Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на општина Ново Село


Струмица, 13 ноември, 2017 - 13:59 (META) 

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство поднел кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село, Блажо Велков, бидејќи се „послужил“ со службениот автомобил и по истекувањето на мандатот.

Велков, како што соопшти денеска МВР, се товари за две кривични дела „послужување во службата„ и „посебни случаи на фалсификување исправа“.

Според МВР, Велков на 18 октомври, истиот ден кога му било врачено уверението на новиот градоначалник на општината, Боро Стојчев, одбил да изврши примопредавање на службеното возило и изготвил налог за патување во Скопје, заедно со неговата сопруга, кое според полицијата, било за приватни потреби.

Екипа на струмичката полиција го запрела возилото кај бензинската пумпа на „Лукоил“, пред влезот на Струмица, во кое совозач била сопругата на Велков, која, како што стои во соопштението на МВР, неовластено снимала со мобилниот телефон.

Полицајците, по наредба на ОЈО Струмица, го одзеле службеното возило, како и телефонот на сопругата на Велков.

Инаку, ова е втора кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село. Кон крајот на септември за време на кампањата за локалните избори, против него беше поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба бидејќи на вработени од општината им одобрил да ги користат службените возила за разнесување на пропагадни материјали за изборите.


Полицаец застрелал двајца малолетници во Струмица, обвинителството врши увид


Струмица, 12 август, 2017 - 12:01 (META) 

Полицаец синоќа со службениот пиштол застрелал двајца малолетници во Струмица, од кои едниот со тешки повреди бил хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје (КАРИЛ), а на другиот му бил извршен оперативен зафат во струмичката болница.

Од Јавното обвинителство соопштија дека денеска надлежен јавен обвинител од ОЈО Струмица ќе продолжи со увидот во близина на Градската капела во Струмица, каде се случил инцидентот.

Според првичните информации, што ги соопшти обвинителството, до инцидентот дошло кога екипи од СВР Струмица се обиделе да го сопрат возилото во кое биле двајцата малолетници, а за кои претходно било пријавено дека се обиделе да извршат кражба на чамец во близина на браната Мантово.

Малолетниците на два пати ја избегнале полициската патрола и не застанале, а потоа биле пресретнати од друго полициско возило на споредниот пат кај Градската капела. Од обвинителството велат дека и понатаму се работи на расветлување на начинот на кој дошло до пукањето.

„Едното малолетно лице со посериозни повреди и прострелна рана во градниот кош уште синоќа беше префрлено на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје, додека над вториот малолетник е извршен оперативен зафат во болницата во Струмица и тој се наоѓа во добра општа состојба“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Во увидот се вклучени екипи од Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при Министерството за внатрешни работи од Скопје, а издадени биле и наредби за анализа на биолошки траги, балистичко вештачење, како и вештачење на папиларните линии (отисоци од прсти) подигнати на местото.

Од сите инволвирани во инцидентот биле земени примероци од крв и урина и парафински ракавици, а полицаецот од чие оружје било пукано е задржан во полициската станица во Струмица.

Во текот на денот, во Основното јавно обвинителство Струмица ќе бидат сослушани сведоци на настанот.


Едно лице уапсено за убиство на 67-годишна радовишанка


Радовиш, 7 април, 2016 - 14:11 (META) 

Едно лице е уапсено и осомничено дека од користољубие убило 67-годишна жена од Радовиш, чие безживотно тело вчера било пронајдено во нејзиниот дом во градот, соопшти Јавното обвинителство.

„Се работи за 26-годишен жител на Радовиш. Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица, ценејќи дека се исполнети условите, ќе предложи мерка притвор“, велат од Обвинителството.

Лицето, како што информираат оттаму, е осомничено за убиство од користољубие.

Претходно од Обвинителството соопштија дека дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, заедно со увидна екипа на полициската страница од Радовиш, извршил увид на местото.

„Поради постоење основан сомнеж за причините на смртта, јавниот обвинител издаде наредба за вршење обдукција на телото на покојната, како и наредби за откривање и за утврдување докази за сторено насилство врз телото на покојната. Истовремено, при увидот се дадени наредби на овластените полициски службеници за обезбедување и за подигнување материјални траги од биолошко потекло, фотографирање на местото и преземање дејства заради откривање на сторителот на кривичното дело“, стои во соопштението на Обвинителството.

Телото на жената било пронајдено вчера во вечерните часови во нејзиниот дом во Радовиш, од страна на нејзин роднина.