!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ им се закани на Јеремиќ и на медиумите што ја пренеле изјавата за Мијалков


Скопје, 7 декември, 2017 - 17:07 (META) 

Објавувањето дека е отворена предистражна постапка по допрен глас за интервјуто на Вук Јеремиќ е уште еден доказ дека во Македонија нема правен систем и правда која е еднаква за сите, туку партиско-политички прогон нарачан од Заев и од неговата хунта, се вели во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција.

Од партијата велат дека очекуваат што е можно побргу Јавното обвинителство да излезе со информација за оваа предистражна постапка што „политички ја отвора“ и наводите да ги соопшти во јавноста за да може потоа соодветно да се процесуира случајот и против Вук Јеремиќ и против сите медиуми блиски до СДСМ кои, како што наведуваат од партијата, ја злоупотребуваат оваа изјава заради нарушување на честа и на угледот на партиските функционери.

Оттаму наведуваат дека премиерот Зоран Заев пред неколку месеци најави дека функционери од власта се предмет на истрага, но јавноста, велат од партијата, сè уште нема информација кој му ги соопштил тие информации на Заев, а органите на прогон кријат за кои случаи станува збор.

„Странски државјанин излезе со јавно обвинување дека в.д. директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, го рекетирал „Јадран филм“, но постапка околу овој случај не беше поведена по јавно допрен глас. По јавно допрен глас не беше поведена ниту постапка за бројните сведочења за изборното насилство и сите закани кои беа упатувани кон гласачите. Не беше поведена постапка кога насилници влегуваа со пиштоли или кога отворено се говореше дека криминалци под команда на СДС делат поткуп низ државата. Не беше јавно соопштено ниту дали се отвора предистражна постапка за криминалот на Заеви со ‘Цареви кули’ или криминалот поврзан со ‘Тритерол’“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.


Именувани в.д. шефови на скопското и на обвинителството за организиран криминал


Скопје, 6 декември, 2017 - 15:47 (META) 

Советот на јавни обвинители на денешната седница именуваше в.д. шефови на неколку обвинителства, кои ќе ги вршат овие функции во наредните еден-два месеци.

Ова, како што појасни претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штериев, било едногласно договорено за да може новиот јавен обвинител, Љубомир Јовевски, да си формира сопствен тим.

Така, за в.д. шеф на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал е назначена Гордана Смаќоска, на Основното јавно обвинителство – Скопје е именуван Сашо Рајев, во ОЈО – Куманово е избрана Теута Бедиу, во Гостивар – Башким Исини, а прв човек на битолското Основно јавно обвинителство останува Антонио Јолевски.

Седум јавни обвинители за гонење организиран криминал и корупција ќе се избираат заедно со сите други по два месеци, посочи Штериев.

На денешната редовна седница, Советот избрираше јавни обвинители од огласот што беше објавен на 22 јуни оваа година.

За обвинител во државното јавно обвинителство, Советот го избра Исмаил Дарлишта, поранешен уставен судија и министер за правда.

Членовите на Советот на денешната седница за прв човек на Вишото јавно обвинителство во Битола ја избраа Мери Тромбева, за шеф на Основното јавно обвинителство Радовиш е именувана Билјана Стефчева, а Ханефи Амет од скопското Вишо јавно обвинителство е избран за обвинител на ОЈО – Тетово.

За другите места за кои беше распишан оглас, тој ќе биде поништен и ќе се објави нов.

Инаку, Собранието сè уште не гласаше за именувањето на Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител, а засега нема излезено ниту со предлог за уставен судија на местото на Исмаил Дарлишта, чиј деветгодишен мандат во Уставниот суд истече во јули оваа година.


Полицијата трага по уште шестмина осомничени за насилствата од 27 април


Скопје, 1 декември, 2017 - 14:15 (META) 

Шест лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април годинава, и понатаму остануваат недостапни за органите на прогонот и по нив се трага, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференција во Владата.

– Вчера беа 12, денеска се шест – рече Спасовски, алудирајќи дека во последните 24 часа по налог на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција се приведени уште шест лица.

Спасовски изјави дека налозите за претреси траат 15 дена и дека полицијата продолжува да постапува по нив.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во вторникот оваа недела, соопшти дека отворило истрага против 36 лица за насилствата од 27 парил во Собранието. Осомничените, меѓу кои се поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста на државата.


Во Македонија откриена најголемата лабораторија за синтетички дроги во регионот


Скопје, 1 декември, 2017 - 11:34 (META) 

Во Тетово и во Скопје вчера е откриена најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Лабораторијата е откриена во акција на Обвинителството за организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, а во предистражната постапка учествувале и Јавното обвинителство за организиран криминал и Министерството за внатрешни работи на Србија, преку заеднички истражен тим со македонските правосудни органи.

Во акцијата која вчера била спроведена на подрачјето на Тетово и на Скопје, била откриена цела инсталација за производство на синтетички дроги и се запленети големи количества дрога и суровини за нејзино производство.

„Станува збор за меѓународно организирана криминална група, составена од државјани на Република Србија и од македонски државјани, која се занимава со неовластено производство, обработка, поседување, пренос, посредување во продажба или купување, како и на друг начин неовластено пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Во исто време, од страна на групата во Тетово била опремена илегална лабораторија за производство на синтетички дроги и прекурсори, со намера за понатамошна продажба и организирање на испорака на истите во Република Македонија, Република Србија и во други земји“, стои во соопштението од Јавното обвинителство за организиран криминал.

Оттаму додаваат дека годинава ова е десетта организирана криминална група разбиена од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција.


Тројца осомничени за 27 април од куќен притвор одат во истражен затвор


Скопје, 1 декември, 2017 - 10:23 (META) 

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера уважил дел од жалбите на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и на тројца осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, им го заменил куќниот притвор, што претходно им беше одреден, со построга мерка – притвор, потврдија од судот.

Како што соопштија оттаму, станува збор за лицата М.П., Г.Ѓ. и Е.Д.Б.

Ова значи дека овие тројца осомничени треба, а според дел од медиумите, веќе и се префрлени од домашен притвор во притвор во истражен затвор.

За другите двајца кои добија куќен притвор, за кои се жалеше Обвинителството, Кривичниот совет ќе одлучува дополнително.

Инаку, уште еден осомничен, кој ѝ беше недостапен на полицијата, вчера самиот им се предал на органите на прогонот. Тој, како што информираат од судот, бил изведен пред судија на претходна постапка, кој по распитот му одредил мерка притвор од 30 дена.

Со ова вкупниот број на осомничени за насилствата од 27 април кои добија притвор, сега изнесува 19 лица.

Денеска, Собранието ќе одлучува за одземањето на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, во врска со барањето на Кривичниот суд за нивно притворање.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во вторникот оваа недела, соопшти дека отворило истрага против 36 лица за насилствата од 27 парил во Собранието.

Осомничените, меѓу кои се поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста на државата.


Собранието напладне ќе одлучува за имунитетот на шестeмина пратеници


Скопје, 1 декември, 2017 - 9:34 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за дененска напладне ја закажа пленарната седницата на која ќе се одлучува за одземањето на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, во врска со барањето на Кривичниот суд за нивно притворање.

Шестемина пратеници се дел од 36-те осомничени за насилствата во Собранието од 27 април оваа година. Нив, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ги товари за терористичко загрозување на уставниот предок и на безбедноста на државата.

Џафери ја закажа седницата откако вчера Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања едногласно, со пет гласа „за“ и без воздржани или против, го одобри барањето на судот и донесе заклучок да му предложи на Собранието да им се одземе имунитетот на шестемина пратеници.

За одземање на имунитет на пратеник се гласа со просто мнозинство, односно потребни се 61 глас.

Oд пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ реагираа на одлуката на Комисијата, која ја нарекоа „гола желба за политички реваншизам“.

Од опозициската партија велат дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија не сака да дава легитимитет на противуставните одлуки на партиската комисија на СДСМ.

Инаку, според објавените материјали за седницата, од Кривичниот суд до претседателот на Собранието пристигнале две барање за одобрување притвор. Едното барање се однесува на барањето за одборување притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски и е потпишано од судијката на претходна постапка Весна Димишкова, а другото е за пратениците Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, потпишано од судијата на претходна постапка, Ненад Савески.


Уште двајца притворени за насилствата од 27 април


Скопје, 30 ноември, 2017 - 14:58 (META) 

Судија на претходна постапка им одредил притвор уште на две лица, М.М и С.М., осомничени за насилствата во Собранието од 27 април годинава, кои вчера биле спроведени на распит во Кривичниот суд во Скопје.

Осомничените против овие одлуки имаат право на жалба до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, во рок од 24 часа по приемот на решенијата.

Со ова, вкупниот број на осомничени, кои добија притвор, сега изнесува 15 лица, меѓу кои се и поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, како и Богдан Илиевски и оперскиот пејач Игор Дурловски, кои беа дел од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“.

Куќен притвор добија шестмина осомничени, меѓу кои и режисерот Борис Дамовски и актерот Владо Јовановски, кои беа дел од организаторите на протестите „За заедничка Македонија.

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска едногласно, со пет гласа „за“ и без воздржани или против, го одобри барањето на судот и донесе заклучок да му предложи на Собранието да им се одземе имунитетот на пратениците Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага против вкупно 36 лица, кои се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста на државата.

Полицијата по налог од Обвинителството сè уште трага по дел од осомничените.


Судот досега нема побарано одземање на имунитетот на приведените пратеници


Скопје, 28 ноември, 2017 - 11:30 (META) 

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

– За да заседава и да одлучува Комисијата, треба да пристигне барање од судот. До овој момент од судот нема стигнато такво барање – вели Богоевски.

Инаку, член на оваа комисија е и пратеникот Крсто Муковски, кој е еден од приведените пратеници, заедно со пратеничката Жаклина Пешевска и со пратеникот Љубен Арнаудов, тројцата од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Засега нема информации ниту од обвинителството, ниту од судот, дали и какви мерки за обезбедување на присуство побарало Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и дали евентуално ќе се бара мерка притвор.

Според членот 64 од Уставот, пратениците во Собранието уживаат имунитет и пратеник не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење кривично дело за кое е пропишана затворска казна во траење од најмалку пет години. Собранието може да одлучи да се примени имунитет над пратеник и кога тој самиот не се повикал на него, ако е тоа потребно заради вршење на функцијата пратеник.

Неофицијално, упатени извори за „Мета“ велат дека е можно воопшто да не се бара од Собранието да одлучува за имунитетот на пратениците, односно Обвинителството да се повика на тоа дека пратениците се затечени, бидејќи има снимки, во вршење кривично дело за кое е предвидена затворска казна од најмалку пет години.

Обвинителството денеска соопшти дека отворило истражна постапка против 36 лица за насилствата од 27 април, кои се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, кривично дело за кое според Кривичниот законик е предвидена казна затвор од најмалку 10 години.


Чавков и 35 лица се товарат за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста


Скопје, 28 ноември, 2017 - 10:12 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека ја завршило предистражната постапка за насилствата во Собранието од 27 април оваа година и отворило истрага против вкупно 36 лица.

„По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истражна постапка против 36 лица поради основано сомневање за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик“, стои во соопштението на Обвинителството.

Во соопштението не се наведени лицата што се осомничени, но извесно е дека станува збор за поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, пратеникот Крсто Мукоски, Горан Ангелов – Ќосето од Велес, пратеничката Жаклина Пешевска, пратеникот Љубен Арнаудов од Охрид и други, кои утрово се приведени.

Во моментов тие се во Кривичниот суд каде даваат исказ пред судија на претходна постапка.

Од Обвинителството засега нема информации дали и какви мерки за обезбедување присуство бара да им одреди судот на осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста.

За ова кривично дело, според Кривичниот законик, е предвидена казна од најмалку десет години.

„Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на Република Македонија, ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно дејство или акт на насилство, создавајќи чувство на несигурност или страв кај граѓаните, ќе се казни со затвор најмалку десет години“, стои во челнот 313 од Кривичниот законик.


Обвинителството отвори истрага за случајот со „Јадран филм“ и серијата „Македонија“


Скопје, 15 ноември, 2017 - 13:35 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека отворило предистражна постапка во врска со договорот меѓу Агенцијата за филм и продуцентската куќа „Јадран филм“ за снимањето на серијата „Македонија“.

Од Обвинителството велат дека предистражната постапка е отворена по известување од Управата за финансиска полиција.

„Надлежниот јавен обвинител ги презема сите неопходни дејствија за утврдување на фактите. Издадени се повеќе насоки и наредби за прибирање на материјални докази поврзани со севкупната постапка за снимање на играната серија. Во оваа фаза од постапувањето веќе е доставен дел од бараните докази, а побарано е и нивно дополнување“, стои во соопштеноето од Обвинителството.

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија вчера на брифинг со новинарите во Владата, информираше дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, Агенцијата повела постапки пред сите надлежни институции „поради очигледните прекршувања на потпишаниот договор од страна на видео-продукцијата „Јадран филм“ за реализација на играна серија „Македонија“, договор кој тежи 4,6 милиони евра“.

– Иако сите рокови од договорот се поминати, до ден денеска Агенцијата за филм нема добиено од продукцијата ниту серија, ниту документи, нема ниту никакви известувања каде се уплатените пари за првата серија во висина од 80 отсто, односно 68 милиони денари се потрошени (1,1 милион евра). Договорот за серијата изнесува 4 милиони и 602 илјади евра. После нашата преписка со продуцентот, престаната е комуникацијата, нема никакви одговори и Владата на Република Македонија донесе одлука да се раскине договорот и да се бара поврат на средствата – изјави Тозија.