Запален автомобилот на таткото на пратеникот Хари Локвенец


Прилеп, 18 јуни, 2018 - 10:43 (META) 

Засега непознат сторител вчеравечер го опожарил автомобилот „мини купер“ со прилепски регистарски таблички, кој бил во сопственост на таткото на пратеникот Хари Локвенец.

Според билтенот на МВР, случајот во полиција вчера во 23.05 часот го пријавил пратеникот, кој вчера беше на потпишувањето на Спогодбата со Грција за решавање на спорот за името на брегот на Преспанското Езеро.


Ципрас: Атмосферата на ручекот беше многу добра, речиси како на свадба


Скопје, 18 јуни, 2018 - 10:06 (META) 

Климата беше многу добра на ручекот со Заев, речиси како на свадба, бил коментарот на Алексис Ципрас за ручекот на двете владини делегации и на еврокомесарите Федерика Могерини и Јоханес Хан, како и претставничката на Генералниот секретар на ОН, Розмари ди Карло, што вчера се одржа во Отешево, веднаш по потпишувањето на Спогодбата за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција, јавува дописничката на МИА од Атина.

Инаку, странските гости, кои заедно со претставниците на македонската влада од Псарадес пристигнаа со два глисера, беа пречекани во хотелот „Лејквју“ во Отешево со леб и сол. Како што извести ТВ „24“, на ручекот кој траеше вкупно околу два часа, на хотелската тераса се служеле рибина чорба од преспански крап, ѓомлезе, пинџур, свинско филе, бифтек, а за десерт е послужена баклава.


Во Преспа потпишана спогодбата со Грција


Ресен, 17 јуни, 2018 - 11:19 (META) 

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во селото Псарадес (Нивици) на грчкиот брег на Преспанското Езеро претпладнево ја потпишаа „Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817  (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 г. и за воспоставување на стратешко партнерство меѓу страните“.

Документот предвидува ново име за Република Македонија, односно „Република Северна Македонија“, кое ќе се употребува ерга омнес, односно во секоја пригода и во земјава и надвор од неа. Oфицијалниот јазик на земјата е македонски, додека државјанството ќе биде „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“. Договорот го потпиша и посредникот на ОН, Метју Нимиц на денот на својот роденден.

Тој во оваа пригода рече дека, неговата посредничка улога завршува и дека останува двете земји да го одработат останатиот дел од договорот. Истакна дека, за решавање на овој децениски спор, кај четворицата политичари од македонска и грчка страна, имало лидерство, храброст и визија.

На церемонијата присуствуваа и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и потсекретарката за политички прашања на Обединетите нации Розмари Ди Карло.

– Колку убав и величествен историски ден, нека ни е со среќа – рече Заев, кој во првиот дел од својот говор го спомена Аристотел, велејќи „човек што има волја, може и планини да помести“ што, како што нагласи, се случува денеска.

-Нема да можеш да постигнеш ништо без храброст и надежта е буден сон. Овие две мисли говорат дека кога има надеж и храброст можеш да поместиш планини. Со потпишувањето на овој договор навистина поместивме планини. Кога многумина се сомневаа, потврдивме дека е возможно. Ставаме крај на еден спор. Прашањето беше отворено три децении. Затоа јас и Ципрас и министрите за надворешни работи заедно со нашите претставници, тргнавме во потрага по решение и стигнавме до решение – рече Заев, посочувајќи оти од историјата треба да се учи, а не да се повторува нејзината содржина.

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас рече дека „ако душата на секој народ е неговата историја, тогаш во нашиот договор се отсликани душите и на двата народи.“

– Напорно и неуморно стигнавме до заемно прифатлив договор, кој целосно ги почитува основните принципи и вредности на двете страни, договор кој денес ни дозволува да им се обратиме на граѓаните на двете земји, да ги погледнеме во очи и да ги повикаме да го прочитаат и да го поддржат без предрасуди – додаде Ципрас.

Тој при честитањето по потпишувањето на договорот, ја симна од врат својата вратоврска и му ја подари на својот грчки колега .

Денешниот настан продолжува со заеднички ручек на македонска територија, во Отешево.


Бесплатен викенд за пензионери во Охрид, Дојран, Берово и во Отешево


Охрид, 3 март, 2016 - 11:38 (META) 

Од сабота продолжува реализацијата на проектот на Владата за бесплатен туристички викенд за пензионери.

Во првата група се 120 пензионери од целата земја, кои ќе одмараат во Охрид, а викенд-престојот вклучува два полни пансиони и автобуски превоз до хотелскиот објект.

Во Охрид, пензионерите ќе бидат сместени во Извидничкиот хотел во Далјан и во хотелот „Амбасадор“.

Втората група пензионери на викенд во Охрид ќе престојува од 11 до 13 март, а последната е од 15 до 17 април.

Покрај Охрид, во рамки на пролетната програма, по неколку групи пензионери ќе одат на бесплатен викенд и во хотел „Полин“ во Дојран, во хотел „Вип“ во Берово и во хотелот „Лејк вју“ во Отешево.

Со проектот „Бесплатен туристички викенд“ е планирано да се опфатат до 3.000 корисници на пензија, односно лица – корисници на старосна, инвалидска и на семејна пензија.