Забранет увоз на месо, млеко од овци и кози, како и на животни од Бугарија


Скопје, 2 јули, 2018 - 14:38 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) донела Решение со кое се забранува увоз од Бугарија и транзит преку македонска територија на живи домашни и диви мали преживари (овци и кози), како и сперма, јајце клетки и ембриони од домашни и диви мали преживари со потекло од оваа земја. АХБ забранува и увоз на месо, производи и преработки од месо од овци, кози, односно домашни и диви мали преживари, како и млеко и производи од млеко, но и сите можни производи и препарати од оваа категорија животни.

Забраната е поради појавата на чума кај мали преживари, која во Бугарија е потврдена од 22 јуни годинава е потврдена. Болеста ја има и во Турција.

Симптоми по кои може да се препознае ова заболување во стадото се: треска, рани во устата, дијареа, пневмонија (проблеми со дишењето), абортуси кај бремените животни и смрт кај животните. Болеста најтешко се манифестира кај младите животни, а кај козите повеќе од овците. Вирусот се излачува преку солзите, исцедокот од ноздрите, со кашлање и преку изметот од заразените животни, а болеста се шири преку директен и близок контакт меѓу животните. Водата, коритата за исхрана на животните и постелката, исто така, може да бидат загадени со различни исцедоци од животните и да предизвикуваат зараза, објаснија од АХВ.

Агенцијата апелира сточарите да внимаваат дали ќе се појават симптомите кај животните и да пријавуваат случаи, а ги алармирала и македонските ветеринари.


Жител на село Чегране застрелал соселанец по што избегал


Тетово, 12 ноември, 2017 - 15:29 (META) 

Триесет и седумгодишниот Л.С., жител на село Чегране вчера во 15:33 часот кај местото викано „Гропа“ атар на село Неготино-Гостивар, по расправија со Е.Е. (33) од истото село кој напасувал овци, му го доближил пиштолот до десната дланка на Е.Е и испукал еден куршум, при што го ранил, а потоа побегнал од лице место, соопшти МВР.

По укажаната лекарска помош во Медицински центар Гостивар, Е.Е е пренесен во Клиниката за пластична хирургија во Скопје.

Увид на лице место извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово. Причината најверојатно е претходно извршен физички напад од страна на Е.Е. врз Б.С. (39), брат на напаѓачот.


Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството истекува в петок


Скопје, 12 септември, 2017 - 12:41 (META) 

Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година истекува в петок, информира  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

До денеска, според податоците од подрачните единици на министерството, поднесени  се 66.126 барања. Најмногу барања има поднесено во подрачните единици во Кавадарци – 6.233, потоа во Струмица – 5.962 и во Куманово – 5.075.

Земјоделците можат сами да поднесат барање за директни плаќања преку „е-барање“, кое е поставено на веб-страницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Барањето се поднесува по електронски пат без доставување документи, а врз основа на претходно евидентирани податоци во Единствениот регистар на земјоделски стопанства и Регистарот за идентификација и за регистрација на домашни животни.

Одгледувачите на говеда, овци, кози и на пчели, пред поднесување на барањето, треба задолжително да ја проверат и по потреба да ја ажурираат состојбата на животните во ветеринарното друштво со кое имаат склучено договор.

Постапката за поднесување барање за директни плаќања е иста како и претходната година. На сите огласни табли на подрачните единици на Министерството за земјоделство, на видно место се истакнати сите потребни информации за аплицирање. Земјоделците можат да побараат помош за аплицирањето од подрачните едници при МЗШВ, каде што го поднесуваат барањето, но може и да ги користат услугите на Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството.


Камион удри во стадо овци на патот Штип – Велес


Штип, 24 декември, 2015 - 17:46 (META) 

Маглата и неприлагодената брзина на каминот во движење им пресудија на 17 овци, кај селото Кадрифаково, на патот Штип – Велес. На местото меѓу населбата Три Чешми и селото Кадрификаво траги од крв и кочење на камионот сведочат за настанот.

Овчарот Исамил Зиберов, кој го водел стадото, вели дека ударот бил силен.

– Имаше магла, а и камионот возеше брзо. Му мафтавме со рацете и се обидовме да го сопреме. Камионот удри во последните овци од стадото кое поминуваше преку патот – вели Зиберов.

Сопственикот ги собираше угинатите овци, додека полицијата вршеше увид. Штетата е процената на околу 2.000 евра, бидејќи овците кои угинале наскоро требало да се објагнат.

Не е првпат во овој дел на магистралниот пат Штип – Велес да страдаат стада со стока. Оваа несреќа е трета за период од четири години.


Владата со пакет мерки за надомест на штетите од болеста син јазик


Скопје, 13 декември, 2014 - 17:59 (META) 

Владата подготви пакет мерки кои треба да им помогнат на сточарите да ги надоместат штетите од болеста син јазик, од која оваа година угинаа околу 18.000 овци, информираше денеска министерот за земјодество, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков.

– Со одлука на Владата, сточарите ќе бидат ослободени од надомест за напасување за 2014 година, а субвенциите ќе им бидат исплатени за сите пријавени овци кои останале, но и за угинатите. Ќе дадеме и 4.000 денари по оставено женско јагне за да го повратиме сточниот фонд што е угинат – изјави Цветков.

Мерките, како што информираше Цветков, ќе важат и за говедата и за козите, иако од болеста се угинати само 10 крави и 100 кози.

Болеста син јазик оваа година првпат се појави во беровскиот крај, а потоа се прошири и во штипскиот, радовишкиот, кочанскиот и во овчеполскиот регион.


СДСМ ја обвини власта за лошата состојба во сточарството


Скопје, 5 декември, 2014 - 17:01 (META) 

Големиот број погрешни земјоделски политики на актуелната власт се причина за преполовеното сточарско производство и за незадолството што владее меѓу сточарите кои се оставени сами на себе, обвини денеска опизицискиот СДСМ.

Од СДСМ прашуваат на што се должи падот на бројот на овци кој пред 20 години изнесувал нешто под 2 милиони , а сега е околу 530 илјади и ја обвинија власта за ненавремено исплаќање на субвенциите за сточна храна.

– Болеста син јазик си го зема данокот, бидејќи власта не реагираше навремено. Цените на јагнешкото месо паѓаат и сточарите се принудени да ги продаваат овците. Во услови кога се е поскапено, килограм јагнешко, трговците го откупуваат за само 140 денари. Цената на чифт овци од 220 евра падна на 100 евра. Затоа масовно се продаваат во Косово и во Албанија.За последните четири години, парите за развој на сточарството се намалени од 36,5 отсто на 30,5 отсто- велат од СДСМ.

Тие ја повикаа Владата навремено да ги исплаќа субвенциите, веднаш да ги исплати субвенциите за 2012 и за 2013 година и да започне со исплата на субвениците за 2014 година, според календарот на субвенции, мерка што ја предложил СДСМ.

Од опозициската партија, презентираа и мерки од нивната програма за подобрување на состојбите со сточарството.
– Секоја година, покрај основната субвенција, дополнителна субвнеција од 20 отсто за секој следен хектар или 30 отсто за секое следно грло добиток. Ќе ги ослободиме од данок на добивка во период од 5 години оние кои ќе отворат сточарска фарма. Ќе доделиме државно замјоделско земјиште на сточарите кои ќе го зголемат сопственото стадо за да им се овозможи сопствено производство на поевтина добиточна храна и ќе го подржиме традиционално номадско сточарење – летната миграција, со по 3 евра по овца или коза – велат од СДСМ