Костадинов: Обвинителство да провери како Мицкоски добил 33.000 квадрати земјиште за хидроцентрала


Скопје, 5 ноември, 2018 - 16:01 (META) 

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов денеска го повика јавното обвинителство по допрен глас да ги провери сомневањата за организиран криминал и судир на интереси во случајот со доделување 33.000 квадратни метри земјиште за хидроцентрала на фирма во која сопственик е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Земјиштето е доделено во време кога Мицкоски му бил советник на поранешниот премиер Никола Груевски, а Костадинов на денешната прес-конференција презентираше документи за случајот.

-Сомнежите се основани и поткрепени со документи коишто покажуваат дека во време кога Мицкоски му бил советник на Никола Груевски, преку фирмата „Енерготек ДОО Скопје“ во која лично тој има удел, од Владата добил 33.000 квадратни метри земјиште земјиште за изградба на хидроцентрала. Заедно со компанијата „Минка ДА“ го основаат конзорциумот „Минка-Енерготек“, кој е избран за најповолен понудувач и подоцна го добива земјиштето. Уделот на фирмата „Енерготек ДОО Скопје“ во конзорциумот денеска изнесува 99 отсто. Ова е класичен судир на интереси – рече Костадинов.

Тој порача оти сомнежите дека има организиран се поткрепени и од фактот што еден од сопствениците на „Енерготек ДОО Скопје“ е и Димитар Димовски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, и во времето на министерувањето на Миле Јанакиески, и негов соработник.


МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ


Скопје, 30 август, 2018 - 11:50 (META) 

Одделението за борба против организиран криминал од МВР по налог на Јавното обвинителство од минатата седмица вршат истрага во Македонски народен театар (МНТ), поради сомнение за злоупотреби направени во периодот од 2015 до 2017 година, кога директор бил Дејан Пројковски.

Минатата седмица инспекторите одзеле документи од правната служба.

Според информациите, Пројковски се товари за злоупотреба на службената положба со сомнителна набавка и ненаменско трошење во износ од 150.000 евра.

Од Министерството за култура велат дека поднеле пријава во МВР откако сегашната в. д. директорка  на МНТ, Симона Угриновска, која беше назначена во февруари, побарала ревизија на работата на претходниот директор.

МВР во овој момент собира и анализира документи и во интерес на истрагата не даваат повеќе детали.


Жбогар: Загубеното време да се надомести со поголема посветеност на реформите


Скопје, 18 декември, 2017 - 13:59 (META) 

Загубеното време треба да се надомести преку посилна посветеност на владата и на јавната администрација на тековните реформи и со посилна вклученост на граѓаните во реформите. Секој има одговорност за напредокот на земјата, вели шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар.

Евроамбасадорот во врска со усвојувањето на Акциската програма на Европската комисија за Македонија за 2017 година и на потпишувањето на договорот за финансирање на годишната програма за ИПА 2016 помеѓу Европската Унија и македонската влада, со кои Македонија добива 72,3 милиони евра од ЕУ, порача дека тоа е јасен доказ дека за посветеноста на ЕУ на зачленувањето на Македонија во големото европско семејство.

– Овие фондови покажуваат колку сме сериозни во иднина да ја видиме земјата во ЕУ. Токму затоа сега инвестираме во подобрувањето на сите нејзини системи и на нивното доведување до стандардите на ЕУ, не поради барањата на ЕУ, туку заради придобивките за секој нејзин граѓанин – вели Жбогар.

Двете програми, финансирани од ЕУ, кои стартуваа од крајот на минатиот месец, се за поддршка на демократијата и на управувањето, со цел потпомагање на економскиот развој и растеж на Македонија. Приоритети се подобро управување со границите и миграциските политики и поефективна борба против тероризмот и организираниот криминал, со посебно внимание на спречување на радикализирањето и насилниот екстремизам.

ЕУ исто така ќе ја потпомага реформата на јавната администрација, со посебно внимание на подобрувањето на транспарентноста и борбата против корупцијата, како и на развивање на електронски услуги за сите граѓани, што ќе овозможи заштеди во време, напори и пари за граѓаните.

Со програмите се предвидуваат и нови средства за компаните, за подобрување на состојбата на приватниот сектор и на економскиот профил на земјата, како и инвестиции во образованието и на пазарот на работна сила.

Од 2007 година, велат од Делегацијата на ЕУ во Скопје, Македонија добила над милијарда евра за клучни реформи и за инфраструктура, а до 2020 година, треба да бидат распределени уште 250 милиони евра.


Обвинителство: Приведени 24 лица поради незаконско доделување земјиште и субвенции


Скопје, 5 октомври, 2017 - 12:32 (META) 

Вкупно 24 лица од  Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште и субвенции, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија.

Надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против 24 лица, од кои 15 службени лица се вработени во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и во подрачните единици на ова министерство, а другите осомничени се физички лица и одговорни лица во правни лица во приватна сопственост. Се товарат за штета од 220.000 евра нанесена на вуџетот на Република Македонија.

Според обвинителството, во периодот од 2011 година до 2016 година осомничените службени лица ги пречекориле своите службени овластувања при склучување и раскинување договори за закуп на земјоделско земјиште, а во тоа биле помогнати од другите осомничени. Во исто време, одобрувале исплата на субвенции со кои овозможиле корист на повеќе правни и физички лица на штета на државниот буџет.

Надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 поднел предлог за притвор за седуммина од приведените.


Регионалната полициска соработка е клучна во борбата против организираниот криминал


Белград, 14 ноември, 2016 - 16:27 (META) 

Министрите за внатрешни работи на Србија, Црна Гора и на Македонија, денеска во Белград оценија дека регионалната полициска соработка е клучна во борбата против сите видови организиран криминал.

Министрите Небојша Стафановиќ, Горан Даниловиќ и Оливер Спасовски на конференцијата насловена „Регионална процена на закани од тежок и организиран криминал (СОКТА)“, изразија подготвеност за унапредување на сите видови полициска соработка. Тие оценија дека организираниот криминал не познава граници и нагласија дека полициите на трите земји се подготвени преку меѓусебна соработка да бидат пред него.

Проектот „Регионална процена на закани од тежок и организиран криминал“ на Европол е прв обид во овој дел од Западниот Балкан да се претстави стратешка процена на ризикот и на заканите од тежок и организиран криминал по безбедноста на земјите.

Проектот, кој е почнат во март 2014 година, ќе трае до декември годинава. Финансиите, во износ околу 390.000 евра, се обезбедени од швајцарската агенција за развој и за соработка, а е реализиран од мисијата на ОБСЕ во Србија, Црна Гора и Македонија во партнерство со Европол.


Советот на јавни обвинители ќе каже дали СЈО е надлежно за случајот на Зоран Божиновски


Скопје, 22 август, 2016 - 15:15 (META) 

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција чека насоки од Советот на јавни обвинители за предметот во кој обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена е Зоран Божиновски, а е дел од случајот „Шпион“, информираат од службата за односи со јавноста на јавното обвинителство.

„Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја почитува претходно донесената одлука на Советот на јавни обвинители како единствен надлежен орган што ја оценува законитоста во работењето на обвинителствата. Оттука, а имајќи предвид дека станува збор за дел од истиот предмет, за поднесеното барање побара насока за постапување од Советот на јавните обвинители“, пишува во соопштението.

На 11 август Специјалното јавно обвинителство побара од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, да го преземе и предметот со Зоран Божиновски, кој е поврзан со случајот „Шпион“ за кој СЈО веќе има надлежност.

Истрагата за Божиновски е дел од предметот „Шпион“ од 2013 година, но таа беше запрена поради неговата недостапност сè до 21 април годинава, кога тој беше екстрадиран од Република Србија во Република Македонија.


Заниери: Жичените огради и затворените граници нема да ја решат бегалската криза


Атина, 15 мај, 2016 - 13:52 (META) 

„Кревањето ѕидови и огради не е решение ниту за бегалскиот проблем ниту за кој било друг. На Европа и на Балканот им е потребна поголема соработка и заедничка развојна стратегија за подобро справување со бегалската криза“, порача генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниери, од Атина, говорејќи за безбедносните предизвици од бегалската криза на конференцијата „Миграција, бегалци и европска безбедност“, организирана од организацијата „Елиамеп“.

Соработката според Заниери е единствениот начин да се осигура безбедноста на секоја држава и на Европа во целост и да се сузбијат криминални трендови од кризата, како трговијата со луѓе и организираниот криминал.
– Организираниот криминал, шверцот со луѓе, стануваат многу лукративен бизнис и ние мора да ги зголемиме напорите да одговориме и да се бориме против овие нови криминални активности кои се некогаш поврзани со терористички агенди. Треба да ги разгледаме одново нашите алатки, да ја зајакнеме соработката меѓу разузнавачките служби, да развиеме нови партнерства и надвор од Европа – вели Заниери.

Шефицата на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалаинен, која, исто така, говореше на конференцијата, рече дека проблемот со нелегалниот шверц на луѓе последниве недели одново се интензивира и во Македонија.
– Речиси секојдневни се полициските извештаи за откриени нелегални бегалци по коридорот 10 – посочи Суомалаинен.

Таа истакна дека мисијата работи со полицијата за сузбивање на овој проблем.
– Шверцерските мрежи стануваат многу активни, секогаш има луѓе кои мислат дека ова е можност да заработат пари. Сега на речиси дневна основа се запираат автомобили, комбиња или автобуси некаде во нашата земја-домаќин, со околу 50-60 илегално влезени бегалци. Работиме со полицијата за ова, ОБСЕ има долгорочен мандат да ги поддржи властите за справување со овој предизвик – посочи амбасадорката Суомалаинен.

Како што истакна таа, ОБСЕ врши надзор на граничните зони, помага на полицијата за откривање на фалсификувани документи и соодветен третман и почитување на правата на барателите за азил. Во насока на зајакнување на граничната контрола, ОБСЕ ги поддржува заедничките контактни центри за размена на информации меѓу Македонија, Албанија, Бугарија, Србија и Косово, концепт кој не е развиен и со Грција.

Заниери апелираше државите во ЕУ и на Балканот да се активираат за креирање нова заедничка стратегија за справување со овој проблем и за адаптирање на општествата на него, бидејќи кревањето ѕидови и поларизацијата на општествата поради миграцискиот проблем само создава нов раздор во ЕУ.
– Миграциското прашање е нова линија на раздор во Европа и важно е да се консолидираме за да се избегне ова, бидејќи сериозно ќе му наштети на нашиот европски проект. Мора да ја истакнам потребата да се градат мостови, а не ѕидови за да се заштити нашиот заеднички просперитет и заедничка безбедност – додаде Заниери.

Со ова се согласи и грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Никос Ксидакис, прогнозирајќи дека бегалската криза уште долго време ќе биде предизвик за Европа.
– Ова е тежок пат, тежок тест. Досега грчкото општество и држава успеваат да се справат без големи загуби, меѓутоа знаеме дека бегалската криза и мигрантските бранови ќе траат долго, не се само привремен феномен. Нашиот регион и поширокиот медитерански регион ќе биде одново на тест во иднина – истакна Ксидакис.


СЈО се жали против решението да не ги добие доказите од Судот


Скопје, 3 март, 2016 - 15:17 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска преку соопштение информираше дека поднело жалба против решението на Основниот суд Скопје 1 со кое е одбиено барањето на СЈО да му бидат предадени копии на списи и електронски докази.

„Во жалбата укажуваме дека со обжаленото решение првенствено е направена суштествена повреда на одредбите на Законот за кривична постапка (ЗКП), во смисла што решението надвор од главната расправа го донел Судскиот совет, наместо да го донесе совет од три судии, во согласност со членот 25, став 5 од ЗКП. Исто така, укажано е дека од наша страна барани се и докази кои воопшто не се класифицирани, како и докази кои се декласифицирани. И овие докази судот не ни ги доставил, туку во целост го одбил нашето барање, повикувајќи се на обврската за чување класифицирани информации, иако таква обврска за овие докази очигледно не постои. Во жалбата се повикувме и на законските и на подзаконските акти кои ја регулираат материјата за класифицираните информации и тоа Законот за класифицирани информации и Уредбата за административна безбедност на класифицирани информации, во кои, меѓу другото, е предвидена можноста за репродукција и за пренос на класифицираните информации за корисниците на класифицирани информации (јавните обвинители во ова јавно обвинителство кои поседуваат безбедносни сертификати со степен на доверливост државна тајна), кои прописи, доколку судот ги примени, во никој случај нема да ја повреди обврската за чување класифицирани информации“, пишува во соопштението на СЈО.

Жалбата на СЈО доаѓа по одбивањето на Основниот суд Скопје 1 да ги предаде сите докази за случајот „Пуч“ на увид на специјалните јавни обвинители.

Денеска соопштение испратија и од Основното јавно обвинителство (ОЈО) за гонење организиран криминал и корупција, во кое се вели дека целокупната документација, со сите списи и докази за случајот „Пуч“ е предадена на СЈО.

Според ОЈО за гонење организиран криминал и корупција разликата што се јавува околу доказите е поради класифицираните материјали за кои нема втор примерок, а единствените се предадени во Основниот суд Скопје 1.


Поднесено обвинение против полицаец кој нудел поткуп на сведок на Јанева


Скопје, 5 февруари, 2016 - 15:17 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корпуција поднело обвинение против вработен во Министерството за внатрешни работи, осомничен дека му нудел поткуп на лице за да се појави како сведок пред суд и да даде одреден исказ, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Тој, според Обвинителството, се товари за кривично дело незаконито влијание на сведоци.

Кривичната пријава против полицаецот, поднесена од Министерството за внатрешни работи, е една од седумте пријави поднесени деновиве, од кои три беа против обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева.

„По поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи против едно лице вработено во МВР, а за сторено кривично дело незаконито влијание врз сведоци, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ги презеде сите потребни дејства за утврдување на фактите во предметот. Притоа е утврдено дека постои основан сомнеж дека осомничениот го сторил кривичното дело што му се става на товар, односно дека нудел поткуп на едно лице, а за да се појави како сведок во постапка пред суд и да даде исказ во определена насока“, стои во соопштението од Обвинителството.

Обвинението денеска било поднесено до Основниот суд Скопје 1.

„Денеска надлежниот обвинител, по завршување на постапка и целосно расветлување на настанот, до надлежниот Основен суд Скопје 1 поднесе обвинителен предлог против обвинетиот за сторено кривично дело незаконито влијание врз сведоци од член 368-а, став 1 од Кривичниот законик“, велат од Обвинителството.


СДСМ поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник Илија Србиновски


Скопје, 7 декември, 2015 - 14:35 (META) 

Денеска до јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник Илија Србиновски.

Кривичната пријава е за злоупотреба на службена положба и овластување на поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, а сегашен раководител на подрачната единица на министерството во Битола.

– Денеска поднесов кривична пријава, а во прилог ги дадовме сите докази што пред некој ден ги презентиравме на прес-конференција. Никола Греувски за овој огромен скандал одбра да молчи и да ги сокрие малверзациите што биле правени со доделувањето на државното земјоделско земјиште и искористувањето на сите програми од овој раководител и на неговите фирми. Јас како дополнителен заменик-министер и ние како СДСМ нема да молчиме. Ќе работиме во интерес на граѓаните и во интерес на земјоделците. Секој што се огрешил пред законот мора да одговара – изјави Николовски.