максимални 30 километри на час


Скопје, 18 ноември, 2014 - 13:37 (META) 

Педесет километри на час во урбани средини, како што предвидува новиот закон за сообраќај кај нас, веќе неколку години е практика во сите земји-членки на ЕУ, и во некои кои не се дел од Унијата. Европскиот парламент минатата година усвои документ со кој бара од Европската комисија да ги провери можностите оваа граница да биде спуштена за уште 20 километри на час, односно таа да изнесува 30 километри на час во одредени градски зони, каде има поголема френквенција на пешаци, станбени објект, школи и градинки.

Илјадници пешаци ги загубија животите во сообраќајни несреќи или имаат трајни последици, додека не беше дојдено до податокот дека максималната брзина на движење во урбани средини треба да биде 50 километри на час.

Денеска, во најголемиот број европски земји, но и во светот, максималната дозволена брзина во урбани средини е 50 километри на час. Како што објаснуваат од Европската комисија (ЕК), одредувањето на максималната дозволена брзина е баланс помеѓу безбедноста, мобилноста и животната средина и инфраструктурата.

Со новиот закон за безбедност во патниот сообраќај, кој е готов и треба да се најде во собраниска процедура, ова ќе стане случај и на македонските градски сообраќајници.

– Во согласност со европската практика и искуства, во новниот закон за безбедност во патниот сообраќај, максималната дозволена брзина е намалена од 60 на 50 километри на час – изјавија вчера за „Мета“ од МВР, кое што е предлагач на законот.

Ограничувањето на брзината на 50 километри на час во градски средини е резултат на обемниот извештај на кој соработуваа  Обединетите нации, Светската здравствена организација(СЗО), Светската Банка, ФИА и други меѓународни институции.

Сумирано, брзината за ограничувањето на 50 километри на час, ги има своите причини во фактот дека при удар во пешак со брзина од 60 километри на час, во 90 проценти од случаите исходот е трагичен, додека при брзина на движење на возилото од 50 километри на час, таа веројатност се намалува на 50 отсто. Денеска знаеме дека удар во пешак при брзина од 30 километри на час ја намалува веројатноста за смртен исход на 10 проценти.

Документот на Европскиот парламент е резултатат на граѓанската инцијатива „30 километри на час-направете ги улиците погодни за живот“.

Во рамките на инцијативата се наведува дека Париз и Лондон планираат да ја прошираат својата патна мрежа со зони во кои максималната брзина ќе биде 30 километри на час, откако пилот-проектите со вакви зони покажале дека во голема мера е подобрена безбедноста на патиштата.

Пред неколку дена, локалните власти во Њујорк решија дека треба да менуваат околу 3.000 сообраќајни знаци бидејќи максималната брзина на двиежење сега ќе изнесува 30 километри на час.