!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО нема легитимитет да отвора нови истраги


Скопје, 16 август, 2017 - 13:33 (META) 

Мандатот на Специјалното јавно обвинителство за отворање и спроведување на истраги заврши и тоа нема легитимитет да отвора нови постапки, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ во контекст на приведувањето на скопскиот бизнисмен Љупчо Палевски – Палчо по налог на СЈО.

Од опозициската партија велат дека доколку Палевски го прекршил законот, тој за тоа треба да одговара пред Основното јавно обвинителство.

– Согласно закон на 30 јуни истече рокот од 18 месеци кој СЈО го имаше за да ги состави обвиненијата за сите индиции и сите предмети за кои Катица Јанева сметаше дека има основа да се процесуираат понатаму. Доколку Палевски го прекршил законот, тој за тоа треба да одговара пред ОЈО кое е единствено легитимно и надлежно обвинителство да отвора истраги и покренува обвиненија без било какви пречки – изјави денеска Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој нагласи дека секое дејствување на СЈО спротивно на законот ќе повлече кривична одговорност.

– Судот не смее да дозволи да биде вовлечен во нелегалните игри и интриги на СЈО, бидејќи и тој судија кој ќе прифати да процесуира предмет надвор од законскиот мандат на СЈО, работи неовластено и го крши законот, а за тоа следува кривична санкција и истиот еден ден ќе треба да одговара за своите нелегални обвиненија – порача Ѓорѓиевски во името на ВМРО-ДПМНЕ.


ОЈО поднесе обвинение против лицето што ја влечеше Шекеринска за коса


Скопје, 3 август, 2017 - 11:38 (META) 

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение против лицето што за време на насилниот упад на граѓани во Собранието на 27 април, за коса ја влечеше сегашната министерка за одбрана, а тогашна пратеничка, Радмила Шекеринска.

„Спроведена беше истражна постапка и до Основниот суд Скопје 1 е поднесен и обвинителен акт против осомничениот. Имено, лицето се товари дека за време на настаните во законодавниот дом извршило грубо насилство, повлекувајќи за коса пратеничка во македонското Собрание. Оштетената во настанот добила тешка телесна повреда“, се вели во соопштението од Обвинителството.

Од ОЈО информираат дека за кривичното дело насилство, предвидена е казна затвор во траење од 3 до 10 години.


ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата


Скопје, 24 јули, 2017 - 17:59 (META) 

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“.

„Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како и од други надлежни институции, со кое се бара на Обвинителството да му бидат доставени информации и податоци во врска со досега извршените ревизии во институциите каде уметничките дела биле дадени на реверс“, велат од Обвинителство, од каде презеле и дејства за утврдување на вредноста на делата.

Предистражната постапка почнала по известувањето на Обвинителството од страна на МВР, за исчезнувањето на слика од Мазев, во 2007 година од Владата и на слика од Владимир Величковски, од Министерството за одбрана, во 2012 година, наведени во договорот од 2015 година меѓу тогашниот состав на СОЗР при Владата и Националната галерија на Македонија.


Во истрагата за 27 април се вклучува и Обвинителството за организиран криминал


Скопје, 31 мај, 2017 - 11:50 (META) 

Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) соопшти дека дел од истрагата за насилствата во Собранието на 27 април целосно ја предава на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. ОЈО Скопје утврдило дека постоела соработка на неколку осомничени и затоа заклучило дека истрагата за тие случаи треба да ја водат нивните колеги кои гонат организиран криминал. Скопското обвинителство констатирало и дека во тие случаи не станувало збор само за учество во толпа.

„Станува збор за сплет на инкриминирани дејства, кои значат остварување на законски битија на поголем број кривични дела кои не можат да се припишат само како деликт на масата ниту, пак, на оттаму произлезени конкретни кривични дела на сторители. Потребно е во оваа фаза, во согласност со законските прописи, да се вклучи и Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, бидејќи дел од дејствата преземени од лица инволвирани во настанот се во месна и во стварна надлежност на ова обвинителство. Од тие причини списите на предметот се доставени до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое го презема понатамошното постапување“, се вели во соопштението.

Основното јавно обвинителство Скопје продолжува со истрага и со други дејства за лица кои не се опфатени во погоре наведените случаи, се додава во соопштението на ОЈО Скопје.


МВР привело уште тројца за нападите во Собрание, Обвинителство ги ослободило


Скопје, 27 мај, 2017 - 14:17 (META) 

Единицата за насилен криминал во СВР Скопје во врска со нападите во Собранието на 27 април по наредба на Судија на претходна постапка извршила претреси во домовите на четири лица од Скопје А.Д. (43), С.П. (51), А.М. (22) и А.К. (43).

„По извршениот претрес три од лицата (С.П., А.К. и А.М.) се лишени од слобода, а по насока на јавен обвинител истите се ослободени. Исто така на информативен разговор повикани се и три други лица Т.З. (50), М.П. (22) и Л.Ѕ. (42) сите од Скопје. Секторот за внатрешни работи Скопје во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните случени на 27 април во Собранието и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и на идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните“, информираат од МВР во дневниот билтен.


Обвинителството сослушува полицајци за насилството во Собрание


Скопје, 30 април, 2017 - 19:10 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје информираше дека досега се идентификувани 15 лица инволвирани во нередите што се случија во Собранието на Република Македонија и дека се сослушани поголем број припадници на полицијата.

„До Обвинителството во врска со овој настан е поднесена кривична пријава од страна на МВР и по неа интензивно се постапува. Во Основното јавно обвинителство Скопје досега се сослушани поголем број лица, припадници на полицијата. Сослушувањата кои се во тек ќе продолжат во функција на целосно документирање на кривично-правните настани во Собранието на РМ“, велат од обвинителството.

За понатамошните постапувања на надлежен јавен обвинител по пријавата и по донесените одлуки, од обвинителство додаваат дека дополнително ќе информираат.


Сè уште нема утврдени кривични дела за насилствата во Собранието, информира ОЈО


Скопје, 29 април, 2017 - 14:24 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи во врска со идентификација на учесниците во нередите што се случија во Собранието на Република Македонија, а дежурните јавни обвинители ѝ даваат насоки на полицијата за понатамошното постапување, велат од ОЈО преку соопштение.

„Поради обемноста во постапувањето на обвинителството, до овој момент се вклучени шест јавни обвинители, но во согласност со потребите, бројката на вклучени јавни обвинители се очекува да се зголеми, а сè во насока на брзо и ефикасно расветлување на овие кривично-правни настани. До овој момент не е поставена правна квалификација на извршените кривични дела“, велат од Обвинителството.

Оттаму појаснуваат дека за секое лице за кое ќе се утврди дека сторило кривично дело, ќе се постави конкретната правна квалификација откако ќе се собере потребниот доказен материјал и ќе се утврдат фактите одделно за секое лице.

„Бројот на лицата лишени од слобода, конкретните дејства на истражните органи, како и понатамошните дејства што ќе бидат преземени, јавното обвинителство ќе ѝ ги соопшти на јавноста кога ќе се создадат услови за тоа и откако надлежните јавни обвинители ќе завршат со првично утврдување на фактите“, додаваат од ОЈО.


Нухиу: МВР и Чавков се одговорни за нередите во Собранието, јас се повлекувам


Скопје, 28 април, 2017 - 13:56 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, ги осуди настаните што се случија во Собранието и рече дека дел од структурите на Министерството не си ја завршиле работата за што ќе мора да одговараат.

Тој вели дека како министер инсистирал да се формира оперативен штаб уште кога почнале протестите, а во него биле вклучени раководни лица од МВР.

„Оперативниот штаб имаше подготвено планови за три претпоставени ситуации. За мирни протести, за избирање претседател на Собрание и за избирање влада. За раководител на штабот беше избран директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Митко Чавков. Сакам да ја известам јавноста дека вчера од ескалацијата сè до 20 часот, раководителот на штабот Чавков не беше достапен за мене, иако го барав и телефонски и лично“, изјави Нухиу.

Министерот за внатрешни работи нагласи дека „за жал, очигледно е дека во МВР има влијание од политичките структури“.

„Дел од вработените наместо да ги почитуваат законите, постапувале по наредби на политичките центри, нешто што мора да биде санкционирано. Внатрешната контрола е вклучена и ќе бараме одговорност од сите. МВР е институција која мора да го гарантира јавниот ред и мир, а не да биде институција под влијание на политички структури кои сакаат да го злоупотребуваат за свои цели“, додаде Нухиу.

Тој информираше дека уште синоќа стапиле во контакт со Основното јавно обвинителство заради обезбедување на потребни материјали за расчистување на настаните и барале активно да се вклучи за во најкус можен рок да се расчистат настаните.

„Секој ќе одговара за своите постапки. Ќе сносат одговорност и раководните лица во МВР кои директно се одговорни за настаните и тоа што полицијата не ја изврши својата работа. Згрозен сум од постапките на демонстрантите кои не им дозволија на екипите на брза помош да им пружат помош на повредените. Тоа е нечовечки. Чувствувам морална одговорност затоа што за овие четири месеци не успеав да го тргнам влијанието на политиката од раководните позиции и затоа ќе барам мое повлекување, но ве уверувам дека ќе направам сè за создавање на услови за трансфер на власта“, додаде Нухиу.


Основното јавно обвинителство – Гостивар трага по напаѓачите на британски државјанин


Скопје, 22 март, 2017 - 19:15 (META) 

Британски велосипедист бил пресретнат и нападнат од три непознати лица, вчера на патот од одморалиштето Бунец кон Маврово, соопштија од Јавно обвинителство.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар зел изјава од оштетениот и издал наредби за да се расветли настанот.

„Според исказот на оштетениот, лицата го врзале, го внеле во возилото и во исто време му ги одзеле платежните картички што ги поседувал. Искористувајќи момент кога бил сам со еден од напаѓачите, британскиот државјанин се ослободил и на напаѓачот му задал неколку удари со нож што го имал во себе. Откако избегал во блиската шума, преку социјалните мрежи ги алармирал родителите и пријателите. Тие се обратиле до британската полиција, која преку британската амбасада во Скопје ја известила полициската станица Гостивар, по што веднаш била иницирана потрага по велосипедистот. Оштетениот е пронајден во близина на каменоломот Пелагонија денеска, во раните утрински часови“, се вели во соопштението на Јавно обвинителство.

Како што велат оттаму, Oсновното јавно обвинителство – Гостивар координира интензивна потрага по напаѓачите.


Заев: Секогаш кога СЈО ќе отвори нов случај, јас сум таргет на Зврлевски


Скопје, 17 март, 2017 - 13:09 (META) 

Секојпат кога Специјалното јавното обвинителство ќе отвори нов случај, Зоран Заев е таргет на Републичкото јавно обвинителство, изјави лидерот на СДСМ по денешниот „распит“ во ОЈО Скопје.

Заев во обвинителството се задржа околу половина час и, како што изјави по излегувањето, денеска нему и на неговиот адвокат, Ване Андреев, им биле усно презентирани сомневањата за кои обвинителството ги товари него, уште раководно лице од неговата партија и СДСМ како правен субјект.

Лидерот на СДСМ појасни дека било договорено в среда следната недела, тој и неговите адвокати пак да дојдат во обвинителството за да извршат увид во доказите, за да можат потоа да дадат своја одбрана.

Како што изјави Заев, обвинителството ги сомничи за злоупотреби во изборната кампања за 2016 година, а покрај него осомничен е и раководител на сектор во СДСМ и партијата СДСМ како правно лице.

– Овде сме да ја докажеме нашата невиност преку почитување на институциите во една законска постапка. Апсолутно нема никакви нерегуларности во начинот на кој СДСМ ја има организирано и спроведено изборната кампања, а тоа го потврди и ревизорскиот извештај, од кој не произлегуваат никакви сомневања – рече Заев.

Тој изјави дека од 2008 година против него власта постојано води разни кривични постапки, кои во овој период се решаваат.