!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија во 2015 година


Скопје, 23 декември, 2016 - 16:52 (META) 

Стапката на сиромашни лица во Македонија во 2015 година изнесувала 21,5 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Минатата година 445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија, кој за едночлено домаќинство изнесува 78.000, а за четиричлено домаќинство 164.000 денари годишен приход.

Највисока стапка на сиромаштија има кај најмладите, односно децата до 17 години, и таа изнесувала 28,6 проценти, а најниска кај највозрасните, односно постарите од 65 години, кај кои изнесувала 14,5 проценти.

39,7 проценти од невработените, 8,9 проценти од вработените и 7,3 проценти од пензионерите живеат во сиромаштија.

 


Аргировски недомаќински троши 122.000 евра годишно, сметаат пензионерите


Охрид, 16 декември, 2016 - 12:30 (META) 

Претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија (СЗПМ), Драги Аргировски, нема да ги замолчи тие што ја плаќаат членарината на Сојузот, во износ од околу 122.000 евра годишно, што тој недомаќински и себично ги троши.

Со ваква порака се обратија од Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ), прашувајќи врз основа на кој член од статутот на СЗПМ, Аргировски остварил соработка со една политичка партија и го потпишал меморандумот за соработка?

Оттаму бараат отчет, колку пари од СЗПМ, по сите основи, му се исплатени на Аргировски, само во 2016 година.


Ципрас им фрли ракавица на кредиторите и на опозицијата со гласањето за новогодишен бонус


Атина, 15 декември, 2016 - 9:42 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отвори нова мини „војна“ со странските кредитори и со грчката опозиција, ставајќи го неговиот предлог за „новогодишно пакетче“ за пензионерите и за островите на гласање во парламентот.

Гласањето ќе биде со прозивка по име и презиме на секој пратеник за и народот отворено да види дали опозицијата ги поддржува мерките со кои 1,6 милиони пензионери со ниска пензија ќе добијат новогодишен бонус од вкупно 617 милиони евра, а островите кои се погодени од бегалската криза ќе го задржат пониското ДДВ сè додека траат проблемите со бегалците.

Стратегискиот чекор на Ципрас за вакво отворено гласање за овие новогодишни „подароци“ на грчката влада кои доаѓаат во екот на мерките за штедење и на кратење на пензиите, дојде по одлуката на членовите на еврозоната да ги одложат мерките за олеснување на грчкиот долг поради бонусите кои ги најави грчката влада.

Одлуката на Ципрас со која се бара поддршка од сите партии во грчкиот парламент за мерки кои ќе му ја олеснат финансиската состојба на грчкиот народ и истовремено се отпор на притисокот на кредиторите, делумно потсетува на неговата драматична одлука за референдум за мерките кои ги предложија европските кредитори пред две години, референдум кој ја турна Грција во голема финансиска неизвесност.

Отворениот став на грчката влада е дека кредиторите треба да разберат дека грчкиот народ со години прави жртви и да ги почитуваат напорите на грчката страна, но и дека опозицијата треба да престане да ги поддржува кредиторите и постојано да биде на нивна страна наместо на страна на народот.

Гласањето е закажано за денеска попладне и реално претставува проблем за грчките опозициски партии, кои, од една страна, реагираат против строгите мерки за штедење и ветуваат подобри финансиски услови за народот, но, од друга страна, се противат на каква било идеја која би ја турнала Грција кон нова финансиска бездна и неизвесност, како пред две години.

Опозициските партии коментираат дека станува збор за политичка игра на Ципрас, но под знак прашалник е како ќе се изјаснат на јавното гласање со име и презиме за „новогодишните пакетчиња“ на грчката влада.


Ципрас вети 13. пензија за пензионерите што земаат помалку од 850 евра месечно


Атина, 9 декември, 2016 - 9:11 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вети „божиќни подароци“ од 617 милиони евра за 1,6 милиони грчки пензионери. Во јавно телевизиско обраќање, тој ненадејно вети финансиска помош во вид на 13. пензија за пензионерите што земаат помалку од 850 евра месечно.

„Оваа влада има обврска секое евро кое е плус во расположливите ресурси да го распредели меѓу нашите најранливи граѓани. Останувавме верни на оваа обврска и одлучивме итно распоредување на екстра приходите од 2016 година на пензионерите со ниска пензија“, најави Ципрас.

Оваа 13. пензија ќе биде скалеста, односно оние кои земаат пониска пензија ќе добијат повеќе пари, а оние со повисока нешто помалку, но најниската помош, како што вети Ципрас, ќе биде најмалку 300 евра. Според  информациите од владата, околу 270.000 пензионери ќе добијат од 500 до 830 евра, околу  570.000 пензионери од 300 до 500 евра, а повеќе од 750.000 пензионери ќе добијат по 300 евра.

Покрај „божиќниот подарок“ за пензионерите, грчкиот премиер најави дека ќе се стопира спроведувањето на мерката за зголемен данок на додадена вредност на островите кои се погодени од бегалската криза сè додека трае бегалскиот проблем, за да им се помогне на тамошните трговци и хотелиери кои се соочуваат со финансиски проблеми и со опадната туристичка стапка.

Овие ненадејни финансиски подароци предизвикаа изненадување во Грција и повторно го отворија прашањето дали Ципрас можеби на ваков начин се подготвува за предвремени избори или, пак, само се обидува малку да го подобри имиџот кај народот поради договорот со меѓународните кредитори за нови мерки за штедење.

Пензионерите беа еден од неговите најголеми проблеми, со постојани протести и реакции од нивна страна поради одлуките да се скратат дел од пензиите, па проценките се дека на овој начин тој се обидува да ги придобие нивните симпатии.

Одлуката за финансиска помош за пензионерите наиде на голема критика од опозициските партии, кои го обвинуваат Ципрас за обид да манипулира со пензонерите.


Пензионерите од Охрид се незадоволни од одлуките на централното раководство


Охрид, 7 декември, 2016 - 14:52 (META) 

Претставници на пензионерите кои се противат на меморандумот за соработка со ВМРО-ДПМНЕ, попишан од претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија, Драги Аргировски, денеска одржаа заедничка средба со раководството на Здружението на пензионери за Општина Охрид и за Дебрца.

Во писмениот поднесок и непосредниот разговор, тие нагласија дека меѓу широкото членство на пензионери присутно е огромно незадоволство и отпор кон постапките и одлуките на централното раководство во Скопје, а за што како пензионери се информирани од медиумите.

Десет илјади пензионери од Охрид бараат одговор на прашањето дали претходно, во однос на потпишување на меморандумот, биле информирани и дали дале согласност органите на Здружението, како и двајцата делегати во собранието на Сојузот?

Доколку Здужението не било информирано и не дало согласност, претставниците на незадоволните пензионери побараа, најдоцна до почетокот на изборниот молк, Здружението јавно да се огради од меморандумот за да се избегнат понатамошни штети.

Тие предочија дека раководството на Сојузот сè повидливо ги напушта основните принципи и статутарната поставеност, со што ја губи независноста и самостојноста.

Раководството на Здружението вети дека сите барања на незадоволните пензионери, ќе бидат разгледани на органите, на предновогодишното собрание, закажано за крајот на месецов.


Пензионерите од Скопје и од внатрешноста бараат формирање на алтернативен сојуз


Охрид, 2 декември, 2016 - 12:46 (META) 

Пензионерите се најизманипулираната категорија во Република Македонија, што ја налага потребата од формирање на алтернативен сојуз кој ќе функционира независно и кој ќе го изрази незадоволство од работата на партизираниот и приватизиран сојуз, предводен од Драги Аргировски.

Со ваков заклучок излегоа пензионерите, незадоволни од работата на актуелниот Сојуз на пензионери, кои деновиве организираа трибини во Штип, Прилеп и во Скопје, а за понеделник најавија сличен собир во Охрид, со единствена цел – да се манифестира незадоволството и да се поддржи иницијативата за нов, алтернативен пензионерски сојуз, особено откако Аргироски потпиша протокол за изборна соработка со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Пензионерите се жалат на животниот стандард, манипулациите на власта со таканареченото зголемување на пензиите, а немаат доверба ниту во начинот на кој се управува со парите од нивните пензии.

Сојузот на пензионери на Македонија, преку општинските здруженија, секој месец, од секоја пензија повлекува по 150 денари за таканаречен „солидарен фонд“, од кој 30 денари одат за централата во Скопје, а 120 денари остануваат во општинските здруженија, од кои определена сума се исплатува за погребнина на починат пензионер.

Алтернативниот сојуз ќе има цел да ги обедини пензионерите кои сакаат да има многу поефикасна контрола над парите за членарина што им се одбиваат секој месец од пензиите во корист на сегашната организација.

Тие не веруваат дека раководството на Сојузот на пензионери успешно менаџира со овој месечен додаток од 30 денари, кој се одвојува од пензиите на околу 270.000 граѓани.

Сојузот на пензионери има вкупни месечни приходи од 8 милиони денари, а сега раководството бара месечниот додаток од 30 да се зголеми на 40 денари.

Незадоволните пензионери бараат да се укине автоматското одбивање на членарина за Сојузот на пензионери од нивните пензии и предложија членарината да биде на доброволна основа.

Пензионерите се жалат и на манипулации со партиципација за лекови во висина од 4.200 денари месечно, која е двојно повисока ако се земат предвид лековите кои не се наоѓаат на позитивната листата на Фондот за здравствено и пензиско осигурување (ФПИОМ).

Тие искажаа незадоволство и од начинот на избор на лицата кои одат на бесплатно бањско лекување, сметајќи дека има селективност во овој пристап и побараа да се почитуваат критериумите.


ПОПГМ: Лажни анкетари бараат податоци од пензионери во Кисела Вода


Скопје, 26 ноември, 2016 - 14:52 (META) 

Лажни анкетари ги посетуваат домовите на пензионерите во скопската општина Кисела Вода на кои им доставуваат „прашалници“, во кои им ги внесуваат личните податоци, најверојатно со намера да им ги „украдат“ заради вршење изборни манипулации или за други криминални цели, велат од Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ).

Анкетарите се претставувале дека се ангажирани од Сојуз на здруженија на пензионери на Македонија. Тие пополнувале прашалник во кој, покрај другото, внесувале одговор за користење бањско лекување, барале матични броеви, број на личната карта и број на полнолетни членови во семејството.

„Информирајќи ја јавноста за ваквата појава, ги потсетуваме пензионерите дека ваквите „анкети“ не се законски дозволени и дека обично се наменети за остварување криминални цели, а во период на изборна кампања за вршење притисоци врз изборната волја на избирачите. Ги охрабруваме пензионерите секој ваков случај да го пријават во најблиската полициска станица за да се спречат обидите за злоупотреба на личните податоци за незаконски влијанија и за притисоци врз пензионерите поврзани со изборниот процес или за остварување на нивни други криминални цели“, се вели во партиското соопштение.


Протест на грчките пензионери


Атина, 3 ноември, 2016 - 10:41 (META) 

Илјадници грчки пензионери излегоа денеска во центарот на Атина во знак на протест против владината мерка за намалување на пензиите. Лути поради одлуката на владата, пензионерите маршираа до министерството за труд и побараа средба со министерот за да му ги образложат своите барања за враќање на пензиите на претходното ниво.

Илјадниците пензионери пред министерството ги собраа сите информативни листови доставени до нив со кои се најавува одлуката за намалување на пензиите и ги запалија, испраќајќи симболично порака дека не се согласуваат со оваа владина мерка, која дополнително ќе ги скрати нивните финансиски можности во моменти кога голем дел од нив финансиски помагаат и ги издржуваат и своите деца и внуци.

Со новите пензиски реформи, дел од пензиите ќе бидат намалени и за 53 отсто, особено пензиите за новите пензионери, кои се пријавиле за пензија меѓу јули 2015 и март 2016 година. Драстични намалувања има и во пензиите за вдовиците, кои се околу 150 евра.

Според телевизијата „Скај“, државата доцни со исплаќањето на повеќе од 120.000 пензии на грчките пензионери.


Партија на обединети пензионери: Власта подгрева меѓуетнички тензии


Охрид, 21 септември, 2016 - 11:01 (META) 

Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ) упати повик за обединување за преку ставање на граѓанинот во центарот на интересот на државата, конечно и вистински да се демократизира македонското општество што ќе ги спречи манипулациите насочени кон држење на земјата во заложништво, од страна на поединци и на политички врхушки.

„Со вознемиреност го следиме повторниот и непромислен обид на владејачката политичка гарнитура, „подгреан“ од нивните „загрижени“ медиуми и поединци, со манипулации и со искривување на вистината, пред одржување на претстојните парламентарни избори, да почне нова политичка ујдурма и игра на сметка на меѓунационалните односи“, стои во соопштението.

ПОПГМ им порачува на сите политички субјекти, кои својата политичка понуда ја темелат на сатанизирање на политичките противници со измислени тези за нарушување на меѓуетничките односи, наместо со „лов на вештерки“ да се зафатат со решавање на преостанатите прашања кои се услов предвремените избори да се одржат на 11 декември годинава“, порачуваат од партијата преку соопштение.


НЛБ Тутунска банка ќе ги исплати пензиите пред празниците


Скопје, 27 април, 2016 - 17:18 (META) 

НЛБ Тутунска банка пензијата ќе ја исплати в четврток, на 28 април, информираат оттаму.

– НЛБ Тутунска банка ги известува сите пензионери што својата пензија ја примаат преку НЛБ Тутунска банка, дека пензијата за април, банката ќе им ја исплати на 28 април, пред празниците – се вели во соопштението на банката.

За велигденските празници банката нема да работи в петок (29 април), сабота (30 април) и в понеделник (2 мај).