!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Спасовски: Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на МВР


Скопје, 19 јули, 2017 - 14:32 (META) 

Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на Министерството за внатрешни работи, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска во касарната во Ѓорче Петров во Скопје присуствуваше на промоцијата на 15 комбиња набавени за потребите на Единицата за брзо распоредување.

– Со ова се зголемува ефикасноста на единицата, а со тоа и безбедноста на граѓаните. Опремувањето на полицијата е наш врвен приоритет. Само со мотивирани и добро опремени полицајци ние можеме да имаме и безбедна држава. Предвидена е набавка и на друга опрема за да се зголеми опременоста на специјалните единици – рече Спасовски.

Тој додаде дека во тек е постапка за набавка на униформи и на обувки за полицијата, кои, како што рече, со години не биле набавени.

Инаку, новите возила за Единицата за брзо распоредување се со 145 коњски сили, имаат дизел-мотори, вкупно девет седишта, две лизгачки врати – што ќе придонесе за побрза реакција, голем багажен простор за опремата и безбедносни решетки на стаклените делови и на светлата.


ВМРО-ДПМНЕ обвинува за партизација на МВР, СДСМ вели дека се гради професионализам


Скопје, 16 јули, 2017 - 17:48 (META) 

Потпретседателот на СДС, Оливер Спасовски, сега како министер за внатрешни работи, без никаков аргумент почна со партиски чистки и со поставување партиски послушници на сите раководни позиции во Министерството за внатрешни работи, обвини на партиска прес-конференција денеска Саше Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека истото Спасовски го правел и кога беше министер за внатрешни работи во техничката влада.

– За сметка на сменетите професионалци, позициите ги пополнуваше со партиски послушници, унапредувајќи ги и по седум скалила, спротивно на системот на кариера. Сега повторно сме сведоци на исто вакво однесување. Потпретседателот на СДС, Оливер Спасовски, и неговите партиски послушници секојдневно се јавуваат на вработени во МВР кои низ долгите години во службата, постепено ја граделе кариерата и стигнале до одредена позиција за да им нудат одредени пониски позиции. Понудата од СДС е земи или остави. Им нудат пониски места на кои би биле распоредени по сопствено барање. Во спротивно, следат закани дека ќе бидат деградирани и девалвирани и дека нема да може ниту судот да им помогне. Таргет се сите професионалци кои не постапуваат по партиските наредби на Оливер Спасовски – рече Павловски, порачувајќи дека „тоа што го прави Оливер Спасовски е целосно незаконски и спротивно на колективниот договор и на Законот за внатрешни работи“.

На прес-конференцијата реагираше СДСМ, од каде посочуваат дека вистинска партизираност на МВР имало во времето на Јанкулоска.

„Партизацијата на државните институции и совпаѓањето на државата со партијата беше заштитен знак за 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Еден од најочигледните примери за масовна партизација беше Министерството за внатрешни работи кое според признанието на тогашната министерка Гордана Јанкуловска, ВМРО-ДПМНЕ го претвори во МВРО-ВМРО“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Владејачката партија вели дека новата влада ќе се води со таа неправилност и ќе создаде услови за вистинска професионализација.

„Владата предводена од СДСМ почна со процес на ослободување на заробените институции од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Во рамки на владиниот реформски план „3-6-9“ почнуваат сериозни реформи во судството, медиумите, безбедносните служби, борбата против корупцијата, во јавната администрација и изборното законодавство, согласно препораките на ОБСЕ, ОДИХР и на други релевантни меѓународни институции. Ќе има целосна професионализација на државните институции кои ќе работат единствено во интерес на граѓаните и никогаш повеќе ниту едно министерство, ниту една институција нема да функционира како нечиј партиски штаб како што тоа го правеше ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ некрофилски ги поврзува Смиљковско Езеро со работењето на МВР


Скопје, 13 јули, 2017 - 16:57 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвини министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и СДСМ дека со денешниот брифинг во МВР, на кој беа презентирани фактури, сметки и податоци за трошењето на директорите на УБК и на БЈБ и на министрите во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, „се занимава со ланскиот снег“.

„СДС некрофилски се обидува да ги поврзе трагичната сообраќајна незгода во која животот го загуби Никола Младенов, грозоморното убиство кај Смиљковско Езеро и настаните во Диво Насеље со оперативното работење на службите и нивните контакти со странски гости, делегации и соработници. Манипулација од најнизок тип е обидот на СДС да ја излаже јавноста дека функцинерите во МВР се расфрлале. Пред две години, односно до доаѓањето на СДС на власт, МВР имаше соработка со бројни служби која даде исклучителни резултати признаени и на меѓународен план“, се вели во реакцијата.

Партијата му порача на Спасовски да не ја дефокусира јавноста, туку да се зафати со вистинските проблеми, притоа посочувајќи дека жителите на Љуботен очекуваат одговор кој ги вандализираше православните гробишта.


Надворешна наместо внатрешна контрола на работата на полицијата


Скопје, 28 јуни, 2017 - 16:36 (META) 

Контролата на професионалното и законито работење на полицијата, според најавените реформи во Министерството за внатрешни работи, ќе се врши преку надворешен механизам, наместо преку досегашниот Сектор за внатрешна контрола.

Ова, меѓу другото, го истакнал министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната средба со делегацијата на Советот на Европа, предводена од Тања Ракушиќ-Хаџиќ, раководителка на одделението за кривично-правна соработка на генералниот директор за човекови права и владеење на правото при Советот на Европа.

Според Спасовски, одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР не ја исполнил својата функција поради партизираноста, што довело до губење на довербата во полицијата.

„Министерот Спасовски нагласи дека формирањето на надворешен механизам за контрола – како дел од проектот (на Советот на Европа за јакнење на почитувањето на човековите права при полициско постапување) е одлично решение, особено во правец на формирање на посебно одделение во Јавното обвинителство, како и одделение при Народниот правобранител со вклученост на невладините организации“, стои во соопштението на МВР за средбата.

Спасовски додал дека правната рамка, односно законите за овие решенија треба да бидат дефинирани кон средината на јули, а до септември треба да се достават до Собранието на Република Македонија.

Ракушиќ-Хаџиќ на средбата изразила надеж дека проектот на Советот на Европа ќе помогне во враќањето на довербата на граѓаните во полицијата.


Спасовски: Стабилна е состојбата со мигрантската криза на јужната граница


Гевгелија, 23 јуни, 2017 - 14:38 (META) 

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката граница, кои им помагаат на македонските колеги во справувањето со мигрантската криза.

Спасовски рече дека Македонија е доволно подготвена за справување со бегалската криза, додавајќи дека ситуацијата се следи и дека државата ќе постапува исто како досега, што од страна на земјите од т.н. балканска рута и од меѓународната заедница беше оценето како добро.

– Ваква криза се решава само со соработка и со солидарност. Само преку заеднички пристап ќе можеме да се справиме и со идната криза доколку добие интензитет. Засега имаме стабилна состојба, дури и илегалната миграција е во сериозен пад. МВР презема интензивни марки за што повеќе да се спречуваат вакви појави и да ја задржиме првенствената цел, односно безбедноста на граѓаните и стабилноста на Македонија – изјави Спасовски.

Амбасадорот Безак, по посетата на полициските тимови, нагласи дека миграцијата не е национален туку глобален феномен, кој бара соработка.

– Витален интерес на Словачка е западно-балканската рута да остане затворена. Ние досега во осум ротации испративме 190 полицајци на македонско-грчката граница и сме подготвени и понатаму да помагаме – рече Безак.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ја претвораат државата во алатка на партијата


Скопје, 20 јуни, 2017 - 9:39 (META) 

„Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и на државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во нивното редовно утринско соопштение.

„Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и да ја одвои партијата од МВР, како што СДС ветуваше пред избори, тој сега е унапреден во потпретседател на СДС. Граѓаните јасно гледаат дека совпаѓањето на партијата со министерството за внатрешни работи е дел од стратегијата на СДС да ги стави под своја капа органите на прогонот и правосудниот систем. Оваа стратегија почна со заканите кон судиите за генерален реизбор, а продолжи со иницијативата на Заев за смена на републичкиот јавен обвинител кој го гони за случајот „Поткуп“. Со ова Заев сака да се спаси себеси од кривично гонење и од процесирање на кривичните пријави против него и луѓето блиски до него“, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваат професионалците во МВР, обвинителството и во судот да не потклекнуваат на политичките притисоци од страна и ги потсетуваат дека се одговорни пред граѓаните да постапуваат исклучиво според Уставот и законите.


Спасовски денеска и утре во Будимпешта на конференција за нелегална миграција


Будимпешта, 19 јуни, 2017 - 20:03 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска и утре учествува на конференцијата на министри за внатрешни работи во рамките на Салцбуршкиот форум во Будимпешта, посветена на нелегалната миграција, миграцискиот притисок и актуелната ситуација долж западнобалканската рута. Утре тој ќе има свое обраќање на конференцијата.

„На маргините од конференцијата, министерот Спасовски оствари средба со Андреј Шпенга, државен секретар во Министерството за внатрешни работи на Словенија, на која беше разговарано за актуелните случувања во врска со нелегалната миграција и за ризиците од евентуални нови бранови мигранти. Спасовски и Шпенга разговараа и за реформата на безбедносните служби и на полицијата во Република Македонија, која ќе води кон декриминализација и професионализација на МВР. Шпенга истакна дека Република Словенија останува силен поддржувач на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО“, информираат од кабинетот на министерот.


ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на СДСМ е „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“


Скопје, 19 јуни, 2017 - 15:39 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево на две одделени прес-конференции реагираше на назначувањето на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за потпретседател на СДСМ и на укинувањето на дисперзираните студии од страна на Владата.

– СДС продолжува со лицемерната политика, која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“. Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата. Оливер Спасовски, наместо да се повлече од партиските функции и професионално да ја врши функцијата министер за внатрешни работи, тој е назначен за потпретседател на партијата. Граѓаните помнат дека во текот на претходните изборни циклуси, СДС го проблематизираше тоа што Гордана Јанкулоска во исто време била и министер за внатрешни работи и партиски функционер, бидејќи не се знаело „што е партија, а што држава“ – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, додавајќи дека ова е само продолжение на обидите на СДСМ „целосно да ги стават под партиска контрола органите на прогонот“.

На втората прес-конференција, Лука Кржалоски повторно обвини дека Владата на СДСМ не е реформска, туку антиреформска, истакнувајќи дека со укинувањето на дисперзираните студии се нанесува огромна штета на образовниот процес и се ускратуваат бенифициите што им биле достапни на студентите во изминатите 10 години.

– Оваа мерка им овозможуваше на студентите да заштедат средства врз основа на патување, сместување и исхрана, но и да заштедат средства по однос на уписнина. Студирањето на дисперзираните студии каде предаваат истите професори и се учи по истите наставни програми, материјали и учебници од кои се учи и на матичните високо-образовни установи од каде се изведени, чини само 100 евра годишно… Единствената причина поради која е укината ваквата мерка е тоа што дисперзираните студии се идеја, односно мерка воведена од страна на владата предводена од ВМРО–ДПМНЕ за обезбедување што поголема достапност на високото образование за сите граѓани – рече Кржаловски.


Спасовски одлучил за директори на УБК и на БЈБ, ама не ги соопштува до седница на влада


Скопје, 16 јуни, 2017 - 11:50 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одлучил кои ќе бидат новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), но не ги кажува нивните имиња до седницата на влада на која треба да ги предложи.

Ова денеска го потврди Спасовски, на прес-конференцијата по повод потпишувањето договор за донација од повеќе од еден милион евра со амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Рамеш.

Прашан дали денеска ќе има нови директори на УБК и на БЈБ, Спасовски рече дека тоа ќе биде познато на седницата на влада.

Инаку, како што потврди и самиот, седница на владата е закажана за денеска, но не одговори конкретно дали ќе ги предложи новите директори уште денеска.

– Имам донесено одлука и ќе ја доставам на седница на влада кога ќе мислам дека треба да бидат избрани – рече Спасовски.

Пред именувањето на новите директори, владата треба да го разреши актуелниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, и на БЈБ, Митко Чавков.


ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски не е способен да организира миење на службено возило на МВР


Скопје, 11 јуни, 2017 - 11:01 (META) 

„Оливер Спасовски го надмина и својот шеф Зоран Заев и пред цела јавност покажа дека не е способен да организира миење на службено возило на МВР, со кое се возат највисоки странски делегации. Затоа наместо настапи на кои ќе промовира некоја реформа или успешна акција, Спасовски излегува со манипулации“, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДС да дефокусира од ветувањата што ги даде.“

„Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и на Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.