Мицкоски го информирал Дол дека државата назадува, а стандардот на граѓаните слабее


Брисел, 30 јануари, 2018 - 10:08 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет, Владимир Ѓорчев ,се сретнаа со претседател на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол.

На средбата, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, се разговарало за актуелните општествено-политички состојби, стратешките приоритети на државата како и за продолжување на соработката со европските народни партии.

Мицкоски посочил дека е потребен политички дијалог со сите политички чинители за надминување на разликите во однос на клучните процеси во државата. Тој истакнал дека актуелната власт спроведува политички прогон врз граѓаните, како и врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Според Мицкоски, ваквиот чин го отежнува демократскиот процес, а изразил и голема загриженост дека државата уназадува, а стандардот на граѓаните слабее.

Пред Дол биле презентирани новите партиски структури, новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ, како и идните чекори на дејствување на партијата.


Мицкоски ја информирал Могерини дека реформите во државата не се исполнуваат


Брисел, 29 јануари, 2018 - 18:53 (META) 

По средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Брисел се сретна и со високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Тие, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, разговарале за стратешките приоритети на Македонија, а тоа е полноправното членство во ЕУ.

„Како претседател на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ изразив загриженост поради неисполнувањето на реформите било на планот на правосудството, било на планот на образованието и економските форми. Она што нас не загрижува е негативната слика за економијата во државата, негативните процеси од аспект на реформите во правосудството, злоупотребата на државните институции во партиски цели и сето она што можеме да го наречеме со два збора, политички терор“, изјавил Мицкоски.

Тој ја информирал Могерини и за содржината на состанокот на државниот врв, на кој се разговараше за предлогот на медијаторот Метју Нимиц за името.

Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет, Владимир Ѓорчев денеска се сретнаа и со европратениците Андреј Ковачев, Кнут Флекенштајн и генералниот секретар на Европската народна партија (ЕПП), Антонио Лопез Истуриз.

Тема на средбите биле и актуелните политички состојби во државата, при што „европратениците како и генералниот секретар на ЕПП биле информирани за политичкиот прогон кој се спроведува во Македонија.“


Кахремани: Со седиштето во Тетово, Беса отвора ново историско поглавје во политиката


Тетово, 15 јануари, 2018 - 21:38 (META) 

Членовите на Централното раководство и на Советот на Движењето Беса , кои го изгласаа Неџмедин Кахремани за вршител на должност претседател на партијата до одржување на Конгресот, вечерва отворија седиште на партијата во Тетово.

„Во ова ново седиште ќе комуницираме со сите, кои до вчера не беа пожелни во Беса. Од вечерва Беса отвора ново историско поглавје во политиката во Тетово. Овие простории не се на одделни кланови, реони или села, туку канцеларијата на Беса е за сите граѓани. Поделбите не се посакувани од никого, но кога ставот е различен, поделбата е неопходна. Имаме тука гости кои досега поради одредени поединци не нашле место во Беса. Но од денеска ви ветувам, во Беса ќе има место за сите“, порача Кахремани.

Тој додаде дека во партијата ги чекаат внатрепартиски избори и организирање на Конгрес.

„Треба понатаму да продолжиме да работиме за одбрана на правата на Албанците и на другите во Македонија. Вечерва на состанок на Централното раководство ги одредивме чекорите за организирање на Конгресот. Беса ќе ги надмине овие фази, и ќе биде уште посилна“, додаде Кахремани.


Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје


Скопје, 8 јануари, 2018 - 14:49 (META) 

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

„Се сомневаме дека насилниците се од Чаир и село Ларце од Тетово, а придружуван од тие лица, во седиштето дошол и веќе разрешениот претседател, Биљал Касами. Во името на членството на движењето Беса, во име на Централното претседателство, во име на Централниот совет и во име на апсолутното мнозинство на движењето Беса, ние го осудуваме овој насилен чин и очекуваме од безбедносните органи да го расветлат овој настан и причинителите на овој вандализам да одговараат пред правосудните органите“, се наведува во соопштението.

Од Беса велат дека ова е целосно во спротивност со целата идеја на Движењето и изразуваат жалење што Биљал Касами насилно ги крши не само канцелариите на Беса, туку како што велат од таму, најгрубо ги крши и вредностите кои движењето Беса ги донело на политичката сцена.


Тетовскиот огранок на Беса бара да се почитуваат легитимните органи на партијата


Тетово, 7 јануари, 2018 - 15:53 (META) 

Портпаролот на Движењето Беса, Абдуш Демири денеска информираше дека, членовите на Централниот одбор што вчера одржале неформален состанок во Скопје биле поканети да присуствуваат на состанокот на Централниот совет на Движењето Беса во Тетово.

– Последните информации ни беа дека тие ќе дојдат, но во последен час слушнавме дека тие одржуваат некој неформален состанок во Скопје, на кој што донеле нелегитимни одлуки. Централниот совет и Движењето Беса се овде во Тетово – изјави Демири.

Во однос на посебните одлуки во Скопје и во Тетово за одржување на прв Конгрес на Беса, Демири рече дека не може да коментира неформални состаноци и одлуки.

– Можам да коментирам само околу легалниот состанок на Централниот совет на Беса што се одржа во Тетово, на кој се одлучи дека, на 24 февруари ќе биде организиран првиот Конгрес на Движењето Беса и каде беше избрана комисија од седум членови која ќе го координира целиот процес за Конгресот. До Конгресот, Движењето Беса ќе го води досегашниот претседател Билал Касами – рече Демири.

Денеска и претседателката на Форумот на жени на Беса од Тетово, Хатије Етеми побара од пратеникот од тетовскиот регион Неџбедин Каремани, кој вчера на Централниот совет одржан во Скопје беше назначен привремено да ја води партијата, да ги почитува законските и легитимните органи на Беса и кажа оти претседател на партијата е Билал Касами.

– Бараме пратеникот Каремани, кој мандатот го доби од активистите од овие локални ограноци, да ги почитува законските и легитимните органи на Движењето Беса, да го почитува легитимниот претседател на Беса, Билал Касами, кој и му го отстапи пратеничкиот мандат на Каремани – изјави Етеми.

Вчера, опозициската партија Беса одржа два паралелни собири на највисокиот партиски орган, Централниот совет – еден во Скопје и друг во Тетово – на кои беа донесени дијаметрално спротивни одлуки.

На собирот во Скопје од лидерската позиција е сменет Билал Касами, заради „политичкиот пад на партијата“ и е најавен конгрес на 21 февруари, а во Тетово е донесена одлука за свикување Конгрес, три дена подоцна, до кој со партијата и натаму ќе раководи актуелниот лидер.

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами пак, синоќа пријавил во полиција дека не може да влезе во седиштето на партијата во Скопје. Тој известил дека три часа бил спречен да влезе во просториите на партијата од страна на членови на обезбедување, кои не ги познавал.


Раскол во Беса: Два централни одбора, две најави за конгрес, нејасно е кој ја води партијата


Скопје, 6 јануари, 2018 - 19:35 (META) 

Опозициската партија Беса е во длабок раскол по двата паралелни собири на највисокиот партиски орган, Централниот совет – еден во Скопје и друг во Тетово – на кои беа донесени дијаметрално спротивни одлуки. На собирот во Скопје од лидерската позиција е сменет Билал Касами, заради „политичкиот пад на партијата“ и е најавен конгрес на 21 февруари, а во Тетово е донесена одлука за свикување конгрес три дена подоцна до кој со партијата и натаму ќе раководи актуелниот лидер.

Паралелните собири следат откако  оставка на потпретседателската функција во партијата поднесе експратеникот Зеќирија Ибрахими.

На седницата на Централниот совет оддржана во Скопје, на која присуствувале 64 од вкупно 106 членови на овој највисок партиски орган, за привремен претседател на партијата е назначен најстариот партиски функционер,пратеникот Неџбедин Каремани. Од собирот во Скопје за 21 февруари е закажан и конгрес на партијата, на кој ќе треба да се избере новото раководство.
Во Тетово, присутните донеле одлука конгресот да се оддржи на 24 февруари, а дотогаш со партијата и натаму да раководи актуелниот претседател Билал Касами.

На парламентарните избори во декември 2016 година Беса освои пет пратенички места. Пред локалните избори, со најавите на своите градоначалнички кандидатури, Касами и Ибрахими поднесоа оставки на своите дотогашни пратенички функции.


Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржат измените на Статутот на партијата


Скопје, 28 декември, 2017 - 16:11 (META) 

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ го поддржуваат процесот на изменување и дополнување на Статутот на партијата во насока на негова демократизација, информираат од таму.

Од внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ, сметаат дека овој процес ќе даде дополнителна вредност на партијата.

„Формирана е работна група во состав Петар Богојески, Илија Илијовски, Драган Лазаров и Александар Стојчевски, кои ќе ги презентираат нашите аргументи и предлози во таа насока. Во процесот ќе се направи детална анализа на статути и други слични акти на сестрински партии, членки на Европската народна партија, за што поголемо приближување до европските стандарди“, се вели во соопштението на реформаторите.


ВМРО-ДПМНЕ ќе го менува и дополнува Статутот на партијата


Скопје, 28 декември, 2017 - 13:51 (META) 

Статутарната комисија почнува постапка за измена и дополнување на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партијата.

Од таму велат дека оваа постапка е „согласно заложбите на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски за зацврстување на партиските органи, нивната независност и дополнителна демократизација на партијата“.

„Врз основа на фактот што внатрепартиската иницијатива за реформи во текот на месец јуни 2017 година има доставено до Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, предлог- декларација за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ и предлог-измени на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, ги повикуваме со свои претставници да земат учество во работата на Статутарната комисија, со цел усогласување на ставовите за предметните измени. Истовремено ги повикуваме сите тела на партијата, како и членови кои што сакаат да учествуваат во процесот на демократизација на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ со свои предлози да се обратат до Статутарната комисија на ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „целта на ваквата постапка е постигнување на поголема ефикасност на делувањето на органите на партијата, зајакнување на партиските органи, и поголема независност во донесувањето на одлуките од страна на истите“.

„Секоја промена ќе биде направена низ процес на отворен внатрепартиски дијалог и консултација, како и користење на позитивните искуства на демократските десничарски сестрински партии од Европа“, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.


Мицкоски: Мојот политички противник е СДСМ, а не поединци и помали групи во ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 23 декември, 2017 - 18:18 (META) 

Македонија мора да оди напред, kорупцијата, политичките притисоци, политичката одмазда мора да стане минато, изјави Христијан Мицкоски откако делегатите го избраа за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

-Сега е време да станеме заедно, ВМРО го очекува тоа од нас, а државата го бара тоа од нас. Потребен е нов елан и нова енергија. Ова што сега го гледаме не е ниту светлина, ни надеж, туку темнина и разочарување. Мојата визија за Македонија е земја на среќни граѓани. Силна економија со домашно стопанство и крупни инвестиции. Земја со стабилен бруто домашен производ. Граѓаните заслужуваат подобро здравство. Корупцијата, политичките притисоци и одмазда мора да станат минато. Правичноста е најважна – рече Мицкоски.

Тој истакна дека е свесен за сите сомнежи во него кои се оправдани затоа што до сега немал можност да носи крупни одлуки.

– Јас немам намера да штитам непринципиелни работи, и нешто во што не верувам и е спротивно на нашите вредности. Мојот политички противник е СДСМ, а не поединци и помали групи во ВМРО-ДПМНЕ, и ќе работам на надминување на отворените прашања кои ќе се наметнуваат низ дијалог и дебата во рамки на партијата, но никогаш нема да се доведам во ситуација јавно да прозивам или внатрешната дебата да се претвори во театар кој ќе оди во прилог на политичкиот противник – рече Мицкоски.


Конгресот ќе се одржи, протестите ќе се радикализират, најави ИК на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 21 декември, 2017 - 11:33 (META) 

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, сепак ќе се одржи викендов на 22 и 23 декември во Валандово, соопштија од партијата.

„Извршниот комитет дискутираше и во врска со јавно објавената иницијатива од страна на повеќемина актуелни и поранешни функционери. Иницијативата објавена во медиуми не доби поддршка од Извршниот комитет, кој одлучи, истата да не ја предложи на денешната седница на Централниот комитет на партијата“ се додава во соопштението.

Од партијата информираат дека, Извршниот комитет ја разгледал и усвоил анализата за одржаните локални избори.

„Анализата опфаќа куса, сублимирана верзија за причините за изборните резултати, но и детална обработка на информациите и согледувањата по општински комитети. Истата, согласно заклучокот на Извршниот комитет, денеска ќе биде презентирана на состанокот на Централниот комитет“, се додава во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека, „Извршниот комитет одлучил дека, партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност за недемократското и репресивно однесување на хунтата на власт и злоупотребата на институциите и целокупниот државен апарат, вклучувајќи ги и правосудните органи.“