Ловец со сачми застрелал соселанец што собирал смрекинки


Берово, 1 јануари, 2018 - 12:49 (META) 

Во инцидент вчера кај малешевското село Будинарци, 63-годишен жител на селото бил застрелан и тешко повреден со сачми во двете нозе. Во него пукал негов соселанец, 36-годишниот И.П., кој мислел дека нишани во дивеч.

Како што извести СВР Штип, ранетиот С.К. првин бил пренесен во Здравствениот дом во Берово, а потоа поради сериозноста на повредите во префрлен во Клиничката болница во Штип.

Инцидентот се случил вчера околу пладне, кога И.П., кој бил на лов во месноста Лесови Ливади, во еден момент се посомневал дека на смрека на околу 60 метри од него има дивеч и испукал патрон. Но на дрвото немало птици, туку неговиот соселанец, кој собирал смрекинки.


Охрид и МПЦ го чествуваат Свети Климент Охридски


Вечерва од 19.30 часот, со свечена академија што ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник – патронот свети Климент Охридски.
Беседа ќе одржи градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, а ќе бидат доделени наградата и повелбата „Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид“.

Добитник на највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“, оваа година е основното музичко училиште „Методи Патче“, а на повелбата добитник е олимпијката Нина Балабан.
По повод одбележувањето на денот на заштитникот на Охрид, Свети Климент Охридски, се одржуваат низа свечености.

Во 12 часот, се промовираа 80 получасовни документарни емисии за минатото на Охрид, „Охрид во моите спомени“ од Илче Стојаноски.

Во 18.30 часот, во галеријата на Центарот за култура ќе се одржи традиционалната изложба на Фото-клуб „Охрид“, а во 19 часот ќе биде отворена изложбата на домашни ликовни уметници.

Утре ќе се изврши поклонение пред моштите на свети Климент во црквата на Плаошник.
Во 11 часот, во комплексот на црквата „Св. Богородица Перивлепта“, ќе биде откриена плоча посветена на Михајло Пупин, спомен-плоча посветена на старото дрво кочеџик, а ќе се одржи и изложба на стари фотографии од комплексот на Перивлепта и од градот Охрид во периодот од 1920 до 1930 година.

Во 12.30 часот ќе се положи свежо цвеќе на споменикот на св. Климент Охридски на градскиот плоштад, а во 19 часот во Центарот за култура ќе почне свечената приредба по повод патрониот празник на основното училиште „Св.Климент Охридски“.

Во чествувањетво учествува и МПЦ. Дебарско-кичевската епархија вечерва ќе служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ – Плаошник, по повод јубилејниот празник, 1.100 години од блаженото упокојувањето на свети Климент Охридски, со која ќе
чиноначалствува дебарско-кичевскиот митрополит, г.Тимотеј.


МТСП: 8 декември е неработен ден за сите граѓани на РМ


Скопје, 2 декември, 2016 - 17:29 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 8 декември (четврток), кога се празнува денот на свети Климент Охридски, е неработен ден за сите граѓани Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот на граѓаните кои го чествуваат и го слават патронот св. Климент Охридски.


Свечености по повод патрониот празник на Штип


Штип, 17 декември, 2014 - 9:49 (META) 

Продолжува четиридневната празнична програма по повод Свети Никола, празникот на патронот на градот Штип. За денеска напладне е закажана промоцијата на книгата „Македонија – во светот, светот – во Македонија“ од професoрот во пензија, Блаже Китанов. Промотори на книгата се историчарот Тодор Чепреганов и Стефан М. Влахов. Вечерва, пак, ќе се одржи концерт на градскиот хор Штип: „Во сеќавање на Ангел Давчев“.

За утре и за задутре се предвидени уште неколку настани, а свечената академија, како централен настан, ќе се одржи в петок, на празникот Свети Никола.


Богата програма во чест на свети Климент Охридски


Охрид, 4 декември, 2014 - 15:53 (META) 

Со презентација на изработки од учениците на ОУ „Св. Климент Охридски“, попладнево во 18 часот почнуваат свеченостите по повод 8 декември – Денот на заштитникот на Охрид, Свети Климент Охридски.

Утре, во 19 часот, во Центар за култура „Григор Прличев“, ќе биде отворена изложба на ликовни творби на учениците од гимназијата „Св. Климент Охридски“, а ќе се одржи и промоција на „Збирка задачи во С++“ – проект изработен од ученичката Исидора Јанева и од професорката Жаклина Лазаревска.

Во 20 часот, во големата сала на Центарот за култура, ќе почне свечената програма по повод патрониот празник на гимназијата.

За утре е закажан традиционалниот атлетски крос, под мотото „Во здраво тело – здрав дух “, додека петдневните свечености, во чест на патронот на градот, ќе финишираат со свечена академија, во понеделник, во 19.30 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“.


Пет дена прослава во спомен на заштитникот на Охрид – свети Климент Охридски


Охрид, 2 декември, 2014 - 11:03 (META) 

Охриѓани годинава дури пет дена ќе слават во спомен на заштитникот на градот – свети Климент Охридски. Манифестациите ќе почнат в четврток, 4 декември, а ќе завршат на денот на патронот – 8 декември, со свечената академија.

Програмата предвидува уште и бројни изложби, промоции на книги, свечени приредби на учениците, атлетски крос, а ќе се реализира и манифестација „Сите кон Свети Климента“.

Во свеченостите се вклучени учениците на ОУ „Св. Климент Охридски“, со изложба на нивни изработки. Во Центарот за култура „Григор Прличев“, ќе биде отворена изложба на ликовни творби на учениците од гимназијата „Св. Климент Охридски“, а ќе се промовира и „Збирка задачи во С++“, проект изработен од ученичката Исидора Јанева и од професорката Жаклина Лазаревска.

Закажана е промоција на книгата „Златна лира“ од Пандора Јовановска-Илиевска, како и на книгата „Охридски вистини – случки, приказни и факти од минатото“ од Илче Стојаноски. Во галеријата на „Куќата на Робевци“, ќе се одржи традиционална изложба на Фото-клубот „Охрид“ на тема: „Улична фотографија, црно-бела техника“. Во „Куќата на Уранија“ ќе биде отворена изложба на фотографии од членови на фејсбук-групата „Охрид – слики од минатото“. Во галеријата на Центарот за култура ќе биде отворена изложба на дела од роднокрајни ликовни уметници.

Исто така, ќе се одржи атлетски крос под мотото „Во здраво тело – здрав дух “.

На 8 декември, понеделник, во 9.30 часот, ќе се одржи поклонение пред моштите на св. Климент Охридски на Плаошник. Потоа ќе има полагање свежо цвеќе на споменикот  „Св. Климент Охридски“ во истоименото основно училиште, како и на споменикот „Св. Климент Охридски“ на Градски плоштад. Во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде отворена изложбата на отпечатоци на уметнички дела од австралиски уметници „Богатството на духот“, во организација на амбасадата на Австралија во Белград.

Во 19.30 часот, во големата сала на Центарот за култура, ќе се одржи свечената академија – во чест на св. Климент Охридски, заштитникот на Охрид.