Во Битола опожарени три автомобили, во Пехчево кат од куќа и покрив


Битола, 12 септември, 2017 - 13:20 (META) 

Во голем пожар што се случил во Битола вчера, еден автомобил изгорел целосно, а два се опожарени, додека во Пехчево избувнал пожар во семејна куќа, кој го зафатил и покривот на соседната куќа, информира МВР.

Пожарот во Битола избувнал во 13.50 часот, кога помеѓу згради на улицата Васко Карангелески, од засега непознати причини, се запалиле сува трева и ѓубриште.

Огнот поради силниот ветер бргу се проширил кон гаражи, при што зафатил шест гаражи. Притоа во една од нив целосно изгореле автомобил „бе-ем-ве“, повеќе кубици огревни дрва и рачен алат, а опожарени биле автомобил „застава 128“ и еден мопед, како и еден „варбург“. Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица – Битола. Увид извршила екипа од СВР Битола.

Во Пехчево во куќа на улицата Пиринска, пак, во 16.40 часот вчера избувнал пожар на вториот кат на куќата на Н.М. (53), нанесувајќи огромни штети. Огнот го зафатил и покривот соседната куќа.

Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица – Берово и Територијалната противпожарна едница – Пехчево.


Земјотрес регистриран во Пехчево


Пехчево, 25 септември, 2016 - 12:02 (META) 

Земјотрес од интензитет од 2,7 степени според Рихтеровата скала синоќа е почувствуван во близина на Пехчево.

Европскиот сеизмолошки центар јавува дека епицентарот на земјотресот, кој е регистриран четири минути по полноќ, бил на 15 километри северо-западно од Пехчево, на длабочина од 1 километар.


Објавен оглас за продажба на градежно државно земјиште во Пехчево


Пехчево, 14 ноември, 2014 - 12:10 (META) 

Министерството за транспорт и врски објави оглас за продажба на државно градежно земјиште наменето за изградба на откупен пункт за земјоделски производи во местото Подуево, во општина Пехчево.

На продажба се ставени пет градежни парцели со површина од 891 до 5.973 квадратни метри, а почетната цена на јавното наддавање изнесува 61 денар за еден квадратен метар.

Заинтересираните домашни и странски правни физички лица треба да достават пријава за учество најдоцна до 26 ноември годинава.

Електронското јавно наддавање ќе се одржи на 3 декември годинава, на интернет-страницата www.gradezno-zemjiste.mk.