Во Кривичен досега пристигнале 1.985 барања за амнестија, советите ќе работат и за викендот


Скопје, 2 февруари, 2018 - 16:15 (META) 

До денеска во Кривичниот суд во Скопје пристигнале 1.985 барања поврзани со Законот за амнестија, соопштија денеска од судот. Оттаму појаснуваат дека дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети.

Кривичните совети од одделот за кривично полнолетни и одделението за организиран криминал и корупција, кои што постапуваат по барањата, работат постојано и сите донесени решенија веднаш се доставуаат до затворските установи, од каде се и пристигнати.

Имено, кривичните совети на судот треба да утврдат дали осудените лица кои поднеле барања ги исполнуваат условите од Законот за амнестија за да добијат помилување.

Поради големиот број на пристигнати барања од судот велат дека кривичните совети ќе работат и за време на викендот за да се запази рокот од 5 дена за одговор, а кој почнува со денот на приемот на барањата.

„Откако ќе биде постапено по сите пристигнати барања, ќе може да излеземе со конкретна бројка на донесени решенија“, велат од судот.

Според проценките на Владата и на Министерството за правда, со Законот околу 670 лица треба да бидат целосно ослободени од издржување на затворска казна, додека на 3.097 ќе им биде намалена казната за 30 отсто.


Врховниот суд ги укина пресудите и го врати „Монструм“ на повторно судење


Скопје, 24 ноември, 2017 - 16:02 (META) 

Врховниот суд ги укина пресудите за „Монструм“ и го врати случајот на повторно судење. Судот донесе пресуда со која ги уважува жалбите на обвинетите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, што се случи на 12 април 2012 година.

Со пресудата на највисокиот суд во земјава се укинати пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје, со кои шест лица беа осудени на доживотна казна затвор, и го враќа предметот на повторно судење.

„Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда по предметот Вкж2 бр.3/2016, познат во јавноста како „Монструм“, со која жалбите на одбраната се уважени, а првостепената и второстепената пресуда се укинати и предметот е вратен на првостепениот суд на повторно одлучување“, стои во денешното соопштение од Врховниот суд.

Оттаму наведуваат дека „во тек е постапка за објавување на наведената пресуда и дека за тоа јавноста ќе биде дополнително информирана“.

Одлуката на Врховниот суд доаѓа по јавната седница за разгледување на жалбите на обвинетите во случајот што се одржа на 3 октомври годинава и на која јавната обвинителка Лилјана Спасоска побара укинување на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и враќање на предметот на повторно судење.

Барањето на Спасоска, која е и в.д. шеф на Јавното обвинителство, беше поради „неутврдена фактичка состојба“, но и поради евентуално постоење на прислушувани разговори кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство и кои би можеле да го сменат текот на постапката.

Обвинителката пред судот, исто така, побара да бидат уважени и жалбите на одбраната на обвинетите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, кои пред Врховниот суд ги отфрлија обвинувањата дека се извршители на масакрот и повторно тврдеа дека се невини.

За петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, на доживотен затвор се осудени Алил Демири, Африм и Аѓим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Самил Љута. Масакрот кај Смиљковското Езеро се случи на 12 април 2012 година, на Велики четврток, пред големиот христијански празник Велигден, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.


За семејствата на осудените во „Диво насеље“, косовската влада ќе даде по 10.000 евра


Приштина, 10 ноември, 2017 - 15:19 (META) 

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“.

Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај.

– Доделени се 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на осудените и на загинатите во кумановскиот случај – рече Харадинај, објаснувајќи дека тие пари ќе бидат распределени по 10.000 евра за семејство.

– Парите за обештетувањата ќе се земат од државните резерви на Косово, а ќе ги префрли министерството за финансии – објасни Харадинај.

Министерот за финансии на Косово, Бедри Хамза, побара семејствата да му достават банкарски сметки, појаснувајќи дека ќе нема никакви проблеми поради префрлањето на парите.

Првостепената пресуда за „Диво насеље“ беше изречена на 2 и 3 ноември, при што беа изречени осум доживотни затворски казни, 13 казни по 40 години затвор, шест по 20 години и уште седум казни од по 18, 14, 13 и 12 години затвор.


Се бараат начини за меѓународна истрага за „Диво насеље“, потврди Заев


Скопје, 10 ноември, 2017 - 14:45 (META) 

Владата и претставници на меѓународната заедница бараат начин за спроведување на меѓународна истрага за неразјаснетите околности поврзани со настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, потврди премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција.

– Чекор кој што досега е направен е информирање на претставници на меѓунардната заедница околу чекорите и варијантите како тоа би се извело. Знаете дека и во владината програма е запишано дека треба да се расветлат сите работи кои што се неразјаснети. Сакаме да нема дилеми и дебати за се она што е неразјаснето, а е од интерес на граѓаните, а овој случај, и тоа како, е од интерес на граѓаните. Верувам дека ќе ги најдеме начините со меѓународната зедница како да се оформи меѓународна истрага – рече Заев.

Судскиот процес за случајот „Диво насеље“ заврши на 2 ноември, годинава, кога Кривичниот суд изрече осудителни пресуди за 34 обвинети за тероризам и терористичка организација, од кои осуммина добија доживотни, а 26 долгогодишни затворски казни – од 12 до 40 години, а четири лица беа ослободни од обвиненијата.

Адвокатите на обвинетите, но и коалициониот партнер во владата – ДУИ, веднаш побараа меѓународна истрага, која треба да ги разјасни дилемите околу организаторите и мотивите за настаните во Куманово, кои и натаму предизвикуваат контроверзи во јавноста поради наводна вмешаност и на официјални претставници на највисоките државни институции во комуникација со учесниците во настанот.


Укинување на пресудите и ново судење за случајот „Монструм“, бара Обвинителството


Скопје, 3 октомври, 2017 - 16:55 (META) 

Јавната обвинителка Лилјана Спасоска на денешната јавна седница за случајот „Монструм“ во Врховниот суд побара укинување пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и враќање на предметот на повторно судење.

Врховниот суд на јавна седница денеска ги разгледуваше жалбите на шесттемина осудени за доживотните затворски казни што им ги одреди Основниот суд Скопје 1, а кои беа потврдени и од Апелацискиот суд во Скопје.

Барањето на Спасоска, која е и в.д. шеф на Јавното обвинителство, на местото на разрешениот Марко Зврлевски, е поради „неутврдена фактичка состојба“, но и поради евентуално постоење на прислушувани разговори, кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство, и кои би можеле да го сменат текот на постапката, пренесува „Телевизија 24“.

Обвинителката пред судот, исто така, побарала да бидат уважени и жалбите на одбраната на осудените за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, кои и денеска пред Врховниот суд ги отфрлија обвинувањата дека се извршители на масакрот и повторно тврдеа дека се невини.

Според адвокатите на осудените, нема докази дека тие се сторители на петкратното убиство, а пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд се пристрасни и неправични. Одбраната има забелешки и на сведочењето на заштитетниот сведок, кое, според адвокатите, е контрадикторно.

Тие посочија и дека, според судското вештачење, времето на смртта на жртвите не можело прецизно да се утврди, а сведоците не ги препознале обвинетите.

За петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, на доживотен затвор се осудени Алил Демири, Африм и Аѓим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Самил Љута. Масакрот кај Смиљковското Езеро се случи на 12 април 2012 година, на Велики четврток, пред големиот христијански празник Велигден, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.


Врховниот суд закажа јавна седница за „Монструм“ за 29 јуни


Скопје, 21 јуни, 2017 - 15:58 (META) 

Врховниот суд за следниот четврток, 29 јуни, ја закажа јавната седница на која треба да бидат разгледани и да се одлучува по жалбите на шестемина осудени на доживотни затворски казни во случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.

Седницата, како што соопшти судот, ќе биде јавна, а ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд.

Судот претходно двапати ја одложи оваа седница, која првин требаше да се одржи на 30 мај, па беше презакажана и повторно одложена на 9 јуни, бидејќи дел од адвокатите на обвинетите беа на боледување.

На една од одложените седници, јавниот обвинител од државното Јавно обвинителство, Лилјана Спасовска, бараше одложување на седницата на неопределено време за да може Врховниот суд да ги прибави доказите и новите факти во врска со случајот, кои, според информациите во јавноста, ги поседува Специјалното јавно обвинителство. Но, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, кој воедно претседава со петчлениот Кривичен совет на судот, не го прифати барањето и наведе дека доколку имало нови сознанија, јавното обвинителство имало доволно време самото да ги побара од СЈО.

Инаку, Врховниот суд овој предмет го стави на дневен ред 15 месеци откако одбраната на осудените поднесе жалба на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје, со кои шестемина обвинети беа осудени на доживотни затворски казни.

Убиството на четирите момчиња и на средовечен маж се случи на Велики четврток во април 2012 година, кај Смиљковско Езеро.

Двајца од осудените, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сè уште се на Косово, а тамошните власти одбија да ги екстрадираат во земјава.


Врховниот суд повторно ја одложи седницата за „Монструм“, еден од адвокатите бил болен


Скопје, 8 јуни, 2017 - 15:03 (META) 

Јавната седница на Врховниот суд на која треба да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, а која беше закажана за утре, повторно е одложена, овојпат на барање на еден од адвокатите, кој бил болен.

Претходно седницата требаше да се одржи на 30 мај, но петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово Вангеловски, ја одложи за 9 јуни поради отстуство на адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од осудените.

Врховниот суд овој предмет го стави на дневен ред 15 месеци откако одбраната на осудените поднесе жалба на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје, со кои шестемина обвинети беа осудени на доживотни затворски казни.


Врховниот суд денеска ќе одлучува по жалбите на осудените во „Монструм“


Скопје, 30 мај, 2017 - 10:16 (META) 

Врховниот суд на Република Македонија денеска на јавна седница треба да одлучува по жалбата на шестемина осудени во случајот „Монструм“, кои добија доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро пред пет години.

Седницата е закажан во 11 часот, а ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд. Инаку, највисокиот суд во земјава овој предмет го стави на дневен ред и ја закажа седницата 15 месеци откако одбраната на осудените поднесе жалба на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје.

Кривичниот суд на 30 јуни 2014 година ги осуди шестемина обвинети на доживотни казни затвор, а Апелацскиот суд Скопје во декември 2015 година ги одби жалбите на одбраната и ја потврди пресудата на првостепениот суд.

Двајца од осудените, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сè уште се на Косово, а тамошните власти одбија да ги екстрадираат во земјава.

Убиството на четирите момчиња и на средовечен маж се случи на Велики четврток во април 2012 година, кај Смиљковско Езеро.


СЈО е подготвено да се произнесе за „Шпион“, седницата на Апелација повторно одложена


Скопје, 19 јули, 2016 - 12:12 (META) 

Јавната седница во Апелацискиот суд за случајот „Шпион“, на која денеска требаше да се разгледуваат жалбите на обвинетите, повторно беше одложена. Судијката Љиљана Ивaновска-Шопова, која претседавата со Советот, денеска, како што пренесува „Академик“, прочитала известување од Специјалното јавно обвинителство, кое ја презеде надлежноста врз предметот, во кое било наведено дека тие се подготвени да се произнесат за предметот, но оти им е потребно дополнително време, поради што побарале одложување на јавната седница.

Од СЈО, пренесува порталот, појасниле дека по деталното разгледување на предметот, кој бил многу обемен, ќе се произнесат како ќе постапуваат, но засега, во оваа фаза од постапката, не можат да јавно да потврдат дали ќе ги прифатат или ќе ги отфрлат наводите на одбраната на обвинетите.

Како што е најавено, СЈО за случајот ќе се изјасни на 1 септември.

Адвокатите на обвинетите излегле со очекување дека СЈО ќе ја согледа фактичката состојба бидејќи се уверени дека за најголем дел од лицата осудени во случајот не постојaт докази за делата кои им се ставаат на товар.

„Се тврди дека обвинетите биле припадници на странски разузнавачки служби и дека работеле за нив, но никаде не се наведува кој, кога и кои информации ги пренесувал, така што предметот е паушален. Мислам дека вистинската дискусија околу предметот ќе се отвори кога ќе се произнесе СЈО“, изјавил адвокатот Ѕвонко Давидовиќ.

Еленко Миланов, адвокатот на Марјан Ефремов, првообвинет во предметот, вели дека во предметот има многу суштествени повреди на Кривичниот законик и очекува дека СЈО ќе ги согледа тие повреди.

Првообвинет во случајот „Шпион“ е поранешниот разузнавач Марјан Ефремов, кој е осуден на 15 години затвор за шпионажа, кој според обвинението бил „мозокот“ на групата која прибирала информации за странски разузнавачки служби.

Покрај него, обвинети и осудени се и поранешниот директор на дирекцијата за спречување на перење пари, Ване Цветанов, поранешниот полициски генерал Горан Стојков, двајца разузнавачи активни во времето на акцијата „Шпион“, како и Марјан Маџовски, поранешен шеф на кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељанoски.

Деветнаесеттeмина обвинети во случајот „Шпион“ се осудени на затворски казни од вкупно 73 години.


Петмината обвинети во случајот „Ќелија“ осудени на вкупно 15 години и 7 месеци затвор


Скопје, 18 мај, 2016 - 11:28 (META) 

Основниот суд Скопје 1 денеска ја објави пресудата за петмината обвинети во случајот „Ќелија“, откако тие на рочиштето, кое се одржа во понеделникот ја признаа вината за кривичните дела за кои беа обвинети, односно за регрутирање на лица и учество во паравоени формации на воените жаришта на Блискиот Исток.

Како што соопштија од Кривичниот суд, со пресудата петмината обвинети се прогласени за виновни за делото учество во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација, според член 322-а од Кривичниот закон и им е одредена вкупна затворска казна од 15 години и 7 месеци.

Највисока казна од 4 години и 6 месеци му е изречена на обвинетиот Иса Фуга. На Абдула Абулахи му е одредена казна затвор од 3 години и 1 месец, Ерол Рустеми доби казна од 4 години затвор, а на обвинетите Имери Мухамед и Стефан Стефановски судот им одреди по 2 години затвор.

Претходно, на рочиштето одржано на 11 март, оваа година, шесмина обвинети кои беа опфатени со истиот обвинителен акт, исто така, ја признаа вината за делата и се спогодија со обвинителството, а судот донесе пресуда врз основа на предлог-спогодба со која сите шестмина беа прогласени за виновни.