ОЈО Куманово поднесе обвинение за убиството во кругот на црквата „Св. Мина“


Куманово, 27 декември, 2016 - 16:22 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе обвинител акт против Д.Д., кој се товари за убиството што се случи на 26 јуни, во кругот на црквата „Света Мина“.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека надлежниот јавен обвинител во текот на истражаната постапка ги прибрал сите материјални и вербални докази за случајот и до Основниот суд во Куманово го доставил обвинението. Воедно до судот бил доставен и предлог за продолжување на притворот на обвинетиот, кој се товари за убиство со умисла.

„Настанот се случил кога по посета на ноќен клуб, обвинетиот и жртвата се упатиле кон кумановската населба Вера Которка, во кругот на црквата „Св. Мина“. Додека разговарале, обвинетиот му пришол од зад грб на сега починатиот кој седел на клупа во близина на бунар, извадил огнено оружје – пиштол марка „црвена застава“ и од непосредна близина на растојание од 2 сантиметри, испукал еден куршум во левиот тилен дел на главата на сега покојниот. Нанесената прострелна рана предизвикала фатални повреди поради што настапила смртта. Обвинетиот потоа го фрлил телото на починатиот во блискиот бунар и го напуштил местото на настанот“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Поднесено обвинение за убиството на четиригодишното дете во Куманово


Скопје, 23 декември, 2016 - 16:09 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поднело обвинителен акт против Б.И., осомничен за прегазувањето на четиригодишно дете, кое се случи на 25 јуни годинава кај кумановската болница. Како што соопшти денеска Јавното обвинителство, осомничениот се товари за убиство, според член 123 од Кривичниот законик.

Во врска со случајот, поднесено е обвинение против уште три други лица за насилство.

„На 25 јуни годинава, додека Б.И. заедно со неговата девојка чекале ред во здравствениот дом во Куманово, тој се скарал со родителот на четиригодишното момче за непочитување ред за прием во установата. Расправијата продолжила надвор од Здравствениот дом, кога членови на семејството на момчето ги нападнале Б.И. и неговиот брат. Обвинетиот со својот автомобил марка „мерцедес“ се обидел да ги прегази мајката, таткото и четиригодишното дете, кое од здобиените повреди почина“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Притворен албански државјанин осомничен за шверц на 24,5 килограми марихуана


Куманово, 14 октомври, 2016 - 10:49 (META) 

Кумановското јавно обвинителство донело наредба за спроведување истражна постапка против албански државјанин, во чиј автомобил на граничниот премин Табановце, завчера биле пронајдени 24,5 килограми марихуана.

Албанскиот државајнин, како што информираат од јавното обвинителство, се товари за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, од член 215, став 1 од Кривичниот законик.

„На 12 октомври, на граничниот премин Табановце при излез од Република Македонија, при извршена контрола на патничко моторно возило, царинските службени лица пронашле 24,5 килограми наркотична дрога – марихуана. Дрогата, спакувана во пакувања со различни големини, била сместена во касета и во специјално направен бункер на подот од возилото“, стои во соопштението на обвинителство.

Вчера, јавниот обвинител што го води случајот извршил распит на осомничниот, кој, како што информираат оттаму, делумно го признал делото за кое се товари.

На барање на обвинителот, судија на претходна постапка на албанскиот државјанин му одредил притвор од 30 дена.


Психијатриско лекување на осомничениот за убиството на полицаецот, побара ОЈО Куманово


Куманово, 13 септември, 2016 - 15:14 (META) 

Кумановското Основно јавно обвинителство побарало на осомничениот за убиството на полицаецот, кое се случи во јули оваа година, судот да му одреди задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа.

„Основното јавно обвинителство Куманово го доби вештачењето за состојбата во која се наоѓал и се наоѓа осомничениот за убиството на полицискиот службеник, што по наредба на надлежен јавен обвинител ги подготви Јавната здравствена установа „Психијатриска болница – Скопје“. Согледувајќи ги наодите и мислењето, кои укажуваат на непресметливост на лицето, јавниот обвинител до Основниот суд – Куманово достави предлог за определување задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа“, стои во соопштението од јавното обвинителство.

Осомничениот кумановец, во јули годинава, со нож нападна четворица полицијци кои дојдоа во неговиот дом да интервенираат по пријава за семејно насилство.

Едниот од полицајците беше тешко повреден и по кратко време почина, а напаѓачот, кој претходно неколкупати бил хоспитализиран за психијатриско лекување, беше притворен.

Од Обвинителството велат дека истрагата за случајот продолжува понатаму заради утврдување на евентуална одговорност на други лица.


Кумановец со прострелна рана во главата пронајден во бунар во село Доброшане


Куманово, 30 јуни, 2016 - 12:49 (META) 

Безживотно тело на маж, со прострелна рана на десната слепоочница, е најдено во бунар во близина на црквата „Света Мина“, во село Добрешане, Кумановско, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Тим нуркачи на Министерството за внатрешни работи го извадиле телото од бунарот, а надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово извршил увид на местото.

За случајот е осомничено едно лице кое било задржано во полициска станица, а Обвинителството издало наредба за претрес на неговиот дом.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на место во близина на црквата „Света Мина“ во село Добрашане, каде во бунар кој се наоѓа во борова шума е пронајдено безживотно тело. Во координација со Министерството за внатрешни работи, нуркачи го извадиле телото на кое што била видлива прострелна рана на десната слепоочница. На местото се пронајдени траги од крв и една чаура“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Оттаму додаваат дека лицето било идентификувано, а се водело како исчезнато неколку дена.

„Надлежниот јавен обвинител издаде наредба за обдукција на починатото лице, како и наредба за вештачење на материјалните траги пронајдени на местото на настанот“, се вели во соопштението.

Од Обвинителството информираат дека до судија на претходна постапка бил доставен предлог за одредување притвор на осомничениот, како и наредба за психијатриско вештачење.


Обвинителство: Ќе се вештачи лифтот во кој загина шестгодишно момче во Куманово


Куманово, 27 јуни, 2016 - 11:00 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово почнало истрага која треба да ги утврди причините и околностите за смртта на шестгодишното момче што викендов загина во лифт во станбена зграда во Куманово.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека е издадена наредба за вештачење на лифтот, кое ќе се врши на Машинскиот факултет во Скопје.

„По наредба на надлежен јавен обвинител, лифтот е целосно изолиран и обезбеден со полициско присуство. Во исто време, обвинителот издаде наредба за одземање на севкупната документација од фирмата задолжена за сервисирање на лифтот, како и за прибирање на друга неопходна документација потребна за расветлување на случајот. Дополнително, уште во текот на вчерашниот ден, издадена е наредба за обдукција на телото на починатото момче“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Обвинителството ги истражува причините за смртта на родилката од Крива Паланка


Куманово, 16 јуни, 2016 - 13:38 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово почнало предистражна постапка за причините за смртта на 37-годишната родилка од Крива Паланка, која вчера починала откако ѝ се влошила состојбата по породувањето во кумановската општа болница, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Како што информираат оттаму, родилката вчера била донесена на одделението за гинекологија и акушерство во кумановската болница, каде по неуспешниот обид за спонтано породување, било одлучено породувањето да биде со царски рез.

„Изведувањето на царскиот рез течело нормално и на свет било донесено здраво машко дете. По будењето од анестезија, на родилката ѝ се влошила состојбата, по што итно е испратена во придружба на анестезиолог, анестетичар и медицинска сестра од интензивно лекување на скопските клиники. На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) била примена и покажувала знаци на живот. Откако починала, била вратена во кумановската болница, по што бил известен јавен обвинител“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Телото на починатата родилка утрово е однесено на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, за обдукција.

На родилката ова ѝ била седма бременост, додаваат од обвинителството.