!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

На патот кон гостиварско Куново има половина метар снег, селото е отсечено


Гостивар, 11 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Гостиварско Куново е отсечено од градот бидејќи на патот кој води до нивното село има 50 сантиметри снег. Жителите велат дека се обратиле до сите институции надлежни за расчистување на патиштата, но не добиле позитивен одговор.

– Дваесетина жители во ова село се целосно отсечени од Гостивар, патот е прооден само за движење пеш или со теренски возила и со синџири за снег. Покрај овие жители, во селото има и животни и некои непостојани жители на селото ги чуваат и патуваат пеш до Гоствар за да ги нахранат. Ние сме свесни дека не може сите патишта да имаат ист приоритет, на тоа се спремни и жителите, па имаат резерви од продукти, но тоа не значи нашиот пат воопшто да не се се чисти – велат од месната заедница од Куново.

Републичкиот центар за управување со кризи Тетово (РЦУК) известува дека сообраќајот се одвива во зимски услови и отежнато, особено на повисоките планински села каде е неопходна употреба на зимска опрема.

– Има одредени забелешки од граѓани кои се жалат на несоодветно исчистени патни правци од страна на „Македонија пат“ – Тетово, а особено за патниот правец од село Калник до Палчишка Река и стариот пат Желино – Групчин. По разговорот со раководителот на „Македонија пат“ – Тетово, добиена е информација дека при првата можност посочените правци повторно ќе бидат исчистени и проширени од нивна страна – велат од РЦУК  Тетово.

Оттаму додаваат дека магистралниот пат Гостивар – Стража е прооден и проширен и има фрлено сол. На кракот Маврово – Дебар, има забрана за движење за тешки товарни моторни возила.

Кружниот тек околу Мавровското Езеро е исчистен и прооден во еден правец. Се очекува машина за целосно расчистување на патниот правец околу езерото во двата правца.

За Лазарополе и за Галичник засега не е планирано чистење на патот од наносите од снег, информираат Центарот за управување со кризи.


Патот до Драгоево и до Селце четврти ден непрооден


Штип, 9 јануари, 2017 - 16:05 (META) 

Жителите на двете штипски села Драгоево и Селце веќе четврти ден се завеани од снегот, кој на места, поради наносите, е со висина до еден метар. На помош е повикана механизацијата на „Македонија пат“, која денеска го расчистува патот. Се очекува до крајот на денот селата да бидат пристапни.

Во делови околу Штип има наноси од снег високи и до четири метри. Ветерот кој почна да дува по престанувањето на снежните врнежи, и понатаму прави проблем на сообраќајот. Дотраената механизација е дополнителен проблем.

Одговорниот за надзор во „Македонија пат“, Мите Митков, вели дека Штип и Свети Николе биле најпогодени од првиот снежен бран.

– Да не беше ветерот на територија на Штип и на Свети Николе, патиштата ќе беа целосно расчистени – изјави Митков.

Снежното време ги наполни болниците и лекарските ординации. Повеќе од 1.050 заболени од грип се регистрирани во Штип, а седум пациенти се хоспитализирани со скршеници. Најлошо на снегот поминале делчевци. Со скршеници на раце или нозе завршиле 15 жители на Делчево.


Прооден е патот кон тетовското планинско село Гургурница


Тетово, 9 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Патниот правец кој води до селото Гургурница, Тетовско, од вчера попладне е прооден. Овој пат викендов беше затрупан со снег, откако поради силниот ветер, голем снежен нанос се спушти на локалниот пат, на околу 2 километри од влезот на селото.

„Патот е пробиен вчера, околу 15.30 часот. На пробивањето се работеше со два багери, а ако има повторно навеви со снег, пак ќе се интервенира“, информираат од Републичкиот центар за управување со кризи Тетово.

Енвер Пајазити, градоначалникот на Брвеница, општина под која припаѓа селото Гургурница, информира дека екипи на неговата Општина до доцна синоќа биле на терен, го расчистувале патот и ја надгледувале состојбата.

– Со оглед на теренот каде се наоѓа ова село и непредвидливите временски услови, таму за кратко време може повторно да се натрупа снег, затоа нашите екипи се во постојана мобилност – рече Пајазити.

Планинското село Гургурница се наоѓа на надморска висина од 1.250 метри, а во него живеат 2.500 жители.

Останатите патни правци низ Западна Македонија се проодни. Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар сè уште е на сила, а во клисурите и во засеците, како што информираат од ЦУК Тетово, можна е појава на одрони.


Забрана за камиони на Стража и на Маврово – Дебар поради снежните врнежи


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:28 (META) 

Поради снежните врнежи, забрана за движење на камиони е воведена на патот Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража и на патниот правец Маврово – Дебар, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Снегот што паѓа од ноќеска во поголемиот дел од земјава го отежна патниот сообраќај, забавено се одвиваат градскот и меѓуградскиот превоз, а засега нема значителни проблеми во железничкиот и во авиосообраќајот.

– Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, по влажни коловози во северниот, западниот и во југозападниот дел од земјава, а во другите делови коловозите се наместа влажни. Во раните утрински часови врнежи од снег со послаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово, Гостивар, планинскиот превој Стража, Кула и во Маврово. На Попова Шапка врнежите од снег се со среден интензитет. Врнежи од слаб дожд се бележат во Охрид и во Дебар – се наведува во утринскиот извештај на Автомото-сојузот на Македонија.


Блокадите на патот за РЕК Битола се црвен аларм за енормното загадување


Скоје, 30 ноември, 2016 - 17:37 (META) 

Утрешната најава за блокада на патот кој од Битола води кон РЕК Битола е црвен аларм за загадувањето на градот, велат активистите од здружението „За нас се работи“. Од РЕК Битола, пак, возвраќаат дека барањата на здружението се на погрешна адреса и на погрешен субјект.

Илија Балтовски, еден од организаторите на блокадата, вели дека комбинатот не е случајно одбран за искажување на револтот на битолчани, бидејќи тој е посочен од Министерството за животна средина како најголемиот загадувач на воздухот во овој крај.

– Блокадата на патот кон РЕК Битола е крајно решение за да почувствуваат сите дека имаме тежок и голем проблем со загадувањето на воздухот во овој регион. Згора на тоа во РЕК Битола се вработени преку 3.000 работници кои со своите семејства исто така го дишат загадениот воздух. Ние сочувствуваме со нив бидејќи тие се најизложени на загадувањето. Очекуваме да ни се придружат, бидејќи ова е аларм за надлежните да преземат мерки за справување со овој проблем – вели Балтовски пред утрешниот протест, на кој ќе бараат субвенционирање на електрична енергија до спроведување на гасификација, како и спроведување на режим на сообраќај во централното градско подрачје.

Од РЕК Битола велат дека од медиумите разбрале за најавените блокади на патот. Оттаму додаваат дека проблем ќе биде како вработените од прва смена ќе си заминат дома, бидејќи комбинатот користи услуги од превозници и нема сопствен превоз за да може да бара алтернативни патишта и да ги однесе работниците во Битола.

– Барањата не здружението не се упатени до комбинатот, ниту, пак, ние можеме да ги исполниме. Сметаме дека се на погрешна адреса – вели Јован Колевски од прес-службата на РЕК Битола.

Случајно или не, блокадите на битолчани како протест против загадениот воздух се совпаѓаат со митинзите на две најголеми политички партии од македонскиот блок. Блокадите кои ќе траат од 15 до 17 часот, почнуваат в четврток, пред најавениот митинг на ВМРО-ДПМНЕ, а завршуваат в сабота, пред митингот на СДСМ.


Протест на жители од тетовско Сараќино поради узурпација на игралиште и на пат


Тетово, 29 ноември, 2016 - 13:24 (META) 

Жители од тетовското село Сараќино одржаа мирен протест пред зградата на Општина Тетово, од каде побараа да им се врати дел од земјиштето на фудбалското игралиште и дел од локалниот пат, кој, како што велат, им е узурпиран од нивниот соселанец Аритон Тодоровски. Велат дека игралиштето му припаѓало на селото, а патот го користеле неколку генерации.

– Сега сме без игралиште и без пат, не можеме да стигнеме до нашето мало, патот ни е ограден и блокиран, мора да вртиме околу за да стигнеме до нашите домови. Тодоровски ни кажува дека за ова што го узурпирал има имотен лист. Како го добил, не знаеме, но не може нешто што сме го користеле со векови, сега одеднаш да му припадне на едно семејство – изјави жител од Сараќино.

Од семејството Тодоровски кое го оградиле патот и дел од игралиштето, велат дека за оградените површини поседуваат имотен лист.

– Тоа земјиште е наша сопственост. Но, ако Општина Тетово нè обесштети, ние ќе го вратиме земјиштето на селото или, пак, може за замена да ни даде друга парцела – изјави Тодоровски.

Од Општина Тетово кратко нè информираа дека примиле претставници од месната заедница од село Сараќино, на кои им било кажано дека проблемот ќе се реши институционално.


Излетале од патот и паднале во провалија длабока 4 метри


Македонска Каменица, 27 ноември, 2016 - 13:45 (META) 

Вчеравечер околу 21 часот на локалниот пат Македонска Каменица – с.Моштица, се случила сообраќајна незгода во која Б.Ц. (22) од Македонска Каменица, кој управувал автомобил марка „рено меган“, изгубил контрола над возилото, излетал од патот и паднал во провалија длабока околу четири метри.

Од МВР информираат дека во незгодата сопатничката од возилото, С.Ѓ. (28) од Македонска Каменица, добила тешки телесни повреди, фрактури на лева клучна коска и на плешка, нагмечување на граден кош и глава. Таа била пренесена и задржана на лекување во штипската болница.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од полициската станица Делчево. Се работи на целосно расчистување на случајот.


Жители од тетовско Горно Седларце го блокираа автопатот Тетово – Гостивар


Тетово, 25 ноември, 2016 - 16:22 (META) 

Автопатот Тетово – Гостивар попладнево беше блокиран околу половина час, од жители од тетовското село Горно Седларце кои протестираа кај наплатната рампа за излез од Тетово.

Тие се револтирани што мора да плаќаат патарина за влез и за излез од Тетово иако по овој автопат поминуваат само три и пол километри, колку што има од нивното село до Тетово.

– Некои  го користат цел автопат, а ние користиме само три и пол километри и исто плаќаме. Некои од жителите од Горно Седларце одат до Тетово и по неколкупати во текот на денот, и за одење и за враќање тоа се 60 денари. Ако ги соберете, еве, најмалку двапати одење до град, тоа се 120 денари. Ова е голема сума пари – изјави еден жител до тетовското село Горно Седларце, кој учествуваше на денешната блокада.

Жителите од Горно Седларце велат дека мора да се најде алтернативен пат за да стигнат до Тетово, а дотогаш бараат намалување на цената за патарината за нив.

– Ние не сме против плаќање патарина, но нека биде цената барем 10 денари, колку што го кориситме, сè додека не се изгради помошен пат од нашето село до Тетово. Ваков помошен пат институциите повеќепати ни ветувале, но од тоа нема ништо – изјави друг жител на Горно Седларце.

Мештаните велат дека ќе продолжат со блокадите сè додека не се исполнат нивните барања.

Од Агенцијата за државни патишта не успеавме да добиеме одговор, дали ќе одговорат позитивно на барањата на учесниците на протестот. Инаку, тетовското село Горно Седларце брои повеќе од 1.000 жители и е едно од поголемите села во Полошкиот Регион.


Патот до долнореканското село Нистрово петти ден е блокиран


Тетово, 14 ноември, 2016 - 16:37 (META) 

Патот кон долнореканскотo село Нистрово петти ден е непрооден. Поради минатонеделните врнежи од дожд, дел од овој патен правец е одронат и прекриен со наноси од земја.

Жителите од ова населено место не можат да пристигнат ниту до своите работни места, ниту до училиштата.

– Најголем проблем е со болните лица, кои не можат до појдат до лекар. Кога се уништи патот, неколкупати апелиравме до Општина Маврово-Ростуше да го санира патот, но тие досега немаат ништо преземено. Сега до нашето село не можеме да излеземе со автомобил, по патот може да се помине само со теренско возило, но такви возила немаме – ни изјави жител на Нистрово.

Од Општина Маврово-Ростуше велат дека наредните два дена, целосно ќе го санираат патот. Според нив, жителите од Нистрово непотребно креваат паника.

„Бевме на терен и видовме дека патот е оштетен, но не е толку, како што кажуваат жителите. Договорено е утре да се прати градежна маханизација и да се санираат деловите од патот, односно да се постави соодветен материјал на патот“, велат од Општина Маврово-Ростуше.

Ова не е првпат жителите од Маврово-Ростуше да бидат отсечени од светот. Речиси секоја зима, патот до нивното село е блокиран од големите снежни наноси, кои нередовно се чистат од надлежните институции.


Заврши реконструкцијата на патот од Буково до Ресен


Ресен, 7 ноември, 2016 - 15:05 (META) 

По повеќемесечна работа и одолжувања кои им создаваа нервоза на патниците, конечно заврши реконструкцијата на патот на превојот од Буково до Ресен.

Сега, од Охрид до Ресен ќе се патува побрзо и побезбедно.

Новата реконструирана делница е соодветно обележана со сообраќајни знаци и со сигнализација.

Работите продолжуваат со реконструкција на делницата од Ресен до Битола.

Половината е веќе асфалтирана, а до крајот на годинава треба да заврши комплетната обновата на овој значаен регионален патен правец, кој беше во многу лоша состојба.

Целиот зафат чини 6 милиони евра, додека вкупната должина на реконструираната сообраќајница изнесува 27 километри.