!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Девет деца се повредени во сообраќајна несреќа во Романија


Букурешт, 20 март, 2017 - 11:09 (META) 

Mинибус што превезувал ученици во југозападниот дел на Романија излетал од патот, при што најмалку девет деца се повредени, јавуваат романските медиуми.

Повредените деца биле пренесени во болница и сè уште нема информации за нивната здравствена состојба. Во моментот на несреќата во минибусот се наоѓале 18 деца.

Возачот во полиција изјавил дека поради премореност изгубил контрола над возилото и излетал од патот.


Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка


Скопје, 6 март, 2017 - 10:02 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла.

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се пренасочува преку градот Битола.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Пелагониски земјоделци блокираат патишта поради платформата на Албанците


Битола, 1 март, 2017 - 17:40 (META) 

Пелагониските земјоделци од реонот на Могила бараат партиите на Албанците да се откажат од заедничката платформа како услов за формирање на нова влада.

Четириесетина земјоделци со трактори и со приклучна механизација денеска ја блокираа крстосницата на магистралниот пат Битола – Прилеп, која води кон селата Могила и Црно Буки, за да го искажат својот револт кон заедничката платформа на Албанците.

Според организаторот на протестот, земјоделецот Васко Јосифовски, револтот кај нив бил голем од условите и од барањата кои се вметнати во заедничката платформа на Албанците и затоа сакале јавно да ги повикаат партиите од албанскиот блок да се откажат од неа.

– Платформата задира директно во националните интереси на Македонија и сметаме дека Албанците треба да се откажат од неа, зошто таа не е добра ни за самите нив – вели Јосифовски.

Тој за утре најавува нова блокада, исто така на прометна крстосница на магистралниот пат Битола – Прилеп.

– Ги повикувам сите земјоделци да ни се придружат, следниот протест да биде помасовен, сечија поддршка ни е потребна, па дури и таа од Зоран Заев – вели Јосифовски.


Сообраќајот се одвива по суви коловози освен по осојничавите места


Скопје, 15 февруари, 2017 - 18:42 (META) 

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај за сите видови на возила, а граничните премини Меџитлија и Дојран се отворени, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Сообраќајот на државните патишта сe одвива по суви коловози, освен на осојничавите места.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар-Струга, Демир Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.


Вработените во „Југохром“ утре ќе го блокираат патот Скопје – Тетово


Тетово, 30 јануари, 2017 - 10:12 (META) 

Утре, од 11 до 13 часот, вработените на „Југохром“ ќе го блокираат регионалниот пат Тетово – Скопјке, кај наплатната рампа во Желино, во двата правца, поради, како што велат, неоправдано исклучување на печките од погон.

Протестот ќе го организира синдикалната организација „Југохром Алзар“, известија оттаму.


На патот кон гостиварско Куново има половина метар снег, селото е отсечено


Гостивар, 11 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Гостиварско Куново е отсечено од градот бидејќи на патот кој води до нивното село има 50 сантиметри снег. Жителите велат дека се обратиле до сите институции надлежни за расчистување на патиштата, но не добиле позитивен одговор.

– Дваесетина жители во ова село се целосно отсечени од Гостивар, патот е прооден само за движење пеш или со теренски возила и со синџири за снег. Покрај овие жители, во селото има и животни и некои непостојани жители на селото ги чуваат и патуваат пеш до Гоствар за да ги нахранат. Ние сме свесни дека не може сите патишта да имаат ист приоритет, на тоа се спремни и жителите, па имаат резерви од продукти, но тоа не значи нашиот пат воопшто да не се се чисти – велат од месната заедница од Куново.

Републичкиот центар за управување со кризи Тетово (РЦУК) известува дека сообраќајот се одвива во зимски услови и отежнато, особено на повисоките планински села каде е неопходна употреба на зимска опрема.

– Има одредени забелешки од граѓани кои се жалат на несоодветно исчистени патни правци од страна на „Македонија пат“ – Тетово, а особено за патниот правец од село Калник до Палчишка Река и стариот пат Желино – Групчин. По разговорот со раководителот на „Македонија пат“ – Тетово, добиена е информација дека при првата можност посочените правци повторно ќе бидат исчистени и проширени од нивна страна – велат од РЦУК  Тетово.

Оттаму додаваат дека магистралниот пат Гостивар – Стража е прооден и проширен и има фрлено сол. На кракот Маврово – Дебар, има забрана за движење за тешки товарни моторни возила.

Кружниот тек околу Мавровското Езеро е исчистен и прооден во еден правец. Се очекува машина за целосно расчистување на патниот правец околу езерото во двата правца.

За Лазарополе и за Галичник засега не е планирано чистење на патот од наносите од снег, информираат Центарот за управување со кризи.


Патот до Драгоево и до Селце четврти ден непрооден


Штип, 9 јануари, 2017 - 16:05 (META) 

Жителите на двете штипски села Драгоево и Селце веќе четврти ден се завеани од снегот, кој на места, поради наносите, е со висина до еден метар. На помош е повикана механизацијата на „Македонија пат“, која денеска го расчистува патот. Се очекува до крајот на денот селата да бидат пристапни.

Во делови околу Штип има наноси од снег високи и до четири метри. Ветерот кој почна да дува по престанувањето на снежните врнежи, и понатаму прави проблем на сообраќајот. Дотраената механизација е дополнителен проблем.

Одговорниот за надзор во „Македонија пат“, Мите Митков, вели дека Штип и Свети Николе биле најпогодени од првиот снежен бран.

– Да не беше ветерот на територија на Штип и на Свети Николе, патиштата ќе беа целосно расчистени – изјави Митков.

Снежното време ги наполни болниците и лекарските ординации. Повеќе од 1.050 заболени од грип се регистрирани во Штип, а седум пациенти се хоспитализирани со скршеници. Најлошо на снегот поминале делчевци. Со скршеници на раце или нозе завршиле 15 жители на Делчево.


Прооден е патот кон тетовското планинско село Гургурница


Тетово, 9 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Патниот правец кој води до селото Гургурница, Тетовско, од вчера попладне е прооден. Овој пат викендов беше затрупан со снег, откако поради силниот ветер, голем снежен нанос се спушти на локалниот пат, на околу 2 километри од влезот на селото.

„Патот е пробиен вчера, околу 15.30 часот. На пробивањето се работеше со два багери, а ако има повторно навеви со снег, пак ќе се интервенира“, информираат од Републичкиот центар за управување со кризи Тетово.

Енвер Пајазити, градоначалникот на Брвеница, општина под која припаѓа селото Гургурница, информира дека екипи на неговата Општина до доцна синоќа биле на терен, го расчистувале патот и ја надгледувале состојбата.

– Со оглед на теренот каде се наоѓа ова село и непредвидливите временски услови, таму за кратко време може повторно да се натрупа снег, затоа нашите екипи се во постојана мобилност – рече Пајазити.

Планинското село Гургурница се наоѓа на надморска висина од 1.250 метри, а во него живеат 2.500 жители.

Останатите патни правци низ Западна Македонија се проодни. Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар сè уште е на сила, а во клисурите и во засеците, како што информираат од ЦУК Тетово, можна е појава на одрони.


Забрана за камиони на Стража и на Маврово – Дебар поради снежните врнежи


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:28 (META) 

Поради снежните врнежи, забрана за движење на камиони е воведена на патот Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража и на патниот правец Маврово – Дебар, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Снегот што паѓа од ноќеска во поголемиот дел од земјава го отежна патниот сообраќај, забавено се одвиваат градскот и меѓуградскиот превоз, а засега нема значителни проблеми во железничкиот и во авиосообраќајот.

– Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, по влажни коловози во северниот, западниот и во југозападниот дел од земјава, а во другите делови коловозите се наместа влажни. Во раните утрински часови врнежи од снег со послаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово, Гостивар, планинскиот превој Стража, Кула и во Маврово. На Попова Шапка врнежите од снег се со среден интензитет. Врнежи од слаб дожд се бележат во Охрид и во Дебар – се наведува во утринскиот извештај на Автомото-сојузот на Македонија.


Блокадите на патот за РЕК Битола се црвен аларм за енормното загадување


Скоје, 30 ноември, 2016 - 17:37 (META) 

Утрешната најава за блокада на патот кој од Битола води кон РЕК Битола е црвен аларм за загадувањето на градот, велат активистите од здружението „За нас се работи“. Од РЕК Битола, пак, возвраќаат дека барањата на здружението се на погрешна адреса и на погрешен субјект.

Илија Балтовски, еден од организаторите на блокадата, вели дека комбинатот не е случајно одбран за искажување на револтот на битолчани, бидејќи тој е посочен од Министерството за животна средина како најголемиот загадувач на воздухот во овој крај.

– Блокадата на патот кон РЕК Битола е крајно решение за да почувствуваат сите дека имаме тежок и голем проблем со загадувањето на воздухот во овој регион. Згора на тоа во РЕК Битола се вработени преку 3.000 работници кои со своите семејства исто така го дишат загадениот воздух. Ние сочувствуваме со нив бидејќи тие се најизложени на загадувањето. Очекуваме да ни се придружат, бидејќи ова е аларм за надлежните да преземат мерки за справување со овој проблем – вели Балтовски пред утрешниот протест, на кој ќе бараат субвенционирање на електрична енергија до спроведување на гасификација, како и спроведување на режим на сообраќај во централното градско подрачје.

Од РЕК Битола велат дека од медиумите разбрале за најавените блокади на патот. Оттаму додаваат дека проблем ќе биде како вработените од прва смена ќе си заминат дома, бидејќи комбинатот користи услуги од превозници и нема сопствен превоз за да може да бара алтернативни патишта и да ги однесе работниците во Битола.

– Барањата не здружението не се упатени до комбинатот, ниту, пак, ние можеме да ги исполниме. Сметаме дека се на погрешна адреса – вели Јован Колевски од прес-службата на РЕК Битола.

Случајно или не, блокадите на битолчани како протест против загадениот воздух се совпаѓаат со митинзите на две најголеми политички партии од македонскиот блок. Блокадите кои ќе траат од 15 до 17 часот, почнуваат в четврток, пред најавениот митинг на ВМРО-ДПМНЕ, а завршуваат в сабота, пред митингот на СДСМ.