!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шести локални избори: Се избираат градоначалници на 80 општини и на Град Скопје


Скопје, 15 октомври, 2017 - 7:30 (META) 

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето почна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје, а право на глас на имаат 1.814.644 гласачи.

На изборите учествуваат кандидати за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Пријавени се 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати за членови на советници на 327 листи.

Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, односно на 29 октомври.

Секој избирач добива две гласачки ливчиња. Едно за избор на членови на Совет и уште едно за избор на градоначалник.

Избирачите во Скопје, пак, ќе добијат четири гласачки ливчиња. Тие ќе избираат членови на Совет на општината во која живеат, градоначалник на општината, а ќе добијат и ливчиња за избор на членови на Совет на Скопје и за избор на градоначалник на Скопје.

На гласачкото место секој избирач треба да дојде со важечки документи за идентификација, односно лична карта или пасош. Следува проверка со УВ-ламба, а потоа проверка и потпишување во изводот од избирачкиот список. Гласачкото ливче се откинува од кочанот на блокот по нумерички распоред, му се става печат на предната страна и потоа му се дава на избирачот. Гласањето се врши тајно, зад параван, а пред избирачот да отиде зад параванот, член на избирачкиот одбор го прска со спреј по десниот палец.

За гласачкото ливче да биде важечко, избирачот треба да го заокружи редниот број пред името и презимето на кандидатот за градоначалник, а за членови на Совет треба да го заокружи редниот број пред подносителот на листата за која се определил.

Преклопеното гласачко ливче избирачот е должен да го става во соодветно обележаната кутија за гласање.

За следење на претстојните локални избори во Државната изборна комисија досега се акредитирани 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи. И овие избори најмногу набљудувачи се од невладината организација „Мост“. Изборите ќе ги следат со повеќе од 2.500 набљудувачи.

Покрај „Мост“, од домашните набљудувачи се и Здружението на граѓани „Синергија“ од Штип со 1.829 набљудувачи, „Цивил“ – Центар за слобода со 191 набљудувач, Институтот за економски стратегии и меѓународни односи Охрид – Скопје со 125, Центарот за разбирање и институционална соработка Скопје – ЦРИС Скопје со 17 и Македонскиот центар за култура и развој со шест набљудувачи.

Од странските, најголем број набљудувачи има Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР – 198, потоа Амбасадата на САД во Македонија – 33, Делегацијата на ЕУ – 23, Меѓународниот студиски центар за избори (IESC) – 18.
Набљудувачи имаат акредитирано и Канцеларијата на НАТО во Скопје и амбасадите на Руската Федерација, Албанија, Австрија, Франција Велика Британија, Шведска, Унгарија, Кралството Холандија, Италија и на Словачка во Македонија.


Ѓорчев: Со упадите во општините се случува масовна политичка и партиска репресија


Скопје, 6 октомври, 2017 - 16:43 (META) 

Факт е дека во Македонија во моментов, секојдневно се случува политичка репресија, се случуваат упади во општините и се случуваат масовни притисоци и врз кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и врз гласачите и врз цели групи на граѓани, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев.

Тој додаде дека и денеска имало директен атак и директен упад врз општините Вевчани, Крива Паланка и Берово.

– Досега удрија врз општина Прилеп, општина Неготино, општина Штип, Кавадарци, Велес, Македонски Брод, Ново Село. Претепуваат актуелни и градоначалници што исто така се сега кандидирани. Вперуваат пиштол во луѓе што се исто така во моментот кандидирани. Првпат во независна Македонија имаме убиство на кандидат на избори. Вакви работи во Македонија никогаш немало. Никогаш немало недела дена пред избори упади во општини, репресија врз гласачи и репресија врз цели социјални групи. Никогаш немало ситуација каде што биле убивани кандидати или, пак, буквално на улица претепувани – изјави Ѓорчев.

Тој додаде дека во моментов се случува „масовно беззаконие“.

– Со упадите во општините се случува масовна политичка и партиска репресија која личи на 1948 година, но ова нема долго да трае – додаде Ѓорчев.


Ќе нема референдуми за мигрантите на денот на локалните избори


Скопје, 22 септември, 2017 - 15:52 (META) 

Државниот инспекторат за локална самоуправа донесе одлука да ги запре решенијата за организирање локални референдуми во општините против населување мигранти на денот кога се закажани и локалните избори – 15 октомври.

Ова денеска на прес-конференција го соопшти државниот инспектор за локална самоуправа, Рахим Муслиу, кој додаде дека ќе поведе и постапка пред Уставниот суд за утвдување на законитоста на иницијативите на општините за одржување референдуми за мигранти.

Причина за ваквата одлука, како што рече Муслиу, е членот 22 од Законот за локална самоуправа според кој, како што рече, никаде не е наведено дека општините имаат надлежност за мигрантите и за нивното населување.

Тој информираше дека решение досега е донесено за 12 општини (Кочани, Штип, Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Велес, Битола, Прилеп, Радовиш, Аеродром, Гази Баба и Охрид), кои доставиле до инспекторатот извештај од јавното општинско гласило во кое е објавен референдум, а се очекува да бидат доставени уште два извештаи, од Карпош и од Ѓорче Петров.

Муслиу рече дека одлуката ќе биде доставена до Министерството за локална самоуправа, државниот секретар за локална самоуправа и до градоначалниците и советите на 12-те општини. За одлуката градоначалниците имаат обврска да ги известат и општинските изборни комисии.

Инаку, барањата за одржување на референдуми на локално ниво на денот на локалните избори е точка на дневен ред на денешната седница на Државната изборна комисија (ДИК).


Увид во избирачкото право за 20 дена извршиле 21.600 граѓани


Скопје, 10 септември, 2017 - 14:05 (META) 

Заклучно со вчерашниот ден, 9 септември, заврши јавниот увид во избирачкиот список. Јавниот увид почна на 21 август и траеше 20 дена. Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија увид извршија вкупно 21.594 граѓани, соопшти денеска Државната изборна комисија (ДИК).
Притоа, направени се значителен број измени во избирачкиот список.

„Во овој период донесени се 65 решенија за запишување во избирачкиот список, 22 решенија за бришење и 133 решенија за промени на податоци во избирачкиот список. На електронската апликација избирачки список во овој период извршени се 203.191 проверка“, се вели во соопштението од ДИК.

ДИК соопштува дека во рок од пет дена по завршувањето на јавниот увид, односно најдоцна до 14 септември, ќе го достави избирачкиот список на увид на политичките партии. Потоа, тој ќе се менува сè до 24 септември.

„Политичките партии во рок од пет дена од добивањето на избирачкиот список, односно најдоцна до 19 септември, можат до ДИК да поднесат барања за запишување, бришење или промени на податоци. По овие барања ДИК ќе одлучи во рок од три дена.
Избирачкиот список во кој се вклучени сите промени кои произлегле од јавниот увид, ДИК ќе го заклучи најдоцна до 24 септември“, велат од Комисијата.

Комисијата потсети дека уште четири дена трае рокот за кандидирање.

„Потсетуваме дека рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и за членови на советите истекува на 14 септември во 24 часот. Листите се поднесуваат до надлежните општински изборни комисии“, се вели во соопштението.


Советниците во Општина Штип гласале за распишување референдум за мигрантите


Штип, 30 август, 2017 - 20:03 (META) 

Советот на Oпштина Штип, со 13 гласа „за“, денеска изгласал да почне постапка за распишување референдум, на кој граѓаните ќе се изјаснат за „Стратегијата за интеграција на бегалци и странци 2017-2027 година“.

Советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ гласале „за“, а советниците од СДСМ пред гласањето ја напуштиле салата.

Граѓанската иницијатива „Будење“ од Штип до Советот на Општината приложила 356 потписи од граѓани кои ја поддржуваат иницијативата за референдум.

Денеска и Советот на Општина Кавадарци гласал против населување мигранти во нивниот град, а воедно Советот ја усвоил одлуката за распишување референдум.


Мицкоски: Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ реализирани се 10.359 проекти


Скопје, 20 август, 2017 - 15:16 (META) 

Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ, реализирани се преку 10.359 проекти од инфраструктурата, образованието, индустријата, спортот и секојдневниот живот, информираше денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека „градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во своите општини изградија и реконструираа преку 2.170 улици и патишта, односно беше поставен преку 1.750 километри нов асфалт.“

– Се заменија или поставија нови водоводни и канализациони мрежи во должина од 700 километри, а во вредност од 68 милиони евра. Во соработка со владата, во општините каде што градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите четири години се изградија 33 нови основни и средни училишта, а се реконструираа преку 290. Беа изградени 28 нови градинки, а се реконструираа преку 85. Се изградија 24 спортски сали и 399 повеќенаменски игралишта низ цела Македонија, 57 плоштади и 142 паркови – , изјави Мицкоски.

Тој кажа дека во претстојниот период сите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат отчет за својата работа.

– Како и на сите изборни циклуси досега така и сега, кандидатите за градоналници на ВМРО-ДПМНЕ на овие локални избори ќе излезат со реална програма исполнета со прецизни рокови, детали и потребни средства за реализација на она што ќе ви го ветиме и она за што ќе ни ја дадете довербата – додаде Мицкоски.


И Општина Гевгелија барала Владата да ја повлече стратегијата за бегалци


Гевгелија, 10 август, 2017 - 13:26 (META) 

Мислење во врска со нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година до Министерството за труд и социјална политика и до Владата, преку Здружението на единици на локалната самоуправа (ЗЕЛС), доставила и Општина Гевгелија. Оттаму денеска испратија реакција до „Мета“, во која, повикувајќи се на текстот со наслов „Доза ксенофобија и најави за референдуми од општините за стратегијата за бегалци“, нагласуваат дека покрај општините Ново Село, Демир Капија, Крива Паланка, Велес, Гази Баба и Прилеп, мислење доставила и Општина Гевгелија.

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, во мислењето неведува дека стратегијата треба „итно да биде повлечена“, за тоа што, според него, Македонија нема ниту финансиски потенцијали ниту, пак, какви било капацитети за спроведување на „ваква обемна и претенциозна стратегија“.

„Јас, како градоначалник на општина Гевгелија, не можам да дадам позитивно мислење за стратегијата, во име на граѓаните на општината, кога ќе се потсетам што истрпевме во 2015 година, кога ни се случуваше ситуација во еден ден во нашиот град да влезат и по 10.000 бегалци, кои едноставно го блокираа секојдневното живеење во градот“, наведува Франгов во мислењето.

Според него, Владата треба да ги насочи своите капацитети на намалување на стапката на невработеност и на изградба на станови за граѓаните кои сè уште немаат решено станбено прашање.

Инаку, безмалку сите општини што доставиле мислење до МТСП се против стратегијата за бегалци, а како што оценуваат од Министерството, образложенијата на дел од општините се на линија на ксенофобија.

Општина Ново Село најавува и референдум за изјаснување на граѓаните по ова прашање.


Доза ксенофобија и најави за референдуми од општините за стратегијата за бегалци


Скопје, 9 август, 2017 - 16:33 (META) 

Вкупно шест општини во земјава доставиле мислења до Минитерството за труд и социјална политика и до Владата во врска со нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 и за предложениот акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година.

Од МТСП за „Мета“ оценуваат дека делови од образложенијата на повеќето од општините се „на линија на ксенофобија“.

Според дописот што „Мета“ го доби од Министерството за труд и социјална политика, во предвидениот рок за реакции и за мислења кој истече вчера, мислења доставиле општините Ново Село, Демир Капија, Крива Паланка, Велес, Гази Баба и Прилеп.

Повеќето од општините имаат идентични, односно негативни ставови околу стратегијата, а како аргументи во мислењата имаат наведено дека Македонија треба да остане транзитна земја за мигранти и дека општините немаат просторни, финансиски и инфрастуктурни услови да одговорат на мерките предвидени со стратегијата.

Така, во мислењето на Општина Ново Село, меѓу другото, се наведува дека со оваа стратегија државата непотребно финансиски ќе се оптовари и трајно би се нарушила демографската слика, имајќи предвид дека „во општина Ново Село живее 99,9 отсто македонско население со православна веросиповед“.

Од Општина Ново Село нагласуваат дека ќе распишат референдум за изјаснување на граѓаните по ова прашање.

Идентични се ставовите во мислењата на општините Демир Капија, Крива Паланка, Прилеп и Гази Баба, од каде велат дека прифаќањето бегалци и странци во Македонија „ќе ги дестабилизира регионот и државата во целина“.


Владата прогласи кризна состојба на териториите на Македонски Брод и на Чашка


Скопје, 5 август, 2017 - 21:59 (META) 

Владата вечерва одржа седница за состојбата со пожарите и донесе одлука за прогласување на кризна состојба на подрачјата на општините Македонски Брод и Чашка, затоа што таму веќе неколку дена има активни пожари, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој е и претседател на Управувачкиот комитет за координација и управување со кризи.

– Анализирајќи ги сите состојби, пред сè во координација со сите релевантни фактори и институции кои се вклучени во справувањето со пожарите, прогласивме кризна состоја која ќе трае 30 дена од моментот на донесувањето на одлуката. Ова е донесено за сите надлежни институции во Македонија во координирана акција да можат да дејствуваат за ефикасно да се справат со оваа состојба со пожарите. И во наредниот период ќе имаме временски услови со висока температура, а со тоа и можност за ширење на пожарите. Ова е една од мерките која ќе гарантира безбедност за овие региони, успешно справување со пожарите и нивно целосно гаснење – изјави Спасовски.

Тој додаде дека сите надлежни институции се задолжени за да помогнат во делот на справување со оваа кризна состојба во овие две општини и каде што ќе треба.

– Ако немаме кризна состојба, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), односно локалните самоуправи ќе требаше самостојно да се справуваат. Вака, сите институции на Македонија ќе треба да се приклучат и да ги стават сите расположливи средства и ресурси во справувањето со овие состојби – појасни Спасовски.

Тој ги повика граѓаните да им помогнат на институциите во справувањето со пожарите.

– Поради временските услови, поради невниманието на граѓаните може да дојде до опожарување на кој било дел од територијата и затоа треба координирана акција, во која и граѓаните превентивно ќе треба да помогнат, покрај институциите кои се задолжени за тоа – рече Спасовски.


Конкурс за манифестацијата „Нов културен бран“


Скопје, 31 јули, 2017 - 9:59 (META) 

Министерството за култура денеска на својата веб-страница ќе ги објави условите и формуларите за пријавување на општини, здруженија на граѓани, асоцијации, неформални групи и автори од областа на културата и на уметноста за манифестацијата „Нов културен бран“.

Таа ќе се реализира од крајот на август до крајот на октомври годинава,  односно сè до исцрпување на средствата за реализација на манифестацијата.

„Цел на манифестацијата е да се обезбеди деметрополизација и децентрализација на културата, дисперзија во локалните средини и збогатување, омасовување и раздвижување на културната понуда во сите региони на Македонија. За разлика од претходниот пристап со манифестацијата „Топол културен бран“, на која право за аплицирање со проекти за културни настани имаа само општините, со овој повик, право на аплицирање со проекти и со идеи за манифестацијата ќе имаат здруженија на граѓани, асоцијации, неформални групи и автори од областа на културата и на уметноста, кои ќе треба да понудат квалитетна, естетски профилирана и вредносно издржана понуда, со која ќе внесат посвежи идеи и поиновативни пристапи во креирањето на културата, како и нови и современи форми во создавањето и во презентирањето на културниот и на уметничкиот продукт“, порачува Министерството за култура.