!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Укината титулата национален уметник, прифатени оставките на Мизо и на Грозданов


Скопје, 26 јули, 2017 - 11:29 (META) 

Владата на вчерашната 16. седница ги прифатила оставките на директорот на Дирекцијата на технолошки индустриски развојни зони, Виктор Мизо, како и на Цветко Грозданов, генералниот директор на АД за стопанисување со станбен и деловен простор, информираше владината прес-служба.

Разрешени се и Муедин Кахвеџи, директор на Педагошка служба, Весна Хорватовиќ од должноста директор на Бирото за развој на образованието и Костадин Богданов од должноста директор – владин агент на Бирото за застапување на Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права, а на негово место како в.д. директор поставена е Драгица Џонова.

За директорка на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, избрана е Елена Јованова-Грујовска, научен советник.

Владата одлучила за членови на надзорниот одбор на Македонска банка за поддршка на развојот да ги именува Никола Поповски, Веланд Рамадани, Кирил Колемишевски и Софче Јовановска, по добиена согласност од гувернерот на Народна банка.

Владата на седницата го усвоила и предлогот за измена и за дополнување на Законот за култура по скратена постапка за да се заштити буџетот од штетни менаџерски договори на раководни лица во културните институции.

Според информацијата споделена на владината седница, менаџерските договори направиле штета на буџетот од неколку милијарди денари.

На седницата се усвоил и предлогот за престанување на важењето на Законот за националниот уметник на Република Македонија, а на барање на Министерството за култура, Државниот завод за ревизија ќе изврши вонредна ревизија во министерството.

Владата на седницата одлучила да се врати постапката за стекнување лиценца за лектори, прекината во 2013 година, а дала и согласност да се поддржи Општина Чаир да се довршат работите за плоштадот Скендер-бег со средства од буџетот за 2018 година.


Еди Рама ќе ги објави замениците на четворицата министри што дадоа оставки


Тирана, 13 март, 2017 - 10:14 (META) 

Почнувајќи од денеска, албанскиот премиер Еди Рама ќе назначи нови министри на местото на четворицата од неговата влада што дадоа оставки. Рама вели дека оставките се само поради тоа „да им се дозволи на изборните координатори да се фокусираат со свежи сили на изборната кампања“.

Оставки вчера дадоа Бленди Клоси, министер за социјална заштита, Бледи Кучи, министер за локална самоуправа, Саимир Тахири, министер за внатрешни работи, и Илир Беќај, министер за здравство. Тие се и изборни координатори на Социјалистичката партија во некои од клучните области.

Рама ги пофали досегашните министри, припишувајќи ги оставките на партиските потреби, а не на притисоците од опозицијата или од клучниот коалиционен партнер во владата, партијата Социјално движење за интеграција.

Претседателот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кој постојано го напаѓаше досегашниот министер за внатрешни работи за поврзаност со трговијата со марихуана, и постојано бараше формирање техничка влада, вчера искоментира дека ваквите потези на Рама нема да го разубедат.


Двете години политичка криза ја стопија владата на Никола Груевски


Скопје, 14 јуни, 2016 - 17:05 (META) 

Министерот за финансии и вицепремиер Зоран Ставрески денеска си поднесе оставка на функцијата.

Ставрески е петтиот министер од најблиското опкружување на поранешниот премиер Никола Груевски и од неговата влада, кој во овие две години, колку што трае политичката криза, си поднел оставка на функцијата во владата.

Досега, покрај Ставрески, оставки си поднесоа премиерот Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и Иво Ивановски, кој беше министер за информатичко општество и администрација.

Иако не беше дел од владиниот кабинет, меѓу оставките што силно одекнаа во јавноста беше и онаа на поранешниот прв човек на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков.

Освен Ивановски, сите други беа главни актери во прислушуваните разговори што минатата година ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Груевски, Јанкулоска, Ставрески и Мијалков во моментов се дел од осомничените во истражните и во предистражните постапки што ги води Специјалното јавно обвинителство.

Од минатиот состав на владата ги нема ни поранешните министри од ДУИ кои си заминаа по мини-реконструкцијата што си ја направи партијата на Ахмети.

Хронологија на оставките на Груевски и на неговите најблиски и најекспонирани соработници.

12 мај 2015 – Оставки си поднесоа Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков и Миле Јанакиески. Нивните оставки се случија само два дена по настаните во Диво Насеље, Кумановско.

15 септември 2015 – Оставка си поднесе министерот за инофрматичко општество и администрација, Иво Ивановски. Тој замина во Софија, каде стана дел од тимот на компанијата сопственост на мексиканскиот телекомукациски магнат Карлос Слим.

15 јануари 2016 – Премиерот Никола Груевски со писмо до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, си поднесе оставка на функцијата. Ова беше дел од Договорот од Пржино, според кој 100 дена пред изборите Груевски требаше да поднесе оставка.

14 јуни 2016 – Министерот за финансии и вицепремиер Зоран Ставрески си поднесе оставка поради здравствени причини.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев досега не побара да му биде укината аболицијата за „Глобал“


Скопје, 19 мај, 2016 - 16:57 (META) 

Одбивањето на СДСМ да учествува во расправата за донесување на измени на Законот за помилување е ново бегство на Зоран Заев од одговорноста и излегување на површина на лицемерието дека наводно се залагал за укинување на аболициите, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Заев.

„Заев досега не побара да му биде укината аболицијата за „Глобал“, случај во кој што истиот се товари дека незаконски се стекнал со 8 милиони евра. Измените во Законот што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нудат токму таква можност, да биде повлечена аболицијата на Зоран Заев и државата да ги врати осумте милиони евра за кои е оштетена во случајот „Глобал“. Изминативе шест месеци јавноста беше сведок на деструкцијата на СДСМ откако влезе во институциите. Шест месеци партиските кадри на СДСМ не реализираа ниту еден позитивен проект од полза на граѓаните. Шест месеци само ги блокираа веќе започнатите проекти и работеа на ангажирање на партиските послушници на високи позиции во позиции во министерствата кои ги раководеа. Владата беше дисфункционална“, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачката партија додаваат дека не постои ниту една единствена разумна причина зошто мнозинството пратеници во Собранието не би ги прифатиле оставките на партиските кадри на Зоран Заев.

„СДСМ и Зоран Заев избегаа и од изборно соочување на 5 јуни покажувајќи дека се смртно преплашени од фактот дека народот ја прочита нивната деструкција и ќе ги казни на избори. Со тоа не постои ниту едно образложение зошто кадрите на СДСМ би останале во Влада, во ситуација кога нивниот лидер не е подготвен да излезе на изборно соочување“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Димитриев бара да се констатираат оставките на министрите на СДСМ


Скопје, 18 мај, 2016 - 15:20 (META) 

Премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев, денеска до Собранието на Република Македонија ги достави оставките на министрите за внатрешни работи и труд и социјална политика Оливер Спасовски и Фросина Ременски, како и на дополнителните заменици – министри од редовите на СДСМ.

Тој доставил нови предлози за министри и тоа Митко Чавков за внатрешни работи и Диме Спасов за труд и социјална политика.

Во дописот до Собранието Димитриев побарал изборот на новите министри за внатрешни и за труд и социјална политика да биде извршено на денешната 101 седница.

Пред изборот на министрите, Собранието треба да ги констатира оставките на Спасовски, Ременски и на дополнителните министри од редовите на СДСМ.

Спасовски и Ташевска Ременски, како и дополнителните заменици министри од редовите на СДСМ поднесоа оставки на 6 април оваа година.


Мај – месец на важни и на тажни датуми, искушенија и на тешки моменти


Скопје, 3 мај, 2016 - 11:26 (META) 

Mај минатата година беше месец на голем број настани, искушенија и на тешки моменти.

Во тие триесетина дена се случија конфликтот во Диво Насеље, оставките на тројца високи функционери на владејачката партија, протестите за Мартин Нешковски, три лидерски средби, средба во Стразбур, големиот протест на опозицијата и на граѓанските организации по што се формираше „Кампот на слободата“ и масовниот собир на ВМРО-ДПМНЕ.

Еве некои од настаните од ланскиот мај:

  • 2-3 мај – 15. конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Во Куманово се одржа конгресот на владејачката партија на кој за претседател на партијата беше реизбран Никола Груевски. Конгресот првично требаше да се одржи на 9и на 10 мај, но тој беше поместен една недела порано поради, како што објави „Мета“, „безбедносни и оперативни цели“.
  • 5 мај – Протест за Мартин Нешковски: По објавувањето на „29. бомба“ на опозицијата, граѓаните спонтано се собраа на протест за искажување на незадоволството од прикривањето на смртта на Мартин Нешковски. Тие го пробија полицискиот кордон и се упатија кон Владата, каде специјални полциски единици го чуваа влезот. На насилството на полицијата, демонстрантите одговараа со фрлање камења, стаклени шишиња и со палење контејнери, а полицијата употребуваше сила и ги приведуваше. Зголеменото полициско присуство ја растури толпата, при што беа приведени 30 лица, а повредени беа 38 припадници на полицијата.
  • 9-10 мај – Диво Насеље: Во кумановско Диво Насеље безбедносните сили имаа акција против, како што ја нарекоа од МВР, голема терористичка група, во која загинаа осуммина, а беа повредени повеќе од 30 полицајци.
  • 12 мај – Оставки: Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, поднесоа оставки.
  • 14 мај – Прва лидерска средба: Во Клубот на пратеници се сретнаа Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Медух Тачи од ДПА, како и американскиот амбасадор Џес Бејли и евроамбасадорот Аиво Орав.
  • 17 мај – Протест на СДСМ и на „Граѓаните за Македонија“: Опозицијата заедно со повеќе граѓански организации, здружени во „Граѓаните за Македонија“, одржаа масовен протест пред Владата каде побараа оставка од Никола Груевски. По завршување на протестот, пред Владата беа поставени шатори. „Кампот на слободата“ беше формиран за тогашниот премиер Никола Груевски да си замине од власт. Одлуката за растурањето на кампот падна откако лидерите на четирите политички партии, со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, постигнаа договор за излез од политичката криза во државата.
  • 18 мај – Втора лидерска средба во Клубот на пратеници.
  • 18 мај – Голем собир на ВМРО-ДПМНЕ: Од плоштадот Пела врвот на владејачката партија порача дека на Македонија ѝ се случува диктатура на политичкото малцинство, но дека нема да има повлекување, потклекнување ниту предавање.
  • 19 мај – Маратонска средба во Стразбур: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се сретнаа во присуство на тројцата европратеници и на комесарот за проширување, Јоханес Хан, но средбата заврши без договор.
  • 26 мај – Трета лидерска средба во Клубот на пратеници.

СДСМ бара на итна седница да бидат констатирани оставките на министрите


Скопје, 6 април, 2016 - 18:24 (META) 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ побара од техничкиот премиер за спроведување на изборите, Емил Димитриев, да ги достави оставките на функционерите на опозицијата до Собранието.

– Министрите и дополнителните заменици министри на опозицијата денеска си поднесоа оставки и сакам јавно да го повикам премиерот Емил Димитриев итно да ги достави оставките до ова Собрание. Имаме и барање за итна седница во согласност со Уставот на Република Македонија, на која ќе бидат констатирани оставките – рече Сугарески.

Тој рече и дека во меѓувреме до Собранието ќе пристигне допис дека законите за кои денеска се води расправа, а се предложени од опозицијата, ќе бидат повлечени.

За вечерва во 19 часот најавено беше и обраќање на лидерот на СДСМ, но по само неколку минути тоа беше одложено.

„Ве ивестуваме дека најавеното обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за денеска во 19 часот се одложува. Дополнително ќе ве известиме за времето кога ќе се обрати претседателот Заев пред јавноста“, пишува во соопштението.


Министрите и дополнителните министри на СДСМ поднесоа оставки во Владата


Скопје, 6 април, 2016 - 15:55 (META) 

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ денеска поднесоа оставки на функциите во Владата.

„Доколку Собранието се распушти, односно доколку се одлучи да се применува одлуката на Собранието донесена на 23 февруари, со која се врши изменување на одлуката за распуштање на Собранието донесена на 18 јануари 2016 година, бараме оставките претходно да се констатираат. Според Договорот од Пржино, министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ се дел од Владата што во согласност со Договорот од 2 јуни 2015 година и со протоколот кон Договорот од 15 јули 2015 година, е формирана за организирање фер и веродостојни избори, откако ќе бидат исполнети сите услови и точки од тој Договор“, пишува во соопштението на СДСМ.

Од партијата велат дека СДСМ и опозицијата остануваат гаранти на заложбите за спроведување фер, регуларни и демократски избори во Република Македонија.

Оставките на функционерите од СДСМ значат дека ако Собранието се распушти и одлучи да остане на одлуката изборите да се одржат на 5 јуни, СДСМ нема да биде дел од техничката влада што ќе ги подготвува и ќе ги организира изборите.

Со овој потег, СДСМ јасно става до знаење дека за нивната партија и за здружената опозиција условите за фер и демократски избори не се исполнети, а СДСМ не сака да им дава кредибилитет на, како што велат, уште едни криминални избори.


Напладне во Собрание ќе се гласаат новите министри на ДУИ


Скопје, 5 април, 2016 - 10:07 (META) 

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска напладне закажа седница на која пратениците ќе треба да ги изгласаат новите министри што ги предложи Демократската унија за интеграција (ДУИ).

Фестим Халили е предложен за заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања, Арбер Адеми за заменик претседател на Влада задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Валдет Џафери за министер за правда, Пиштар Лутвиу за министер за образование и наука, Дритон Кучи за министер за економија, Башким Ахмети за министер за животна средина и просторно планирање, Шухрете Елези за министер за локална самоуправа, а Арлинд Зеќири за министер без ресор задолжен за странски инвестиции.

На вчерашната седница Вељаноски ги констатираше оставките на претходните министри на ДУИ.


Вељаноски ги констатираше оставките на министрите и на замениците на ДУИ


Скопје, 4 април, 2016 - 12:51 (META) 

Претседaтелoт нa Сoбрaниетo, Трaјкo Вељaнoски, нa денешнaтa пленaрнa седницa, ги кoнстaтирaше oстaвките нa министрите и на зaмениците министри нa Демoкрaтскaтa унијa зa интегрaцијa (ДУИ).

Вo текoт нa денoт се oчекувa Вељaнoски дa свикa нoвa седницa и нa дневен ред дa се стaви тoчкaтa за избoр на нoвите министри, кoи вчерaвечер ги предлoжи ДУИ.

Фестим Халили е предложен за заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања, Арбер Адеми за заменик претседател на Влада задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Валдет Џафери за министер за правда, Пиштар Лутвиу за министер за образование и наука, Дритон Кучи за министер за економија, Башким Ахмети за министер за животна средина и просторно планирање, Шухрете Елези за министер за локална самоуправа, а Арлинд Зеќири за министер без ресор задолжен за странски инвестиции.