!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Јапонскиот премиер го распушти парламентот, избори на 22 октомври


Токио, 28 септември, 2017 - 10:24 (META) 

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, официјално го распушти долниот дом на јапонскиот парламент, за да се одржат предвремени избори на 22 октомври.

Откако претседателот на парламентот, Тадамори Ошима, го прочита писмото на Абе за распуштање на парламентот, пратениците ги подигнале рацете и три пати го повториле традиционалниот јапонски израз „банзаи“, со значење „вечен нека е“.

По распуштањето на парламентот, Абе им се обрати на членовите на неговата партија и им рече дека на претстојните избори ќе станува збор за заштита на Јапонија, човечките животи и мирното секојдневие.

– Изборите се за иднината на нашите деца – изјави Абе.

Владата го одобри 22 октомври како датум кога ќе бидат одржани вонредните парламентарни избори за долниот дом на парламентот.


Во Германија се одржуваат парламентарни избори, излезноста поголема од 2013 година


Берлин, 24 септември, 2017 - 17:08 (META) 

Во Германија денеска се одржуваат парламентарни избори за 19. состав на Бундестагот. Анкетите се во прилог на актуелната канцеларка Ангела Меркел, која доколку победи, може да добие четврти мандат.

Право на глас имаат 61,5 милиони луѓе, а првите резултати ќе бидат познати по затворањето на избирачките места во 18 часот.

Излезноста во многу избирачки места е поголема од минатите избори во 2013 година. Околу пладне, во Минхен таа изнесувала 57 отсто, во Хамбург – 37 отсто, а во Нирнберг – 29,6 отсто. Германската канцеларка Ангела Меркел, заедно со сопругот, гласаше во Берлин.

Еден ден пред изборите, на Меркел и на уште неколку политичари им беа испратени писма со заканувачка содржина.


„Еуробарометар“: Македонските граѓани не им веруваат на судството, полицијата и на партиите


Брисел, 12 септември, 2017 - 11:57 (META) 

Македонските граѓани имаат најмала доверба во правосудниот систем, полицијата, јавната администрација, владата, парламентот и во политичките партии, покажува најновото истражување на јавното мислење на „Еуробарометар“.

Единствено, повеќе од 50 отсто од граѓаните имаат доверба во Армијата (51 отсто) и во Европската Унија (53 отсто).

Истражувањето е спроведено во мај оваа година, односно пред формирањето на новата влада, а е објавено минатиот месец. Анкетите се однесуваат на перцепцијата на грѓаните во 28 земји членки на ЕУ, како и во петте земји кандидатки за членство – Македонија, Србија, Албанија, Црна Гора и Турција.

Според анкетата на „Еуробарометар“, само 23 отсто од македонските граѓани се изјасниле дека имаат доверба во судството, 70 отсто немаат доверба, а 7 отсто рекле дека не знаат. Слични проценти на доверба, односно недоверба во правосудните системи на своите земји, покрај Македонија, имаат уште Бугарија и Словенија. Најмногу доверба во националното судство имаат граѓаните на Данска и Финска (по 88 отсто), Холандија и Австрија (80 отсто) и на Шведска (78 отсто).

Во полицијата, според истражувањето, доверба имаат 34 отсто од македонските граѓани, 61 отсто немаат доверба, а 5 отсто не знаат. Ова воедно е и најнискиот процент на доверба во полицијата од сите земји опфатени во истражувањето. Најмногу доверба во полицијата имаат граѓаните на Данска (93 отсто).

Кога станува збор за јавната администрација, 30 отсто од граѓаните рекле дека ѝ веруваат, 62 отсто дека не ѝ веруваат и 8 отсто – не знаат. Помалку доверба во јавната администрацина од Македонија имаат само граѓаните на Грција (78 отсто), на Италија (67 отсто) и на Летонија (65 отсто).

Само 15 отсто од граѓаните на земјава, според „Еуробарометар“, им веруваат на политичките партии, а дури 76 отсто немаат доверба во нив.

Доверба во Владата имаат 23 отсто од испитаниците, а на извршната власт во земјава не ѝ веруваат 64 отсто од граѓаните.

Идентичен е распоредот на проценти и кога станува збор за довербата на граѓаните во парламентот.

„Еуробарометар“ е сервис за истражувањето на јавното мислење за потребите на Европската комисија, основан во 1973 година.


Владината програма на Харадинај наиде на остри критики


Приштина, 10 септември, 2017 - 16:15 (META) 

На вонредната седница на Собранието на Косово, свикана од опозицијата, новата владина програма презентирана од премиерот Рамуш Харадинај наиде на силни критики. Шефот на парламентарната група на Самоопределување, Гљаук Коњуфца, ја критикуваше владината програма, велејќи дека е сигурен дека тоа е дело на самиот премиер Харадинај, бидејќи според Коњуфца се работи за многу сиромашна програма од содржински аспект. Коњуфца изјави дека отсуството на владиниот кабинет на оваа собраниска седница е показател за тоа како ќе владее новата Влада.

Коњуфца дополнително нагласи дека владата треба да објасни како ќе ги подобри економијата, здравствениот систем, образованието и други клучни области за благосостојба на граѓаните. Инаку, премиерот на Косово, Харадинај, изјави дека нема да присуствуваат на денешната вонредна седница, свикана од опозицијата, бидејќи вчера опозицијата сама побарала да се прекине дебатата.


Симулиран напад на британскиот парламент – пратениците се лесна мета


Лондон, 27 август, 2017 - 13:18 (META) 

Од британскиот парламент протекоа податоци за шокантните безбедносни пропусти откако полицијата извела таен симулиран терористички напад во кој би можело да бидат убиени повеќе од 100 пратеници, пишува британскиот весник „Телеграф“, наведувајќи дека во зградата на парламентот би можело да се влезе за помалку од пет минути.

При пробниот напад, кој е извршен сред ноќ, полицајците маскирани како екстремисти користеле чамец за да му пријдат на Парламентот преку река, а потоа лесно влегле во зградата, провалувајќи во салата на Долниот дом, наведува весникот.

„Доколку ваквиот напад беше реален, би предизвикал масовни загуби“, се наведува во текстот.

Вежбата била изведена во текот на годинава додека парламентот бил на пауза, а повеќето пратеници не знаеле за резултатите од тестот.


Груевски: Владата незаконски назначува кадри, ќе бараме одговорност


Скопје, 20 август, 2017 - 19:40 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при денешната посета на Oпштина Сопиште рече дека Владата или назначува некомпетентни кадри, или тоа го прави незаконски.

– Се разрешуваат некои кадри што треба да ги разреши и назначи Парламентот, а Владата ги разрешува. На пример, ги назначил Парламентот и согласно законот, треба и да ги разреши доколку оцени така. Сега Владата ги разрешувa и новите ги назначува, што е спротивно на законот. Вакви примери има многу – изјави Груевски.

Според него, Владата направила хаос во однос на назначувањето на кадрите и во иднина ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност за ваквото постапување.


Заев: Договорот за добрососедство со Бугарија е во согласност со националните интереси


Скопје, 26 јули, 2017 - 15:34 (META) 

Договорот за добрососедство со Бугарија е во согласност со националните интереси и овој голем чекор одговора на интересите на народите на Македонија и на Бугарија, а е одраз на новиот дух на политики од генерација политичари кои градат мостови, а не уриваат, сплотуваат граѓани, а не ги делат, изјави премирот Зоран Заев на презентацијата на договорот за добрососедство со Бугарија во Владата.

Тој рече дека договорот ќе биде објавен на веб-страницата на Владата и дека така секој ќе може да го види.

– Договорот е основа за добрососедство и за пријателство, за поврзување на патната и на гасната инфраструктура. Тој претставува унапредување на размената на стоки и на услуги и на капиталните инвестиции. Трговската размена со Бугарија сега изнесува 500-600 милиони евра, зошто да не биде една милијарда евра? Македонија во Трст доби 70 милиони евра за изградба на Коридорот 8 – изјави Заев.

Премиерот рече дека со договорот двете држави се обврзуваат заеднички да се борат против говорот на омраза и национализмот, за спречување на недобронамерната пропаганда од страна на институции и на агенции. Прашан дали тоа значи дека ќе се казнуваат медиуми и личности што ќе прават вакви дејства, Заев рече дека во такви случаи Владата ќе се огради од ставовите на други лица и институции.

Тој додаде дека значајно е што Бугарија цврсто го поддржува приемот на Македонија во ЕУ, без условувања, и дека таа ќе го пренесе своето искуство во процесот на европски интеграции.

– Европската индина им е потребна на Република Македонија и на регионот. Европската Унија на самитот во Трст препозна во Македонија мотор за развој на регионот – рече Заев.

Тој изјави дека потпишувањето на овој договор е финализирање на процесот почнат во 2009 година, од кога комисиите на Македонија и на Бугарија имале 10 меѓусебни средби.

Во однос на делот на договорот со кој Македонија потврдува дека нема да се меша во внатрешните работи на Бугарија заради заштита на статусот и на правата на Македонците во Бугарија кои не се државјани на Македонија, Заев рече дека македонскиот Устав е демократски и дека со последните негови измени отстранет е членот што овозможува земјата да се грижи за македонското малцинство во другите земји.

Премиерот очекува конструктивна дебата во Собранието и опозицијата да учествува во заокружувањето на процесот и да даде поддршка на договорот. На прашање дали за договорот е консултиран претседателот Ѓорге Иванов, Заев рече дека градат добра кохабитација и дека и пред посетата на Бугарија имале двочасовна средба, како и дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров, редовно има средби и состаноци со претседателот.

На новинарско прашање во врска со јазикот на кој ќе биде потпишан договорот, Заев појасни дека тој ќе биде составен во два примероци, на македонски и на бугарски јазик, и дека во таква форма ќе биде потпишан од двете страни. Тој истакна дека договорот станува обврзувачки откако ќе биде потпишан, но рече дека истиот, иако тој тоа не би го сакал, може да го раскине која било од страните со испраќање писмено известување. Важноста на договорот, во таков случај, престанува една година од датумот на приемот на известувањето.


Малта ги легализираше истополовите бракови


Валета, 13 јули, 2017 - 10:01 (META) 

Парламентот на Малта вчера ги легализираше истополовите бракови. Со ваквата одлука, земјата каде мнозинството жители се од римокатоличка вера се приклучи кон земјите од Западна Европа во кои на крајот на венчавката веќе нема да се користи изразот „ве прогласувам за маж и жена“, туку „ве прогласувам за сопружници“.

Само еден од 67 пратеници во парламентот на Малта гласаше против озаконувањето на истополовите бракови.

Целта на законот, кој го претстави министерката за еднаквост, Хенела Дали, е да ја „модернизира институцијата брак“ со давање права на брак на сте полнолетни лица.

Одлуката на парламентот на Малта е показател за промените во земјата, која важеше за конзервативна и во која разводот беше незаконски до 2011 година.


Уапсен маж со нож кај британскиот парламент


Лондон, 16 јуни, 2017 - 13:04 (META) 

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми.

Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам.

Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици, зградата на парламентот е затворена, а вратите се заклучни.

„Маж на возраст од околу 30 години е уапсен и осомничен за поседување нож. Нема информации за повредени“, стои во соопштението на полицијата.


Заложничка криза во иранскиот парламент и самоубиствен напад во мавзолеј


Техеран, 7 јуни, 2017 - 9:54 (META) 

Еден чувар во иранскиот парламент е убиен, а неколку лица се ранети во Мавзолејот на ајатолахот Хомеини откако вооружени мажи извеле два напади во главниот град на Иран, Техеран.

Пратеникот Елиас Хазрати изјави дека тројца напаѓачи, еден со пиштол и двајца со пушки, влетале во парламентот.
Новинската агенција ИСНА, повикувајќи се на неименуван пратеник, јавува дека сите врати на парламентот се затворени и оти еден од напаѓачите е опколен од силите за безбедност.

Во одвоен инцидент, вооружен маж влетал во Мавзолејот на ајатолахот Хомеини и ранил неколку лица.

Агенцијата ИСНА цитирала неименуван извор, кој тврди дека напаѓачот во мавзолејот се разнел себеси. Идентитетот на напаѓачот и причината сè уште не се познати.