!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Во Охрид за празникот најбројни ќе бидат туристите од Турција и од Западна Европа


Охрид, 27 април, 2017 - 12:55 (META) 

Велигденската атмосфера во Охрид, како што најавуваат хотелиерите, ќе се повтори и за претстојниот продолжен првомајски празничен викенд. Освен домашните туристи, се очекуваат туристи од Германија, Шведска, Хрватска, Норвешка.

Менаџерскиот тим на хотелот „Миленум палас“ информира за голем интерес кај туристите од Турција, што е новина на туристичкиот пазар.

– Капацитетите за 2 мај се максимално исполнети, немаме ни едно празно место за тој ден. За 30 април и за 1 мај, пак, хотелот е полн 70 отсто, но и во последен момент може да има резервации – додаваат од „Миленум палас“.

Охриѓани, пак, според информациите на туристичките агенции, најмногу ќе патуваат во Белград, Паралија, Истанбул и во Будва.


Дизел-горивата поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на бензинот останува иста


Скопје, 3 април, 2017 - 13:18 (META) 

Дизел-горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден и пол денар за литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ останува 65 денари за еден литар, а на „еуросупер БС- 98“ е 67 денари за литар. Новата цена на „еуродизел“ ќе изнесува 50,5 денари.

Како причина за намалувањето на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 1,71 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 2,27 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.


Свилановиќ: Потребно е регионално економско здружување на Балканот


Сараево, 15 март, 2017 - 17:15 (META) 

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка (РСС), Горан Свилановиќ, смета дека политиката „еден регион – една економија“ е добра за Западен Балкан, ако е проследена со честа интеракција помеѓу ресорните министри од регионот и нивните колеги и институции од Европска Унија.

– Очекувам дека премиерите на состанокот во Сараево ќе потпишат план за целосна економска интеграција на регионот. Овој процес на регионализација не ги исклучува тие земји од европскиот пат и нивно членство во ЕУ – изјави Свилановиќ за „Гласот на Америка“, непосредно пред Самитот на лидерите на Западен Балкан, кој ќе се одржи утре (16 март) во Сараево.

Застојот во реформите, според Свилановиќ, може да се надмине со единствен пазар на трудот на Западен Балкан, кој би подразбирал слободно движење на работната сила, како и единствен инвестициски простор и либерализација на трговските услуги, во согласност со целосно либерализираната регионална трговија.

Од овој проект се очекува дека ќе ја зајакне конкурентноста на националните економии во регионот, ќе ги олесни транзитот и трговијата низ поврзување на сите гранични служби и ќе ја зголеми конкурентноста на националните економии.

Според Свилановиќ, поддршка за овој проект има од три држави, меѓу кои и Македонија.

-Имаме поддршка од премиерот на Србија, како и од Македонија и од Босна и Херцеговина, а истото го очекуваме и од другите –  изјави Свилановиќ.

Советот заедно со Европската комисија ќе предложи повеќегодишен акционен план, кој подразбира рокови до кои би требало договорите да се применат и како да се дефинира процесот на примената.


Во Охрид се гради затворен пазар со јавно-приватно партнерство


Охрид, 22 февруари, 2017 - 9:54 (META) 

На местото на досегашниот пазар, во строгиот центар на Охрид, се гради современ затворен зелен пазар со јавно-приватно партнерство.

Изведувач на работите е АД „Илинден“ од Струга, кое беше избрано на тендер и кое го има добиено одобрението за градба.

До конечното завршување на зафатот, предвидено е на неколку локации во градот да бидат отворени и помали маалски пазари.

Во тек се подготвките и чистењето на просторот, додека изградбата на објектот треба да заврши за 18 месеци.

Новиот затворен зелен пазар во Охрид, ќе располага со подземна гаража со 100 места, пазар на површина од околу 1.200 квадратни метри, како и со повеќе дуќани и деловни простории.


Пожар на пазар во близина на Москва


Москва, 19 февруари, 2017 - 17:20 (META) 

Голем облак од црн дим се извија над пазар во рускиот град Митишчи во близина на Москва.
Пожарот избил на површина од 4.000 квадратни километри.

Руските медиуми не пренесуваат повеќе детали освен дека пожарникарските екипи се на терен и се обидуваат да се изборат со огнената стихија.

Здесь #ад #пожар #мытищи яуза91 рынок

A post shared by Anton Marinin  (@_avmarinin) on


Кучи: Поврзување и сигурно снабдување со енергија, заедничка цел на земјите од регионот


Скопје, 9 февруари, 2017 - 12:53 (META) 

„Македонија, како членка на Енергетската заедница, се обврза да стане дел од внатрешниот пазар на енергија во Унијата. Работиме на изнаоѓање нов концепт во политиката за поддршка на обновливите извори на енергија, како и на можностите и на начините Македонија постепено да се интегрира на регионалниот и на европскиот пазар“, изјави министерот за економија, Дритон Кучи, на министерскиот состанок на земјите од Западен Балкан, на кој присуствуваа и еврокомесарот за соседска политика и за преговори за проширување, Јоханес Хан, и директорот на Енергетската заедница, Јанез Копач.

На заедничката сесија на министрите за енергетика, чии домаќини беа вицепремиерот Пешевски и министерот Кучи, се дискутираше за примената на одлуките од Парискиот самит и за очекувањата од претстојниот самит во Трст во рамките на т.н. Берлински процес.

– Притоа, мора да се спомене дека Македонија претставува релативно мал пазар, со ограничени ресурси. Либерализацијата на малите пазари нуди поголеми можности доколку се дизајнира соодветен оптимален пазарен модел, кој ќе ги задоволи во обем и во цена потребите на домаќинствата и на индустријата – додаде Кучи.

Министрите за енергетика од земјите на Западен Балкан во заедничка изјава ја потврдија силната посветеност на процесот на Берлин и на регионалната агенда за поврзување како клучен фактор за пораст во регионот.

Тие ја потврдиле посветеноста во насока на имплементација на Повелбата на одржлив развој, што ќе резултира со почиста животна средина преку имплементација на мерки за енергетска ефикасност и користење на обновливи извори на енергија.

Се осврнале и на важноста на спроведувањето на т.н. меки мерки, за спроведување на регионален пазар на електрична енергија, со што ќе се овозможи отстранување на постојните законски и регулаторни бариери и подобрување на институционалните структури потребни за функционирање на пазарот во согласност со Договорот за основање на ЕЗ и релевантното европско законодавство.

На маргините на состанокот беа потпишани два договора помеѓу Европската комисија и меѓународните финансиски институции – Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Европската инвестициона банка (ЕИБ) и Банкарскиот концерн KfW, во рамките на Програмата за регионална енергетска ефикасност (REEP Plus – Regional Energy Efficiency Programme ) и Фондот за зелен раст (GGF – Green for Growth Fund ), преку кои ќе се финансираат проекти што ќе се реализираат во регионот.


Најмалку 18 загинати во бомбашки напад во Пакистан


Исламабад, 21 јануари, 2017 - 12:15 (META) 

Најмалку 18 луѓе загинале, а повеќе од 50 се повредени, во експлозија на бомба на пазар во градот Парашинар, во северозападната племенска зона Курам во Пакистан, јавуваат светските агенции.

Помошниот управник на областа, Шахид Кан, изјавил дека експлозијата одекнала додека пазарот бил полн со луѓе, додавајќи дека засега никој не ја презел одговорноста за нападот.

Лекар во главната болница во Парашинар рекол дека неколкумина од ранетите се во тешка состојба и се пренесуваат во други болници поради подобра нега.

Парашинар е главен град на племенската зона Курам, каде во последните неколку години е зголемена активноста на екстремистичките групи, и покрај големите операции на пакистанската војска.

Нападот се случил во област со претежно шиитско население, кое е малцинство во Пакистан.


Бугарија и Македонија планираат да ги здружат своите пазари за електрична енергија


Софија, 17 јануари, 2017 - 17:15 (META) 

Бугарската независна енергетска берза се надеваат дека до почетокот на февруари ќе попише преддоговор за соработка со Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Софија.

– Бугарија и Македонија размислуваат да ги здружат своите пазари за електрична енергија – изјави извршниот директор на Бугарската независна енергетска берза, Константин Константинов.

Претставници на македонската електродистрибутивна мрежа и на македонската Регулаторна комисија неодамна одржаа средба со своите бугарски колеги и со Бугарската независна енергетска берза, на која било разговарано за можноста за поврзување на пазарите.

Од Бугарската независна енергетска берза се надеваат дека ќе попишат преддоговор за соработка со Македонија до почетокот на февруари. Договорот ќе ги прецизира конкретните чекори и рокови за потенцијалното идно поврзување.


Караванот „Ние одлучуваме!“ ја посети скопската населба Драчево


Скопје, 1 ноември, 2016 - 17:03 (META) 

Активистите на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“ денеска ја посетија населбата Драчево и кај пазарчето, пред здравствениот дом, го поделија бесплатниот весник.

„Пазарџиите се жалеа на слабата куповна моќ и на давачките, купувачите се жалеа дека и покрај ниските цени не можат да си дозволат да го купат тоа што им е потребно. Поголемиот дел од малите плати ги трошат на големите сметки за струја. Луѓето што излегуваа од здравствениот дом се жалеа на условите што им ги нуди здравствениот систем, како и на неможноста да земат лекови на рецепти на крајот од месецот“, велат од граѓанската акција.

Жолто-црниот камион на граѓанската акција кружеше низ населбата Драчево, а активистите преку мегафон порачаа „Бараме вработување без партиска книшка“, „Бараме плата за да се живее, а не да се преживее“, „Бараме здравствен систем кој лечи, а не мој термин кој пречи“.


Наумов: Јавниот долг ги надмина критичните 50 проценти од БДП


Скопје, 31 октомври, 2016 - 15:40 (META) 

Министерот за финансии, Кирил Миноски, и официјално објави дека јавниот долг изнесува 4 милијарди и 760 милиони евра или 50,6 проценти од домпашниот бруто-производ (БДП), се вели во соопштението од кабинетот на дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов.

– За само девет месеци, јавниот долг е зголемен за 532 милиони евра. Во текот на 2016 година, јавниот долг дневно се зголемувал за 2 милиони евра. Владината политика на континуирано задолжување ги втурна сегашните и идните генерации во должничко ропство – се додава во соопштението.

Во него, исто така, се вели дека иако црвениот аларм е одамна вклучен и веќе требаше да почне долго најавуваната фискална консолидација, министерот Миноски за утре распиша ново задолжување на домашниот пазар на износ од 61,5 милиони евра.