Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години


Скопје, 24 јануари, 2018 - 12:57 (META) 

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници.

– Рокот за изградба на новиот објект ќе биде 3,5 години и дополнителна 1,5 година за реконструкција на постојната зграда на хируршките клиники. Вредноста на проектот е 120 милиони евра од кои 70 милиони евра се кредит, а остатокот е од буџетот. Во новиот објект ќе бидат инкорпорирани 21 клиника, а на постојните сегашни локации ќе останат клиниките за детски болести, кардиологија, инфективна, максилофацијална – рече Бошњаковски и додаде дека по владината одлука ќе започне процесот на реализација.

Тој додаде дека сега се разгледуваат повеќе опции, но ќе се одбере онаа која е најдобра за граѓаните, како од аспект на пациенти, така и во однос на трошењето на нивните пари.


Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја


Вашингтон, 6 септември, 2017 - 19:47 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја и дека сите опции се отворени за одбрана на САД и на нејзините сојузници.

Трамп вчера телефонски разговарал со премиерите на Австралија и на Велика Британија, Малком Трнбул и Тереза Меј, за последната нуклеарна проба на Северна Кореја, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските агенции.

Претседателот на САД во разговорот со британската премиерка рекол дека сега „не е време за разговори со Северна Кореја“ и јасно ставил до знаење дека сите опции се отворени за одбрана на САД и на нејзините сојузници од агресијата на Северна Кореја.

Меј и Трамп изразиле одлучност за блиска соработка во зајакнувањето на дипломатскиот и на економскиот притисок врз Пјонгјанг.

Во разговорот со премиерот на Австралија, Малком Трнбул, Трамп ја потврдил посветеноста на Вашингтон во одбраната на земјата и на сојузниците, „користејќи ги сите достапни дипломатски и воени капацитети“, се наведува во соопштението на Белата куќа.

Трамп вчера најави дека неговата администрација ќе им дозволи на Јапонија и на Јужна Кореја да набават поголемо количество софистицирано оружје.

Вашингтон и Сеул размислуваат и за разместување на носачи на авиони и на стратешки бомбардери во регионот.

САД на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации побараа заострување на санкциите кон Пјонгјанг, на што се противат Русија и Кина.


Ахмети го информирал и Данкан за можноста ДУИ да остане во опозиција


Скопје, 24 февруари, 2017 - 13:11 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан, меѓу другото, го информирал британскиот дипломат и за денешниот состанок на централното претседателство на партијата.

Ахмети, како што соопштуваат од партијата, истакнал дека на состанокот ќе се разговара за можностите и за опциите на партијата, имајќи ги предвид изборните резултати, „вклучувајќи ја и можноста ДУИ да остане во опозиција“.

Од страна на британскиот дипломат била изразена поддршката на Велика Британија за стабилна и напредна Македонија. Данкан истакнал дека решавањето на ситуацијата се наоѓа во рацете на политичките партии во земјава.

„Ахмети истакна дека при донесувањето на својата одлука ќе ја земе предвид волјата на гласачите на ДУИ, Албанците, но и очекувањата на граѓаните и на меѓународните пријатели. Земјата се наоѓа пред многу предизвици и ДУИ ќе игра конструктивна улога“, рекол Ахмети, додавајќи дека изборите во земјата биле демократски и веродостојни и произвеле тесен и многу предизвикувачки резултат за политичките партии.

Лидерот на ДУИ истакнал дека заокружувањето на Охридскиот договор, владеењето на правото, како и евроатланската интеграција се услови за стабилноста и за безбедноста во земјата и побарал поддршка од Лондон за членство на Македонија во НАТО.


ВМРО-ДПМНЕ: Можеби и нема да одиме на избори, можеби ќе излеземе од Владата…


Скопје, 9 мај, 2016 - 15:31 (META) 

Во тек се интензивни – посредни и засега неплодни  – контакти меѓу партиите, кои ги координира меѓународната заедница преку амбасадорите во земјава за да може до задутре, кога истекува рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници, да се најде некакво решение за излез од политичката криза.

Од опциите што се во игра, ниту една не е прифатлива за владејачката партија.

– Ние нема што да калкулираме. Законот е јасен, Собранието е распуштено и избори мора да има – вели официјално за „Мета“, Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

За разлика од него, извор од партијата на власт ги остава отворени и другите опции.

– Можеби и ние нема да учествуваме на изборите, ќе се откажеме, па ќе учествува некој трет, ќе освои 10.000 гласа и изборите ќе пропаднат. Или, ако странците инсистираат на некакво неповолно решение, можеби ќе излеземе од Владата, па СДСМ нека прави малцинска влада со кого сака – вели неофицијално извор од вадејачката партија.

И белгискиот експерт и поранешен посредник во преговорите помеѓу партиите, Питер Вахауте, денеска на својот профил на Твитер „откри“ дека се водат тајни преговори.

„Политиката и уметноста на тајното преговарање. „Тишина! Разговараме, но не им кажувајте на граѓаните, колку помалку знаат, толку подобро. Моите услови се едноставни: ветете дека ќе ме обожувате и дека ќе ги исполните сите мои барања. Потпишите сега овде“, напиша Ванхауте на „Твитер“.


„Твитер“ ќе ги блокира интернет-насилниците


Вашингтон, 22 април, 2015 - 16:25 (META) 

Микроблог-платформата „Твитер“ воведе две нови правила и опции што треба да стават крај на порастот на вербалното насилство на социјалната мрежа.

„Твитер“ ќе ги надгради своите правила на користење, со кои ќе се преземаат чекори не само за директни и специфични закани и за насилства врз други, туку и против оние кои промовираат насилство врз други.

Со новите правила, „Твитер“ ќе може да блокира корисници доколку се осомничени за насилно однесување. Досега, социјалната мрежа бараше од корисниците да ги отстранат содржините или да направат верификација на својот телефонски број за да проверат дали тие ја објавиле содржината.