!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Жерновски очекува поддршка од СДСМ за нов мандат во Центар


Скопје, 17 февруари, 2017 - 10:59 (META) 

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски преку „Фејсбук“ реагира написот во денешниот број „Дневник“ во кој се наведува тој ја нема поддршката од СДСМ и оти партијата најверојатно ќе се одлучи на локалните избори во Центар да оди со директорот на „Паркинзи во Општина Центар“, Саша Богдановиќ или со поранешната пратеничка Софија Куновска.

„ВМРО-ДПМНЕ очигледно уште не може да го преболи Центар. Според последните резултати, јасно е дека ги чека убедлив пораз. Со текстови и шпекулации, како денешниот во „Дневник“, се обидува да направи поделби и гледа можност да профитира. Тоа нема да го дозволам, а верувам дека нема да го дозволи ниту СДСМ“, пишува Жерновски.

Тој наведува дека весникот, иако зеле изјава и од него, сепак не ја објавиле во написот.

„’Дневник’ и новинарката Искра Коровешовска ’заборавија’ да ја вметнат мојата изјава, дадена за овој текст, со оправдување дека утре ќе ја објавеле. Бидејќи може да се случи утре да ја остават за задутре, еве денеска јас ќе го објавам мојот одговор по однос на овие шпекулации, па нека ја „преземат“ изјавата од Фејбук’, вели Жерновски.

Тој наведува дека постапките во СДСМ за избор на кандидати за градоначалници и советници се започнати и ќе траат до средината на март.

„Од она што го знам, и што ме прави горд, јас сум предложен од речиси сите месни одбори. Денеска ќе ја предадам мојата програма, согласно партиските процедури. Исто така, според последните истражувања, две третини од центарци се задоволни од мојата и наша работа, а преку 60% би дале поддршка за повторна кандидатура. Тоа, за мене, претставува огромна чест, но и обврска. Ја очекувам поддршката од СДСМ за мојата кандидатура и верувам дека така ќе биде“, пишува Жерновски.


Илијовски: Боемска улица која чини 710.000 евра е оштетена и е со најмногу возила


Скопје, 14 февруари, 2017 - 15:40 (META) 

Мрзеливиот Жерновски преуреди улица од 270 метри која чини неверојатни 710.000 евра. Секој еден метар од оваа втора Боемска улица чини 2.629 евра. Како што можете да видите, не се ова златни плочки, туку обичен бехатон, изјави на прес-конференција претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Центар и советник во Општина Центар, Илија Илијовски.

Тој истакна дека „и за втората Боемска улица од општината рекоа дека ќе биде забранета за паркирање и ќе биде пешачка зона, но е една од најпрометните сообраќајни улици во Дебар Маало.“

– Притоа, може да се забележат и видни оштетувања. Демонтирани столбчиња, искршени држачи за велосипеди, разлабавени плочки. По само неколку месеци, Боемската улица на мрзливиот Жерновски, почна да го доживува својот инфраструктурен крах – изјави Илијовски.

Тој додаде дека истите пари, Жерновски можел да ги инвестира во градинки, училишта и други капитални проекти кои им се потребни на граѓаните на Општина Центар.

– Мрзливиот Жерновски го преспа целиот мандат. Единствено што сработи се двете боемски улици за себеуживање и скапите забави, тамбураши и диџеи – додаде Илијовски.


Во Општина Центар фрлени 60 тони сол


Скопје, 17 јануари, 2017 - 10:51 (META) 

Екипите на Општина Центар, заедно со зимската служба, поради обилните врнежи од снег во изминатите 24 часа фрлиле 60 тони сол.

„Синоќа, од 21.30 до 2 часот по полноќ, беа фрлени 23 тони сол по улиците кои се во надлежност на Општината и снегот е расчистен на сите улици. Акцијата за чистење почна со улиците на Водно, како најризично подрачје, и продолжи на територијата на целата општина. Во 5 часот утрово, поради постојаните врнежи од снег, повторена е истата рута и до 9 часот се фрлени дополнителни 37 тони сол, или вкупно 60 тони во двете акции. Утрово улиците беа исчистени и граѓаните можеа без тешкотии да ги напуштат домовите. Сообраќајот по сите коловози се одвива непречено“, велат од Општината.

Општина Центар ги известува граѓаните дека можат да го контактираат директно раководителот Горан Иљовски, на телефон ‎072 268 746, доколку за одредени улици има потреба од дополнителна интервенција.


Општина Центар: Загрижувачка е опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со Жерновски


Скопје, 15 јануари, 2017 - 16:30 (META) 

„Опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со градоначалникот Жерновски станува загрижувачка. Очигледно е дека сè уште не може да се помират со катастрофалниот резултат во Општина Центар, каде изгубија убедливо со најголема разлика споредено со сите општини во Македонија“, се вели во реакцијата на Општина Центар на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

„Веќе десет дена по ред, ВМРО-ДПМНЕ оддржува бесцелни прес-конференции повторувајќи ги истите работи. Граѓаните добро знаат што направи ВМРО-ДПМНЕ за 13 години владеење во Центар, кое владеење ќе остане запаметено по огромниот криминал во изградбите на непотребните споменици и барокни згради. Затоа и така ги казнија на последните избори, затоа така ќе ги казнат и на следните“, се вели во реакцијата на Општината.

Оттаму додаваат дека на ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат сериозно да размислат на што се должи катастрофалниот резултат кој го имаат во Центар и да почнат да прават промени во своите редови.


ВМРО-ДПМНЕ: Лагите на Жерновски веќе не поминуваат кај граѓаните


Скопје, 15 јануари, 2017 - 15:22 (META) 

„Андреј Жерновски е пример за лажна грижа за своите граѓани. Наместо да се грижи и да реализира проекти, тој на најнедомаќински начин ги троши парите на центарци и ги занемарува нивните реални проблеми“, рече денеска на прес-конференција Марија Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ

– Додека граѓаните имаат сериозни проблеми како недостиг на места во градинките, неасфалтирани улици во 21 век, проблеми со чистењето на снегот, недостиг од паркинг-места за автомобилите и многу други работи, Жерновски им пружа уживање од 1,2 милиони евра на боемските улици. Лагите и слаткоречивите фејсбук-статуси на Жерновски веќе не поминуваат кај граѓаните. Очигледно е дека Жерновски во ниту еден момент не работел во функција на граѓаните – вели Јакимовска.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека граѓаните на општина Центар напролет ќе стават крај на ова незаинтересирано и боемско владеење на Андреј Жерновски.


БЕГ: Нормализирана испораката на топлинска енергија, но уште се работи на дефектот


Скопје, 12 јануари, 2017 - 18:30 (META) 

Eкипите на „Балкан енерџи“ вечерва ја нормализирале испораката на топлинска енергија за потрошувачите во централното градско подрачје и во делови од општина Карпош, но сè уште работат на целосно санирање на дефектот, соопштија вечерва од компанијата.

Оттаму велат дека потрошувачите од овие делови на Скопје постепено, во текот на вечерта, добиваат нормална испорака на топлинска енергија.

„Имајќи предвид дека се работи за поголем дефект на топлинската мрежа, екипите на „Балкан енерџи“ ќе останат на терен и во текот на ноќта и ќе работат на целосно отстранување на дефектот за да се обезбеди редовно и стабилно снабдување во системот на топлинска енергија“, стои во соопштението на „Балкан енерџи“ во кое се додава дека за дополнителни информации потрошувачите можат да се обратат во центарот за грижа на потрошувачи на телефонот (02) 3076 200.

Поради дефект (губење на вода) во дел од толинската мрежа, денеска попладне беше прекината испораката на топлинска енергија за дел од потрошувачите во централното градско подрачје и во делови од општина Карпош.


Општина Центар: Боемска улица чини колку една опашка на спомениците лавови


Скопје, 10 јануари, 2017 - 16:14 (META) 

Креаторите на најкриминалниот проект „Скопје 2014“ продолжуваат со негативната и приземна кампања кон Општина Центар, се вели во реакцијата на Општината на прес-конференцијата на Јордан Ристевски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар.

„Боемската улица, која е изградена од врвни материјали и на која целосно се реконструирани инсталациите и водоводните мрежи, чини колку една опашка од лавовите на мостот Гоце Делчев. Таа чини помалку од завесата во барокниот театар. Власта на ВМРО-ДПМНЕ во Центар потроши 55 милиони евра на споменици потпишани од претходното раководство на Општината, а денеска обвинува за реконструкција на улици“, се вели во реакцијата на Општина Центар.

Оттаму додаваат дека и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со сопругата и со највисокото раководство на партијата ја посетил улицата и уживал во еден од рестораните.


Ристевски: Жерновски покажа дека не му се важни граѓаните и нивните потреби


Скопје, 10 јануари, 2017 - 13:24 (META) 

Додека граѓаните на општина Центар не можат да излезат на крај со улиците неисчистени од снегот и од мразот, Жерновски е единствениот градоначалник што им пружи за уживање 270 метри Боемска улица, која чини неверојатни 710.000 евра, рече денеска на прес-конференција Јордан Ристевски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар.

– Преспаниот мандат и неработењето на Жерновски кулминираше со уредувањето на втората Боемска улица од 270 метри, улица која чини колку 3 градинки во општина Центар. Според јавната набавка што ја склучила Општина Центар, проценетата вредност на договорот била 39.661.017 денари, додека целосната сума која е исплатена изнесува 43.632.737 денари или 4 милиони денари повеќе. Граѓаните заслужуваат Андреј Жерновски да им објасни на што се потрошени тие 4 милиони денари. Двете улици чинат повеќе од 1,2 милиони евра пари на граѓаните на општина Центар – вели Ристевски.

Според Ристевски, со овие пари Жерновски можел да реализира капитални проекти, како градинки, улици, комунални системи и слично, но тој покажал дека не му се важни граѓаните и нивните потреби.


Општина Центар не се откажува од прославата поради склучените договори со изведувачите


Скопје, 22 декември, 2016 - 16:40 (META) 

Општина Центар нема да ја откаже прославата за дочек на Нова година на Сквер Јадран, поради веќе склучените договори со артистите, информираше градоначалникот на општината, Андреј Жерновски, на денешната прес-конференција.

Тој додаде дека покрај забавниот дел, настанот ќе има и хуманитарен карактер, со тоа што секој граѓанин и фирма ќе можат да донираат за граѓаните од најранливите категории.

Жерновски истакна дека правниот тим на Општината ги разгледал договорите со изведувачите што треба да настапат на прославата и заклучил дека нивното раскинување ќе предизвика сериозни финансиски последици.

– Заради откажувањето на настапите, ќе треба да ги исплатиме парите во целост, без разлика што изведувачите нема да го одржат новогодишниот настан. Ова е нелогично и нема да донесе никаква придобивка. Можноста да се пренаменат тие средства за идејата што постои и која ја разбирам апсолутно, сега е исклучително тешка. Дел од граѓаните се за тоа да се откаже концертот поради иницијативата, а дел се за тоа да се одржи новогодишниот концерт. Од тие причини, успеавме да најдеме едно компромисно решение. Од денеска, тој новогодишен настан нема да има само забавен, туку ќе има и хуманитарен карактер, затоа што тоа ќе се претвори во донаторски проект, каде што сите граѓани и фирми ќе можат да донираат за оние категории граѓани кои се најранливи – рече Жерновски.

Тој додаде дека први што потврдиле дека ќе донираат биле самите изведувачи, кои, како што рече Жерновски, ќе издвојат 600.000 денари (околу 10.000 евра, н.з.) од својот хонорар за настапот.

– Очекувам овој пример да го следат и граѓаните. На самиот настан ќе може секој да донира пари, а активностите и можностите за донирање ќе ги објавиме во следните денови. Верувам дека на крајот ќе дојдеме до висока сума средства, која би била блиску до таа што Општината ја издвојува за организација на самиот настан – рече Жерновски.

Инаку, Град Скопје и Оштина Битола веќе ги откажа прославите за Нова година на централните градски плоштади, а парите наменети за нив ќе ги пренаменат за хуманитарни цели.

По најавата дека Град Скопје ќе ја откаже новогодишната забава на плоштадот и дека средствата ќе ги донира во хуманитарни цели, првиот човек на „Авалон продукција“, Бобан Милошески, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека ќе го тужат Град Скопје и ќе бараат целосно да бидат исплатени сите трошоци. По ова од „Авалон продукција“ испратија и официјално соопштение, во кое се вели дека нема да го тужат Град Скопје ако сите инволвирани во проектот кои требаше да настапат за новогодишната ноќ сметаат дека не треба да бидат обесштетени.


Судот ги одби „бомбите“ како докази и заштитениот сведок против Груевски и Јанакиески


Скопје, 16 декември, 2016 - 14:49 (META) 

Судијката Татјана Михајлова, воедно и в.д претседател на Кривичниот суд, одби дел од прислушуваните разговори, односно „бомби“, и сведочењето на заштитениот сведок да бидат користени како докази со судскиот процес што СЈО го води против Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште 11 обвинети за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година.

Михајлова, всушност, ги прифати приговорите на адвокатот на дел од обвинетите, Никола Додевски, овие докази, односно „бомбите“ и заштитениот сведок да не смеат да се користат во постапката бидејќи тоа би било спротивно на законот.

Судијката Михајлова по половина час, во кој таа се повлече за да донесе одлука, излезе со образложение дека во согласност со законот за Кривична постапка и со Законот за заштита на сведоци, не е предвидено во ваков случај за насилство да биде користен заштитен сведок, додека за „бомбите“ образложението беше дека тие се прибавени на незаконит начин и спротивно на Уставот и на законите со кои се гарантираат човековите права, како и на неколку меѓународни конвенции.

Адвокатот Додевски по завршувањето на рочиштето изјави дека бил фрапиран од тоа што СЈО предложило толку „незаконски докази“. Тој и во текот на рочиштето истакна дека заштитен сведок може да се користи само во случаи кога станува збора за кривични дела против државата, човештвото и за организиран криминал, додека во овој случај законите не дозволуваат заштитен сведок да биде користен во постапката.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, која го застапуваше обвинението, не сакаше да даде изјава по рочиштето и за дополнителни прашања упати кон служите за односи со јавноста на СЈО.

Изјава не даде ниту првообвинетиот, експремиерот Никола Груевски, кој заедно со поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, вешто ги избегна камерите и новинарите.

Инаку, наместо почеток на главата расправа, за судскиот процес денеска се одржа подготвителна расправа. На ова реагираше обвинителката Фетаи, која рече дека според поканата што ја добиле, тие се подготвувале за главна расправа, а не за подготвително рочиште на кое ќе се расправа по листата за докази и затоа не ги донеле оригиналните докази.

Следното рочиште е закажано за 22 февруари.