!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Српското собрание ја констатираше оставката на Јанковиќ


Белград, 21 април, 2017 - 11:20 (META) 

Собранието на Србија денеска ја констатираше оставката на народниот правобранител Саша Јанковиќ.

За оставката гласаа 142 пратеници, а никој не беше против.

Јанковиќ поднесе оставка на функцијата на 7 февруари затоа што одлучи да се кандидира да претседател на Србија.

Тој на претседателските избори беше кандидат на групата граѓани „За Србија без страв“.


Во годишниот распоред на Рибарев имало место само за желбите на некои судии


Скопје, 29 март, 2017 - 13:06 (META) 

Новиот в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, вчера на судиите им го доставил годишниот распоред за работа за 2017 година, соопштија денеска од судот.

При подготвувањето на распоредот, како што стои во соопштението на судот, предвид биле земени мислењата на судиите, од седницата што тие ја одржаа со Рибарев, кон средината на овој месец, кратко по неговиот избор за в.д. претседател на судот, но немало можност да им бидат уважени желбите на сите.

„Некои од желбите на судиите имаше можност да бидат уважени, а за некои ќе се создаде можност во текот на годината. При подготвувањето на распоредот се имаше предвид состојбата со движењето на предметите од сите области, заостатокот во одредени области и потребата од итност во постапувањето по некои видови предмети утврдена со законските рокови. Исто така, се имаше предвид и оптовареноста на секој судија поединечно со предмети, како и досегашните забелешки и мислења од повисоките судски инстанци во врска со работата на судот“, се вели во соопштението.

Распоредот, во писмена форма, бил доставен до секој судија, кој може да достави приговор за неговото распоредување до Врховниот суд.

Од судот додаваат дека во моментот се применува досегашниот распоред на работа и закажаните судења се одвиваат според тој распоред, а новиот распоред ќе се применува кога ќе стапи на сила.

Дел од медиумите вчера објавија дека и во годишниот распоред што го донел Рибарев, имало контроверзии, како во оној што пред еден месец го донесе неговата претходничка на функцијата, в.д. претседателката Татјана Михајлова. Како што објави „Телма“, годишниот распоред на Рибарев бил спорен бидејќи млади судии со неколкугодишен стаж биле унапредени, а искусни судии кои долги години работеле во кривичниот оддел, биле префрлени да работат на стари предмети или во одделот за прекршоци.

Кон крајот на февруари, претходната в.д. претседателка на судот, Татјана Михајлова, донесе нов годишен распоред за работа на судиите, кој наиде на жестоки реакции кај експертската јавност, но и кај дел од судиите во Основниот суд Скопје 1, кои беа прераспоредени од кривичниот во прекршочниот и во други оддели во судот. Распоредот на Михајлова беше толкуван и како обид за чистка во судот поради предметите на Специјалното јавно обвинителство.

На почетокот на март, Врховниот суд поништи седум од прераспоредувањата. По неколку дена Михајлова си поднесе неотповиклива оставка од функцијата в.д. претседател на судот, а на нејзино место беше избран Стојанче Рибарев.


ЛДП побара оставка од Владимир Талески


Скопје, 24 март, 2017 - 18:39 (META) 

Што ли уште треба да се случи за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да си поднесе оставка од функцијата и да го ослободи градот од криминалот, корупцијата и од скандалите со кои ја разнебити Битола, праша денеска на прес-конференција претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски.

– Талески, за кого Специјалното јавно обвинителство најави и обвинителен акт за коруптивни тендери, со кој се проневериле 360.000 евра народни пари, и понатаму упорно си седи на градоначалничката фотелја. Актерот Талески се покажа како раритет, посебен примерок од политичарите на ВМРО-ДПМНЕ, кој остана единствениот споменат во „бомбите“ на опозицијата кој не си поднесе оставка. Дури и неговите ментори Груевски, Јанкулоска, Јанакиески си заминаа, но Талески сè уште се бори и не се дава – вели Милевски.

Милевски побара Талески да си поднесе оставка, да ја ослободи општината, бидејќи, според него, Битола и битолчани заслужуваат иднина, економски напредок, почист воздух и домаќинско управување.


Францускиот министер за внатрешни работи си поднесе оставка


Париз, 21 март, 2017 - 19:46 (META) 

Францускиот министер за внатрешни работи, Бруно ле Ру, си поднесе оставка поради скандалот со привремените вработувања на неговите ќерки во собранието на земјата, за што се води и истрага, јавуваат светските агенции.

Бруно ле Ру својата одлука ја соопшти денеска. Тој изјавил дека не сторил ништо погрешно со вработувањето на своите ќерки, но навел дека поднесува оставка од почитување кон владата и за да му овозможи на министерството за внатрешни работи на Франција да се бори против тероризмот и другите безбедносни закани.

Ле Ру тврди дека договорите за вработување биле „во склад со правилата на Народното собрание“ и „дека сите работи биле извршени ефективно“.

Оставката на Бруно ле Ру следува еден ден по телевизискиот извештај за 24 привремени ангажирања на неговите ќерки во парламентот. Пред два месеци, слична истрага, заради вработувања, сериозно ѝ наштети на предизборната кампања на кандидатот за претседател на конзервативците, Франсоа Филон.


Караџовски: Нова „Михајлова“ ќе бараме меѓу постојните кандидати или на нов конкурс


Скопје, 8 март, 2017 - 16:01 (META) 

Судијката Татјана Михајлова, неотповикливата оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, ја даде без конкретно образложение за причините, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски.

– За причините секој може да нагаѓа и да шпекулира кои се, како јас, така и вие – изјави Караџовски.

Претседателот на Судскиот совет рече дека се бара најсоодветното решение по оставката на Михајлова и дека сè додека Советот формално не ја прифати оставката на седница, судијката ќе го има статусот „в.д. претседател во оставка“.

Караџовски рече дека за евентуалното решение можни се три опции.

– Во моментов немаме конкретно решение, но има неколку опции: именување на нов в.д. претседател или спроведување на изборот на претседател од веќе постоечките кандидати, но и можност да се распише нов оглас за избор на претседател на Кривичниот суд – изјави Караџовски.

Судијката Михајлова ја поднесе оставката откако Врховниот суд поништи седум од прераспоредувањата што таа ги направи со новиот годишен распоред. Поради прераспоредувањата на судии од еден оддел во друг, голем број предмети на кои работеле овие судии се одложуваат.

– Знам дека дел од предметите се одложуваат, директно Судскиот совет не може да влијае и да закажува судење и слично, и затоа постојано, уште од добивањето на писмениот поднесок со оставката на колешката Михајлова, бараме најсоодветно решение, кое ќе биде и во интерес на Кривичниот суд, на судиите од тој суд и на граѓаните – рече денеска Караџовски.


Која е судијката Татјана „2.000 евра казна за Јанева и за Фетаи“ Михајлова?


Скопје, 8 март, 2017 - 11:19 (META) 

Судијката Татјана Михајлова вчера си поднесе оставка од функцијата в.д. претседател на најголемиот и најважниот суд во државата, Основниот суд Скопје 1. Причините за ненадејната одлука на Михајлова сè уште не се познати, иако една од шпекулациите е дека тоа го сторила затоа што Врховниот суд поништи седум од осумте прераспоредувања што таа ги потпиша. Молчи и претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџовски, институцијата која е надлежна за избор на судиите и на претседателите на судовите, а до кого, според досегашните информации, Михајлова вчера ја поднела оставката.

Михајлова се најде во фокусот на јавноста со донесувањето на новиот годишен распоред на судиите во Основниот суд Скопје 1 и по контроверзните одлуки како судијка во случајот на Специјалното јавно обвинителство за настаните пред Општина Центар, во јавноста познат како „Шамари“, а во кој обвинет е поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Од штурата биографија на Михајлова, објавена на официјалната интернет-страница на судот, може да се види само дека е родена во 1961 година и дека работи на кривична материја (ова е според стариот распоред на судот).

Михајлова беше истражна судијка во случајот „Ликвидација“, во кој меѓу обвинетите, а потоа и осуден на четири и пол години затвор беше и новинарот Томислав Кежаровски.

Еве кои се последните значајни датуми од минатата и оваа година поврзани со работата на Михајлова:

20 септември – Обвинението на СЈО за насилствата пред Општина Центар беше распоредено кај судијката Михајлова;

5 декември – Михајлова е избрана за в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје 1 на седница на Судскиот совет. Нејзиниот избор го поддржаа девет членови на Советот, а четворица беа против;

16 декември – Михајлова на подготвителното рочиште за случајот „Шамари“ донесе решение со кое забрани дел од „бомбите“ и заштитен сведок да бидат користени како докази во судењето против Груевски и другите 13 обвинети;

3 февруари – СЈО поднесе жалба на решението на Михајлова. Апелацискиот суд Скопје сè уште нема донесено одлука по жалбата;

21 февруари – медиумите објавија дека в.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1 донела нов годишен распоред, со кој дел од судиите од кривичниот беа префрлени во прекршочниот или други оддели во судот. Дел од експертите новиот распоред го оценија како чистка во судот поради предметите на СЈО. Судот ги демантираше ваквите тврдења;

22 февруари – Михајлова ги казни специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, по 2.000 евра бидејќи на рочиште ја нарекоа „фалсификатор“ (Обвинителката Фетаи, откако не ѝ беше даден збор од Михајлова, стана и ѝ рече дека не е дојдена во судот за да види колку е убава, а потоа ја обвини Михајлова дека направила фалсификат со записникот од претходното рочиште);

27 февруари – Јанева и Фетаи до Основниот суд Скопје 1 поднесоа жалби за паричните казни од Михајлова, а Јанева претходно најави и кривична пријава против судијката, поради записникот;

2 март – Врховниот суд прифати седум од вкупно осумте приговори на прераспоредени судии и го поништи нивното прераспоредување;

7 март – Михајлова си поднесе оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1.


Судскиот совет за оставката на Михајлова: Преземаме мерки за решавање на ситуацијата


Скопје, 8 март, 2017 - 11:06 (META) 

Судскиот совет на Република Македонија денеска преку соопштение потврди дека судијката Татјана Михајлова вчера си поднела неотповиклива оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1.

Од Советот додаваат дека денеска ќе преземат мерки за „адекватно решавање на настанатата ситуација“ и дека во најкраток можен рок ќе закажат седница.

– Судијата Татјана Михајлова вчера, на 7 март 2017 година, со писмен поднесок го извести Судскиот совет на Република Македонија дека поднесува неотповиклива оставка на функцијата в.д. претседател на Основен суд Скопје 1. Во текот на денешниот ден, Судскиот совет на Република Македонија ќе преземе мерки за адекватно решавање на настанатата ситуација, ќе бидат извршени анализи и во најкраток можен рок ќе биде закажана седница по повод поднесената оставка на в.д. претседателот на Основен суд Скопје 1 – стои во соопштението на Судскиот совет.

Засега не се познати причините за оставката на Михајлова.


Судијката Михајлова си поднесе оставка во Основниот суд Скопје 1


Скопје, 7 март, 2017 - 18:41 (META) 

Судијката Татјана Михајлова денеска поднесе оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, објави „Утрински весник“.

Од судот, за „Мета“ ниту ја негираат, ниту ја потврдуваат ваквата информација. Оттаму упатуваат на Судскиот совет, кој е надлежен за избор на судиите и на претседателите на судовите.

Засега не се откриваат причините за оставката, која следува откако повеќемина судии поднесоа жалби до Врховниот суд во врска со годишниот распоред што го подготви Михајлова. Со распоредот, судиите без консултација беа прераспоредени на нови работни места. Неодамна на седуммина од осумте судии, Врховниот суд им ги прифати жалбите, по што ќе биде потребно да се направи нов годишен распоред на судиите.

На почетокот на декември минатата година, по истекот на мандатот на тогашниот претседател Владимир Панчевски, Михајлова беше избрана од Судскиот совет за в.д. претседател на кривичниот суд.

Инаку, таа го суди и предметот на СЈО за насилството во Центар од јуни 2013 година, во кој првообвинет е и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.


ДС бара да се свика Собранието, трансфер на власта и оставка од Иванов


Демократскиот сојуз денеска оцени дека Македонија се вовлекува во најтешка криза од нејзиното осамостојување, со можни последици за нејзината стабилност и за нормалното одвивање на животот на граѓаните.

– Откако Никола Груевски не успеа да формира влада, почна манипулативна кампања преку емоциите на граѓаните, тврдејќи дека се загрозени унитарноста, името на државата и идентитетот на Македонскиот народ, дека Македонија ќе се подели, при што го повика народот на протести за да ја „спаси државата“, со што практично попречува да се формира влада на Република Македонија – рече денеска на прес-конференција Павле Трајанов од Демократски сојуз.

Од партијата велат дека Иванов, со вчерашната одлука да не му го даде мандат за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, спречи мирен, демократски и уставен трансфер на власта.

– Ѓорге Иванов, со овој акт и со настапот во јавноста, директно го загрози мирот, внатрешната кохезија, единството и стабилноста на државата. Користејќи ја платформата на албанските партии како аргумент за попречување да се формира влада на Република Македонија, создаде услови за дестабилизација, меѓуетнички конфронтации, разгорување на меѓуетничка и верска нетрпеливост, омраза и раздор. Со одлуката да не го даде мандатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието, Ѓорге Иванов ја вовлече Македонија во институционална криза и создаде основи за поделби и за немири од пошироки размери и со тешки последици. Поткопани се темелите на демократијата – велат од ДС.

Од партијата предлагаат сите разговори и преговори за излез од кризата да се водат во Собранието, каде, како што рекоа, за сите отворени прашања треба да се води дебата, на отворени седници пред очите на јавноста. Тие бараат да се свика седница на Собранието на Република Македонија, на која ќе се договори мирен трансфер на власта, но и ќе се осуди постапката на Иванов и ќе се побара негова оставка.

– Парламентот да биде во перманентно заседание и на иста седница да се избере претседател на Собранието и влада на Република Македонија. Да се одложи одржувањето на локалните избори и наместо во мај, тие да се одржат најрано во септември 2017 година. Собранието да ги задолжи државните институции да преземат ригорозни законски мерки против сите кои се обидуваат со поттикнување насилство да создадат услови за воено-полициски удар и за суспендирање на легалните државни институции и на волјата на граѓаните – велат од ДС.


Директорот на „МЖ – Транспорт“, Никола Костов поднел оставка


Скопје, 23 февруари, 2017 - 15:01 (META) 

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“. Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

„Мета“ се обиде да стапи во контакт со Костов, но тој не одговори на пораката со прашање за оставката.

Вработените во „Македонски железници“ штрајкуваат веќе шести ден, поради што патничкиот и товарниот железнички сообраќај е во прекин.

Владата вчера одлучи да ѝ исплати директна помош од 70 милиони денари на компанијата, за непречено функционирање и за надминување на проблемите.