!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Јакимовски ја задолжил Општина Карпош за 10,5 милиони евра, обвини СДСМ


Скопје, 18 март, 2017 - 13:48 (META) 

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и „неговите соработници од ВМРО-ДПМНЕ“ ја задолжиле Општината за 10,5 милиони евра, обвинија денеска од општинската организација на СДСМ во Карпош.

Од СДСМ велат дека официјалните извештаи на Општината и завршните сметки покажуваат дека само во 2016 година долгот се искачил за нови 5 милиони евра.

– Непознато е каде отидоа овие пари, кога изминатата година не е изграден ниту еден објект од интерес на граѓаните. Но, затоа, само за ставката „репрезентација“, Јакимовски потрошил 140.000 евра во 2015 и во 2016 година, односно по околу 20.000 денари дневно за гозби и за ручеци од џебот на граѓаните – изјави денеска на прес-конференција претседателот на општинската организација на СДСМ во Карпош, Душко Весковски.

Весковски истакна дека од планираните 300 милиони денари за улици и за патишта, потрошени биле само 68 милиони денари, поради што жителите на Карпош имаат „раскопани и непроодни улици и тротоари, кои служат само за паркирање автомобили“. Тој порача дека по новата реформска влада, доаѓа и нова локална власт во општина Карпош.


СДСМ: Јакимовски ќе се соочи со својот политички крај исто како Груевски


Скопје, 12 февруари, 2017 - 16:04 (META) 

Стевчо Јакимовски ќе се соочи со својот политички крај, исто како што тоа му се случи на неговиот ментор Никола Груевски, се вели во реакцијата на СДСМ на интервјуто на градоначалникот на општина Карпош за „Радио Слободна Европа“.

Од СДСМ велат дека на парламентарните избори на 11 декември граѓаните на Карпош кажале што мислат за работата на Јакимовски и на ВМРО-ДПМНЕ и го казниле „нивното криминално владеење во општината“.

„Граѓаните не сакаат тендер политичари. Не сакаат некој како Јакимовски да продолжи да прави масакр на зеленилата во општина Карпош и да гради непотребни објекти за лично богатање и коалициски бизниси, додека нивното здравје се нарушува поради огромното загадување на воздухот. Граѓаните избраа промени, сакаат нови одговорни политичари и квалитетен живот“, стои во соопштението на СДСМ.


Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини


Скопје, 12 февруари, 2017 - 11:47 (META) 

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите – соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

„Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да се преземаат интегрално, а не дава резултат ако ние преземаме само парцијални мерки. Ако една општина недоволно презема мерки тоа си има влијание врз атмосферата во друга општина…Како што покажуваат анализите, сериозни загадувачи претставуваат домаќинствата, особено во зимскиот период. Но, морам да кажам дека тие загадувања се многу помалку од Општина Карпош, многу повеќе доаѓаат од другите соседни општини каде што се користи дрва, ќумур и друг начин на греење…Може да замислите дека 19 отсто од загадувањето во Општина Карпош доаѓа од индустријата која ја нема. Ние имаме мали трговски единици, мали сервиси и претежно трговија…Морам да кажам и дека ПМ-честичките и она што значи градежна прашина претежно доаѓа од Цементарата во Генерал Јанковиќ, како и загадувањето од домаќинствата од другите општини“, вели Јакимовски во интервјуто.

Тој ги отфрла обвинувањата дека во Карпош се случува градежна експанзија на сметка на зелените површини и дека тоа е една од причините за загадувањето.

„Тоа воопшто не е точно. Во Општина Карпош за осум години вкупно се изградени 23 станбени згради од 4 до 10 ката. Во исто време во Општина Аеродром се изградени 130 згради“, вели Јакимовски.

Во врска со актуелните политички случувања, градоначалникот на Карпош вели дека доколку СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе „предизвика сериозни проблеми“, кризата нема да се реши, туку „дополнително ќе се продлабочи“.

Тој потврдува дека планира повторно да се кандидира за градоначалник на Карпош на претстојните локални избори кои треба да се одржат во првата половина на мај, а дали тоа ќе биде во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ вели дека за тоа ќе одлучат органите на неговата партија – ГРОМ.


БЕГ: Нормализирана испораката на топлинска енергија, но уште се работи на дефектот


Скопје, 12 јануари, 2017 - 18:30 (META) 

Eкипите на „Балкан енерџи“ вечерва ја нормализирале испораката на топлинска енергија за потрошувачите во централното градско подрачје и во делови од општина Карпош, но сè уште работат на целосно санирање на дефектот, соопштија вечерва од компанијата.

Оттаму велат дека потрошувачите од овие делови на Скопје постепено, во текот на вечерта, добиваат нормална испорака на топлинска енергија.

„Имајќи предвид дека се работи за поголем дефект на топлинската мрежа, екипите на „Балкан енерџи“ ќе останат на терен и во текот на ноќта и ќе работат на целосно отстранување на дефектот за да се обезбеди редовно и стабилно снабдување во системот на топлинска енергија“, стои во соопштението на „Балкан енерџи“ во кое се додава дека за дополнителни информации потрошувачите можат да се обратат во центарот за грижа на потрошувачи на телефонот (02) 3076 200.

Поради дефект (губење на вода) во дел од толинската мрежа, денеска попладне беше прекината испораката на топлинска енергија за дел од потрошувачите во централното градско подрачје и во делови од општина Карпош.


Општина Карпош: Јакимовски еклатантно мислеше на земјотреси и тогаш кога ги немаше


Скопје, 14 септември, 2016 - 17:00 (META) 

„За разлика од градоначалниците на СДСМ, градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој според Вас го нема сега околу земјотресите, го имаше еклатантно пред четири години. Тој помисли тогаш на земјотресите, кога воопшто и немаше ваква сеизмичка активност. Општина Карпош е единствената локална самоуправа во државава која согласно законот има комплетна опрема и екипа за заштита и спасување: Таа располага со три шатори во кои можат да се сместат 60 лица, 60 кревети, исто толку душеци, кебиња, чаршафи и перници“, стои во реакцијата на Општина Карпош на текстот Земјотресите ги исплашија: Каде исчезнаа Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски?.

Во текстот на реакцијата се вели и: „Убаво би било, да ги прашате градоначалниците Заев и Дамјановски, бидејќи се три мандати градоначалници, дали располагаат со ваква опрема во своите општини, а Жерновски нема потреба да го прашувате, бидејќи тој е новајлија во градоначалничката функција“.

Интегралниот текст од реакцијата на Општина Карпош може да го прочитате тука.


„Марш за зелен Карпош“ утре во 18 часот, пред „Сити мол“


Скопје, 13 јуни, 2016 - 15:57 (META) 

Граѓаните од иницијативите „Ние сме Карпош 4“ и „Зелено Тафталиџе“ утре, во 18 часот, ќе организираат „Марш за зелен Карпош“, со кој ќе ја блокираат крстосницата кај „Скопје сити мол“ за да укажат на, како што велат, самоволието на локалната самоуправа на општина Карпош, која нетранспарентно и со негрижа се обидува да интервенира во урбанистичкиот план.

По блокирањето на крстосницата, ќе се упатат кон паркот на улица Букурешка, каде ќе се одржи отворена дискусија.

Жителите на Карпош бараат од градоначалникот на општина Карпош и од Советот на Општината да ги стопираат новите детални урбанистички планови, да ја спречат реализацијата на планот кој предвидува на местото на паркот на Букурешка да се изгради зграда, како и граѓаните да бидат интегрирани во одлуките што влијаат на нивните секојдневни животи.


Карпошани повторно излегоа на протест против донесениот ДУП


Скопје, 30 јануари, 2016 - 14:37 (META) 

Жителите на општина Карпош денеска во 12 часот повторно излегоа на протест против деталниот урбанитички план за кој велат дека е донесен сомнително и нетранспарентно.

Тие половина час го блокираа сообраќајот на булеварот Партизански одреди, на крстосницата кај трговскиот центар „Скопје сити мол“.

Незадоволните граѓани и минатата сабота го блокираа булеварот и најавуваат дека ќе протестираат сè додека не се изменат урбанистичките планови и не се спречи уништувањето на зеленилото во нивната населба.


Утре напладне, протест против ДУП-от во Карпош


Скопје, 22 јануари, 2016 - 10:01 (META) 

Утре жителите на општина Карпош ќе излезат на граѓански протест против деталниот урбанистички план, за кој организаторите на протестот велат дека донесен сомнително и нетранспарентно.

Протестот ќе почне во 12 часот, на раскрсницата кај „Сити мол“ на булеварот Партизански одреди.

„Ги повикуваме сите сограѓани од Карпош да ни се придружат на граѓанскиот протест, на получасовната блокада. Да излеземе и да се спротиставиме на урбаната мафија во Карпош. Да се спротиставиме на сечата на дрвја и зелени површини за сметка на нови згради. Да побараме укинување на урбанистичките планови, кои беа донесени без знаење на граѓаните, во нетранспарентна постапка“, велат организаторите.


Граѓаните на Карпош 4 со писмо бараат да се запре усвојувањето на ДУП-от


Скопје, 18 јануари, 2016 - 16:26 (META) 

Неформална група граѓани од Карпош 4 испрати писмо до советниците на Општина Карпош и до градоначаникот, Стевчо Јакимовски, со барање за запирање на усвојувањето на деталниот урбанистички план за Карпош 4.

„Сметаме дека со овој ДУП се нарушуваат начелата загарантирани во Законот за просторно и урбанистичко планирање и тоа: рамномерниот просторен развој; рационално уредување и користење на просторот; услови за хумано живеење и работа на граѓаните; оддржлив развој и заштита и унапредување на животната средина и природата. Процесот на донесување на овој ДУП е крајно нетранспарентен, неетички и спротивен на интересите на граѓаните“, стои во писмото.

Во писмото се вели Општината брутално го отфрлила барањето за организирање собир на граѓани, што, според граѓаните на Карпош 4, укажува на тоа дека интересите на Општината се спротивни на интересите на жителите.

„За граѓанската иницијатива беа собрани 2.607 потписи, но не го постигна потребниот број. Но, за свикување на собирот на граѓани доставивме трипати повеќе потписи од потребното т.е. 2.425 што претставува повеќе од 30 проценти од гласачкото тело на Карпош 4, но и покрај оваа бројка, правото ни беше ускратено од градоначалникот со образложение со кое несоодветно и субјективно се толкува законот“, велат граѓаните во писмото.

Граѓаните на Карпош 4 со помош на УСАИД изработиле студија за оправданоста на деталниот урбанистички план на Карпош 4, со која ја докажуваат штетноста од донесување на овој предлог-план.


Весковски: ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ на Бадник незаконски носеа урбанистички планови за Карпош


Скопје, 9 јануари, 2016 - 14:16 (META) 

Советничката група на СДСМ во Општина Карпош поднела две иницијативи за покренување постапки пред надлежните органи, поради, како што велат, незаконското и неделовничко носење на два урбанистички планови, кои советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ ги усвоиле на 6 јануари, на празникот Бадник.

– На седницата на Советот на општина Карпош, одржана на големиот христијански празник Бадник, скришно, на нетранспарентен начин, советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ ги усвоија деталните урбанистички планови за Тафталиџе 1 и за Карпош 3. Ваквата насилна, недемократска одлука на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ, односно на Никола Груевски и на Стевчо Јакимовски е спротивна на интересите и на барањата на граѓаните на Карпош. Граѓаните со право реагираат и не се согласуваат со „дил-оринтед“ одлуките на Груевски и на Јакимовски, за што беа подесени и стотици анкетни листови токму за овие детални урбанистички планови. Граѓаните на Карпош бараат зеленило наместо урбана џунгла од згради – изјави денеска на прес-конференција претседателот на општинската организација на СДСМ во Карпош, Душко Весковски.

Тој соопшти дека советниците на СДСМ демонстративно ја напуштиле седницата „на која што без претходна најава, нетранспарентно и кукавички“ биле вметнати двете точки за усвојување на овие детални урбанистички планови.

– До Државниот инспекторат за локална самоуправа поднесoвме претставка поради прекршувањето на повеќе законски и подзаконски акти на Општината. Дополнително, ќе ги поддржиме и сите иницијативи на граѓаните со кои на демократски начин се изразува незадоволството од ваквиот начин на внесување урбанистички хаос и уништување на квалитетот на животот на граѓаните во општина Карпош – рече Весковски.