!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Урко доби условна казна за сообраќајката по која почина повреденото момче


Скопје, 14 август, 2017 - 16:25 (META) 

Дејан Митровски – Урко, кој едно време беше телохранител на тогашниот премиер Никола Груевски доби само условна, но не и затворска казна за сообраќајката на 27 јуни лани, кога кај Стара рампа на булеварот Борис Трајковски во Скопје со автомобил удри млад мотоциклист, кој почина од повредите пет дена подоцна в болница.

Пресудата е донесена на 20 јуни годинава, а на предметот работела Биљана Коцевска од Основен суд Скопје 1. Таа одредила условна казна од две години затвор, која ќе се активира ако во следните пет години Митровски стори ново кривично дело.

22-годишниот Стојанчо Андонов беше удрен од автомобилот „бмв“ зад чиј волан бил Митровски, во момент кога автомобилот прегазувал двојна полна лента. Семејството на починатото момче не побарало оштета.

Митровски на судењето ја признал вината.

Судијката се повикала на вештачењето, според кое мотоциклот со кој управувал Андонов се движел со брзина од 94,6 километри на час, а немал вградено предно светло.


Врховен суд го потврди притворот за Грујовски и за Бошковски, Јакимовски останува без пасош


Скопје, 26 јули, 2017 - 16:37 (META) 

Врховниот суд денеска ја одбил жалбата на бранителите  на поранешниот началник на петтата управа во МРВ, Горан Грујовски, и на неговиот соработник Никола Бошковски и ги потврдил решенијата од Апелацискиот суд Скопје за притвор од 30 дена за обајцата, се вели во соопштението.

Петчлениот совет на Врховниот суд истовремено ја уважил жалбата на бранителите на обвинетиот Тони Јакимовски, поранешен функционер во УБК, и ја преиначил одлуката за притвор што ја донесе Апелацискиот суд, а наместо неа му одредил мерки на претпазливост, како што беше првичната одлуката на Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1. Јакимовски ќе мора на одреден период да се јавува во Кривичниот суд, а одземени му се и пасошите – и обичниот и дипломатскиот – и изречена е забрана за издавање други патни исправи.

Сите тројца се обвинети од СЈО во предметите „Тврдина“ и „Таргет“, кои се споија, за нелегално прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР и за физичко уништување на системите со кои се прислушувало. Грујовски е првообвинет, а Бошковски, според обвинението, е извршителот на наредбите.


Судскиот совет одлучи да објави нов оглас за избор на претседател на Кривичниот суд


Скопје, 20 јули, 2017 - 15:04 (META) 

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука да објави оглас за избор на претседател на најголемиот кривичен суд во државата, Основниот суд Скопје 1.

Огласот, како што најави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, најверојатно ќе биде објавен утре во „Службен весник“ и ќе трае 15 дена.

Одговарајќи на новинарско прашање зошто токму во овој период се објавуваат огласите кога се најавени реформи во судството со реформскиот план „3-6-9“, Караџовски ги оцени како „непринципиелни и тенденциозни таквите коментари и пишувања“.

– Најавени се многупати реформи во многу области. Не може да застане работата ниту на Судскиот совет, ниту на судовите, ниту граѓаните треба да престанат да ја остваруваат правдата и да ги бараат своите права. Неспорен факт е дека шест судови работат без претседатели. Ние во континуитет објавуваме огласи, а таков е случајот и сега – изјави Караџовски.

Тој вели дека доколку се распишат локалните избори на 15 октомври, нема да може да се врши избор на претседатели на судовите, што, според него, ќе ја закочи работата на судовите.

– Не е во ред ние, како независна судска власт, да бидеме закочени во нашето работење доколку бидат распишани какви било избори. Државната комисија за спречување на корупцијата доставува мислење до сите органи и до нас. Ние би направиле прекршок доколку во тој период правиме избор на претседатели на судови. Во тој случај, ќе треба да правиме избор по одржувањето на локалните избори. Судскиот совет работи законски. Огласот ќе биде објавен најверојатно утре во „Службен весник“. Тие судии што ги исполнуваат критериумите, нека се пријават, имаат 15 дена – рече Караџовски.

Инаку, Кривичниот суд во Скопје е без претседател од почетокот на декември минатата година, кога на тогашниот претседател, Владимир Панчевски, му истече мандатот. Во меѓувреме, Судскиот совет распиша оглас за избор на негов наследник, на кој се пријавија неколку кандидати, но ниту еден од нив не беше избран, а Советот двапати назначи в.д. претседатели. Во моментов функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1 ја извршува Стојанче Рибарев, кој беше назначен во март годинава, откако претходната в.д. претседателка, Татјана Михајлова, си поднесе оставка.

Судскиот совет денеска распиша огласи и за избор на претседатели на Апелацискиот суд во Штип и на основните судови во Куманово, Тетово, Дебар и во Ресен.


Судиите од Кривичен се сретнаа со Прибе, бараат да бидат вклучени во реформите


Скопје, 17 јули, 2017 - 17:48 (META) 

Судиите од Основниот суд Скопје 1 денеска имале средба со Рајнхард Прибе и со неговиот тим на експерти, на која било истакнато дека извештајот и препораките на работната група на Прибе од 2015 година „се основа за реформите во судството“.

Судиите на средбата истакнале дека е „потребно нивно поактивно вклучување во процесот на подготвување решенија за прашањата поврзани со финансирање на судството, условите за избор и напредување во кариерата, следењето на работата и оценувањето на судиите, разрешување на судии и други прашања“.

„Воедно судиите истакнаа и дека ги подржуваат процесите кои водат кон зајакнување на нивната независност и враќање на довербата на граѓаните во судството. Присутните на средбата се согласија дека само независно судство може да биде гарант на слободата и на правата на граѓаните“, стои во соопштението на Основниот суд Скопје.

Прибе и неговиот експертски тим, кој од денеска до 21 јули престојува во земјава, денеска имаше средба и со со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. На средбата Вангеловски им ги презентирал неговите предлог-мерки за спроведување на реформите во судството.

Експертот на ЕУ и неговиот тим се ангажирани од Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото во земјава.


Пешевски и Латас остануваат без пасоши, Апелација досега ги одби сите жалби на СЈО


Скопје, 17 јули, 2017 - 12:00 (META) 

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд. Вака одлучил Апелацскиот суд Скопје по разгледувањето на жалбите на СЈО и на одбраната на Пешевски минатата недела.

СЈО до Апелацискиот суд се жалеше на одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, кој одби на Пешевски да му биде одреден притвор и наместо тоа, одлучи да му одреди мерки на претпазливост. Од СЈО бараа второстепениот суд да му одреди притвор на Пешевски, а одбраната на поранешниот вицепремиер поднесе жалба со која бараше укинување на мерките за претпазливост.

Според решението, Кривичниот совет на Апелацискиот суд, составен од судиите Љиљана Ивановска-Шопова (претседател на Советот), Африм Фидани и Јани Нича, ги одбил како неосновани жалбите на СЈО и на одбраната и ја потврдил одлуката на Кривичниот суд.

Обвинителите на СЈО, во жалбата, меѓу другото, навеле дека обвинетиот Пешевски „поседува 24 активни банкарски сметки, на кои има постојан прилив и одлив на поголем износ на парични средства, па токму паричните средства што ги поседува и неговиот развиен бизнис надвор од границите на Македонија упатуваат дека може да се даде во бегство и да ја напушти државата“.

Од СЈО навеле и дека со обвинението се предложени и други сведоци кои сè уште не се испитани, што „упатува на оправдан страв дека обвинетиот, доколку се брани од слобода, ќе ја попречува кривичната постапка со влијание на сведоците, кои се предложени на листата на докази“.

Кривичниот совет на Апелацискиот суд ги одбил ваквите наводи како неосновани и оценил дека Основниот суд Скопје 1 донел правилна одлука дека „во оваа фаза на постапката, примената на мерката притвор не е оправдана и дека со примена на поблаги мерки, како што се определените мерки на претпазливост – обврска за јавување во судот и привремено одземање на патната исправа, успешно ќе се елиминира опасноста од бегство“.

Второстепениот суд ја одбил жалбата на одбраната на поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, кому му остануваат мерките за претпазливост, односно да му биде одземен пасошот и да се јавува во судот еднаш неделно.

На сила остануваат истите мерки и за новинарот Драган Павловиќ-Латас, обвинет во случајот „Тотал“, откако Апелацискиот суд го одбил барањето на СЈО да му биде одреден притвор, како и жалбата на обвинетиот против одлуката на Кривичниот суд да му биде одземен пасошот и еднаш неделно да се јавува во суд.

Апелацискиот суд досега ги одби сите жалби што ги поднесоа Специјалното јавно обвинителство и обвинетите против одлуките на првостепениот суд.

Инаку, денеска во Апелацискиот суд треба да се одржат нови пет јавни седници, на кои ќе бидат разгледувани жалбите на СЈО и на обвинети во случаите што ги отвори ова обвиниелство и за кои кон крајот на минатиот месец поднесе обвиненија.

СЈО бараше притвори за вкупно 18 обвинети, меѓу кои и за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, но кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 ги одбија сите предлози и наместо притвор им одредија мерки на претпазливост.


Апелација почна да ги објавува одлуките – Ивона Талевска останува без пасош


Скопје, 15 јули, 2017 - 15:37 (META) 

Жалбата за мерката на претпазливост која ѝ беше одредена на уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска, е одбиена и таа останува без патна исправа, стои во одлуката на Апелацискиот суд Скопје која беше денеска објавена на веб-страницата на судот.

Ивона Талевска е обвинета за даночно затајување во случајот на СЈО наречен „Тифани“. Нејзиниот пасош е одземен и таа треба еднаш месечно да се јавува во суд.  Таа се пожали на мерките за претпазливост што и ги определи Основен суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство, но Апелација не и ја прифати жалбата.

Во нејзината жалба беше образложено дека ѝ е потребен пасошот за службени патувања, но судот смета дека таа може да избега ако ѝ биде вратен.

Скопска Апелација ја одби и жалбата на Јован Боцевски и за него е потврдена првостепената одлука секој работен петок во месецот да се јавува во Основен суд Скопје, но дополнително е изречена забрана да одржува контакти со лицето Д.Т..

Идентично како за Боцевски е решено и по жалбите на Петар Милошевски, Новица Станковски, Метуш Шабани и на Филип Атанасов.


Судот не одобри притвори побарани од СЈО, се реши за мерки за претпазливост


Скопје, 30 јуни, 2017 - 21:18 (META) 

Основен суд Скопје 1 вечерва ги соопшти одлуките за пет барања од СЈО, со напомена дека за другите ќе се решава и јавноста ќе биде информирана утре. Од петте одлуки соопштени кон крајот на денешниот ден, се гледа дека не е прифатено ниту едно од барањата за притвор, а во некои случаи наместо бараната мерка се изречени мерки на претпазливост.

За барањата решавал Кривичниот совет.

Така, за случајот „Тифани“, СЈО побарало мерки на претпазливот против И.Т. заради сомнение дека затајувала данок, а Кривичниот совет на скопскиот суд го уважил предлогот и одредил обвинетата секој работен понеделник во месецот да се јавува кај надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1 и да ѝ биде одземен пасошот.

За „Тревник“ СЈО побарало мерки за претпазливост против З.П. и С.П., заради  бесправно градење. Судот постапил според барањето и им наложува на обвинетите  секој работен понеделеник во месецот да се јавуваат кај надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1 и да им бидат одземени пасошите.

За случајот „Тотал“, СЈО побарало притвор за Драган Павловиќ-Латас, а судот не го потврдил тоа, туку му изрекол мерки на претапазливост, односно одземање на пасошот и обврска секој работен понеделник во месецот да се јавува кај надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1, како и забрана за вршење работни активности поврзани со кривичното дело.

За барањето од СЈО за случајот „Титаник“, да се определи притвор за Е.А. поради уништување на изборен материјал, судот решил негативно, односно не изрекол притвор.

За случајот „Тортура“, СЈО побарало мерки на претпазливост против И.А., Н.С.,Ф.А., П.М., Ј.Б. и М.Ш. поради сомневање за мачење и за друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување. Судот на обвинетиот И.А. му наредува секој работен петок во месецот да се јавува на надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1 и му забранува да се приближува или воспоставува контакти со жртвата во случајот. Другите обвинети имаат само обврска секој работен петок во месецот да се јавуваат на надлежно службено лице во судот.

Против овие решенија обвинетите имаат право на жалба во рок од три дена од приемот на решението. Жалбите се поднесуваат во Апелацискиот суд.

За другите случаи, судот одлуките ќе ги соопшти утре.


СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд


Скопје, 29 јуни, 2017 - 14:12 (META) 

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

Доказите, спакувани во десетици кутии, со комбиња беа пренесени во Кривичниот суд, а како што најави Јанева, денеска и утре континуирано ќе се носат во судот доказите за предметите за кои се поднесени обвиненија.

Специјалната обвинителка истакна дека за процесуирањето нема да се чека завршувањето на судската ферија – која обично почнува на 15 јули, а завршува на почетокот на септмври – туку дека судот мора веднаш, во рок од 24 часа, да почне со постапките бидејќи има итни предмети во кои се бара притвор за обвинетите.


Одбиени барањата на СЈО за замрзнување имот на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 23 мај, 2017 - 17:34 (META) 

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил 12. барања на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Судија на претходна постапка изразил несогласување за барањата за привремено одземање на имот, по што решавал Кривичниот совет, кој ја потврдил одлуката на судијата.

„Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по несогласноста на судиите на претходна постапка, во врска со барањата за привремено одземање на имот поднесени од страна на СЈО, на нејавна седница одржана на 23.05.2017 година согласно чл.202 ст.3 од ЗКП донесоа решенија со кои се уважува несогласноста на судијата на претходна постапка при што од страна на судот не е определена предложената привремена мерка Забрана на оттуѓување на недвижен имот со ставање на хипотека“, гласи соопштението на Основен суд Скопје 1.

Од СЈО за „Мета“ изјавија дека немаат право на жалба на одлуката и дека деновиве ќе излезат со официјална реакција.

Во случајот „Талир“ осомничени се 11 високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и лидерот на партијата. Тие се товарат за перење пари и за незаконско финансирање на партијата.


Сослушан сведок, расправа за „Маѓар Телеком“ одложена за 10 јули


Скопје, 23 мај, 2017 - 15:28 (META) 

На главната расправа на судењето за случајот „Маѓар Телеком“, во кој обвинетите Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, се товарат за злоупотреба на службената положба, денеска беше сослушан еден сведок, по што беше одложена за 10 јули, соопштија од Основниот суд Скопје 1.

Обвинетите поранешни раководни лица од „Маѓар Телеком“ кои држеа клучни позиции во Македонски телеком се шест години недостапни за органите на прогонот.

За следното продолжување на главната расправа на 10 јули ќе бидат испратени покани за другите предложени сведоци, извести судот.