!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ОЈО го истражува вчерашното убиство на Матка


Скопје, 16 април, 2017 - 16:55 (META) 

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредби за спроведување истражна постапка против две 19-годишни лица, осомничени за вчерашниот кривично-правен настан на скопска Матка, во кој при тепачка беше убиено едно малолетно лице.

„Едното лице е осомничено за убиство, според член 123 од Кривичниот законик, додека второто е осомничено за учество во тепачка од член 132 од Кривичниот законик. Двете лица се лишени од слобода и против првото до судија на претходна постапка ќе биде поднесен предлог за определување притвор, додека за второто лице ќе бидат предложени мерки за претпазливост“, стои во соопштението од ОЈО.

Од ОЈО наведуваат дека надлежниот јавен обвинител работи на целосно расветлување на мотивите за кривично правниот настан, во кој освен убиеното момче, било повредено уште едно лице во блиско крвно сродство со убиениот.

„За таа цел издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, наредби за ДНК-анализа, како и наредби за вештачење на сите траги и предмети пронајдени на лице место, а кои се во врска со кривично-правниот настан“, стои во соопштението и се додава дека покрај двете осомничени лица, сослушани се и други три лица.


УЈП и МВР по налог на ОЈО ги тресат граѓанските организации за парите од УСАИД


Скопје, 10 март, 2017 - 14:10 (META) 

Во повеќе од 20 граѓански организации сè уште се присутни инспектори на УЈП, а тоа што загрижува е што во последната недела 13 организации се посетени од инспектори на финансиската полиција и од припадници на МВР по барање на Основното јавно обвинителство, во предистражна постапка по непозната основа, изјави денеска извршната директорка на Фондацијата „Отворено општество“, Фани Каранфилова-Пановска, по промовирањето на проектот „Граѓанска алијанса за транспарентност – Набљудување на процесот на реформи на јавната администрација од страна на граѓанските организации“.

– Така како што ги водат постапките и нивниот број, упатува на тоа дека бараат сè и не знаат што бараат. Особено во последните три дена од организациите што се посетени се одземаат документи за плаќањата и за приливите направени од УСАИД – рече Каранфилова-Пановска, додавајќи дека се чешлаат само финансиите што се дадени во граѓанските организации, но не и средствата донирани во државните институции.

Таа оцени дека според начинот на кој се одвиваат работите и интензитетот, инструментите што се користат и целта кон која одат е да креираат случај за злоупотреба на парите. Таа истакна дека ако ситуацијата потрае и политичката криза не се реши наскоро, граѓанските организации можат да бидат сериозна колатерална штета иако сето ова време работеле само и во интерес на граѓаните.

На прашање дали очекуваат новата влада да ги заштити граѓанските организации, Каранфилова-Панова истакна дека во моментов немаме влада, а имаме институции предводени од нелегитимни претставници.

– Ако не се реши политичката криза, ова е злоупотреба од страна на институциите во ситуација во која во Македонија не се знае ниту кој јаде, ниту кој пие. Не се знае дали имаме еден легитимен претставник на кое било ниво на власт. Единствен легитимен претставник, формално, е претседателот Ѓорге Иванов, кој со последните две одлуки се делегимитираше комплетно во очите на граѓаните – рече Каранфилова-Пановска.

Извршниот директор на „Еуротинк“, Бојан Маричиќ, истакна дека сè уште не знаат зошто се случуваат инспекциите и што бараат органите на власта.

– Очекуваме да се формира нова влада за да престане институционалиот политички притисок што беше најавен со прогласот на ВМРО-ДПМНЕ – рече Маричиќ.

Тој рече дека неговата организација станала мета на инспекциите по последното негово гостување во „Топ тема“, во која, како што рече, се водела бурна дискусија и каде што двајца од учесниците ја напуштија емисијата.

– Налогот за контрола на УСАИД е со датум од 7 март, ден по таа емисија. Заклучоците носете ги сами, не можам да кажам дека е поврзано, но премногу случајности има во овој период за да кажеме дека има коинциденција – рече Маричиќ.

Претходно, евроамбасадорот Самуел Жбогар рече дека институциите, кои треба да бидат независни, во последно време удираат по граѓанскиот сектор.


Неделков: Јавен обвинител со истечен мандат нема легитимитет да застапува обвинение


Скопје, 23 јануари, 2017 - 11:57 (META) 

Адвокатите на Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ го оспорија легитимитетот на обвинителот Владимир Милошевски и до судот приложија одлука на Советот на јавни обвинители, според која на Милошевски му е истечен мандатот во обвинителството за организиран криминал и за корупција.

Според одлуката на Советот, што ја приложија адвокатите, Милошевски бил привремено распореден во Основното јавно обвинителство за организиран криминал и за корупција на 1 јуни 2016 година до 30 ноември, кога му истекол мандатот.

– Имаме ситуација во која обвинител нема овластувања да презема какви било дејства во име на ОЈО за организиран криминал и корупција и не може да застапува обвиненија на ова обвинителество – рече адвокатот на Заев, Филип Медарски.

На ова, Милошевски пред судот изјави дека предметот го застапува ОЈО за организиран криминал и корупција, а со оглед дека предметот му е даден и е присутен на рочиштето, тој може да го застапува.

Адвокатот на Заев, Јаким Неделков, од судот побара да се изјасни и да донесе решение дали ќе му дозволи на јавен обвинител со истечен мандат и без легитимитет да застапува обвинение. По ова судијката Дијана Груевска-Илиевска даде пауза од 10 минути и се повлече со членовите на судечкиот совет за да донесат одлука по наводите на одбраната на Заев.


Трајанов побара ОЈО да го сакнционира изборниот криминал


Скопје, 28 ноември, 2016 - 16:25 (META) 

Лидерот на Демократски сојуз и носител на листата во првата изборна единица на Коалицијата за промени и правда, Павле Трајанов, денеска го повика јавниот обвинител, согласно службената должност, по „чуен глас“, за кршење на Изборниот законик да преземе законски мерки за документирање на такви случаи и да отвори предистражни постапки за што му се на располагање сите државни институции, вклучително и Министерството за внатрешни работи.

Трајанов, на прес-конференцијата пред Јавното обвинителство, рече дека пасивниот однос значи солидаризирање со владејачките партии, особено со ВМРО-ДПМНЕ, и со нивните активисти, кои деновиве, како што рече, ги притискаат граѓаните и фирмите да учествуваат на митинзи и да гласат за нив.

– Секој што ќе направи изборен криминал ќе одговара. Само со промени може да почне процесот на стабилизација – рече Трајанов.

Носителот на листата на оваа коалиција во втората изборна единица, Јове Кекеновски, ги повика граѓаните да не подлегнуваат на притисоците од партиските агитатори.


Вештак под истрага на ОЈО за примање мито од 3.000 евра


Скопје, 12 октомври, 2016 - 20:07 (META) 

Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО) донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно вешто лице со лиценца за вршење вештачења од областа на финансиското работење, поради сомневање дека примило поткуп, кривично дело од чл. 357 од Кривичниот законик, информираа од ОЈО.

Како што пишува во соопштението на обвинителството, вештото лице побарало и примило поткуп во износ од 3.000 евра за при вештачење да прикаже десеткратно помал износ на прикриен данок.

„До судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1, надлежниот јавен обвинител поднесе предлог за определување мерка притвор. Судијата со решение на лицето му определи мерки на претпазливост и тоа: забрана за напуштање на живеалиштето, односно престојувалиштето, обврска да се јавува повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган и привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање“, соопшти ОЈО, нагласувајќи дека на оваа одлука поднело жалба.


ОЈО поднесе обвинение против шест лица од „Еразмус“, за едно постапката е запрена


Скопје, 7 октомври, 2016 - 12:33 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција информира дека денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против шест лица осомничени во предметот „Еразмус“. ОЈО ја запрело истражната постапка за Т.Ф., ценејќи дека нема докази што потврдуваат дека осомничениот го сторил кривичното дело.

„Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање дека повеќепати во подолг временски период, односно во текот на 2015 и 2016 година, како лица вработени на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, искористувајќи ја својата положба, сториле кривични дела. Обвинетите Б.Ш. и С.Р. се товарат за примање поткуп од чл.357, ст.1, лицето Д.Ј. се обвинува дека примало поткуп, односно сторило кривично дело од чл.357, ст.1, и примило награда за противзаконито влијание од чл.359, ст.2 од Кривичниот законик. Обвинетите Љ.Ј. и С.Д. се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353, ст.1 од Кривичниот законик. Со обвинителниот акт се обвинува и лицето Д.Д. за три кривични дела давање поткуп од чл.358, ст.1 од Кривичниот законик, стои во соопштението.

Кога беше изведена акцијата „Еразмус“, медиумите пишуваа дека зад иницијалите Т.Ф. стои академик Таки Фити, актуелен претседател на МАНУ и поранешен министер за финансии во владата на СДСМ од 1996 до 1998 година.


ОЈО: Не го вештачевме мобилниот на Крпач, поради јаката заштита


Скопје, 29 септември, 2016 - 13:41 (META) 

Од сите докази што ги поседуваме, можеме да потврдиме дека Коста Крпач се самоубил, но сега истражуваме што го натерало да посегне по својот живот, брифираат од Основното обвинителство.

Како што велат од ОЈО, биле испитани 19 лица, од кои 10 службеници од МВР кои биле на местото на истрагата на денот на самоубиството. Од ОЈО го обвинуваат Специјалното јавно обвинителство дека сè уште не им го доставило записникот со исказите на Крпач дека одредени лица му се заканувале.

– СЈО самото извести дека Коста Крпач трпел закани. Ако сето тоа е вистина, тоа обвинителство морало да направи записник. Сè што бараме е тој записник да ни го достават за да можеме да го склопиме мозаикот – тврдат од Обвинителството.

Како што брифираат оттаму, откако на 6 април годинава бил извршен претрес во домот на Крпач, следниот ден тој се пријавил како сведок во СЈО. Од тој ден на Крпач му се сменило расположението, а за тоа потврдуваат и повеќемина сведоци кои ги испитувал надлежниот обвинител.

Од ОЈО велат дека се обиделе, но не можеле да го вештачат мобилниот на Крпач, затоа што телефонот „сони“ имал лозинка што ниту стручните лица не можеле да ја пробијат.

– Крпач пукал и надвор од станот, но засега е непознато кон кого и поради што. Затоа уште еднаш бараме од СЈО да ни го достави записникот за да можеме да го комплетираме случајот – велат од Основното јавно обвинителство.


„Трезор“ го разбуди Зврлевски: Обвинителството денеска ќе брифира за Коста Крпач


Скопје, 29 септември, 2016 - 11:00 (META) 

Денеска, во 12 часот, Основното јавно обвинителство на Марко Зврлевски ќе одржи „тематски брифинг“ со новинарите, на кој ќе се зборува за случајот со Коста Крпач.

Вчера СЈО ја обелодени истрагата за злоупотреба на средствата од државниот буџет преку фирмата „Финзи“ ДООЕЛ Скопје, чиј сопственик во еден период бил Коста Крпач. Тој подоцна се јавува и како сведок на ова обвинителство. СЈО сомничи четири лица дека преку оваа фирма злоупотребувале државни пари под параванот на набавка на опрема за потребите на УБК.

Коста Крпач на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во населбата Капиштец.

Првите индиции, според МВР, беа дека се работи за самоубиство. Сепак, и по пет месеци од настанот, Јавното обвинителство, кое го води овој случај, сè уште ја нема завршено истрагата.

Крпач беше и едно од лицата помилувани од претседателот Ѓорге Иванов.

Основното јавно обвинителство (ОЈО) двапати издаваше наредба за обдукција на Крпач.

Последен пат ова обвинителство за случајот на Крпач се јави на 27 јули, со соопштение во кое тврдеа дека во текот на предистражната постапка во предметот за починатото лице било утврдено дека станува збор за самоубиство.


Димовски: Јанева, за Вашите барања најдете си друг парламент


Скопје, 21 септември, 2016 - 19:11 (META) 

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да го признае легитимитетот на Собранието, иако таа неколкупати кажа дека од прислушуваните материјали произлегува дека има основи за сомневања за изборен криминал и дека сите избори од 2011 година наваму се под знак прашалник.

Пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на крајот на денешната расправа по извештајот на СЈО, ѝ порача на специјалната обвинителка да си најде друг парламент за нејзините барања (н.з. се мисли на барањата за измените на законите кои Јанева ги побара од Собранието).

– Додека не ја признаете легитимноста на овој парламент, ова Собрание нема да расправа за Вашите барања. Госпоѓо Јанева, не можете да влезете во парламент и да кажете дека тој е нелегитимен, а потоа да барате истиот тој парламент да Ви донесе закони – рече Димовски.

На ова, Јанева рече дека пратениците ѝ ги извртуваат зборовите и повтори дека од прислушуваните разговори има индиции за изборен криминал.

Димовски на денешната седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ѝ порача на Јанева да ги набави другите прислушувани материјали.

– Се сеќавам дека имаше еден случај во кој истражители на Специјалното јавно обвинителство среде ноќ влегоа во Централниот регистар на Македонија и собираа документи по налог на судот. На овој ист начин можете да ги прибавите и материјалите од прислушувањето. Не го гледајте обвинителот Марко Зврлевски, не покажувајте кон него, затоа што тој со тие материјали завршил – ѝ рече Димовски на Јанева.

Расправата за извештајот за работата на СЈО ќе продолжи утре во 11 часот. На седницата ќе се расправа и за извештајот за работата на Основното јавно обвинителство.


Советот на јавни обвинители ќе каже дали СЈО е надлежно за случајот на Зоран Божиновски


Скопје, 22 август, 2016 - 15:15 (META) 

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција чека насоки од Советот на јавни обвинители за предметот во кој обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена е Зоран Божиновски, а е дел од случајот „Шпион“, информираат од службата за односи со јавноста на јавното обвинителство.

„Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја почитува претходно донесената одлука на Советот на јавни обвинители како единствен надлежен орган што ја оценува законитоста во работењето на обвинителствата. Оттука, а имајќи предвид дека станува збор за дел од истиот предмет, за поднесеното барање побара насока за постапување од Советот на јавните обвинители“, пишува во соопштението.

На 11 август Специјалното јавно обвинителство побара од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, да го преземе и предметот со Зоран Божиновски, кој е поврзан со случајот „Шпион“ за кој СЈО веќе има надлежност.

Истрагата за Божиновски е дел од предметот „Шпион“ од 2013 година, но таа беше запрена поради неговата недостапност сè до 21 април годинава, кога тој беше екстрадиран од Република Србија во Република Македонија.