!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поплавите и одроните во Сиера Леоне усмртија повеќе од 300 лица


Фритаун, 14 август, 2017 - 17:13 (META) 

Бројот на загинатите во поплавите и во одроните што го погодија Фритаун, главниот град на Сиера Леоне се зголеми на 312, соопшти Црвениот крст.

Портпаролот на локалниот Црвен Крст, Патрик Масаки рече дека бројот на жртвите веројатно ќе се зголеми.

Синех Камара, кој работи во болничката мртовечница во Фритаун изјави дека телата на жртвите се насекаде по подот.

Националната телевизија на Сиера Леоне го прекина редовното емитување на програма за да пушти прилог како луѓето трагаат по затрупаните лица.

Властите соопштија дека припадниците на војската помагаат во спасувачките операции.

Истовремено, претседателот на Сиера Леоне, Виктор Фоха изјави дека најверојатно стотина лица загинале во одроните во предградијата во Фритаун.


Поради ниската температура, можна е појава на голомразица по патиштата


Скопје, 28 јануари, 2017 - 11:49 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози. Поради ниската температура, можна е појава на голомразица, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола, е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Намалена видливост на Плетвар поради магла


Скопје, 20 јануари, 2017 - 14:38 (META) 

Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Плетвар е намалена на 100 до 120 метри, се вели во последниот извештај на АМСМ за состојбата на патиштата.

Во него се додава дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Врнежи од слаб снег има на планинскиот премин Буково.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Сообраќајот на сите патишта се одвива без забрани и по влажни коловози


Скопје, 10 април, 2016 - 10:52 (META) 

Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ) информира дека сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, но на некои места по влажни коловози.

Од АМСМ препорачуваат да се вози внимателно со прилагодена брзина на движење и со почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од земјата.


Поради одрони и свлечишта сообраќајот на дел од патиштата во прекин


Скопје, 14 март, 2016 - 10:16 (META) 

Поради свлечишта, одрони и врнежи од снег, сообраќајот на дел од патиштата во земјава е во прекин, а на дел од Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) препорачуваат внимателно возење.

Поради интензивни врнежи од снег, воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Кај обиколницата Битола – Ресен, на патот А3, поради свлечиште патот е во прекин во двата правци, а сообраќајот е пренасочен преку градот Битола.

Општинскиот пат село Долни Полог – село Облешево пред Кочанска река е во прекин, информираат од АМСМ, поради прекопан коловоз и е направен канал за одводнување на надојдена атмосферска вода од врнежите од дожд.

„Свлечиштата на патниот правец Кочани – Делчево се расчистени. Поради врнежите од дожд и можноста од повторно појавување на свлечиштата, од превентивни причини, патниот правец Кочани – Делчево останува затворен за сообраќај. Сообраќајот е пренасочен преку Виница – Смојмирово – Делчево“, велат од АМСМ.

На патниот правец Крива Паланка – граничен премин „Деве Баир“ кај селото Узем поради одрон зафатена е една коловозна лента во должина од 15 – 20 метри. На самото место поставена е соодветна патна сигнализација, а екипите на „Македонија пат“ работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот.

На патниот правец Р1106, односно Марков Манастир – село Брезница на еден километар после клучката за Марков Манастир, поради одрон сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 10-15 метри. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење и почитување на поставената патна сигнализација.

Поради одрони и свлечишта, сообраќајот се одвива по една коловозна лента и на патниот правец Берово – Виница кај местото Обозна и на патот Делчево – Берово кај селото Нов Истевник.

На патниот правец Р1404 Марвинци – Балинци – Брајковци под надвозникот, кај клучка Марвинци, поради излевање на каналите има вода на коловозот. Од АМСМ препорачуваат користење на алтернативен патен правец Удово – Валандово – Гевгелија и обратно.

Кај селото Страцин, на патот има континуирано свлечиште од кал и земја кое зафаќа една лента од коловозот. Се препорачува внимателно возење, прилагодување на брзината и следење на поставената сигнализација.


Свлечиште кај Страцин, одрон на камења на патот Берово – Виница


Скопје, 12 март, 2016 - 10:17 (META) 

На патниот правец А3, обиколница Битола – Ресен, поради свлечиште, сообраќајот е во прекин во двата правци. Како алтернатива сообраќајот е пренасочен преку Битола, информираат од АМСМ.

Сообраќајот поради одрони е во прекин и на патниот правец Кочани – Делчево, кај село Калиманци и кај село Дулица. Екипите на јавното претпријатие „Македонија пат“ работат на нивното расчистување. Сообраќајот е пренасочен преку Виница – Смојмирово – Делчево.

На регионалниот пат Берово – Виница, поради одрон на камења, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента.

На патниот правец Куманово – Крива Паланка, кај село Страцин, има свлечиште со кал и со земја, со што е зафатена една лента од патот. Се препорачува внимателно возење и следење на поставената сообраќајна сигнализација. Екипите на „Македонија пат“ интензивно работат на расчистување на свлечиштето и на нормализирање на двете ленти за непречено одвивање на сообраќајот.

Сообраќајот на сите други државни патишта во Македонија се одвива по влажни коловози. Магла со видливост од 100 метри има на Стража, Крушево и на Ѓавато.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.


АМСМ: Влажни коловози, наноси од снег и опасност од одрони – возете внимателно


Скопје, 18 јануари, 2016 - 10:02 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозите, по интервенцијата на дежурните екипи од „Македонија пат“, а слаб снег провејува во Крива Паланка, Гостивар, Маврово, Кула, на планинскиот превој Стража и на граничниот премин Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Од АМСМ известуваат дека од 7.30 часот, сообраќајот на граничниот премин Блаце, кој беше во прекин поради излизгување на товарно моторно возило, е нормализиран.

Забрана за движење на тешки товарни возила и на автобуси има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, а за другите возила задолжителна е употреба на зимска опрема.

Поради силен северен ветер на патните правци Штип – Кочани, клучка Штип – Радовиш и Свети Николе – Куманово, наместа има појава на намети од снег на коловозот.

Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, како и на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.


Пругата Велес – Битола е проодна, одронот од карпи е расчистен


Велес, 20 ноември, 2015 - 18:34 (META) 

Одронот од карпи меѓу железничките станици Чашка и Богомила целосно е расчистен, а со тоа и пругата Велес – Битола е проодна, соопштија од „Македонски железници“.

Како што информираат од компанијата, биле расчистени повеќе од 3.000 кубни метри камења и вечерва во 20 часот ќе се воспостави железничкиот сообраќај од Велес до Битола.

 


Сообраќајот на патот Кичево – Охрид попладнево во прекин поради минирање


Скопје, 17 ноември, 2015 - 12:56 (META) 

Сообраќајот на патото А2, на релација Кичево – Охрид, денеска ќе биде во прекин 15 до 20 минути во периодот меѓу 13 и 15 часот, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

„Денеска, 17 ноември, поради изведување на работи на пат (минирање), на патот А2, Кичево – Охрид, на делот помеѓу Пресека и село Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин 15-20 минути помеѓу 13 и 15 часот“, стои во информацијата од (АМСМ).

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози, велат од АМСМ и ги советуваат возачите особено да внимаваат на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.


Делницата од Градско до Неготино ќе биде затворена до 18 часот


Скопје, 31 октомври, 2015 - 11:20 (META) 

Делницата од Градско до Неготино денеска од 5 до 18 часот ќе биде затворена за сообраќај поради најавеното снимање на францускиот филм „А фонд“.

Сообраќајот денеска на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.