!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Протести во Келн против конвенцијата на ултрадесничарската АФД


Келн, 22 април, 2017 - 18:11 (META) 

Левичарските демонстранти се судрија со германската полиција во Келн, пред почетокот на партиската конвенција на ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АФД), пренесува ХРТ. Во судирите, според телевизијата, повредени се двајца полицајци.

Во текот на денот во Келн се очекува да се соберат околу 50.000 демонстранти, кои ќе протестираат против јанкењето на влијанието на АФД.

Членовите на партијата, на конвенцијата треба да ја донесат програмата за следните парламентарни избори и да изберат ново раководство на партијата.

„Како една од водачите на партијата, уверена сум дека мораме да им покажеме на своите гласачи пред регионалните избори, а особено пред парламентарните, дека нашата партија се држи до реалните политички насоки. Не смееме да оставиме празен политички простор за ‘старите’ партии и за нивните прегласни поддржувачи кои само протестираат по улиците“, порачала Фрауке Петри од АФД.

Претставниците на АФД постојано го привлекуваат вниманието во јавноста со контроверзни изјави поврзни со германското минато, особено со периодот на нацизмот, како и со радикалните ставови поврзани со односот кон исламот и кон мигрантите.

Во Келн се распоредени околу 4.000 полицајци, што е најголема полициска акција во овој град од одржувањето на самитот на Г8 во 1999 година.


Љуљзим Баша не сака на избори, Еди Рама сака дијалог без „бесмислени услови“


Тирана, 9 април, 2017 - 19:18 (META) 

Додека истекуваат последните рокови за регистрација на политичките субјекти за парламентарните избори во Албанија, опозицискиот блок останува непоколеблив за решението да не се регистрира за изборите. Денеска истекува последниот рок во кој партиите или коалициите мора да се пријават во Централната изборна комисија за да може да учествуваат на општите избори на 18 јуни.

Парламентарниот бојкот од опозицијата сега се преточува во бојкот на изборите. Преговори меѓу двете најголеми партии, Социјалистичката на премиерот Еди Рама и Демократската партија на Љуљзим Баша тешко дека би се случиле, поради острата спротивставеност на двајцата лидери.

Рама преку неколкуте интервјуа деновиве, како и преку социјалните мрежи, ја повтори својата покана до лидерот на Демократската парија да седнат на дијалог за претстоечките избори, наместо да се поставуваат бесмислени услови за таквиот дијалог. Баша, од друга страна, постојано повторува дека дијалог за изборите би се случил само ако Рама на средбата се појави со потпишана оставка на премиерската функција.

За Баша единствениот начин да се почне дијалог со Рама е прашањето за формирање техничка влада.

Партијата Социјално движење за интеграција минатата седмица упати барање за „влада од доверба“, што Рама го оквалификува како истородно со барањето на опозицијата.

Петрит Васили, Министер за правда во сегашната влада, во интервју за Њуз 24 пред два дена потенцираше дека „ако изборите се одржат без опозицијата, земјата ризикува да падне во автократија“.


Тесна трка на парламентарните избори во Бугарија


Софија, 26 март, 2017 - 17:50 (META) 

Граѓаните на Бугарија денеска гласаат на предвремени парламентарни избори во тесна трка помеѓу поранешниот премиер Бојко Борисов, кој со оставка издејствува избори, и опозиционите социјалисти кои се за приближување кон Русија.

На избирачките места кои се отворени во 7 часот наутро, ќе се гласа до 20 часот кога се очекуваат првите процени од исходот на изборите. Право на глас имаат околу 6,8 милиони Бугари.

Одѕивот на избирачите до 13 часот беше 25,31 отсто, односно два отсто поголем отколку на претходните избори одржани во октомври 2014 година, кога одѕивот на гласачите беше најмал од 1990 година.

Според последните анкети, партијата на десниот центар Граѓани за европски развој на Бугарија на Бојко Борисов, повторно би можела да освои најголем број гласови.


Мартин Шулц е избран за нов претседател на германските социјалдемократи


Берлин, 19 март, 2017 - 17:53 (META) 

Германската социјалдемократска партија (СПД) денеска одржа конвенција на која за нов претседател на партијата едногласно е избран поранешниот претседател на Европскиот парламент и актуелен кандидат за германски канцелар, Мартин Шулц, пренесува ХРТ.

Новиот претседател на СПД е сè поголема закана за Ангела Меркел, која сè до неодамна имаше отворен пат до нов мандат, но последните анкети покажуваат дека таа и Шулц се изедначени.

Шулц не ги крие своите амбиции да стане канцелар и да ја направи СПД најголема политичка сила во земјата.

Парламентарните избори во Германија се закажани наесен.


Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер-напади во пресрет на изборите


Берлин, 19 март, 2017 - 13:04 (META) 

Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер-напади, бидејќи интернет-страниците на владата секојдневно се мета на вакви напади во пресрет на парламентарните избори закажани наесен.

„Забележуваме напади на владините мрежи на дневно ниво“, изјавил за викенд-изданието на весникот „Велт“, претседателот на германската федерална канцеларија за информатичка безбедност (БСИ), Арне Шенбом, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Според него, БСИ е во близок контакт со претставниците на институциите задолжени за изборите, со политичките партии и со сојузните германски држави, со кои се разговара за мерките за заштита од сајбер-напади.

Шенбон, како што пренесуваат светските агенции, нагласува дека канцеларијата е подготвена да реагира на евентуални напади во пресрет на изборите.


Парламентарни избори во Холандија


Хаг, 15 март, 2017 - 10:28 (META) 

Изборните места во Холандија се отворени утринава, а резултатите од овие парламентарни избори со нетрпение се очекуваат во Европа поради тоа што тие би можеле да бидат индикатор за силата на крајната десница пред изборите во Франција и во Германија, кои треба да се одржат во текот на годинава.

Во анкетите пред изборите, најдобро котираше актуелниот премиер Марк Руте со својата десничарска партија, додека веднаш зад него беше Партијата за слобода на крајниот десничар Герт Вилдерс.

Руте, кој веќе двапати беше премиер, им порача на граѓаните дека прават избор меѓу него, вистинскиот татко на нацијата кој ја води земјата кон економско зајакнување, и Вилдерс, антиисламскиот радикал, кој доколку стапи на функција, не би бил подготвен да донесе тешки одлуки.


Димитриев: Нови избори се единственото решение за излез од кризата


Скопје, 8 март, 2017 - 15:12 (META) 

Техничкиот премиер Емил Димитириев, при денешната посета на Делчево, го повтори партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ дека предвремени парламентарни избори, кои би биле организирани заедно со локалните, се единствениот излез од политичката криза.

Димитриев забележа дека постизборните дискусии, според него, длабоко задираат во уставното уредување, а не биле дел од предизборната кампања или многу малку се зборувало за тоа.

– Сметам дека ваквите теми не се привилегија на политичките елити, колку и тие да се сметаат за способни да се справуваат со овие процеси. За вакви теми, единствен фактор кој може да каже и да се изјасни е народот на нови парламентарни избори, кои би биле организирани заедно со локалните. Партиите, сето тоа што сметаат да го работат постизборно, ќе мора да го кажат предизборно, бидејќи за тоа треба да добијат легитимитет, за граѓаните да имаат јасна претстава кому го даваат гласот и во кој правец ќе се движат работите во иднина – изјави  Димитриев.

Техничкиот премиер ја коментираше највата за можноста од отворање на бегалски кампови од Македонија, која ја спомена шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц.

– Македонија даде огромен придонес во справувањето со мигрантската криза и тоа беше забележано од сите земји на ЕУ и пошироко. Ние и во иднина ќе се однесуваме така, меѓутоа за евентуално формирање кампови за згрижување бегалци во нашата земја, нашиот став е категорично „не“, бидејќи во државава бегалците доаѓаат од земја членка на ЕУ, земја која е безбедна и не гледаме никаква логика во нашата земја да се формираат бегалски кампови. На тој предлог ние, како држава, се спротивставуваме – рече Димитриев.


Ангела Меркел повторно ќе се кандидира за канцеларка


Берлин, 25 февруари, 2017 - 14:49 (META) 

Конзервативната Христијанско-демократска унија (ХДУ) денеска и официјално ја именуваше својата лидерка, Ангела Меркел, за кандидат на претстојните парламентарни избори во септември.

Меркел добила поддршка од 95 проценти од делегатите на конвенцијата на партијата во сојузната држава Мекленбург-Западна Померанија, која се смета за нејзина политичка база.

Истражувањето на јавното мислење покажува дека Социјалдемократската партија би можела да претставува голем предизвик за актуелната германска канцеларка.

Кандидат од оваа партија е Мартин Шулц, кој ќе ѝ биде противник на Меркел на парламентарните избори.


Меркел и официјално кандидатка на конзервативците на изборите во Германија


Берлин, 6 февруари, 2017 - 13:20 (META) 

Германската конзервативна партија денеска постигна договор канцеларката Ангела Меркел да биде номинирана како нејзина кандидатка на изборите на 24 септември, без разлика на спорот за приливот на мигранти, соопштија денеска учесници на состанокот.

Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), сестринска партија на Христијанско-демократската унија на Ангела Меркел (ЦДУ), претходно ја критикуваше канцеларката затоа што дозволила повеќе од милион бегалци да влезат во Германија во последните две години.

ЦДУ и ЦСУ се сретнале во Минхен за да дискутираат за изборна стратегија против Социјалдемократската партија на сојузните избори во септември.

Меркел и лидерот на ЦСУ, Хорст Зехофер, во текот на денот ќе го претстават заедничкиот план за изборите.


Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед


Скопје, 10 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број на пратеници во Собранието, односно минимум 61.

Груевски првиот премиерски мандат го доби по парламентарните избори во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ освои 45 пратенички места, а СДСМ  32 пратеника. Тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, му го довери мандатот на Груевски, кој формираше влада, коалицирајќи со ДПА, која имаше 11 пратеници, со НСДП на Тито Петковски (седум пратеници) и со ДОМ на Лилјана Поповска (еден пратеник). Иако не влегоа во владина коалиција, за тогашната влада на Груевски гласаа и шесттемина пратеници на ВМРО – Народна партија на претходниот лидер на ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Вака изгледал распоредот на силите во Собранието на Република Македонија во секој од шесте изборни циклуси за пратеници во Собранието, од 2002 до 2016 година.

partii broj na mandati po godini

Избори 1990 година

На овие избори, кои беа спроведени според мнозински модел и во два круга, најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ – 38, Сојузот на комунисти на Македонија – Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) или денешен СДСМ – 31, ПДП од албанскиот политички блок освои 17, Сојуз на реформски сили – 11 и Социјалистичката партија на Македонија – 4 пратеници.

Тогашниот претседател на државата, Киро Глигоров, мандатот за состав на влада прво му го даде на Љубчо Георгиевски, како лидер на најбројната партија во Собранието (со 38 пратеници), но тој го одби и го врати мандатот. Глигоров потоа мандатот за состав на влада му го  даде на Петар Гошев од СДСМ (со 31 пратеник), кој откако не успеа да формира влада, го врати мандатот, па претседателот, иако тоа не беше уредено со Уставот и со закон, му го даде на Црвековски, кој стана премиер на првата политичка влада на Македонија.

Избори 1994 година

Коалицијата Сојуз за Македонија предводена од СДСМ на овие избори освои досега недостигнати 87 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг од изборите и не влегоа во Собранието, поради, како што тврдеа, сериозни нарушувања на изборниот процес. На изборите во 1994 година Партија за демократски просперитет во Македонија освои 10 пратенички места, Народна демократска партија – 4, Либерална партија – 5, а во собраниските клупи седнаа и 7 независни кандидати.

Претседателот Киро Глигоров мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

Избори 1998 година

ВМРО-ДПМНЕ на чело со тогашниот лидер Љубчо Георгиевски освои најголем број пратенички места во Собранието – 49, СДСМ (Бранко Црвенковски) – 27, Партија за демократски просперитет ПДП – 14, Демократска алтернатива на Васил Тупурковски – 13, ДПА (лидер Арбен Џафери) – 11, Либерално-демокрастка партија – 4, Социјалистичка партија на Македонија – 1, Сојуз на Ромите од Македонија – 1. Мандатот го доби Љубчо Георгиевски кој формираше влада во коалиција со Демократска алтернатива и ДПА.

Претседателот Киро Глигоров мандадот за формирање Влада му го даде на Љубчо Георгиевски.

Избори 2002 година*.

СДСМ со Бранко Црвековски како лидер освои 60 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ (со Љубчо Георгиевски) – 33, ДУИ (први избори) – 16 пратеници, ДПА (Арбен Џафери) – 7 пратеници, ПДП – 2, НДП – 1, СПМ – 1. Влада формираше СДСМ, со ЛДП (која беше дел од предизборната коалиција предводена од СДСМ) и со ДУИ.

Претседателот Борис Трајковски мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

*По трагичната авионска несреќа и смртта на претседателот Трајковски, нов шеф на државата стана
 лидерот на СДСМ - Бранко Црвенковски, кој премиерската функција му ја препушти на Хари Костов, 
кој пак по 5 месеци се повлече од функцијата и лидер на СДСМ и премиер стана Владо Бучковски.

Избори 2006 година

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ на чело со новиот лидер, Никола Груевски, (Груевски стана лидер на партијата во 2003 година) освои 45 пратенички мандати, СДСМ со Владо Бучковски како претседател на партијата освои 32 пратенички места, ДУИ – 17, ДПА (со Арбен Џафери) – 11, НСДП (Тито Петковски) – 7, ВМРО-НП (на чело со Љубчо Георгиевски) – 6, Демократска обнова на Македонија (ДОМ) – 1, Партија за европска иднина (ПЕИ) – 1.

Претседателот Бранко Црвенковски мандадот за формирање влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2008 година (предвремени)

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 63 пратеници (досега нивен најдобар резултат), СДСМ предводен од Радмила Шекеринска како претседател на партијата доби 27 пратеници, ДУИ – 18, ДПА со Мендух Тачи како партиски лидер – 11, ПЕИ – 1. Груевски повторно стана премиер, а наместо ДПА, првпат во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ влезе ДУИ, по т.н. Мајски договор меѓу Груевски и Али Ахмети, според кој победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок ја формираат владината коалиција.

Претседателот Бранко Црвенковски мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2011 година (предвремени) 

ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 5 јуни 2011 година освои 56 пратеници, СДСМ повторно со Црвенковски како лидер – 42, ДУИ – 15, ДПА – 8, Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи – 2 пратеника. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а мандатар, а потоа премиер по третпат стана Груевски.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2014 година (предвремени) 

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 61 пратеник, СДСМ со Зоран Заев како лидер доби 34 пратеници, ДУИ – 19, ДПА – 7, ГРОМ – 1, НДП – 1. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а СДСМ и нивните коалициони партнери го бојкотираа новото Собрание и дејствуваа вонпарламентарно, поради, како што соопшти тогаш Заев, изборни манипулации и нерегуларности, односно кражба на изборите од страна на владејачката партија.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Груевски.

Избори 2016 година (предвремени) 

Најнеизвесните избори досега на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3, ДПА – 2.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.