Јовески: Груевски ја нема напуштено Македонија на било кој граничен премин


Скопје, 2 јануари, 2019 - 13:37 (META) 

Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на било кој граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не наштетам на предистражната постапка други детали не можам да откривам, вели во интервју за МИА, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

-Обвинителството презема повеќе дејствија за обезбедување докази, како што веќе соопштивме. Побарани се докази по меѓународна правна помош од надлежните органи на Република Албанија и Република Црна Гора. Добиени се снимките од безбедносните камери на патиштата, наплатните рампи, граничните премини, како и околу домот на поранешниот премиер – вели Јовески.

Обвинителството, како што додава, ја анализира содржината на прибавените докази, а истовремено очекува да се добијат и доказите од Албанија.

-При тоа Обвинителството не утврдува дали има пропусти на одредени институции, туку дали има кривично-правни дејствија од некои лица за овозможување на бегството. Надлежните институции, во рамките на нивната внатрешна организација, треба да утврдат дали и каква одговорност имало во нивното постапување и надлежност – посочува државниот јавен обвинител.

Во врска со амнестијата за учесниците во настаните на 27 април во Собранието, Јовески вели дека тоа е политички чин и не го коментира.

– Доколку ова зависеше од мене и од обвинителот кој постапува по предметот, Вилма Русковска, тоа немаше да се случи. Меѓутоа ова е мој професионален став, а Собранието при донесувањето на Законот ценело други околности кои мене не ми се познати. Обвинителството професионално ќе постапува до завршување на предметот. Но морам да укажам дека постапката за амнестија придонесе и за разјаснување на некои делови од настанот. Изјавите во судницата, на изненадување на многумина, укажаа на моменти од подготовка на случувањата на 27 април. Го разбирам разочарувањето на граѓаните и реакциите, но повторувам тоа е политичка одлука. Обвинителството е должно да го примени законот – вели Јовески.


Обвинителствата дадоа позитивно мислење за уште четири амнестии


Скопје, 28 декември, 2018 - 14:03 (META) 

Основните јавни обвинителства, согласно пред некој ден изгласаниот Закон за амнестија, денеска до Основниот суд Скопје 1 доставиле мислења за преостанатите барања за амнестија и позитивно мислење дале само за четири од нив. Интересното е што Основното јавно обвинителство – Скопје, од 37-те барања се изјаснило позитивно само за едно, а другите ги оценило како неприфатливи.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска ги достави мислењата по преостанатите 17 барања за амнестија. Дадено е позитивно мислење по три барања, а негативно за 14. Со тоа, од вкупно примени 29 барања за амнестија, доставени од надлежниот суд, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција даде позитивно мислење по 15 барања за амнестија, а за другите 14 дадено е мислење дека по барањата не се исполнети условите од Законот.

Основното јавно обвинителство Скопје постапуваше по 37 барања за амнестија. Денеска по сите е испратено мислење до Основниот суд Скопје 1 Скопје.

Само во еден случај надлежен обвинител има дадено позитивно мислење, а за другите 36 лица мислењето од надлежните јавни обвинители е негативно.


СВР и ОЈО се координираат за расчистување на случајот со говорот на омраза на навивачките групи


Тетово, 7 ноември, 2018 - 13:35 (META) 

Полицијата и Обвинителството работат координирано во обелоденувањето на настаните кои се случија во саботата и неделата во Тетово во кои навивачите на групите „Војводи“ и „Балисти“ користеле говор на омраза по етничка основа, а кое според Кривичниот законик е кривично дело казниво со глоба или казна затвор од 1 до 5 години, известува „Порталб.мк“.

Во саботата, навивачката група „Војводи“ од Тетово ја славеа 30 годишнината на нивното постоење и во текот на марширањето по градските улици користеа навредливи извици кон Албанците. Еден ден потоа, односно во неделата, по завршување на натпреварот помеѓу Шкендија и Шкупи во Тетово, навивачката група „Балисти“, им возврати на „Војводите“, исто така со навредливи зборови, но упатени кон Македонците.

– Нашиот став е многу едноставен, ние не го започнавме ова, тие почнаа први и потоа ние им возвративме – вели водачот на навивачката група од Тетово „Балисти“, Исак Лума.

Од друга страна, „Војводите“ велат дека тие не предизвикале никаков инцидент, и бараат од органите на редот и прогонот да не ги изедначуваат со „Балистите“.

– Како навивачка група одговорно тврдиме дека од наша страна не е предизвикан никаков инцидент и бараме од МВР и Обвинителството да не ги ставаат „Војводите“ во ист кош со нашите варварски соседи кои како што се гледа не можат да се соочат со нас и нашиот успех и заради тоа ги напаѓаат невините граѓани и објектите – велат од навивачката група.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вели дека се преземаат мерки за двете навивачки групи.

– Определивме посебна задача во делот на превенцијата и работиме со двете навивачки групи. Не смееме да дозволиме нивните судири со говор на омраза да станат секојдневие во Република Македонија – вели Спасовски.

Вчера, раководството на СВР Тетово, одржа средба со претставници на ОЈО за целосно расчистување на случаите со навивачките групи.

На средбата се договориле координативни активности за квалификување на настаните, понатамошната динамика и чекори, за комплетно расчистување на случајот и финално заокружување со подготовка на соодветни тужби против инволвираните поединци.

На прашањето на „Порталб.мк“, дали е покрената некоја соодветна тужба за сторителите, полицијата и Обвинителството со ист одговор дека се работи на идентификување на лицата и дека ќе информираат кога ќе ги поднесат соодветните пријави.


Државниот инспекторат не нашол докази дека Дрисла загадува, ОЈО ќе продолжи со проверките


Скопје, 24 октомври, 2018 - 13:05 (META) 

Државниот инспекторат за животна средина во одговорот до надлежниот јавен обвинител навел дека депонијата Дрисла не загадува над дозволените граници, информираат од ОЈО Скопје од каде побарале информации од Инспекторатот постапувајќи по предмет оформен по допрен глас во јануари годинава за кривично дело Загадување на животната средина и природата во врска со работењето на депонијата Дрисла.

„Државниот инспекторат за животна средина во одговорот до надлежниот јавен обвинител наведува дека депонијата Дрисла постапува согласно Спогодбата постигната во Министерството за животна средина и просторно планирање, а извршените мерења во кругот на депонијата за квалитетот на амбиентниот воздух покажале дека резултатите од мерењето се во дозволените граници според европското и националното законодавство“, информираат од ОЈО.

Од таму додаваат дека и покрај ваквиот одговор, надлежниот јавен обвинител ќе продолжи со проверките во насока на утврдување на фактите во предметот.


Симболична е бројката на пријави, имавме најмирен ден на гласање, вели Бајрами


Скопје, 30 септември, 2018 - 21:07 (META) 

Симболична е бројката на пријави пристигнати до привремената комисија формирана од Јавното обвинителство на РМ за евентуални противправности при спроведувањето на референдумот.

-Генерално можам да заклучам дека атмосферата беше мирна, немаше поголеми нарушувања на редот и мирот за време на гласањето во текот на денешниот ден. Можеме да заклучиме дека денешното гласање на референдумот е едно од најмирните денови на гласање во последните изборни циклуси, било да се парламентарни или локални избори – рече вечерва на прес-конференција јавниот обвинител на РМ и претседател на Комисијата, Џељаљ Бајрами.

Тој посочи дека попладнево после 14 часот заклучно со 19 часот во Вишото јавно обвинителство во Гостивар пријавени се два настани по кои постапувало ОЈО Гостивар.

Како што појасни Бајрами, во првиот случај пријавено е фотографирање на гласачи од возило во кое биле неколку лица. Возилото било идентификувано, а две лица се приведени. Во вториот случај пријавено било дека гласач го изгужвал и го искинал своето гласачко ливче, а потоа вознемирен барал да му биде дадено ново ливче за гласање кое не било дозволено од страна на избирачкиот одбор. За двата случаи дежурниот јавен обвинител издал насоки за натамошно постапување за утврдување на фактите.

На подрачјето на Вишото јавно обвинителство Скопје во посочениот период од 14 до 19 часот исто така имало две пријави за сторени противправности.

– Во ОУ „Кочо Рацин“ имало обид за фотографирање од страна на едно лице кое за таа цел употребило електронски уред – пенкало со камера. Во средното угостителското училиште „Лазар Танески“ набљудувач фотографирал лице кое стоело во редот за гласање- рече Бајрами и додаде дека овие два случаи ќе бидат проверени од ОЈО Скопје, ќе се обезбедат докази и ќе се одлучи дали во пријавените настани има елементи на кривични дела кои се гонат по службена должност.

Јавниот обвинител Бајрами истакна дека ОЈО Скопје постапува по поднесени кривични пријави од страна на политичка партија кои се однесуваат на евентуални противправности при гласање во општина Шуто Оризари. Втората пријава од политичката партија се однесува на испратени СМС пораки преку повеќе телефонски броеви поврзани со остварување на правото на гласање. И за овој случај, рече Бајрами, Обвинителството веднаш издаде наредби за прибирање на потребните податоци, расчистување на настаните.

На новинарско прашање Бајрами посочи дека овие пријави се пристигнати од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Пристигнати се и пријави за по еден случај на подрачјето на ВЈО Штип, како и настан во село Мислешево, струшко.


До сега поднесена една кривична пријава за поткупи при избори


Скопје, 27 септември, 2018 - 13:17 (META) 

Обвинителот Џелал Бајрами денеска на прес-конференција соопшти дека Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески формирал привремена комисија во Обвинителството за евентуални кривични дела поврзани со гласањето на референдумот в недела.

Во Комисијата членуваат по еден јавен обвинител од четирите Виши јавни обвинителства и еден обвинител на ОЈО Скопје.

Бајрами вели дека оваа Комисија ги следела активностите за организирање на референдумот и проблеми и неправилности од кривично-правна природа, според него, нема.

Тој денеска информираше дека се дадени задолженија на сите основни обвинителствата, покрај редовните дежурства викендов да имаат и дополнителни, со цел навремено делување доколку има пријави за сторени кривични дела.

Ги повика граѓаните, партиите, меѓународните претставници, веднаш да пријават секаква неправилност за време на гласањето в недела.

Во врска со поднесени кривични пријави, обвинителот рече дека досега има само една пријава од политичка партија за поткуп при избори и случајот од Скопското, препратен е до Јавното обвинителство на Куманово.


ОЈО: Се уште нема осомничен за тројното убиство во Дебар


Гостивар, 27 август, 2018 - 15:00 (META) 

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар издал наредба за обдукција на тричленото семејство – маж, жена и нивната 14-годишна ќерка кои беа убиени во Дебар. Обвинителот издал и наредба за вештачење на сите траги и материјални докази пронајдени на лице место, информираат од ОЈО.

„По наредба на јавниот обвинител беа земени парафински ракавици и беше извршен претрес во домовите на неколку лица со кои жртвите во последниот период поинтензивно контактирале, но се уште нема осомничен извршител на кривичното дело. Дополнително, ќе бидат детално сослушани сите лица кои ги познавале жртвите и кои би можеле да помогнат за расветлување на случајот“, велат од ОЈО.


Рускоска: Нарачателите за 27 април ќе бидат обвинети кога ќе има цврсти докази


Скопје, 23 август, 2018 - 11:27 (META) 

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе продолжи судскиот процес за настаните во Собранието од 27 април минатата година. Вчера, на првото рочиште, воведни говори имаа обвинителката Вилма Рускоска и адвокатите на дел од обвинетите.

Во случајот обвинети се триесет и три лица, од кои триесет и едно од обвинетите одговараат за „тероризам“, додека две за „помагање“.

-Триесет и шест сведоци и многу материјални докази, телевизиски снимки, како и снимки од камери од институции, ќе ја докажуваат вината на обвинетите од настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија – изјави вчера обвинителката Рускоска по првото рочиште.

Таа рече дека засега само за овие обвинети имаат цврсти докази, но не исклучи и нови обвиненија доколку се обезбедат други докази.

– Кога ќе имаме цврсти докази за организаторите или нарачателите, тогаш и тие ќе бидат обвинети – рече Рускоска.

Прашана дали има потреба од обезбедување за неа, обвинителката рече дека до сега немала потреба од такво нешто и оти нема намера да побара бидејќи нема никакви закани кон нејзе.

Во воведните зборови попладнево Рускоска истакна дека нападите во Собранието ќе останат длабоко врежани во историјата на Македонија. Според неа, напаѓачите, кои се обвинети, биле предводени од Александар Василевски-Нинџа и Никола Митровски-Кољо.

Таа смета дека одговорните во полицијата во тој период се поставиле на страна на напаѓачите, а биле помогнати од пратениците кои ги отвориле вратите во Собранието и водачите на „За заедничка Македонија“, кои имале задача со потпалувачки говори да ја повикаат масата кон Собранието.

Предметот го води судијката од организиран криминал Добрила Кацарска, која веќе закажа вкупно 37 термини за главна расправа.


ОЈО: Кривична пријава за две лица од Битола за говорот на омраза во Крушево


Скопје, 6 август, 2018 - 12:35 (META) 

Основното јавно обвинителство Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со нападите и говорот на омраза кои беа изречени за време на одбележувањето на државниот празник на Мечкин камен, информираат од ОЈО.

„Во обвинителството е пристигната кривична пријава поднесена од МВР – СВР Битола, против две лица и други непознати лица а за сторено кривично дело – Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа од член 319 од Кривичниот законик“, велат од ОЈО.

Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега се уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата употребувале говор на омраза кој бил забележан на видео запис и емитуван на една од националните телевизии.

Од ОЈО додаваат дека надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп во континуитет презема дејствија за да го расчисти кривично правниот настан.


Отфрлена кривичната пријава против Заев и Димитров за загрозување на независноста


Скопје, 27 јули, 2018 - 16:09 (META) 

Основното јавно обвинителство ја отфрли кривичната пријава која ја поднесе Граѓанската иницијатива за здраво, достоинствено и возвишено живеење „Преродба“ – Движење на носителите и бранителите на државниот суверенитет „Македонска преродба“ против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров за загрозување на независноста бидејќи пријавеното дело не било кривично дело за кое се гони по службена должност.

Како што информираат од ОЈО, Движењето ја поднело пријавата против Заев и Димитров поради потпишување на спогодбата со Грција со која според нив биле „разнишани темелите постоењето на Република Македонија, како и со која се врши разнебитување и културен геноцид врз Македонците и Република Македонија“.

Во образложението од ОЈО велат дека Заев и Димитров биле пријавени и за кривичното дело Злосторство против човечноста за кое треба да постапува Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

„Основното јавно обвинителство Скопје, по анализа на спомнатата Спогодба, тргнувајќи од Преамбулата во која се изнесени целите на актот и нејзините основни начела, оцени дека при склучување на Спогодбата договорните страни се повикале на начелата и целите на Повелбата на Обединетите нации, Завршниот документ од Хелсинки од 1975 година, релевантните акти на Организацијата за безбедност и соработка во Европа и вредностите и начелата на Советот на Европа. При тоа се воделе од духот и начелата на демократијата и се повикале на нивна обврска согласно Повелбата на Обединетите нации и меѓународното право, под каков било изговор и во било која форма, да не се мешаат во внатрешните работи и надлежности една на друга. Надлежниот јавен обвинител ценеше дека пријавените при потпишување на Спогодбата не биле ниту под влијание, ниту пак имале помош од државата кон која нашата земја се доведува во потчинетост или зависност, уште повеќе што по потпишувањето на наведената Спогодба следат и други правни инструменти – ратификација и референдум“, додаваат од Обвинителство.