!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ


Скопје, 28 јули, 2017 - 15:08 (META) 

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија – Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата.

Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила работењето со законските одредби и со статутот на установата. Според соопштението, Чаначевиќ не донела годишна програма за работа на филхармонија во 2016 и 2017 година, делела повеќе гратис билети отколку што ѝ било дозволено со одлука на управниот одбор, односно за отворањето на новата концертна сала директорката поделила дури 636 гратис билети од вкупно 960 билети, без прецизна евиденција кому се доделени билетите. Инспекциите утврдиле, велат од Министерството за култура, дека за двајца вработени музичари, кои според евиденцијата подолг временски период не доаѓале на работа, директорката не презела мерки во согласност со законот и со статутот, а на едниот од нив, за вршење работни задачи што не се во описот на неговото работно место, покрај платата, дополнително му исплатила 550.683 денари.
Во образложенијата за смената се вели и дека директорката Чаначевиќ нема подготвено решенија за распоредување на вработените на работни места во согласност со новите акти за систематизација и за внатрешна организација на работните места, а направила трошок за мобилен телефон над одобрениот максимум и разликата не ја надоместила од својата плата. Како вина ѝ се припишува и тоа што не спровела постапка за реаудиција, а филхармонијата нема воведено електронски систем за евиденција на работното време на вработените.

Министерството вели дека оваа и другите смени на раководни кадри се прават заради „ослободување од партиски кадри“.

„Министерството за култура потсетува дека именувањето на в.д. директори се прави за што поскоро ослободување на клучните институции, кои досега беа заробени од партиски кадри. Ја информираме јавноста дека наскоро време ќе биде предложена измена на Законот за државни службеници, за да се одблокираат институциите и да се обезбеди демократски трансфер на власта во сите ресори. По исполнување на законските услови, низ целосно отворен и транспарентен процес, Министерството за култура ќе распише конкурси и ќе спроведе постапки за избор и за именување на нови директори на националните установи“, соопштува Министерството за култура.


Референдумот во Богданци е успешен, гласале 61 отсто од запишаните гласачи


Гевгелија, 11 јуни, 2017 - 20:22 (META) 

Излезноста на референдумот во Општина Богданци е 61 процент, велат од Општинската изборна комисија. Неофицијално, најголемиот број од гласачите гласале против отворање на рудници на територијата на општината и за стопирање на изградбата на рудникот за бакар Казандол.

Право на глас имаа околу 7.000 жители, кои гласаа на 12 избирачки места.

На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а постапка за организирање референдум во тек е и во Валандово.


Гевгеличани утре на референдум ќе одлучуваат за рудниците на Кожуф


Гевгелија, 22 април, 2017 - 12:48 (META) 

Жителите на Гевгелија, утре на референдум ќе одлучуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на територијата на општината. Како што пренесоа медиумите, Владата изминатиот период дала концесии на меѓународни компании за геолошки истражувања на две локации во општината Гевгелија, односно на падините на планината Кожуф.

Активистите на Граѓанското здружение „Спас за нас“ од Гевгелија, кое ја почна иницијативата за референдумот, стравуваат дека деталните геолошки истражувања ќе се вршат со експлозив и со голема механизација, а при одвојувањето на златото од рудата ќе се користи цијанид, што негативно ќе влијае на животната средина и на здравјето на луѓето.

За референдумско изјаснување поради истите причини, како што пишува „МКД“, се подготвуваат и општините Валандово и Кавадарци.

Во Валандово, украинската компанија „Сардич“ веќе доби концесија на 35 години за рудникот за бакар Казандол и до крајот на годината треба да почне со експлоатација на рудата.


„Мост“: Навреме се отворени гласачките места, забележано е фотографирање ливчиња


Скопје, 11 декември, 2016 - 9:57 (META) 

Граѓанската асоцијација „Мост“ информира дека навреме се отворени сите гласачки места на кои имаат распоредено свои набљудувачи, освен две места во Куманово и во Велес.

– Гласачкото место 1.036 во општина Куманово е отворено со 15-минутно задоцнување. Гласачкото место 2.210 во општина Велес е отворено со 30-минутно задоцнување поради тоа што немало електрична енергија – се додава во соопштението на „Мост“.

Оттаму информираат дека досега е забележано фотографирање гласачки ливчиња со мобилен телефон.

– На гласачкото место 1.580/1, во општина Радовиш, еден гласач го фотографирал гласачкото ливче со мобилен телефон. Избирачкиот одбор не забележал и не реагирал. На гласачкото место 2.556 во општина Ѓорче Петров, пак, еден гласач го фотографирал гласачкото ливче. Повикана е полиција – велат од „Мост“.

Во текот на денот, за граѓаните кои сакаат да пријават евентуални нерегуларности или да дадат информации поврзани со изборниот процес, отворена е бесплатната телефонска линија 080 080 080, а истото може да го сторат и преку интерактивната веб-платформа neregularnosti.most.org.mk.

Граѓанската асоцијација „Мост“ ги следи изборите со повеќе од 3.000 набљудувачи.

 


Ердоган ѝ се закани на ЕУ дека ќе ги отвори границите за бегалците


Истанбул, 25 ноември, 2016 - 11:53 (META) 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги отвори границите за мигрантите кои сакаат да стигнат во западноевропските земји, јавуваат светските агенции. Ваквата реакција на Ердоган доаѓа еден ден откако Европскиот парламент гласаше за замрзнување на пристапните приговори на Турција со Европската Унија (ЕУ).

„Повикувавте на помош кога 50.000 мигранти навалија на граничниот премин Капикуле (на турско-бугарската граница). Почнавте да се прашувате што ќе правиме ако Турција ги отвори границите“, изјави Ердоган во Истанбул.

Тој рече дека Турција е таа што храни меѓу 3 милиони и 3,5 милиони бегалци, додека Европа ги погазува своите ветувања.

„Слушајте ме добро. Ако одите уште подалеку, границите ќе бидат отворени“, порача турскиот претседател.

Европскиот парламент вчера побара замрзнување на преговорите на Турција за членство во ЕУ поради репресијата на турските власти и апсењата во земјата по неуспешниот обид за воен удар во јули годинава.

Пратениците во Европскиот парламент со големо мнозинство ја усвоија резолуцијата, која, иако не е обврзувачка, може да влијае на зголемување на тензиите меѓу Турција и ЕУ.

Европската Унија и Турција кон крајот на март годинава постигнаа договор за враќање на бегалците во Турција, во согласно со кој на Анкара ѝ беше ветена финансиска помош за бегалците и забрзани преговори за членство во ЕУ.


Граѓанските организации од Струмица направија пародија на проектот 140 градинки


Струмица, 8 октомври, 2016 - 16:48 (META) 

Граѓанските организации од Струмица денеска направија пародија на проектот за изградба на 140 детски градинки, кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го најави минатата недела.

На настанот тие кажаа дека ВМРО-ДПМНЕ ветува, а владата исполнува, па оттука ја пуштиле првата од 140 ветени градинки која ја нарекоа „Трета радост“.

– Ние ќе направиме детски градинки во сите населени места, бидејќи во градовите веќе има. Ама немало деца, ќе има и деца, ќе ги направиме и ќе дојдат. На границата веќе чекаат 600.000 наши повратници од странство. Овој рај во Македонија не можат да го пропуштат, нема да работат за 2.000 евра и да мизеруваат во Германија – изјавија активистите од Струмица.

 


Отворени јубилејните 55. „Струшки вечери на поезијата“


Струга, 25 август, 2016 - 10:49 (META) 

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ и со палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата, синоќа во Струга почнаа 55. „Струшки вечери на поезијата“.

– Веќе 55 години, поетската Струга е дом на најголемите бардови на светската поезија, кои низ своите автентични поетики изградија мостови меѓу цивилизациите, мостови меѓу сегашноста и иднината. Со својот поетско-уметнички чин, поетите од сите светски меридијани, искрено и трајно се вградија во реномето на оваа меѓународна манифестација, која стана исклучителен книжевен симбол за секој од нив – говореше на отворањето министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска.

Добитничката на „Златниот венец“, Маргарет Атвуд, не присуствуваше на чинот на официјалното отворање, туку се обрати преку видеопорака и се заблагодари за наградата.

„Златниот венец“ ќе ѝ биде врачен в недела на традиционалното поетско читање „Мостови“.


Полицијата не дозволува отворање на бриселскиот аеродром


Брисел, 1 април, 2016 - 16:13 (META) 

Поради штрајк на полицијата на бриселскиот аеродром „Завентем“, вечерва истиот најверојатно нема да биде делумно отворен, како што беше планирано.

Аеродромот е затворен по двојниот самоубиствен напад на 22 март, при што загинаа 32 лица.

Од полицискиот синдикат за „Би-Би-Си“ изјавиле дека, безбедносните мерки воведени поради негово повторно отворање, не се доволни.

Претседателот на најголемиот полициски синдикат во Белгија, Винсен Жил изјавил дека полицајците почнале да штрајкуваат поради она што се случило на 22 март и дека не можат да продолжат да работат, правејќи се како тој ден никогаш да не се случил.

– Полицијата смета дека безбедносните мерки кои ги воведе аеродромот не се доволни за оние кои работат и го користат аеродромот –  предупреди Жил и апелираше за подобра контрола на терминалите, вклучувајќи ги детекторите за метал, скенирање на патниците и ренгенско снимање на багажникот.

Белгискиот премиер Шарл Мишел и министрите денеска ќе разговараат за времето на отворање на белгискиот аеродром по терористичките напади минатата недела.


Атина предупредува: Границата нема да се отвори, бегалците да останат во камповите


Атина, 6 март, 2016 - 17:27 (META) 

Грција треба да се подготви за десетици илјади бегалци. Ова предупредување до целиот грчки народ, организации и институции го упати денеска министерот за миграција, Јанис Музалас, истакнувајќи дека целото грчко општество ќе мора да ја подели тежината и одговорноста за оваа ситуација.

– Преминот кај Идомени нема да се отвори – истакна Музалас.

Тој забележа дека грчката влада секојдневно работи на ситуацијата, се градат и се отвораат нови прифатни центри и се вработуваат нови луѓе кои би им помогнале на бегалците.

Според него, неопходно е да се најде начин бегалците што одат кон Идомени да бидат информирани дека преминот е затворен, за полека да почнат да се откажуваат од идејата за чекање во тамошниот камп и да се согласат привремено да бидат згрижени во подобри услови во прифатните центри, каде хигиената, храната и медицинската грижа се на подобро ниво.

Во кампот, каде условите се алармантни и сите волонтерски организации предупредуваат дека може да дојде до несакана епидемија и до развој на болести, и понатаму се заглавени повеќе од 13.000 бегалци. Секојдневно, пеш или со автобуси, во кампот пристигаат уште 1.000 до 2.000 бегалци директно од Атина или од некој од прифатните центри околу Солун.

Весникот „Катимерини“ излезе со најава дека постои можност американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд, да дојде в четврток во посета на Идомени, за директно да увиди каква е ситуацијата во бегалскиот камп кој секојдневно неконтролирано се зголемува. Капацитетот на кампот е 2.000 бегалци, а самиот факт што во него има повеќе од 13.000 луѓе покажува колку е сериозна ситуацијата.

Европскиот комесар за миграција, Димитрис Аврамопулос, на конференција за бегалците во Атина истакна дека се очекува до крајот на март во Грција да влезат уште 100.000 луѓе. Според извештајот на Аврамопулос за бројките на бегалците кои се примени во ЕУ изминатиов период, 57 отсто од бегалците се деца.

Во Грција со неизвесност се очекува утрешнот самит на ЕУ во Брисел, на кој ќе се договараат идните европски чекори за бегалската криза, односно како европските земји ќе се справат со бегалците што чекаат да ја напуштат Грција.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во Брисел ќе настапи со став дека државата не може да прими и да смести повеќе од 50.000 бегалци и со барање да се активира договорот со Турција и планот за реалокација на бегалците.


И Фестивалот „Браќа Манаки“ не ја одмина големата мигрантска криза


Битола, 19 септември, 2015 - 11:56 (META) 

Силен аплауз и топол прием кај публиката, вака помина светската премиера на македонскиот филм „Лазар“, синоќа на свеченото отворање на 36. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола.

Коинциденција или не, филмот ја обработува темата за шверцот на мигранти и за криминалот, во кој поради тешката егзистенцијата се втурнуваат македонските граѓани.

– Коинциденцијата е експлозијата на кризатата која се провлекуваше 20 години. Темата е инспирирана од настани пред 10 години, а сега експлодира и ни се случува хуманитарна криза на сите нас во Европа – рече режисерот на филмот, Светозар Ристовски.

Пред публиката беше претставен и голем дел од екипата која работеше на овој филм.

Новата постава на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола, донесе нова енергија, која порачуваше „повеќе слики, а помалку зборување“.

Директорот на фестивалот, Димитар Николов, исплашен да не згреши во зборувањето, призна дека има трема и дека мора да го прочита својот говор, во кој вети дека фестивалот ќе го направи уште поголем во светски рамки.

Особено интересен на сцената беше актерот Алексеј Серебрјаков, добитник на специјалната награда „Златна камера 300“, кој како вистински шоумен ја релаксираше напнатата атмосфера кај домаќините.

– Добро би било во салата да седеше мојата сопруга, бидејќи сè што правам, е за таа да се гордее со мене – рече Серебрјаков и во истиот момент се фати за телефонот и ѝ се јави на сопругата.

– „Ало, срце, јас сум на сцена и имаш поздрав“.

На репликата на рускиот актер се надоврза и вториот лауреат Бруно Ганц, кој се пошегува дека, за жал, тој го оставил телефонот во хотел, па, не може да ѝ се јави на сопругата. Потоа додаде дека поминал прекрасни моменти во Битола, воодушевен од историското и од културното богатство на градот.

– Ми покажаа многу археолошки знаменитости, музеи и имав можност подобро да ја запознаам вашата култура. Мило ми е што се случи тоа – рече Ганц.

Добитникот на наградата за животно дело „Златна камера 300“, Ричард Ленчевски, синоќа беше изненаден дека и тој треба да прими награда.

– Им благодарам на моите учители од филмското училиште, на сите режисери што ми даваат шанса зборовите да ги преточам во слика и на сите сниматели, кинематографери во светот, оти секој снимен филм е една мала лекција – рече Ленчевски.

И „Пецко“ на Дарко Марковиќ, синоќа се појави на големото платно во Битола и тоа со повод. Друштвото на филмските професионалци на Македонија му ја додели наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на Марковиќ, а наградата во негово име ја прими синот Филип, кој ја расположи публиката токму со една шега во стилот на Пецко.

Во целиот овој колорит, вистинска свежина беше изведбата на пејачката Наде Талеска, со музика од филмот „Петтиот елемент“, перформанс на танчерите од „Скопје танцова школа“ предводена од Рисима Рисимкин.