!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Лазаров: Вината ја признав доброволно, без никој да ми врши притисок


Скопје, 20 ноември, 2017 - 15:59 (META) 

Томислав Лазаров, во постапката што беше одвоена откако тој ја призна вината за неговото учество во насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, пред Судот рече дека вината ја признал доброволно и свесно и без некој да му врши притисок, било од полицијата било од СЈО или некој друг.

Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, во завршните зборови рече дека е позитивно изненадена од признанието на вината на Лазаров поради тоа што ова ќе биде од значење за целокупната постапка.

Таа побара од Судот при одлучувањето за казната, како олеснителни околности да ги земе тоа што Лазаров што ја признал вината, е високообразован, семеен човек, не бил казнуван пред и по настаните во Центар и дека станува збор за „партиски кадар спрегнат во функција на највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ“.

Како отежителна околност, Фетаи побара да се земе пораката што Лазаров ја испратил со учеството во настаните пред Општина Центар.

– Пораката што беше пратена преку овој настан, беше дека со насилство може да се спречи нормално функционирање на демократски избраните органи, што имаше далекусежни последици и на настаните од 27 април оваа година – рече Фетаи.

Во своите завршни зборови Лазаров и неговиот адвокат Димитар Дангов кратко побараа од Судот да ги земе предвид сите олеснителни околности при одредувањето на казната, а кои беа наведени и од обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи.

Лазаров на излегување од судот не сакаше да даде изјава и рече дека во Судот рекол се што имал да каже.

Фетаи рече дека признавањето на вината ќе има влијание на понатамошната постапка во процесот што се води против Груевски, Јанакиески, Рангелова и другите десет обвинети.

Пресудата Михајлова ќе ја соопшти на рочиште закажано за петок, во 12.30 часот.


Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 15:03 (META) 

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него.

За другите обвинети, кои се изјаснија како невини (Груевски, Јанакиески и Рангелова), Михајлова ги одреди датумите 29 ноември, 7 декември и 18 декември за продолженијата на судењето против нив.

Обвинетите си заминаа од судот, а Михајлова даде половина час пауза по која треба да продолжи постапката за Лазаров.

Груевски не сакаше да го коментира признавањето на вина од страна на неговиот сопартиец, Томислав Лазаров, и рече дека тој можеби си има негови лични причини зошто го сторил тоа.

Груевски нагласи дека се изјаснил како невин и оти очекува што побргу да заврши судскиот процес и да се разјасни целата ситуација.

Денешното рочиште почна со правно надмудрување меѓу адвокатите на обвинетите, кои сакаа одложување, и Фетаи која инсистираше да почне главната расправа.

Судот ја раздвои постапката и за обвинетиот Димче Крстев, бидејќи поради нарушена здравствена состојба не е во состојба да присуствува на судењето.

Адвокатите приговараа во врска со раздвојувањето на постапката и бараа судијката првин да се произнесе по нивните барања во врска со доказите. Михајлова ги одби ваквите наводи и одлучи денеска да почне главната расправа.

Фетаи во образложението наведе дека на барање на Груевски, Јанакиески преку Рангелова, Лазаров и Ристески ги организирал протестите пред Општина Центар за да бидат спречени измени на деталните урбанистички планови, меѓу кои и за Мал ринг, со што, како што рече Фетаи, најмногу биле засегнати бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на партиските бизнис-партнери.

Фетаи пред судот експлицитно ги наведе заканите и навредите што демонстрантите пред Општина Центар ги упатувале кон тогашниот градоначалник, Андреј Жерновски, и кон советниците од коалицијата предводена од СДСМ.


Груевски, Јанакиески и Рангелова се изјаснија како невини за „Шамари“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 13:40 (META) 

Поранешниот премиер, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката Даниела Рангелова на главната расправа за судскиот процес за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, се изјаснија дека се чувствуваат невини.

Поранешниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, обвинет во случајот, на денешното рочиште ја призна вината за кривичното дело насилство.

– Се чувствувам виновен и од оваа временска дистанца длабоко се каам за стореното – рече Лазаров.

Првообвинет во случајот е Груевски, а обвинети се Јанакиески, Рангелова и уште 11 други лица.

Случајот во јавноста познат како „Шамари“, Специјалното јавно обвинителство на 15 септември минатата година го поведе за насилства во Општина Центар, како и за нарачаните шлаканици за тогашниот градоначалник Андреј Жерновски.


Поради дефект, центарот на Скопје утрово без парно


Скопје, 17 ноември, 2017 - 9:29 (META) 

Поради санација на дефект на магистралниот вод од дистрибутивната топлинска мрежа од топланата „Исток“ што води кон строгиот центар на градот, корисниците во овој реон утрово се без греење, соопштија од „Балкан енерџи груп“ (БЕГ).

Екипите на одделот за дистрибуција со топлина на БЕГ се на терен и забрзано работат на саниција на дефектот, велат од компанијата.

Според проценките, се очекува дефектот да биде саниран за два часа, по што ќе следи полнење на водот и нормализирање на испораката на топлинска енергија.

Греењето се очекува да се стабилизира околу пладне.

За дополнителни информации потрошувачите можат да се обратат во центарот за грижа на потрошувачи, на телефонот (02) 3076 200.


Јана Белчева-Андреевска е новата претседателка на Советот на Оштина Центар


Скопје, 6 ноември, 2017 - 18:36 (META) 

Советот на Општина Центар со 15 гласа „за“ од СДСМ и со 6 „воздржани“ од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ја избра Јана Белчева-Андреевска да биде нова претседателка на Советот.

Белчева-Андреевска беше носителка на советничката листа на СДСМ, како независен кандидат и претставник на граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“.

„Платформата која води кон поквалитетен живот и која дава план како да се сопре урбанистичкото и еколошкото дивеење, а која ја објавивме како наш услов за поддршка на евентуален кандидат за градоначалник на Центар ја прифати само СДСМ“, рекоа тогаш од иницијативата.

„Во одбрана на Дебар Mаало“ е граѓанска иницијатива формирана во 2015 од жителите на Центар кои живеат во Дебар Маало и во околината со единствена заедничка цел – унапредување на квалитетот на животот во маалото и во градот.


СДСМ прогласи победа во скопски Центар и во Аеродром, во Велес и во Битола


Скопје, 15 октомври, 2017 - 23:07 (META) 

Кандидатот за градоначалник на Велес од СДСМ, Аце Коцевски, прогласи победа на локалните избори, а според партиски извори, извесна е победата на СДСМ и во Битола, Берово, скопската општина Бутел, Валандово, Гевгелија, Делчево и во уште неколку помали општини.

Победа во првиот круг прогласи и Саша Богдановиќ, кандидатот за градоначалник на СДСМ во скопската општина Центар, кој рече дека ваквиот резултат бил очекуван.

Коцевски на прес-конференцијата изјави дека граѓаните на Велес го направиле вистинскиот избор и истакна дека со победата на овие избори е исправена историската неправда од претходните изборни циклуси, кога, како што рече, победата му била украдена.

– Изборите беа и поминаа. Ќе бидам градоначалник на сите граѓани и нема да правам никакви разлики по партиска или друга припадност на граѓаните – рече Коцевски.

На прес-конференцијата во седиштето на СДСМ, Ивана Туфегџиќ ги соопшти резултатите за дел од општините според податоците на партијата за повеќе од половина преброени гласови.

Според СДСМ, извесна е победата уште во првиот круг на нивниот кандидат за градоначалник во општина Аеродром, Златко Марин, кој, според досега преброените гласови, освоил 11.733 гласа, наспроти кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, кој има 9.409 гласови.

Во Битола, според партиските податоци, СДСМ освоил 23.925 гласови, наспроти 13.170 на ВМРО-ДПМНЕ, додека во скопски  Бутел СДСМ досега има 7.634 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ 5.415 гласа.

Според СДСМ, партијата во Гевгелија досега освоила 6.826 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ – 4.826.


Груевски: Овие избори ќе бидат порака од народот за насилството на власта


Скопје, 6 октомври, 2017 - 0:06 (META) 

На 15 октомври гласањето нема да биде само гласање за градоначалници и за советници, ќе биде порака од народот за овие четири и пол месеци владеење и злоупотреби, ќе биде порака и за секојдневните политички хајки и прогони, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на партискиот митинг во општина Центар.

– На овие избори претходеа едни други избори во декември, на овие избори претходеше едно дивјачко, незаконско, неделовничко, неуставно, со кршење на сите процедури и потценување на волјата на народот и граѓаните, назначување на претседател на Собранието, а по него и Влада. На овие избори и центарци и скопјани ќе можат да го кажат своето мислење за тој чин – рече Груевски.

Тој истакна дека проблемот е во начинот на владеење и во потценувањето на интелигенцијата на народот и порача дека на овие избори граѓаните ќе можат да се изјаснат и за секојдневните демонстрации на сила и на насилство од страна на, како што рече, новодонесената и новозалепената власт.

Груевски се осврна и на Договорот за добрососедство со Бугарија, порачувајќи дека власта на 15 октомври ќе добие одговор и за ова прашање и за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ е виновно што не е решен спорот со Грција.

– Отидоа со Бугарите, прифатија сè за една минута, без никакви преговори. Прифатија дека Илинденското востание не било македонско, било бугарско. 11 Октомври – првата пушка против фашизмот – не било востание, било идеолошка борба помеѓу двете спротивставени страни на Бугарите во Македонија. Ќе им каже сега македонскиот народ на 15 октомври чие е Илинденското востание и што е 11 Октомври. На 15 октомври ќе добијат одговор и за тоа дали ние сме биле виновни што не сме прифатиле промена на името на државата, името на нацијата, на јазикот – рече Груевски, кој посочи и дека Владата секој ден го споменува зборот „реформи“ по најмалку 20 пати, а ниту една реформа не е направена.

На митингот во општина Центар зборуваше и актуелниот и кандидат за иден градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, кој рече дека граѓаните на локалните избори гласаат за личност во која имаат доверба и не ризикуваат со кандидати кои водат политика.

Претходно денеска ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во општина Кисела Вода.


Саша Богдановиќ е кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар


Скопје, 13 септември, 2017 - 21:17 (META) 

Саша Богдановиќ, директорот на Јавното претпријатие „Паркинзи – Општина Центар“, ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар, потврди лидерот на партијата и премиер, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на договорот со лидерите на 21 партија за предизборна коалиција.

Заев ја потврди кандидатурата на Богдановиќ откако актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, се повлече од трката за втор градоначалнички мандат и, како што се договорил со премиерот и лидер на СДСМ, ќе добие функција во централната власт.

Инаку, Заев и лидерите на 21 партија вечерва потпишаа договор за заеднички настап на локалните избори под мотото „Живот во Македонија за сите“.

– Формиравме предизборна коaлиција предводена од СДСМ за следните локални избори. Настапуваме отворено, го слушнавме гласот на граѓаните кои избраа заедништво, наспроти поделби. Граѓаните од целото општество имаат шанса да учествуваат во промените и тоа го прават. Затоа сум убеден дека оваа коалиција по промената на централно ниво ќе донесе и промени на локално ниво на изборите на 15 октовмри – рече Заев.


Жерновски: Се повлекувам и давам целосна поддршка на СДСМ во битката за Центар


Скопје, 13 септември, 2017 - 11:25 (META) 

„Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси. Затоа ја повлекувам независната кандидатура и давам целосна поддршка на партијата во новата битка што ни претстои“, напиша на „Фејсбук“ актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, откако премиерот Заев објави дека СДСМ ќе има свој кандидат на локалните избори.

„Во договор со премиерот Заев, одлучив да ја продолжам кариерата на висока раководна позиција во централната власт и да станам дел од партијата што ја предводи тој. Со него имам одлична соработка и голема меѓусебна доверба и почитување. Токму затоа и решив да ја прифатам неговата понуда и заедно да продолжиме во нови победи. Во исклучително бурни времиња, преполни со уцени и со закани, успеавме да направиме многу за општината, но и за соборувањето на режимот на Никола Груевски. Покрај сите притисоци, напади и опструкции, ги разобличивме сите злоупотреби на ВМРО-ДПМНЕ во Центар, но и реализираме 230 проекти од интерес на граѓаните“, напиша Жерновски.

Заев вчера изјави дека СДСМ ќе има свој кандидат во Центар на локалните избори, а дека во игра се повеќе имиња.

Официјалната одлука на партијата ќе биде донесена денеска.


Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар


Скопје, 13 септември, 2017 - 10:04 (META) 

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

– Со Андреј Жерновски долги години имавме одлична соработка. Договоривме да биде активен чинител во централната власт и со неговата стручност и искуство ќе учествува во сето она што преставува можност. Остава зад себе сериозни проекти. Има свој политички габарит и иднина. Ќе учествува во централната власт, значи ќе ја повлече својата независна кандидатура и ќе застане зад кандидатот за кој ќе се одлучат органите и телата на СДСМ заедно со коалиционите партнери. Неговата перспектива е и во органите на партијата, најверојатно ќе биде и еден од новите членови на централниот одбор – изјави Заев.

Според Заев, сè уште е неизвесно кој ќе биде кандидатот на СДСМ за градоначалник на општина Центар, а во игра се повеќе имиња.

Официјалната одлука на партијата ќе биде донесена денеска.

Жерновски пред 10 дена ги собра законскиот број потребни потписи за да се кандидира за независен кандидат на локалните избори закажани за 15 октомври.

Тој преку својот фејсбук-профил порача дека поразот на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори е поважен од сè друго.

„Имаме заеднички политички противник, а тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Верувам дека само со заеднички сили можеме силно да го поразиме. Тоа е поважно од сè друго“, напиша Жерновски.