Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство ако се отфрли законот за јазици


Скопје, 12 март, 2018 - 16:43 (META) 

Жалам што за вакво крупно прашање како Законот за јазиците не се земаат предвид аргументите и фактите, туку практично се погазува Уставот и по секоја цена се обидува да се донесе закон кој не е уставен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото видео обраќање до јавноста.

Според него, не е возможно законот да се донесе по демократски пат, а без притоа да се прекрши Деловникот на Собранието и да не се изврши упад во процедурите, бидејќи, како што вели, ВМРО-ДПМНЕ нема да отстапи од 36-те илјади веќе поднесени и прифатени амандмани.

– Бидејќи ваков клучен закон се настојува да се донесе без дебата и разговор со опозицијата, да се игнорираат забелешките од претседателот на државата, само за да се задоволат одредени политички апетити јасно е за каков случај на пазарење на сметка на уставот и законот имаме. Уште еднаш повторувам дека Зоран Заев ќе ја има поддршката на ВМРО-ДПМНЕ во обезбедувањето на парламентарно мнозинство, и стабилноста на владата само да не потпаѓа под уцените кои се на штета на државата и да не го донесе неуставниот закон – вели Мицкоски.

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Македонија не смее да функционира по принцип на преседани и смета дека доколку се прекршат процедурите за носење на ова законско решение, тоа ќе значи воспоставување на нова незаконска практика и таа ќе биде применувана во иднина.


Џафери: Верувам дека „детските болести“ во Собранието брзо ќе ги надминеме


Скопје, 26 февруари, 2018 - 14:37 (META) 

Актуелното парламентарно мнозинство и оваа владина коалиција, цврсто се решени да ги надминат оние отворени прашања кои нè блокираат на нашиот европски пат, а со тоа дефинитивно да добиеме датум за отпочнување на преговорите со ЕУ, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери на воведното обраќање на 13-та Конференција на Парламентарните комисии за европски прашања/интеграции на државите опфатени во процесот за стабилизација и асоцијација од ЈИЕ – Косап.

– Договорот за пријателство со Бугарија, кој неодамна беше ратификуван и во двата Парламента, како и започнатиот дијалог помеѓу Скопје и Атина на високо ниво, јасно ја потврдува нашата определеност преку дијалог и заемно почитување да изнаоѓаме решенија и за најчувствителните прашања. За нас, исто толку е важен и натамошниот развој на целокупните односи со сите држави од регионот со што придонесуваме кон стабилноста на Западен Балкан и неговата европска иднина – изјави Џафери.

Тој потенцира дека освен власта, одговорноста има и опозицијата.

– За да имаме вистинска динамика и успех во остварувањето на реформскиот процес познат како план 3-6-9, не е доволно само ангажман на парламентарното мнозинство и Владата, туку целосно вклучување и на опозицијата. Точно дека мнозинството ја носи најголемата одговорност, точно е дека мнозинството мора да создаде услови за опозицијата да може слободно и демократски да ги артикулира своите интереси, но притоа и опозицијата мора да преземе дел од одговорноста за целокупната состојба, како во државата, така и во остварувањето на европската иднина. Мислам дека кај нас, а и во целиот регион, кога сме во опозиција како да забораваме на сопствената одговорност. Верувам дека и оваа „детска болест“ брзо ќе ја надминеме – додаде Џафери.


ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен


Скопје, 11 јануари, 2018 - 15:23 (META) 

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво слово на хартија.“

„Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на закони од важност за интеграција на земјата во ЕУ. Власта треба да сноси одговорност за оваа манипулација со граѓаните. Законот за двојазичност не придонесува за реално унапредување на правата на албанската заедница во Македонија, напротив ги продлабочува разликите и оди на штета на хомогеноста на македонското општество“, се вели во соопштението.

Од партијата велат дека „двојазичноста ќе креира хаос во правниот промет.“

„Истата ќе создаде неефикасни институции кои ќе потонат во преводот помеѓу јазиците, наместо да бидат од реална полза за граѓаните и да работат во извршување на работата за која постојат. Законот ќе создаде паралелизам во сите институции како на централно ниво, така и на локално ниво. Два јазика – две архиви. Ова ќе предизвика дополнителни финансиски импликации за опрема, нови вработувања и нови простории, трошок кој ќе треба да се покрие од парите на македонските даночни обврзници“, се додава во соопштението.


Заев: Парламентарното мнозинство ќе зајакнува со пратеници од опозицијата


Штип, 21 октомври, 2017 - 18:16 (META) 

Парламентатното мнозинство ќе зајакнува бидејќи има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, кои не се согласуваат со политиките на поделби, национализам и на антагонизам. Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на посетата на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од локалните избори.

– Јас верувам дека неколку пратеници ќе се охрабрат да ги поддржат политиките што им се потребни на граѓаните на Република Македонија. Убеден сум во тоа, така што следува период на засукување на ракавите и работење во интерес на граѓаните – рече Заев.

Одговарајќи на новинарско прашање за шпекулациите за излегување на Алијанса за Албанците на Зијадин Села од владината коалиција, Заев рече дека СДСМ ја потврдува својата коалција со ДУИ и дека има разбирање за коалицијата на Алијанса за Албанците со Беса за вториот круг од локалните избори, но и дека Села потврдил оти останува во Владата.

– Локалната власт е различна од централната власт и многу е легитимно што Зијадин Села со Алијанса за Албанците влегол во коалиција со Беса. Јас немам проблем со тоа. Видов дека е некаде со раководни структури и на ВМРО-ДПМНЕ, како што е во Гостивар и имам разбирање. Веројатно се согласиле за програмата на локално ниво и тоа е во ред. Ние сме со ДУИ во коалиција и ги поддржуваме кандидатите во тие општини и оттука не гледам дека тоа би можело да влијае, освен ако Зијадин Села и неговата партија не одлучат да напуштат. Мене ми е драго што тој потврди дека останува во Владата, така што апсолутно продолжуваме понатаму – рече Заев.


Тунтев: Нема да одиме на одмор додека Зврлевски не биде разрешен


Скопје, 3 август, 2017 - 14:59 (META) 

Пратеникот и координатор на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот во Собранието на Република Македонија рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не одат на годишен одмор сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Тунтев најави дека Собранието ќе заседава и претстојниот викенд, за да се изгласа ребалансот и да се премине на точката за Зврлевски.

– Ние сме на ставот да не одиме на одмор сè додека Зврлевски не биде разрешен. Конзистентни сме и ветивме дека ќе расправаме и по предлог-законот на опозицијата за менување јавен обвинител. Се очекува ребалансот на буџетот да заврши до недела, по што се очекува претседателот Талат Џафери да ги распише локалните избори – рече Тунтев.


Законот за употреба на јазиците, Османи го очекува на владина седница следната недела


Скопје, 24 јули, 2017 - 14:56 (META) 

Законот за употреба на јазиците би требало набргу, во наредните денови, да биде подготвен од Владата, а по новите изјави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го ревидира својот став кон Албанците, изразуваме очекување таа партија да го ревидира својот став и со консензус да го донесеме законот за јазиците, рече вицепремиерот Бујар Османи.

Одговарајќи на новинарско прашање пред денешната заедничката работна средба на Секретаријатот за европски прашања и на Министерство за правда, која се одржува во Клубот на пратениците во Скопје, тој појасни дека работната верзија на предлог-законот за употреба на јазиците ќе се најде на владина седница многу набргу, во наредните денови.

– Во наредните денови Владата ќе го разгледа и се надеваме дека ќе го усвои Законот за употреба на јазиците. Ние сме задоволни дека има консензус меѓу политичките партии да се адресира овој закон и многу бргу, велам, можеби во наредните денови, можеби наредната седмица, на седница на Влада ќе биде ставен овој закон – рече Османи.

Прашан дали очекува опструкции од ВМРО-ДПМНЕ за изгласувањето на овој предлог-закон во Собранието, вицепремиерот се осврна на пораката од ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се ревидира ставот кон албанската заедница.

– Тие имаа јавен став дека ќе го сменат односот кон албанската заедница, затоа што констатирале во партијата дека имале погрешен пристап. Ние сметаме дека ова е идеална можност ВМРО-ДПМНЕ да го коригира ставот и заеднички со консензус да го донесеме законот за јазици. Мислам дека такво чувство имаме добиено од јавните ставови на ВМРО-ДПМНЕ – рече Османи.


Бејли им го честиташе изборот на Заев и на новата Влада


Скопје, 1 јуни, 2017 - 1:17 (META) 

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, на новиот премиер Зоран Заев и на парламентарното мнозинство, на „Твитер“, им го честиташе изборот на новата Влада.

„Честички до премиерот Зоран Заев и до парламентарното мнозинство за формирањето нова Влада во Македонија. Како пријател и партнер, со нетпрение очекуваме да работиме со новата влада на реформите за напредок кон членството во НАТО и во Европската Унија, вклучувајќи ги оние за владеењто на правото“, напиша Бејли на својот твитер-профил.


Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава – најави соопштение


Скопје, 19 мај, 2017 - 15:12 (META) 

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување нова влада.

Ахмети во седиштето на СДСМ пристигна околу 12.30 часот, а го напушти околу 14.45 часот. Лидерот на ДУИ и на заминување не даде изјава за медиумите и само кратко најави дека партијата ќе објави соопштение за текот на денешните преговори за составот на владата.

По средбата со Ахмети, треба да следуваат и преговори со претставници на другите партии од новоформираното парламентарно мнозинство, односно со Алијансата за Албанците и со Беса.

Се очекува преговорите да течат и во текот на викендот.


Заев со Ахмети ги почнува преговорите за новата влада


Скопје, 19 мај, 2017 - 10:11 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска официјално ќе ги почне преговорите за составување на новата влада. Тој завчера го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов.

Првата средба би требало да биде со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, но терминот уште не е договорен, појасни за „Мета“ портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Потоа ќе следуваат и преговори со другите претставници на партиите од новоформираното парламентарно мнозинство, Алијанса за Албанците и Беса, кои би требало да учествуваат во составот на новата влада заедно со партнерите на СДСМ од коалицијата.

Извесно е дека преговорите ќе течат и во текот на викендот.


СЈО исчезна од изјавите на партиите и на меѓународната заедница


Скопје, 18 мај, 2017 - 14:58 (META) 

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за подигнување обвиненија.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу еден месец (значи до 4 јуни, односно до 30 јуни) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Според актуелниот Закон, СЈО има 18 месеци „од преземањето на предметите“ за отворање или затворање на истраги и на обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на двапати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.

Од СЈО, на почетокот на овој месец, за „Мета“ изјавија дека досега повеќепати јавно апелирале за „потребата од промена на рокот за поднесување обвиненија“ и дека очекуваат од „сите субјекти да ја увидат таа неопходност и да искажат конкретна поддршка“.

Сепак, во соопштенијата на СДСМ, но и во изјавите на лидерот на партијата, Зоран Заев, периодов воопшто не се споменува иницијативата за продолжување на мандатот на СЈО, туку доминираат најавите за целосен реизбор на судии и за реформи во судството.

Работата на СЈО и пораките за негова поддршка ја нема ниту во реакциите, честитките и во пораките од претставниците на Европската Унија и на Соединетите Американски Држави, по последните случувања во Македонија. Тие повикуваат на брзо формирање нова влада, на спроведување на реформските приоритети и на враќање на земјава на патот кон евро-атлантските интеграции –  но СЈО не го споменуваат.

Инаку, според експертите, постојат три можности за продолжување на мандатот на СЈО, но сите се помалку или повеќе тешко остварливи.

Собранието да го продолжи мандатот на СЈО: За ова потребно е двотретинско мнозиство, што значи дека треба да гласаат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, партија чие раководство е категорично против продолжувањето и воопшто против работата на СЈО.

Уставниот суд да го укине членот 22 од Законо за СЈО, каде е пропишан рокот за поднесување обвиненија: Уставниот суд може да се повика на тоа што со овој рок СЈО е ставено во нерамноправна положба во однос на другите обвинителства, чии рокови за спроведување истраги и за поднесување обвиненија се регулирани со Законот за кривична постапка.

Распишување на референдум на кој граѓаните непосредно би гласале дали се за продолжување на мандатот на СЈО: Според последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), СЈО во март годинава имало поддршка од 53 отсто, што е за 2 отсто повеќе во споредба со ноември минатата година, но 10 отсто помалку во однос на април 2016 година, кога поддршката изнесувала 63 отсто. Сепак, опцијата за референдум за продолжување на мандатот, со оглед на краткиот период, е веќе задоцнета варијанта бидејќи според Законот за реферндумите и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, „од денот на објавувањето на одлуката за распишување на референдум на државно ниво во „Службен весник на Република Македонија“ до денот на одржувањето не можат да поминат помалку од 60 ниту повеќе од 90 дена“.