Убиени 59 Палестинци – масакр на протест против амбасадата на САД во Ерусалим


Ерусалим, 15 мај, 2018 - 9:47 (META) 

Во вчерашните крвави судири во Појасот Газа загинаа 59 Палестинци, а повредени се 2.771, од кои половината имаат прострелни рани. Меѓу загинатите е и едно осуммесечно бебе, кое се задушило од солзавец. Протестите во Газа беа насочени против преместувањето на амбасадата на САД во Ерусалим, како и против десетгодишната блокада на Газа од страна на Израел и Египет.

Многу земји ги осудија постапките на Израел. Палестинските автономни власти побараа итна седница на Советот за безбедност на ОН.

По насилството на границата на Газа и Израел, денеска на палестинските територии и во Источен Ерусалим има генерален штрајк, а почна и тридневна жалост за загинатите.

Сите политички фракции за денеска напладне повикаа на нови протести кај израелските армиски контролни пунктови во Западниот брег.


Израел ги затвора граничните премини со Газа


Тел Авив, 14 декември, 2017 - 10:47 (META) 

Израел најави затворање на граничните премини во Газа како одговор за зачестените ракетни напади од енклавата во текот на изминатата недела, јавуваат светските агенции.

Нападите следеа по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп САД да го признае Ерусалим за израелска престолнина, што предизвика гнев кај Палестинците.

Израелски авиони утринава погодија три постојки кои им припаѓале на Хамас, милитантна група која го контролира Појасот Газа, соопшти израелската војска.

Војската соопшти дека поради последните безбедносни закани, преминот „Керем Шалом“, кој е главно место за влез на стока во Појасот Газа и пешачкиот премин „Ерез“ ќе биде затворен во четврток. Не е прецизирано колку време ќе трае затворањето.


Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим


Њујорк, 7 декември, 2017 - 12:53 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од 15 членки на Советот за безбедност, односно Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај.

Арапскиот свет ја осуди одлуката на Трамп и побара нејзино повлекување пред да предизвика ескалација на ситуацијата во регионот.

Палестинскиот лидер Махмуд Абас ја оцени како „жална“ и додаде дека Ерусалим ќе остане „вечна престолнина на Палестина“.

Илјадници Палестинци од синоќа протестираат во Појасот Газа, палејќи слики од Трамп и американски и израелски знамиња.


Хамас повика на „интифада“, Израел испраќа војска на Западниот Брег


Ерусалим, 7 декември, 2017 - 11:41 (META) 

Палестинското движење Хамас денеска ги повика своите приврзаници на интифада, востание на Плаестинците, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

– Треба да работиме на поведување „интифада“ против циоистичките непријатели – изјави лидерот на Хамас, Исамил Ханијех, во денешниот говор пред Палестинците кои протеестираа во Појасот Газа.

Трамп вчера донесе одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и да ја премести американската амбасада од Тел Авив. Таквата одлука го разгневи арапскиот свет, а во Палестинците во Појасот Газа од вчера протестираат.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху изјави уверување дека „многу држави“ ќе го следат патот по кој тргнаа САД.

Истовремено, медиумите јавуваат дека Израел издал наредба да се засили присуството на трупите на Западниот Брег.


Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња


Ерусалим, 7 декември, 2017 - 11:16 (META) 

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува.

Сите светски агенции ја пренесоа веста дека одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции во муслиманските земји на Блискиот Исток.
Претседателот на Индонезија, Јоко Видодо, лидер на најголемата муслиманска земја, ја осуди одлуката на САД да го признаат Ерусалим за престолнина на Израел.

– Индонезија најостро ја осудува одлуката на САД еднострано да го признаат Ерусалим за престолнина на Израел и бара оваа земја да ја преиспита својата одлука. Тој потег може да ја разниша општата безбедност и стабилност – рече Видодо.

Премиерот на Малезија, Наџиб Разак, ги повика муслиманите во светот да се спротивстават на признавањето на Ерусалим за главен град.

– Ги повикувам сите муслимани во светот да се слушне нивниот глас и јасно да стават до знаење дека се против признавање на Ерусалим за престолнина – рече Наџиб.

Портпаролот на владата на Јордан, Мохамед ел Мимани, соопшти дека официјален Амам ја отфрла едностраната одлука на САД, нарекувајќи ја ништовна затоа што ја консолидира окупацијата на Израел во источниот дел на спорниот град.

Јорданскиот крал, Абдула Втори, изразил загриженост во телефонскиот разговор со Трамп, истакнувајќи дека игнорирањето на правата на Палестинците, муслиманите и на христијаните во Ерусалим може да предизвика ширење на екстремизмот.

Турското министерство за надворешни работи го оцени потегот на Трамп за „неодговорен“ и го повика Вашингтон да ја преиспита одлуката.

Истовремено, ирачката влада побара од САД да ја повлече одлуката за признавање на Ерусалим за престолнина на Израел за да се избегне распламтување на тероризмот.

„Предупредуваме на опасните последици од оваа одлука за стабилноста на регионот и на светот. Американската администрација мора да ја повлече одлуката за да се спречи опасната ескалација која би поттикнала екстремизам и би создала поволни услови за тероризам“, порача владата на Ирак.

И Египет ја отфрли одлуката на САД за преместување на амбасадата во Ерусалим, соопшти египетското министерство за надворешни работи и додаде дека одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел не го менува правниот статус на градот.

Министерството за надворешни работи на Иран соопшти дека Техеран сериозно ја осудува одлуката на САД, која, како што се наведува, ја крши меѓународната резолуција.

Саудиска Арабија исто така изрази противење на одлуката на Трамп, притоа истакнувајќи дека тој „ги провоцира чувствата на муслиманите“.

И Катар оцени дека одлуката за преместување на американската амбасада во Ерусалим претставува „опасна ескалација и смртна казна за сите кои сакаат мир“. Либан предупреди дека одлуката на Трамп претставува закана за мировниот процес и за стабилноста во регионот.


САД се повлекуваат од УНЕСКО


Вашингтон, 12 октомври, 2017 - 15:47 (META) 

САД донеле одлука да се повлечат од УНЕСКО, соопшти американскиот Стејт департмент.

Како што јавуваат американските медиуми, за одлуката на официјален Вашингтон е известена и генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Богова.

„Одлуката не беше лесно донесена и ја изразува загриженоста на САД за состојбата во организацијата, за потребата за реформа, особено на антиизраелскиот однос на организацијата“, стои во соопштението.

Одлуката е донесена поради тензиите околу Палестина, поточно поради резолуцијата што ја донесе УНЕСКО, а која Вашингтон ја смета за антиизраелска.

САД ќе ја напушти светската организација за заштита на историското и на културното наследство на 31 декември.


Иран да престане да ги финансира терористите, порача Трамп од Тел Авив


Тел Авив, 22 мај, 2017 - 15:44 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Израел изјави дека Иран мора да престане да поддржува „терористи и милиции“ и дека никогаш не смее да поседува нуклеарно оружје.

– Најважно е дека САД и Израел можат во еден глас да објават дека на Иран никогаш не смее да му биде овозможено да поседува нуклеарно оружје – никогаш – и да престане со смртоносното финансирање, тренирање и опремување терористи и милиции – изјави Трамп во заедничкото обраќање со израелскиот претседател Реувен Равлин.

Трамп пристигна во дводневна посета на Израел од Саудиска Арабија, каде ќе има „ретка шанса“ да донесе мир на Блискиот Исток, односно да се обиде да ги деблокира мировните преговори меѓу Израелците и Палестинците.

Говорејќи со израелските претставници, веднаш по слетувањето на аеродромот во Тел Авив, Трамп истакна дека сака да ја „реафирмира нераскинливата врска“ помеѓу САД и Израел.

– Сега мора да работиме заедно да ја изградиме иднината каде нациите од регионот ќе живеат во мир. Пред нас е ретка можност да донесеме стабилност и мир во регионот – рече Трамп, додавајќи дека тоа може да се постигне само со заедничко дејствување.


САД директно го предупредиле Израел за дејствијата на Западен Брег


Тел Авив, 6 март, 2017 - 13:48 (META) 

САД го известиле Израел дека наметнувањето на израелскиот суверенитет на Западниот Брег ќе воведе криза во односите со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти денеска израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман.

– Добивме директна порака, не индиректна и не навестување од САД. Наметнувањето на суверенитет во Јудеја и во Самарија ќе значи непосредна криза во односите со новата администрација – рече Либерман.

Јудеја и Самарија се библиски термини за Западниот Брег.

Либерман реагираше на интервјуто на пратеникот Мики Захар од партијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, во кое тој ја отфрла идејата за палестинска држава и се залага за „решение со една држава“, во која Палестинците би имале израелско државјанство.


Абас бара поддршка за формирање палестинска држава


Женева, 27 февруари, 2017 - 15:44 (META) 

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска апелираше до меѓународната заедница при решавањето на судирот со Израел да го поддржат формирањето на независна палестинска држава.

Во својот говор пред Советот за човекови права на ОН во Женева, Абас ги повика земјите кои веруваат во решавање на проблемот „да застанат во одбрана на тоа решение“ и да ја признаат државата Палестина.

– Решението мора да биде заштитено од секој обид за повлекување или еднострано запоставување – рече Абас.

Тој го осуди населувањето на окупираните територии и усвојувањето закони во Израел кои со ретроградно дејство легализираат илјадници домови на еврејски доселеници на Западниот Брег и нелегалното подигнување населби на приватно земјиште на Палестинците.

Палестинскиот лидер рече дека законот ја „легитимира кражбата на окупираната палестинска земја“.


Сè помали се изгледите за мир на Блискиот Исток, оцени Бан Ки-мун


Њујорк, 30 ноември, 2016 - 12:15 (META) 

Генералниот секретар на обединетите нации, Бан Ки-мун, рече дека меѓународната заедница мора јасно да каже дека и понатаму е посветена на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците, затоа што изгледите за мир „можат да се лизнат од раце“.

Бан, чиј десетгодишен мандат завршува за еден месец, синоќа издаде соопштение во пресрет на состанокот на Генералното собрание на ОН, кое го сочинуваат 193 земји, по повод Меѓународниот ден на солидарноста со палестинскиот народ.

Тој наведе дека поради настаните од последната година, вклучувајќи ги и двата неуспешни обида во преговорите за договор и вооружените судири, Палестинците и Израелците се фрустрирани и разочарани.

„Тоа им даде сила на радикалите и ги ослабна умерените на двете страни. Тоа што ги прави работите уште полоши е опасниот вакуум во меѓународната заедница затоа што кризите во другите места го одвлекуваат вниманието на светските лидери“, рече Бан.

Палестинците сакаат да основаат независна држава на Западниот Брег и во Појасот Газа, со источен Ерусалим како главен град на државата. Израел ги освои овие територии во шестдневната војна во 1967 година и на Западниот Брег и во анектираниот источен Ерусалим сега живеат околу 600.000 еврејски населеници.