!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Илјадници тони отпад се истураат и се депонираат на нова локација во Тетово


Тетово, 17 март, 2017 - 15:08 (META) 

Големи количества отпад деновиве се истурени над надвозникот на влезот од Тетово. Оваа локација сега Јавното комунално претпријатие Тетово ја користи за претовар на сметот, откако жители од тетовската населба Деребој блокираа дел од дивата депонија и кажаа дека нема да дозволат на оваа локација да се претовара и да се истура ѓубре. Сега планините од отпад се поблиску до домовите на тетовци, кои остро реагираа на ваквата нова состојба.

– Ова е катастрофа! Не можевме прозорец да отвориме од дивата депонија, а сега ѓубрето полека почна да ни влегува и во домовите. Не ни останува ништо друго освен да се отселиме од градов – изјави жител на Тетово.

Од Јавното комунално претпријатие Тетово велат дека се преземаат мерки и дека најдоцна од наредниот месец тетовскиот отпад ќе почне да се претовара по сите стандарди надвор од градот. Според претпријатието, пред да се транспортира сметот во скопската депонија Дрисла, ќе се истура и ќе се претовара во специјални контејнери.

Вакви ветувања се дадени повеќепати, но на терен проблемот со комуналниот смет сè уште не е решен.


Галијата кај МЕПСО со насип се штити да не заплови по Вардар во пластични шишиња


Скопје, 9 ноември, 2016 - 17:02 (META) 

Дождовите што изминативе два дена го зафатија Скопје и зголемениот водостој на реката Вардар ги загрижија надлежените кои денеска почнаа со активности за заштита на галијата кај МЕПСО од евентуална поплава.

Галијата денеска беше опколена од пластични шишиња, кои надојдените води на Вардар ги носат од сите страни и ги „складираат“ кај една од градбите од проектот „Скопје 2014“.

Попладнево на местото имаше градежна механизација – багери и камиони со песок  – кои поставуваа земјен насип пред „носот“ на галијата, за заштита од поплавување на долните катови и бариера за отпадот во Вардар.

 


Протестни концерти во Албанија целосно цензурирани од медиумите


Тирана, 2 ноември, 2016 - 11:31 (META) 

Протестни концерти на албански пејачи и на артисти, кои се противат на изградба на електрани и на увоз на отпад, се одржаа во Националниот парк Валбона и во Тирана, но тие беа целосно игнорирани од главните албански медиуми.

На протестот кој се одржа во Тирана минатата недела присуствуваа неколку илјади граѓани.

Артистите извикуваа „Не допирајте ја Валбона“ и „Да не се увезува отпад во Албанија“.


Амбасадорот Пломп учествуваше во еко–акција за собирање отпад на кејот на Вардар


Скопје, 14 октомври, 2016 - 16:36 (META) 

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп и вработените и раководството на „Пивара Скопје“ и на компанијата „Пакомак“, исчистија повеќе од три километри од кејот на реката Вардар во Скопје.

– Како вљубеник во природата и планинар, забележувам дека загадувањето е голем проблем кој ги загрозува овие природни убавини. Единствен начин да се реши овој проблем е заеднички пристап на државните институции, бизнис-секторот и на граѓаните, а тоа е и причината поради која мојот тим и јас сме тука денеска, за со нашиот мал придонес да поттикнеме големи промени – изјави Пломп.

Во рамки на акцијата собран е целокупниот сув отпад, кој понатаму ќе биде селектиран и рециклиран, со што ќе се обезбеди негов соодветен третман.


Илјадници граѓани на протест во Тирана поради законот за отпад


Тирана, 2 октомври, 2016 - 13:37 (META) 

Илјадници граѓани активисти на еколошки движења вчера одржаа протест
пред седиштето на владата во Тирана, од каде го изразија своето незадоволство од законот
со кој се доволува увоз, складирање и рециклирање на отпад од странство во Албанија.

Учесниците на протестот извикуваа пароли против складирањето отпад од странство во земјата и изразија стравување дека Алабнија би можеле да се претвори во депонија за странски смет.

Протестот е рекација на законот за увоз и за пререботка на отпад што албанскиот парламент го усвои минатиот месец.

Сличен закон беше донесен во 2011 година, но актуелната влада го поништи набргу по
стапувањето на должноста во 2013 година.

Новата верзија на законот содржи неколку измени во однос на верзијата од 2011 година.
Владата сега тврди дека станува збор за рециклирање на неопасен отпад, нагласувајќи дека
тое е во согласност со европските стандарди.


Документи покажуваат дека Албанија увезувала отпад и кога имало забрана


Тирана, 29 септември, 2016 - 10:17 (META) 

Документи што протекоа во јавноста покажуваат дека Албанија дозволила увоз на отпад во 2014 година и покрај фактот што таков увоз беше забранет од владата на социјалистите, кои беа на власт во 2013 година.

Според албанскиот портал „Лапси“, официјални документи од албанската царина покажуваат дека 333.553 тони различен вид отпад биле увезени во Албанија. Видот на отпадниот материјал варирал од пластика до гуми, што можело да предизвика високо ниво на загаденост кога се рециклира.

Увозот на отпад се случил во време кога албанската царина била под надзор на британската компанија „Краун еџентс“. Владата на Албанија потпишала договор со „Краун еџентс“ во декември 2013 година да го поддржи развојот на албанската царинска администрација, но по две години соработка, владата призна дека „Краун еџентс“ потфрлиле во својата мисија и не го продолжиле договорот.

Документите што деновиве излегоа во јавност ги наведуваат критичарите на власта на мислење дека албанската царина не можела да го контролира влегувањето на отпад во земјата дури и кога таков тип на увоз бил забранет.

Големи протести на активистите од граѓанскиот сектор кои се спротивставија на донесувањето на законот, се најавени за 1 октомври.


Патот кон депонијата Русино повторно е блокиран


Тетово, 20 август, 2016 - 15:48 (META) 

Повторно е воведена блокадата кон Русино за камионите на Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Тетово. Жителите од гостиварсктие села не дозволуваат да се носи тетовскиот смет до Русино, поради како што велат, непочитувањето на точките од договорот кој е склучен меѓу нив и ЈКП Тетово.

– Се договоривме да се носи сметот во 1 часот по полноќ, но оваа точка од договорот не се почитуваше од страна на ЈКП Тетово. Не се исчисти ниту патот до Русино, каде требаше да се исполнат минимални услови за депонирање на смет. Поради непочитувањето на договорот, блокадата за камионите на ЈКП Тетово ќе важи се додека не се почне со исполнување на точките од договорот – велат жителите.

Според договорот, тетовскиот отпад во Русино требаше да почне да се транспортира од 19 август во 1 часот по полноќ, откако ќе се подготви теренот за складирање на сметот. Поради блокадите, тетовскиот отпад во оваа депонија не се транспортираше четири месеци.

Поради блокадата кон Русино, но и отежнатото носење на тетовскиот отпад до депонијата Дрисла, изминативе две недели на претоварната станица за смет во Тетово, секојдневно се трупаат стотици тони отпад.


Тетовскиот смет од утре ќе се транспортира во Русино


Тетово, 17 август, 2016 - 15:44 (META) 

Блокадата кон регионалната депонија Русино, која изминативе четири месеци важеше за камионите од комуналните претпријатија од полошкиот регион е остранета. На вчерашната средба одржана во Гостивар, Центарот за полошки плански регион ги прифати барањата на жителите од гостиварските села, кои не дозволуваа да се носи сметот до Русино.

– Ги прифативме барањата на жителите од гостиварските села и тие се согласија да ја тргнат блокадата. Дел од тие барања се изградба на патот кој води до Русино и постапка за менаџирање на оваа депонија, која треба да заврши до крајот на јануари идната година. Договорено е отпадот да се носи исклучиво во вечерните часови, а транспортот да се врши со соодветна механизација – изјави градоначалничката на Тетово, Теута Арифи која раководи со Центарот за полошки плански регион.

Арифи изјави дека тетовскиот отпад во Русино ќе се носи од утре, откако ќе се подготви теренот за складирање на сметот.

Поради блокадата кон Русино, но и отежнатото носење на тетовскиот отпад до депонијата Дрисла, изминатите десетина дена на претоварната станица за смет во Тетово секојдневно се трупаат стотици тони отпад.


Претоварната станица во Тетово претворена во планина од отпад


Тетово, 15 август, 2016 - 18:38 (META) 

Поради блокадата кон Русино која важи за камионите на јавните комунални претпријатија од полошко, но и отежнатото носење на тетовскиот отпад до депонијата „Дрисла“, на претоварната станица за смет во Тетово, секојдневно се трупаат стотици тони отпад.

Граѓаните кои живеат во близина на станицата стравуваат од појава на заразни болести.

– Па има многу ѓубре на депонијата, многу смрдеа доаѓа оттаму, не можеш прозорец да отвориш – вели жителка на Тетово.

Граѓаните велат дека конечно мора да се преземат мерки и да се реши проблемот со депонијата.

Десетти  ден камионите на тетовското комунално претпријатие полни со смет се блокирани на влезот од Гостивар.

Жители од неколку гостиварски села на чело со гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта, не им дозволуваат на камионите да го продолжат патот до депонијата Русино, каде тетовските комуналци тргнаа да го депонираат отпадот.

Револтирани се што депонијата работи без никакви стандарди а патната делница која води до Русино е целосно уништена од камионите на комуналните претпријатија од полошко,  кои го транспортираат сметот до регионалната депонија, лоцирана на само неколку километри од Гостивар.

Од Јавното комунално претпријатие Тетово, изјавија дека сметот редовно се носел во депонијата „Дрисла“. Но по поплавите во скопскиот регион е отежнато носењето на тетовскиот отпад. Поради ваквата состојба, донеле одлука сметот привремено да го депонираат во Русино каде наишле на блокада.

– По блокадите секојдневно се водат преговори со жители од гостиварските села. Се надеваме дека ќе се договориме и ќе исполниме дел од нивните барања, односно да им го асфалтираме патот кој води до Русино, но тие во иднина да не пуштат слободно да го носиме ѓубрето во Русино.


Гостиварци го блокираа транспортот на тетовскиот смет до депонијата Русино


Тетово, 10 август, 2016 - 19:00 (META) 

Втор ден камионите на тетовското комунално претпријатие се блокирани на влезот од Гостивар. Жители од неколку гостиварски села на чело со гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта, не им дозволуваат на камионите да го продолжат патот до депонијата Русино, каде тетовските комуналци вчера тргнаа да го депонираат отпадот.

Од Јавното комунално претпријатие Тетово, изјавија дека сметот редовно се носи во депонијата Дрисла. Но по поплавите во скопскиот регион тој процес е отежнат и затоа донеле одлука сметот привремено да го депонираат во Русино.

– Моментално преговараме со гостиварската локална самоуправа да ни дозволи да го носиме сметот во Русино, додека трае кризата со поплавите во Скопје. Се надевам дека ќе се договориме и нема да има понатаму никакви проблеми со носење на отпадот. Ако не се договориме, отпадот пак ќе мора да го носиме во Дрисла. Таму имаме малку потешкотии, но се надеваме дека ќе немаме некои посериозни проблеми со транспортот, изјави Џелал Цека, директорот на ЈКП Тетово.

Жителите од неколку гостиварски села, четири месеци не дозволуваат да се носи смет во регионалната депонија Русино. Револтирани се што депонијата работи без никакви стандарди а патната делница која води до Русино е целосно уништена од камионите на комуналните претпријатија.

– Бараме општините кои го носат сметот до Русино да ја уредат депонијата, затоа што тие ја користат. Таму комуналните претпријатија на диво го фрлаа сметот, така се загадуваше нашата околина. Треба да се направи современа фабрика во Русино за депонирање и рециклирање на сметот. И патот кон Русино е целосно уништен. Камионите од комуналните претпријатија го уништија патот, а не ставија ниту грам асфалт, изјави еден од учесниците на блокадите уште во мај годинава, кога започнаа проблемите со транспортот на тетовскиот отпад.

Од Општина Гостивар, велат дека за уредување на Русино надлежен е Центарот за полошки плански регион.

Од кабинетот на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, која е претседателка на Центарот за полошки плански регион во неколку наврати соопштија дека засега нема никакви активности околу уредување на регионалната депонија Русино.