САД: Руските тврдења дека сме се мешале во гласањето во Парламентот се дезинформации


Вашингтон, 24 октомври, 2018 - 11:09 (META) 

Американскиот Стејт департмент ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање во Парламентот на Република Македонија со кое се даде зелено светло за отпочнување со уставните измени во земјата.

„Секое тврдење дека претставници на Американската амбасада биле инволвирани во процесот на гласање во Парламентот се неразумни и лажни. САД ја поздравуваат одлуката на македонскиот Парламент да ги започне уставните промени неопходни за имплементација на Договорот од Преспа со Грција. САД веруваат дека Преспанскиот договор е историска можност за промоција на стабилност, безбедност и просперитет во целиот регион“, изјавил портпарол на Стејт департментот на брифинг во Вашингтон на прашање на грчки новинар, пренесува АНА-МПА.

Стејт департментот им сугерира на оние кои сакаат да истражуваат како македонските пратеници ја донеле нивната одлука, тоа да го сторат во консултација со самите пратеници наместо со користење на руско деинформирање и пропаганда.


Бошњаковски: Владата очекува да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени


Скопје, 10 октомври, 2018 - 12:24 (META) 

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција поврзана со одлуките од синоќешната 93. владина седница ги повтори очекувањата на Владата за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени, за што денеска, собраниската Комисија за уставни прашања, треба да ја отпочне расправата по предлогот за потребата од уставни измени поднесен од Владата.

Тој најави дека воведно обраќање на Комисијата ќе има премиерот Зоран Заев.

– Сметаме дека оваа историска одлука пред која се наоѓаат пратениците во македонскиот Парламент е од суштинско значење за остварување на стратешките цели на Македонија за членство во НАТО и ЕУ. Сметаме и очекуваме дека мнозинството пратеници во Парламентот ќе ја послушаат волјата на мнозинството граѓани кои на 30 септември гласаа „за“ овие заложби – рече Бошњаковски.


ДУИ: Не е време за предвремени избори


Тетово, 5 октомври, 2018 - 9:38 (META) 

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи синоќа централното претседателство на ДУИ, информираа од партијата.

– Инцијалната порака од ДУИ до сите политички партии и сите граѓани во Македонија е дека се наоѓаме во историски момент кога е потребно единство и меѓуетничко, но и уште поважно и внатре етничко, како и интраетничко кај заедниците, за да може да се соочиме и успешно да го пребродиме еден од најголемите предизвици со кои се соочува државата. Во моментов ја создаваме новата историја, новото поглавје за државата во кое ќе се гарантираат мирот, стабилноста и економската благостостојба не само кај нас, туку и во регионот – изјави вицепремиерот за европски прашања и портпарол на ДУИ, Бујар Османи.

Претседателството на седницата во Мала Речица оценило дека со евентуални избори ќе се наруши динамиката на имплементацијата на Договорот од Преспа, што, пак, може да доведе до сериозна блокада на интегративните процеси на Македонија во НАТО и ЕУ.

ДУИ апелира до останатите политички партии да работат на создавање услови за имплементација на Договорот со Грција.

„ДУИ смета дека потпишаниот и ратификуваниот Договор е меѓународна обврска на државата и во таа насока ги поздравува пораките испратени од меѓународните пријатели, пред се од САД, Европската унија, земјите – членки на Унијата во кои јасно и недвосмислено се повикува Парламентот на Македонија да ја преземе обврската за спроведување и имплементирање на Договорот од Преспа“, стои во соопштението до медиумите од партијата.

Претседателството на ДУИ укажува дека на референдумот излегоа преку 650 илјади граѓани од кои над 90 отсто или 610.000 се изјаснија позитивно, со што јасно се отсликува волјата за влез на земјата во ЕУ и НАТО и за прифаќање на Прсепанскиот договор.


Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори 


Скопје, 1 октомври, 2018 - 13:49 (META) 

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорoт со Грција.

Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во изјава дадена по свечениот час на новозапишаните студенти на ФИНКИ.

Заев истакна дека денеска е ден за сублимирање на сите анализи и планови и додаде дека од утре ќе почнат разговори. Според него, постои капацитет за одржување предвремени избори кои се последна опција доколку не се постигне договор.

– Секако дека има капацитет за избори. Законот и Уставот ги предвидуваат следните чекори. Но, се надевам дека ќе успееме да се договориме. Процесите не можат да бидат замрзнати и да стојат на место, работите мора да се движат напред – рече премиерот.

Доколку не се постигне договор и се оди на предвремени избори, според него, изборите ќе се случат брзо. Постои можност тие да се организираат до крајот на ноември, временска одредница која ја спомена и вчера. Тој напомена оти во тој целиот тој процес мора да се мисли и на другите рокови, на пример на изборите за Европскиот парламент кои ќе се одржат во мај следната година, а на кој ќе учествува и Грција.


Двајца пратеници на „Независни Грци“ се спротивставија на Каменос


Атина, 19 септември, 2018 - 13:30 (META) 

Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратеници од Независни Грци во однос на договорот од Преспа. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис во одделни интервјуа за грчките медиуми открија дека не се на иста линија со нивниот претседател, кој не го прифаќа решението меѓу Македонија и Грција и најави дека „ќе направи сѐ, договорот да не дојде во грчкиот парламент“, јави дописничката на МИА од Атина.

Папахристопулос смета дека договорот задоцнил и требало да биде потпишан пред повеќе години, а Зурарис иако е против, смета дека Независни Грци нема да биде потребно да ја турнат владата, бидејќи за ратификација ќе има доволен број пратеници од другите партии.

Панос Каменос во периодот од потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција на 17 јуни, излезе со неколку различни предлози. Еден период бараше ратификација со зголемено парламентарно мнозинство, односно гласање со минимум 180, наместо 151 пратеник, потоа велеше дека за Договорот од Преспа треба да решат граѓаните, на избори или на референдум, а во понеделникот порача дека Независни Грци ќе се повлечат од владата пред договорот да дојде за ратификација во парламентот.


Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа


Атина, 13 септември, 2018 - 10:50 (META) 

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчкото радио „Реал фм“, уште еднаш го повторува ставот дека Договорот од Преспа без проблем ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент.

– Секако дека ќе помине во парламентот. Може секој да ги изброи политичките изјави дадени до сега и да види дека постои реално мнозинство за да помине Договорот од Преспа и да биде ратификуван од грчкиот парламент. Според тоа, не постои никакво прашање, никаква причина за нас, да отвориме во овој момент предизборна дискусија, изборна дискусија или нешто такво – вели Ѕанакопулос.


Ѕанакопулос: Договорот ќе помине со широко парламентарно мнозинство


Атина, 23 август, 2018 - 13:08 (META) 

Ако политичките сили во земјата гласаат врз основа на јасни политички критериуми и идеологии, Договорот ќе помине со доста широко парламентарно мнозинство, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за државната телевизија ЕРТ.

– Што се однесува до македонското прашање, доколку се исполнат предусловите од соседната земја, ќе дојде во грчкиот Парламент, ќе помине со доста широко парламентарно мнозинство, доколку политичките сили гласаат, не врз база на внатрешно политичките намери и цели, туку врз база на идеологии и јасни политички критериуми – рече Ѕанакопулос.

Во однос на ставот на коалицискиот партнер во Владата Панос Каменос, дека нема да гласа за Договорот од Преспа, но и дека ќе ја урне Владата, Ѕанакопулос ја повтори изјавата на лидерот на Независни Грци дека според договореното по изборите во 2015, со Алексис Ципрас ќе оди до крај на четиригодишниот мандат.


Вуцис: Договорот од Преспа ќе добие широко мнозинство во грчкиот парламент


Атина, 20 август, 2018 - 15:31 (META) 

Кога ќе дојде на гласање во грчкиот Парламент Договорот од Преспа ќе добие широко мнозинство, изрази убеденост спикерот на грчкиот законодавен дом, Никос Вуцис, говорејќи за грчкото радио „Реал фм“.

– Верувам дека македонското прашање и Договорот од Преспа ќе има пошироко мнозинство во Парламентот од она што сега се претпоставува, токму поради тоа што во следните месеци ќе има можност, почната со конференцијата во Министерството за надворешни работи, за клучни прашања за кои постојат логични, оправдани или друг вид на несогласувања да се појаснат прашањата и мислам дека ќе има поширок консензус – вели Вуцис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во однос на несогласувањата и најавите на коалицискиот партнер во Владата, Панос Каменос, дека поради договорот ќе ја собори Владата, претседателот на грчкиот Парламент вели дека секој ќе треба да презеде одговорност.

– Кога ќе имаме таква разврска, односно кога ќе помине договорот низ сите тешкотии што постојат во соседната земја и кога ќе дојде за гласање во Парламентот, тогаш секој ќе ја презеде својата одговорност – рече претседателот на грчкиот Парламент и објасни дека „претседателот на државата нема некаква улога во конкретниот случај, а една Влада може да падне само со предлог за гласање недоверба“ како што беше иницијативата на Нова демократија.


Иванов во дводневна официјална посета на Молдавија


Кишињев, 17 јули, 2018 - 9:45 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија, информираат од кабинетот на претседателот.

„Претседателот Иванов во Кишињев со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од претседателот на Република Молдавија, Игор Додон. Предвидено е двајцата претседатели да одржат тет-а-тет средба, по што двете официјални делегации ќе одржат пленарен состанок. Во рамки на официјалната посета, македонскиот претседател ќе оствари средба со премиерот на Република Молдавија, Павел Филип и со претседателот на парламентот на Република Молдавија, Андриан Канду“, се вели во соопштението.


Коѕиас: Договорот ќе биде ратификуван од мнозинството грчки пратеници


Атина, 28 јуни, 2018 - 15:22 (META) 

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, денеска изрази уверување дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент од мнозинството пратеници, јави дописничката на МИА од Атина.

– Нема шанси да не се изгласа во Парламентот – рече Коѕиас во интервју за грчкото радио „Њуз 247“, повторувајќи го неговиот став од декември минатата година дека ќе постои мнозинство пратеници, а не партии кои ќе го поддржат договорот.

Паралелно тој ја отфрли можноста за гласање од 180, наместо 151 пратеник, како што побара лидерот на Независни Грци и коалициски партнер во грчката Влада, Панос Каменос.

– Јас лично му објаснив на Каменос и ќе продолжам да го имам овој став дека Уставот предвидува 180 гласови за договор за отстапување на национален суверенитет. Ние не отстапуваме национален суверенитет. Имаме договор за промена на името и на Уставот на трета земја – рече Коѕиас.

Говорејќи за следните чекори и од двете страни, шефот на грчката дипломатија коментираше дека „добро одат временските рокови“ и очекува до крајот на годината Македонија да ги заврши обврските, а потоа да биде и гласањето во грчкиот парламент.

– Мислам дека на 16 или на 23 септември ќе се одржи референдум, бидејќи врз основна на нивните закони потребни се два месеци јавна дискусија и потоа, штом ќе го одржат референдумот, ќе следат уставни промени и кога ќе завршат со ова, ќе дојде договорот во Парламентот – објасни Коѕиас.

За несогласувањата од Независни Грци, Коѕиас истакна дека секој владин коалициски партнер има право да не се согласува, а фактот што Панос Каменос е министер за одбрана, според шефот на грчката дипломатија, нема да има никакво влијание на претстојниот НАТО Самит, бидејќи за проширувањето не решаваат министрите за одбрана. Во Брисел, за две седмици, ќе заминат Каменос и Коѕиас заедно со премиерот Ципрас.

– Министерот за одбрана во НАТО се занимава со техничките прашања, а со политичките прашања како што е проширување и интеграција на Северна Македонија се занимава министерот за надворешни работи. Ова не е тема на министерот за одбрана, објасни министерот за надворешни работи на Грција во интервјуто за грчкото радио, пренесе МИА.