!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Лавров се надева дека Западот ја сфаќа опасноста од дестабилизација на Македонија


Москва, 23 март, 2017 - 13:10 (META) 

Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“.

Според Лавров, чудно е што Балканот се перципира како регион на руски „провокативни активности“, а секои нормални релации меѓу Русија и балканските земји предизвикуваат загриженост кај Западот.

– Сегашната ситуација во Македонија е малку покомплицирана, дури би ја нарекол и криза, во голем дел предизвикана вештачки, која води до ситуација за обиди за поделба на општеството – вели Лавров, изразувајќи надеж дека „Западот ја сфаќа опасноста од таквите обиди“.

Според пишувањата на „Спутник“, официјална Москва неколкупати повикала на запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија. Рускиот портал пишува дека декемвриските предвремени парламентарни избори во Македонија резултирале со победа на ВМРО-ДПМНЕ, која освои 51 пратеничко место, додека 49 од вкупно 120 места ги доби опозицискиот СДСМ и дека оттогаш партиите се обидуваат да формираат коалиции, но досега без успех.

Руското МНР во март оцени дека македонската опозиција „отворено е поддржана од ЕУ и од САД“ и дека еврокомесарот Јоханес Хан, високата претставничка Федерика Могерини и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вршат „невиден притисок“ врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов да ѝ даде мандат за формирање влада на опозицијата.

На запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија, претходно повика и постојаниот руски претставник во ОБСЕ, Александер Лукашевич, пишува „Спутник“.


Мета ги повика лидерите на партиите да се воздржат од екстремни изјави


Тирана, 22 март, 2017 - 17:56 (META) 

Претседателот на албанскиот парламент и лидер на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), Илир Мета, истакнал дека партиите мора да работат заедно за изборите да бидат одлично спроведени, да се држат подалеку од нивните екстремни позиции за да нема катастрофални и несакани последици за земјата и за нејзината иднина, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Албанскиот премиер Еди Рама, пак, изјавил дека неговата Социјалистичка партија е подготвена да оди на избори и без опозицијата.

Во интервју за „Њус 24“, тој истакнал дека партиите не одлучуваат кога ќе одат на избори, туку гласачите кои ги повикуваат партиите на избори, во согласност со уставот.

Дваесет опозициски партии на 10 март испратија писмо до Централната изборна комисија на Албанија дека нема да се регистрираат како учесници во изборите, ниту како поединечни партии ниту како опозиција, официјализирајќи го така својот бојкот на изборите. Тие велат дека ќе стојат на одлуката сè додека не се постигне политички договор што ќе овозможи слободни и фер избори.


Европските кредитори бараат и грчката опозиција да ги поддржи идните мерки


Aтина, 22 март, 2017 - 13:22 (META) 

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, бара гаранции и од грчката опозиција дека ќе се поддржат и ќе се спроведат договорените мерки за 2019 година. Оваа одлука на Шојбле предизвика нова сопка во разговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори.

Грчката влада под притисок на кредиторите прифати да се гласаат и да се спроведат нови мерки што би се спровеле од 2019 година, односно откако ќе истече актуелниот пакет мерки. Одлуката да се прифатат овие мерки наиде на големи реакции и кај народот и кај опозициските партии, бидејќи се смета за продолжување на строгата политика на штедење.

Како што пренесуваат грчките медиуми, германскиот министер предложил грчката опозиција да гарантира дека ќе се поддржат и ќе се имплементираат идните мерки, а истото се очекува во одреден момент да го побара и ММФ.

Најголемата опозициска партија, Нова демократија, отворено остро одби да ги поддржи идните мерки.

„Нова демократија зазема позиција за мерките: нема да гласа за нив. Владата треба да одлучи за она што се случува заткулисно и да објасни зошто бара поддршка од странство за да се изгласаат мерките кои поради неспособноста на Ципрас, се бара да бидат усвоени од државата. Можеби Ципрас не се чувствува удобно со неговото владино мнозинство. Ние нема да му ја олесниме работата“, велат преку соопштение од Нова демократија.

Извори од грчката влада коментираат дека СИРИЗА го има парламентарното мнозинство и според грчкиот устав, нема потреба кредиторите да се мешаат во внатрешните работи на државата.

Во меѓувреме, грчкиот министер за финансии во Брисел се бори за постигнување договор со кредиторите за затворање на втората проценка и за добивање зелено светло за исплаќање на нова рата од грчкиот кредит.


ДС: Мнозинството одлучува за составот на собраниските комисии кога нема консензус


Скопје, 21 март, 2017 - 18:24 (META) 

Во Собранието на Република Македонија составот на работните тела е одраз на бројот на пратеници, при што парламентарното мнозинство ги носи одлуките, честопати без поддршка од опозициските партии, велат од Демократскиот сојуз.

„При изборот на составот на комисиите, доколку не може да се постигне консензус, тогаш партиите што имаат мнозинство одлучуваат. Во спротивно, доколку опозицијата инсистира на мнозинство во комисиите и да раководи со нив, ќе се случува блокада на работата на парламентот“, стои во соопштението на партијата на поранешниот пратеник Павле Трајанов.

Од ДС велат дека опозицијата треба да има мнозинство во комиисиите кои вршат контрола и надзор над службите за безбедност и институциите кои можат да вршат контрола над средствата за јавна комуникација (прислушување), но со комисијата за избори и именување и комисијата за имунитетско-мандатни прашања, секогаш раководеле пратеници од партиите што имаат мнозинство во парламентот.

„Демократскиот сојуз укажува на потребата од разумно однесување, деблокирање на работата на Собранието и избор на реформска влада, како битен услов за стабилизирање на државата, нормализирање на животот на граѓаните и за спроведување на коренити реформи, клучни за евроатланските перспективи на Македонија“, велат од партијата.


СДСМ: Груевски мора да се вразуми и да овозможи мирен трансфер на власта


Скопје, 18 март, 2017 - 12:15 (META) 

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да се вразумат, да прифатат дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ нагласуваат дека мнозинството граѓани на 11 декември минатата година, со 700.000 гласови гласале за промени, а против „милионските криминали и злоупотреби и против системското уништување на судството, медиумите, образованието и здравството“.

„Граѓаните гласаа за реформи, гласаа за повеќе пари во секое семејство преку зголемување на минималната и просечната плата, преку поврат на 15 отсто ДДВ, преку укинување на радиодифузната такса и враќање на евтината тарифа на струјата. Граѓаните гласаа за квалитетни јавни услуги, квалитетно образование и здравство. Ова се приоритетите содржани во програмата на новата влада на Република Македонија. Тоа е единствениот реален документ кој ги гарантира промените и животот за сите граѓани еднакво, во унитарна и суверена Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека ова може да го види целата домашна и меѓународна јавност, освен Никола Груевски и „криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, кои во обид да се спасат од одговорност прават поделби и шират омраза меѓу граѓаните, и за тоа злоупотребуваат дури и деца“.


Заев: Еве ја програмата, граѓаните нека се вратат дома, а Иванов нека ја оцени


Скопје, 10 март, 2017 - 14:34 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја претстави новата програма на идната влада, која, како што рече, произлегува од предизборната програма „План за живот“ на СДСМ, но и на програмите на партиите за кои гласале мнозинството граѓани. Тој ги повика партиите – партнери во коалицијата да ја оценат, опозицијата да ја искоментира, претседателот Иванов да ја преиспита одлуката за мандатот, а граѓаните да се вратат во своите домови.

Програмата, како што изјави, се темели на Уставот, на потребите на граѓаните и обезбедува унитарност на државата и перспективи за развој.

– Во програмата се предвидува подобар живот, развој на економијата, враќање на демократијата и владеење на правото и на правдата, ефикасни институци, интеграции во НАТО и во ЕУ, подобар меѓународен углед. Македонија ќе биде држава за сите граѓани и ќе нема поделба на блиски и на неблиски до власта – изјави Заев.

Тој истакна дека за членство во ЕУ и во НАТО ќе се преземат итни реформи кои произлегуваат од Извештајот на Прибе, а потоа и од Договорот од Пржино.

– Ќе има поддршка на домашните претпријатија за да ги зголемат производството и извозот. Програмата предвидува фер даночен систем. Трошењето на буџетот ќе биде транспарентно, за трошењето на парите, граѓаните ќе имаат точни и навремени информации – додаде Заев.

За судскиот систем изјави дека ќе биде независен и ефикасен и партиите ќе се држат настрана од него. Програмата предвидува формирање на специјално одделение во Основниот суд Скопје 1, кое ќе ги проследува предметите на СЈО, при што, како што рече, ќе се овозможи заокружување на случаите што ги води СЈО.

Реформи, како што изјави Заев, се предвидени и во МРТВ како национален сервис на граѓаните, и за обезбедување на независноста на медиумите.

Во однос на законот за унапредување на јазиците, истакна дека на сите граѓани ќе им биде овозможено полесно да комуницираат со институциите и во секојдневието.

– Унапредувањето на законот за јазици е исклучиво според Уставот и прифатливо за партиите што обезбедија 67 потписи за формирање влада. Ќе се прошири употребата на албанскиот јазик во рамките на амандманот 5 од законот за јазици во Уставот. Некои општини се тројазични или четиријазични, така што и на тие граѓани ќе им се овозможи комуникација на нивниот јазик, но ќе го заштитиме македонскиот јазик и кирилското писмо – објасни Заев.

Тој додаде дека е лага дека сите ќе мора да учат некој јазик, а тие што нема да го сторат тоа, ќе бидат казнети.

– Казненени одредби од законот за употреба на јазиците постојат и сега, но институциите не го почитуваат, односно не обезбедуваат негова примена. За тоа ќе постојат казни – рече Заев.

За вработените во јавната администрација рече дека ќе работат слободно, а ќе се објави и бројката на непраспределени административци, кои сега седат дома и земаат плата. За нив, како што рече, ќе бидат најдени работни места.

Тој најави и расветлување на случаите во Куманово, Сопот, Бродец, убиствата на Мартин Нешковски и на Никола Младенов.

Заев ги повика партиите со кои ја направиле коалицијата да ја поддржат програмата, а опозицијата да ја разгледа и да ја оцени. Тој ги повика и граѓаните „да се вратат од улиците во своите домови, оти нивниот глас е слушнат, а новата програма е базирана исклучиво врз Уставот“.

Заев го повика претседателот Ѓорге Иванов да констатира дека има програма која е од интерес на граѓаните и ја гарантира унитарноста на дражавата, за да се формира влада и да се излезе од политичката криза.


Талески да се откаже од снимањето на филмот или да си го плати од свој џеб, бара битолската опозиција


Битола, 10 март, 2017 - 12:28 (META) 

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да се откаже од снимањето на филмот за „глорификација на неговата работа во изминатите три градоначалнички мандати“, побара денеска опозицијата на почетокот на седницата на Советот на Општина Битола.

Бидејќи вчера заврши огласот за прибирање понуди за снимање документарен филм за развојот на Битола во периодот 2005-2017 г., во вредност од 508.474 денари (околу 8.000 евра), опозицијата во Битола побара да се стопира ваквата идеја на градоначалникот.

– Снимањето ваков филм во овој момент претставува една голема лудорија. Да се планира да се потрошат 508.000 денари во време кога на Битола ѝ недостигаат основните, а и многу други работи, да се снима филм во кој се глорифицира работата на Талески е непотребно – рече советникот на ЛДП, Валентин Груевски.

Тој побара да се запре огласот за прибирање понуди за снимање на филмот и предложи Талески филмот да си го плати од свои пари, што, како што тече, „нема да му биде тешко“, но никако со пари на граѓаните на Битола.

Советничката на ВМРО – Народна партија, Габриела Илиевска, пак, идејата за снимање филм ја нарече „шизоидна идеја на Владимир Талески“, по што реагираше претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, која рече дека ќе ѝ го одземе зборот на Илиеска, ако продолжи да користи вакви зборови.

Илиевска побара на дневен ред на седницата да се стават две точки, односно да се испита од каде и на кој начин Талески решил да обезбеди средства за филмот бидејќи, како што рече, опозицијата долго време нема пристап до аналитичките подафоци за трошењето на градоначалникот Талески, и втора точка, Советот да има право да се изјасни дали Општината има потреба од снимањето на ваков филм.

По барањата на опозицијата, претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, даде пауза да се одлучи дали овие точки да се стават на дневен ред.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ по паузата гласаа против предложените две точки за дневниот ред, поради што настана кавга меѓу советничките групи, па претседателката Ангелеска ја прекина седницата на Советот.


Москва: ЕУ, НАТО и САД продолжуваат бесрамно да вршат притисок врз Иванов


Москва, 3 март, 2017 - 17:27 (META) 

Надворешното мешање во внатрешните работи на Република Македонија добива екстремни форми, се вели во денешната изјава на министерството за надворешни работи на Русија, во кое се обвинуваат Европската Унија и НАТО дека вршат невиден притисок врз претседателот на Македонија.

– Еврокомесарот Јоханес Хан, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и други претставници на т.н. „просветлена Европа“, продолжуваат бесрамно да вршат невиден притисок врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов, барајќи од него премиерскиот мандат да го даде на опозицијата, која ја прифати ултимативната „албанска платформа“ – велат од руското МНР.

Оттаму нагласуваат дека важно е да се „сфати дека мерките формулирани во Тирана подразбираат федерализација на Македонија, прераспределба на власта и на државните симболи и водат до подривање на уставниот поредок со крајна цел – дезинтеграција на државата“.

Кон поведението на европските претставиниците, како што оценува руското МНР, се приклучил и претседателот на „самопрогласената држава Косово, Хашим Тачи, кој недвосмислено ги повика македонските Албанци „да ги преземат работите во свои раце“ што води кон создавање „Голема Албанија“, која претендира на делови од неколку балкански земји, вклучувајќи ја и Македонија“.

– Ова е уште еден доказ дека вештачки создадениот косовски субјект е еден од главните извори на нестабилност и главен носител на конфликтен потенцијал на Балканот. Македонците треба сами, без мешање однадвор, да решаваат за својата судбина – велат од министерството за надворешни работи на Русија.

Инаку, со заострувањето на состојбата во Македонија и со протестите околу доделувањето на мандатот за состав на нова влада, зачестија реакциите на официјална Москва.


По распишувањето на изборите, српската опозиција бара деблокада на собранието


Белград, 2 март, 2017 - 15:34 (META) 

Лидерите на српските опозициски партии и идните претседателски кандидати денеска оценија дека со распишувањето на претседателските избори и со нивното закажување за 2 април е оставен прекраток рок за собирање потписи, а прекинот на работата на парламентот до завршување на изборите го осудија како блокада на институцијата и „државен удар“.

Поранешниот шеф на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, во име на опозициските кандидати го повика премиерот Александар Вучиќ да го деблокира работењето на собранието и да поднесе оставка на местото премиер ако се кандидира за претседател.

Досегашниот народен правобранител, Саша Јанковиќ, ја повика власта „да ги врати институциите таму каде што им е место“.

Лидерот на движењето „Доста беше“, Саша Радуловиќ, рече дека Вучиќ го суспендирал парламентот и вовел своевидна вонредна состојба и дека изборите ги закажал за 2 април поради страв од пораз, односно за да го скрати времето за кампања и за собирање потписи.

Лидерот на Либерално-демократската партија, Чедомир Јовановиќ, пак, предупреди дека прашањето за собирање на потписите мора да се реши.

Коментирајќи го распишувањето на изборите, лидерот на радикалите, Воислав Шешељ, рече дека Српската народна партија утре ја почнува претседателската кампања со демонстрации поради доаѓањето на Федерика Могерини во собранието на Србија.


Груевски на „Фејсбук“: Ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор


Скопје, 26 февруари, 2017 - 19:02 (META) 

„Принципот на коалицирање „победник со победник“ со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема да има таква обврска да коалицира со победникот“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во својот статус на „Фејсбук“, откако ДУИ реши потписите за состав на нова влада да ги даде на СДСМ.

– Оваа влада е направена под жесток надворешен притисок кон ДУИ, во кој многумина учествуваат, а најактивен е еден амбасадор. Ова е операција во голема мера поддржана од Сорос. Голем дел од финансиите и од логистиката се од него. Но, покрај него и некои надворешни моќни центри, значајна улога играат домашните соработници, тргнувајќи од Зоран Заев, па надолу – вели Груевски во статусот.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека „ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор“.

– Потоа тој ќе пристапи и судот да биде негов суд. Тој, всушност, подолго време работи на тоа. Обвинителство веќе си има. Поданици, НВО и платеници во значаен број. Си има и раководства на партии. Но, и тој нема да е вечен амбасадор и тој е со ограничен мандат – вели Груевски.

За изборната кампања на СДСМ вели дека „биле потрошени многу странски црни пари, а се трошат и сега“.

– Цели тимови се ангажирани да влијаат и да ги доведат во заблуда граѓаните. Имаат под своја контрола многу медиуми, многу поединци платеници во форма на аналитичари, интелектуалци, колумнисти, новинари, платени демонстранти, крупни бизнисмени, судии, едно цело обвинителство, политички партии, НВО и млади заведени и индоктринирани луѓе на кои со години со предавања и со пари им го перат мозокот по разни семинари и сл. и се разбира многу пари. Ако народот остане рамнодушен, ќе ја преземат државата, комплетно ќе ја редефинираат и ќе управуваат со тој народ – вели Груевски.

Тој, исто така, додава дека основната причина за целата операција за уривање на власта и за носење на Зоран Заев е слабеење на државата заради промена на името и на идентитетот на Македонците.

Груевски вели и дека „ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интереси“.

– Нека ја спроведува програмата од изборите без редефинирањето. Нека удри и по нас, ама не по државата и по нејзините темели. Еве, јас доброволно ќе прифатам, ако тоа му е услов на Заев, да ме уапсат, затворат и да ме малтретираат, а ВМРО-ДПМНЕ да го поддржува како малцинска влада колку време сака до наредните избори кои заедно би ги договориле, нека удри по мене, само нека се откаже од удирање по темелите на државата заради желбата да е на власт. Ова нека го сфати како јавна понуда – вели Груевски.