Трамп ја откажа посетата на Лондон


Вашингтон, 12 јануари, 2018 - 11:43 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа плaнираната посета на Велика Британија, во текот на која требаше да ја отвори новата американска амбасада во Лондон.

Токму новата амбасада, која според Трамп е уште една лоша одлука на неговиот претходник, Барак Обама, е причината за откажувањето на посетата.

„Го откажувам патувањето во Лондон затоа што не сум голем обожавател на администрацијата на Обама која ја продаде најубавата амбасада на најдобрата локација во Лондон за ‘кикиритки’ за да изгради на оддалечена локација нова, за 1,2 милијарди долари. Лош договор. Сакаа да ја пресечам лентата – не“, напиша Трамп на „Твитер“.

Инаку, посетата на Трамп на Лондон беше планирана за февруари.


Скопје ја откажа новогодишната програма, средствата ќе ги донира


Скопје, 20 ноември, 2017 - 16:24 (META) 

Град Скопје се откажува од организирање новогодишна прослава, што ќе биде втора година по ред да се прави тоа, а планираните пари ќе се подарат на Клиниката за белодробни заболувања, соопшти градоначалникот Петре Шилегов на денешната седница на Советот на Град Скопје.

На расправата за првичните мерки за загадувањето, Шилегов истакна дека следејќи ги препораките да не се одржуваат средби на отворено, настанот се откажува и ги повика и спонзорите да ги донираат парите предвидени за прославата на оваа ноќ во добротворни цели.

Предновогодишните празнични активности, односно базарот на ракотворби, трката на дедомразовци и детската програма не се откажани и ќе се одржат.


Откажана денешната средба на работната група за Договорот од Пржино


Скопје, 27 јули, 2015 - 17:42 (META) 

Средбата на работната група од претставниците на политичките партии за Договорот од Пржино е откажана.

Засега нема информации која е причината за откажувањето на средбата.

Од канцеларијата а ОБСЕ во Скопје тврдат само дека до нив стигнала информација дека  средбата нема да се одржи, но и тие не ја знаат причината за тоа.

Теми на разговор на денешната средба требаше да бидат изборниот законик, измени на законите поврзани со изборите, новиот избирачки список, составот на Државната изборна комисија, како и гласањето на дијаспората.

Во согласност со договорот од 2 јуни, како и тој од 15 јули, партиите треба да формираат десетина работни групи, кои ќе можат да работат на спроведување на обврските преземени од тие договори.

На средбата одржана минатата недела, исто така, тема беа изборните закони, а на неа учествуваа претставници на ОБСЕ, на невладините организации „Мост“ и „Цивил“ и на Министерството за правда.