МВР: Шест лица и две фирми осомничени за перење пари


Прилеп, 24 ноември, 2017 - 12:12 (META) 

Шест лица и две фирми се осомничени за перење пари, со кое незаконски присвоиле 3.650.000 денари (околу 60.000 евра) преку договор за купопродажба на огревно дрво, соопшти МВР.

Како што информираат оттаму, станува збор за лицата И.К. (41) од Прилеп, Ј.Х. (34) од Крушево, Д.Б. (45) од Скопје, С.Д. (64) од Битола, Н.Д. (29) од Велес, Г.Н. (43) од Прилеп и за фирмите „Прлица“ ДООЕЛ Прилеп и „Дејо интернационал“ ДООЕЛ Скопје.

Според МВР, првоосомничениот во случајот, И.К., како прв основач и управител на фирмата „Прлица“ од Прилеп, заедно со Ј.Х., сопственик на фирма која се занимава со трговија на огревно дрво од Крушево, во првиот квартал од оваа година склучиле договор за продажба на огревно дрво помеѓу фирмата „Прлица“, како продавач, и синдикалната организација на „Фени индустри“ од Кавадарци, како купувач. Со договорот, прилепската фирма се обврзала да испорача 2.800 кубни метри дабови дрва од прва класа и 700 кубни метри буково дрво од прва класа, кои синдикатот на „Фени индустри“ требало да ги плаќа редовно на шест еднакви месечни рати.

„Паричните средства за првите три рати, кои биле уплаќани на жиро-сметката на првопријавената фирма, веднаш биле извлекувани, паралелно со нивниот прием и без какво било реално покритие“, стои во соопштението на МВР.

По исплатените три рати на сметка на „Прлица“, во висина од 3.650.000 денари (околу 60.000 евра), фирмата на средината на мај оваа година го известила синдикатот на „Фени индустри“ дека не е во можност да ги обезбеди договорените количества огревни дрва.

Инаку, како што додаваат од МВР, „Фени индустри“ повела судски спор за случајот.

„Пријавените, секој во својот домен, примале и вршеле пренос на парични средства за да ги прикажат трансакциите помеѓу себе како тековни активности на фирмата „Прлица“ ДООЕЛ Прилеп. На таков начин извлекле и противправно присвоиле парични средства во вкупен износ од 3.650.000 денари“, стои во соопштениеот на МВР.


Едно лице повредено во тепачка за огревно дрво


Кичево, 13 март, 2017 - 14:14 (META) 

Во кавга, а потоа тепачка што се случила вчера попладне во Кичево, расеченица на лицето добил 44-годишник, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил околу 13.30 часот на улицата Осојски пат во Кичево, при што по кавга околку огревно дрво, дошло до тепачка помеѓу А.Х. (44) и Т.М. (21), обајцата кичевци. Притоа помладиот со остар предмет му нанел повреда на лицето на постариот, по што тој е однесен во кичевската болница, а откако таму му е укажана лекарска помош, е препратен во Медицинскиот центар во Битола.

Полицијата извршила увид, при што на местото на настанот е пронајден нож. Се работи на расчистување на случајот, известува полицијата.


Николовски: Огревно дрво се извезуваше за Грција, наместо да го добијат граѓаните


Скопје, 12 јануари, 2016 - 16:37 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, го обвини Јавното претпријатие „Македонски шуми“ дека додека македонските граѓани останале без греење, ова претпријатие извезувало огревно дрво во Грција.

– ЈП „Македонски шуми“ од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 27 јули 2015 година побарало дозвола за извоз на околу 30.000 кубни метри огревно дрво, со образложение дека домашната побарувачка се задоволува од домашни потреби. Министерот експресно, следниот ден, одговорил позитивно на ваквото барање и дал одобрение за извоз на 29.028 кубни метри дрва. Додека многу семејства на почетокот на грејната сезона останаа без дрвата што ги имаа платено во ЈП „Македонски шуми“ и беа принудени да плаќаат и по 4.000 денари за кубен метар од приватните складишта, јавното претпријатие барало, а Министерството одобрило извоз на речиси 30.000 кубни метри огревно дрво – изјави Николовски.

Тој прашува кој профитирал од оваа зделка на штета на граѓаните, бидејќи со ова, наместо граѓаните да ги добијат огревните дрва што го платиле, било одобрено тие да се извезуваат во Грција.