!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Две лица осомничени за серија кражби во автомобили во Скопје


Скопје, 22 октомври, 2017 - 12:39 (META) 

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел известување до Основното јавно обвинителство Скопје за 19-годишниот А.В. од Кавадарци и 17-годишниот Р.М. од Скопје поради сомневање дека извршиле вкупно 59 кривични дела, од кои 16 тешки кражби, 42 обиди за тешка кражба и едно кривично дело одземање моторно возило, соопшти МВР.

Пријава е поднесена и против 24-годишниот Е.Х., кој се товари за прикривање.

Според полицијата, двајцата првоосомничени сите кражби и обиди за кражби ги извршиле во автомобили, кон крајот на мај и на почетокот на јуни годинава, во населбите Кисела Вода и Аеродром.

Дел од украдените предмети ги продале на Е.Х., кој и покрај тоа што знаел дека предметите потекнуваат од кривични дела, ги препродал на трети лица за повисока сума.

Со извршување на кривичните дела, пријавените стекнале противправна имотна корист од околу 126.500 денари, односно околу 2.000 евра, велат од полицијата.


ОЈО Скопје ги гони тројцата уапсени насилници за нападот врз Села на 27 април


Скопје, 18 октомври, 2017 - 17:12 (META) 

Трите лица уапсени вчера, откако беа препознаени од граѓани, по објавувањето на нивните фотографии на веб-страницата на МВР, Основното јавно обвинителство Скопје ги гони за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април.

Од Обвинителството денеска соопштија дека ја прошириле истрагата за случајот, а надлежниот јавен обвинител доставил предлог до судот на тројцата осомничени да им биде одреден притвор.

Триесетдневен притвор судот веќе им одреди на четворица од петте лица што беа уапсени завчера вечерта, исто така осомничени за учество во насилствата во Собранието и за обидот за убиство на Села.


Брза и масовна била помошта од граѓаните за идентификување на тројцата насилници од 27 април


Скопје, 18 октомври, 2017 - 11:45 (META) 

Брза и масовна била реакцијата на граѓаните што помогнале во идентификувањето и во пронаоѓањето на трите лица осомничени за учество во насилствата во Собранието, од 27 април, за кои МВР, по налог на Основното јавно обвинителство Скопје, вчера објави фотографии на својата интернет-страница и побара помош од граѓаните, дознава „Мета“ од извори во истрагата.

Неофицијално, голем број граѓани експресно реагирале по објавувањето на фотографиите, со информации за осомничените лица. Реакции со поддршка имало и преку „Фејсбук“, а голем бил бројот на граѓани кои за кратко време се јавиле на бројот 192 со информации за осомничените, кои, како што дознаваме, се од Скопје.

Тие беа уапсени само неколку часа по објавувањето на фотографиите. Благодарност до совесните граѓаните за помошта во утврдувањето на идентитетот на лицата чии фотографии беа објавени изрази и Јавното обвинителство, кое синоќа соопшти дека трите лица се лишени од слобода.

Фотографиите и повикот до граѓаните за нивно препознавање, како што соопшти Обвинителството, беа објавени во согласност со член 277 од Законот за кривична постапка, по претходно дадено одобрение од Основното јавно обвинителство Скопје и во соработка со Министерството за внатрешни работи.

„Кога е потребно заради утврдување на идентитетот на лицата и предметите или во други случаи од интерес за успешно водење на постапката, правосудната полиција може да го фотографира осомничениот, да земе отпечаток од папиларните линии од прстите и од дланките, да земе биолошки материјал за ДНК-анализа, а по претходно одобрение на јавниот обвинител да ја објави и неговата фотографија. Правосудната полиција може од осомничениот да земе и примероци заради ДНК-анализа, согласно со членот 249 став (3) од овој закон“, стои во членот 277 од ЗКП.

Инаку, ова е можеби првпат Обвинителството да го користи членот 277 од ЗКП, односно преку јавно објавување на фотографии да бара помош од граѓаните за идентификување осомничени лица.


Обвинителството бара документи од институции за кривичната против Вангеловски


Скопје, 10 октомври, 2017 - 11:14 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и поведување постапка за утврдување одговорност за судија, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство.

„Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, тргнувајќи од наводите содржани во кривичната пријава на Советот за утврдување на факти против лицето за кое покажувате интерес, достави барања до соодветни институции за прибирање податоци и документација неопходни за расветлување на случајот“, стои во одговорот на јавното обвинителство на нашите прашања дали е прифатена кривичната пријава, дали е отворена постапка и во која фаза е таа.

Кривичната пријава Советот ја поднесе на 28 септември, откако две недели претходно Вангеловски не им дозволи на членовите на комисијата која ги истражува околностите за бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски, да влезат во Врховниот суд и да извршат увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Комисијата што ја формираше Советот треба да утврди дали судии од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори на СЈО, ја прекршиле постапката и им овозможиле на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на Никола Бошковски, вработен во УБК, да побегнат од државата.


Судот му одреди уште 30 дена притвор на Игор Југ


Скопје, 29 септември, 2017 - 14:19 (META) 

Кривичниот суд му одреди 30 дена притвор на Игор Југ, за учеството во насилствата во Собранието од 27 април оваа година, соопштија од судот.

На Југ вчера му истече осумдневниот притвор што првично му беше одреден, а Основното јавно обвинителство Скопје веднаш побара продолжување на мерката. Тој, како што пренесуваат дел од медиумите, по одлуката на судот е вратен во истражниот затвор „Скопје“, во Шуто Оризари.

Обвинителството ја прошири истрагата за Југ, кој освен за недозволено поседување на оружје, се товари дека бил водач на толпа која на 27 април упадна во Собранието и нападна пратеници на актуелната владејачка коалиција, новинари и припадници на обезбедувањето.

Игор Југ, кој беше во бегство и се бараше со потерница, беше уапсен на 21 септември, во стан во Куманово.

Југ на 27 април беше со групата која успеа да стигне до прес-салата во Собранието, каде во тие моменти беа пратениците од актуелната владејачка коалиција. Тој беше облечен во црна маичка со симболот на проусташката организација „Хрватски оружени сили“ (ХОС).


ОЈО Скопје бара продолжување на притворот на Игор Југ за насилствата од 27 април


Скопје, 29 септември, 2017 - 11:42 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје вчера побарало од Кривичниот суд да му ја продолжи мерката притвор на Игор Југ, што му беше одредена поради учеството во насилствата во Собранието од 27 април оваа година.

Како што соопштија денеска од Јавното обвинителството, надлежниот обвинител побарал на Југ да му биде одреден притвор по сите три основи, односно поради опасност од бегство, попречување на истрагата и можност за повторување на кривичното дело.

Инаку, на Југ вчера му истече осумдневниот притвор што првично му беше одреден. Како што пишуваат дел од медиумите, тој вчера по барање на обвинителството бил спроведен на распит. Засега нема информации од Кривичниот суд дали е прифатено барањето за притвор на ОЈО Скопје.

„Предлогот е поднесен бидејќи од досега прибавените докази од страна на Основното јавно обвинителство – Скопје, произлезе дека покрај за кривично дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик, постои основано сомневање дека осомничениот презел дејства како водач на толпа во врска со случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава.
Поради тоа, надлежниот јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка и за кривичното дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело од член 385, став 3 од Кривичниот законик, за што е пропишана казна затвор од една до 10 години“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Инаку, Игор Југ, кој беше во бегство и се бараше со потерница, беше уапсен на 21 септември, во стан во Куманово.


Поднесено обвинение за гинекологот кој лажеше пациентка дека е бремена


Скопје, 31 август, 2017 - 13:27 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против Н.Д., лекар специјалист по гинекологија и акушерство, кој од септември 2015 до април 2016 година презентирал лажна симулирана бременост на пациентка, врз која претходно извршил биолошки потпомогнато оплодување.

Лекарот, како што соопшти денеска Обвинителството, се товари за тешки дела против здравјето на луѓето и за фалисфикување исправа.

„Лекарот иако знаел дека оштетената не е бремена, врз неа вршел редовни контролни гинеколошки прегледи со ехо-апарат, презентирал лажни ехо-снимки на кои се гледа плод, презентирал лажна срцева акција на плодот, мерел должина и тежина на плодот, го утврдил полот на плодот, вербално на секој преглед детално ја објаснувал секоја наводна снимка од плодот, правел и скрининзи со писмени извештаи во кои е наведено дека на ехото се гледа плод во различна гестациска недела, а потоа договорил и термин за пораѓање“, стои во соопштението на Обвинителството.

Обвинетиот лекар признал дека лажел за бременоста непосредно пред денот за кога било закажано наводното пораѓање на пациентката. Тој првин му признал на сопругот на оштетената, а потоа и нејзе.


Притворен разбојник што ограбил девет аптеки во Скопје


Скопје, 20 јули, 2017 - 12:52 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против против едно лице кое се товари дека извршило девет разбојништва во исто толку аптеки во Скопје.

Како што соопшти денеска обвинителството, осомничениот, кој е на 44-годишна возраст, разбојништвата ги извршил во периодот од 23 јуни до 18 јули, заканувајќи се со пиштол кон вработените во аптеките, од кои однел извесна сума пари.

Судот на барање на надлежниот обвинител, на осомничениот му одредил 30 дена притвор поради опасност од бегство, можно влијание на сведоци и од повторување на делото.


ОЈО бара притвор за директорот на Клиниката за неврохирургија поради примање поткуп


Скопје, 31 мај, 2017 - 16:34 (META) 

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против директорот на Клиниката за неврохирургија при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кој се товари за примање поткуп.

Како што соопштија од Обвинителството, јавниот обвинител до судот поднел барање на осомничениот да му биде одреден притвор од 30 дена.

Од МВР претходно информираа дека директорот на клиниката бил уапсен вчера, по пријава од граѓанин. Полициски екипи извршиле претрес во службените простории на клиниката заради обезбедување докази за стореното кривично дело.

Од Обвинителството и од МВР засега официјално не откриваат дали и што е пронајдено при претресот, а дел од медиумите, повикувајќи се на извори од истрагата, пишуваат дека полицијата кај него, наводно, пронашла десетици илјади евра.


ОЈО „призна“ дека упадот во Собранието не е дело на толпа туку на злосторничко здружение


Скопје, 31 мај, 2017 - 15:11 (META) 

Основното јавно обвинителство денеска соопшти дека во истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април се вклучува Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, бидејќи по разгледувањето на доказниот материјал било утвредено дека „постои содејство на неколку осомничени во целокупните збиднувања во објектот на Собранието во надворешниот појас и во внатрешноста на објектот во целина“.

Ова значи дека од доказниот материјал што го има обвинителството произлегуваат сомнежи дека насилствата во Собранието не се исклучиво дело на поединечни лица „кои ги понела толпата“, како што беше досегашната квалификација на кривичните дела, туку дека тие се планирани и спроведени од организирана група за постигнување одредена корист.

Адвокатот Звонко Давидовиќ за „Мета“ вели дека Обвинителството „конечно се свестило“ дека станува збор за настан организиран со план и за дело на злосторничко здружение.

– Од самиот почеток беше јасно дека ова е организирано со план и спроведено од злосторничко здружение, на што укажуваат повеќе елементи, односно тоа што МВР било оневозможено навреме да реагира со затајувањето на златната команда, отворањето на вратите на Собранието од пратеници, тепањето на пратениците и обидот да се заштитат учесниците во настанот. Досегашната квалификација на делата (учество во толпа, н.з.) беше смешна. Имено, ако во објект со највисок степен на безбедност може да влезат луѓе и да претепаат пратеници, што станува со обичен човек на улица? На крај, се свестија од обвинителството – вели Давидовиќ.

Тој во случајов му забележува на ОЈО Скопје дека не до крај или спротивно на Законот за кривична постапка, затаило во истрагата, непотребно чекајќи првин МВР да поднесе кривични пријави, па дури потоа да почне истрага, иако веќе ги имало сите докази.

Воислав Стојановски, правен советник во Хелсиншкиот комитет за човекови права, вели дека соопштението на Обвинителството е нејасно околу тоа поради што конкретно ОЈО Скопје смета дека Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција треба да ја преземе истрагата, но додава дека постојат елементи што укажуваат на тоа дека ова обвинителство е надлежно за расчистување на случајот.

Инаку, според членот 31 од Законот за јавно обвинителството, ОЈО за гонење организиран криминал и коруција е надлежно да постапува:

  • за кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува за да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да стекне финансиска или друга корист;
  • за кривични дела извршени од структурирана група или злосторничка организација на подрачјето на Република Македонија или други држави или кога кривичното дело е подготвено или планирано во Република Македонија или во друга држава;
  • за кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување, примање поткуп од значителна вредност и противзаконито посредување, извршени од избран или именуван функционер, службено лице или одговорно лице во правно лице и
  • за кривични дела неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, перење пари и други приноси од казниво дело од поголема вредност, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, давање поткуп од значителна вредност, незаконито влијание врз сведоци, злосторничко здружување, терористичка организација, тероризам, кривични дела трговија со луѓе, кривични дела криумчарење со мигранти, трговија со малолетно лице и за другите кривични дела против човечноста и меѓународното право од Кривичниот законик, независно од бројот на сторителите.